Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Volha | 2023
csfd  
tvůrce: Jan Pachl, Karel Hynie
režie: Jan Pachl
hrají: Kryštof Hádek, Jiří Dvořák, Jiří Lábus, Bohumil Klepl, Tomáš Jeřábek, Anna Geislerová, Eliška Křenková, Aneta Krejčíková, Klára Melíšková

Volha: Minisérie


ikona
tomasmy
česká televizevolha
"Třesu, šéfe, třesu! Jak to jezdí, voe?" 
Standa Pekárek chce řídit volhu, jezdit pro Hulizu a vozit Goťáka. Aby dosáhl svých cílů, mohl čerpat výhody a bylo mu v životě dobře, stává se tento šovinistický prasák a egocentrik v podání Kryštofa Hádka pod evidenčním číslem jistého reálného agenta Bureše (jistě ne jenom pouhou náhodou) spolupracovníkem StB. Pod krycím jménem Volha bez jakýchkoliv výčitek svědomí, které mu ostatně nejspíš úplně chybí, práská na své spolupracovníky, přátele i pasažéry. Tahle odporná postavička tak nadále s úsměvem vypráví trapné vtipy, hýří vulgaritami a žije svůj bezstarostný život s televizorem, ve kterém je barevná Saskia a přesto je stále obklopen lidmi, které komunisticky režim naprosto semlel a zničil. Kronika Československé televize může začít.  
 
A je to kronika, která je sice dost často zábavná a úsměvná, ale jen ze začátku. Díl od dílu se ale stává čím dál tím mrazivější a hnusnější. Vlastně je docela škoda, že dvacetileté dění v ČST je někdy podáno až příliš zkratkovité, skoky v čase jsou občas trochu divočina (zejména ve čtvrtém díle, v němž proběhne jedno celé desetiletí) a přestože pět osmdesátiminutových dílů je na odvyprávění celého příběhu (jenž ani zdaleka není jenom Pekárkův, voe) ve výsledku tak akorát (stihne se toho během nich fakt hodně), spousta dějových linek by ovšem utáhla i mnohem delší seriál. Přestože děj ve své druhé polovině uhání ke svému konci místy až příliš rychle, začátek je oproti tomu poměrně pomalý a první díl mě vlastně ani příliš nenadchl. Pak ale nastoupil slizký estébák Jiří Dvořák se svým kolegou a rázem to všechno bylo zajímavější. A kvalita šla nahoru snad s každým dílem. 
 
Minisérie režiséra Jana Pachla, vzniknuvší na motivy románu Karla Hynie má vůbec luxusní obsazení, všichni tu hrají jako o život a minimálně Bob Klepl jako režisér Truhlář a Tomáš Jeřábek jako produkční Pepa Horáček zahráli dost možná nejlepší a nejlépe napsané role své kariéry, minimálně o zlém bankéři z reklamy to platí stoprocentně. Tradičně vynikající je i Jiří Lábus a Kryštof Hádek ztvárňuje Pekárka s takovou lehkostí, že té postavě budete snad i fandit a nenávidět se za to - naštěstí se ale většinu času chová jako debil, co chce ženským akorát tak nachcat klouzačku, takže vám to stejně dlouho nevydrží. A taky proto, že je to prostě a jednoduše úplná svině, voe. Jako vždy je příjemná také přítomnost Elišky Křenkové. Špičkově hrají ale absolutně všichni a kdyby došlo na nějaké herecké nominace, vůbec bych se tomu nedivil, fantastickému obsazení opravdu není co vytknout.
 
Stejně jako výpravě. Díky kostýmům, dobovým reáliím, kulisám, ale třeba i mluvě funguje atmosféra 70. a 80. let opravdu výborně. Česká televize dobovky umí, to není nic nového, ale řekl bych, že tvůrci Volhy se opravdu mimořádně vytáhli. Zobrazení hnusné doby tady přece jenom hraje hlavní roli a to se povedlo na jedničku. Přestože Volha zůstává po celou dobu alespoň minimálně zábavná, z toho, co se v ní děje, pořádně mrazí a minulý režim je tady zase jednou zobrazen ve vší své odpornosti. To vše doplňují skutečné dobové záběry, převážně ze všech těch více či méně otravných zábavných pořadů, kolem kterých se Volha točí. Tyto vsuvky zpočátku působí celkem dost rušivě, ale i tento drobný nešvar v průběhu času odpadne a začne taky fungovat docela dobře. Pomalé tempo vyprávění pak ke stylu minisérie i doby samotné patří, takže nějaká slabší místa a momenty se vyskytnou snad v každé epizodě, ale na celkovém hodnocení a dojmu nijak neubírají.
 
 
Zatímco Vyprávěj je většinu svého času veselá a příjemná podívaná, o Volze to říct nelze, protože zobrazuje jenom to hnusné, které je navíc místy nehezky aktuální i dnes. Může se zdát k nevíře, že to v ČST fungovalo tak, jak to tady tvůrci zobrazují, ale zrno pravdy na tom jistě bude - Karel Hynie jakožto její tehdejší zaměstnanec (asistent produkce a později vedoucí producent) nejspíš moc dobře věděl, o čem psal - a veselé příhody z natáčení toto temno samozřejmě nijak nevylepší. Samotná Česká televize by pak své 70. narozeniny jistě mohla oslavit i nějak výrazně veseleji, Volha přesto pro tento účel zůstává volbou více než vhodnou - přináší další umělecký kvalitní a hodnotné svědectví doby z atraktivního prostředí a v nesmírně atraktivní podobě.    . 
 
I přes poněkud pomalejší a krkolomnější začátek je Volba projekt, na který snad nejenom já budu dlouho vzpomínat. Fantastičtí herci, výtečná práce s postavami (kterých je skoro jak na kostele, ale kromě lidového a trošku jednoduššího vychcánka Pekárka se všechny celou dobu vyvíjejí) a na poměry ČT poměrně mimořádná výprava, to všechno jsou aspekty, s nimiž se může tahle dobovka chlubit. Nic nelze vytknout asi ani režii a kameře, takže mé jediné větší výtky jdou směrem ke scénáři, přičemž největším problémem zůstává snad až příliš uspěchaný konec a nějaké ty dějové zkratky, výsledkem je ale silně nadprůměrná a emocemi nabitá minisérie, na kterou se při další repríze velice rád podívám znovu.
---
Autor: Tomáš Mysliveček
Foto: Česká televize
  

Verdikt

avatar8/10

tomasmy

ČT si pro svou další letošní tvorbu nastavila laťku pořádně vysoko. Cynická a snad i autentická minisérie začíná celkem vesele, ale s každým dalším dílem je nepříjemnější a dramatičtější. A také divácky zajímavější. Další vynikající domácí tvorba, která stojí za pozornost.


Hodnocení čtenářů

  • avatar8/10

    pytlak15

© copyright 2000 - 2023.
Všechna práva vyhrazena.
Hosting zajišťuje: Stable.cz
Kontakty: Technická podpora | Redakce

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
  1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
  2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
  3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
  4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace