Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Vyšehrad | 2016
csfd  
tvůrce: Jakub Štáfek, Tomáš Vávra
režie: Jakub Štáfek, Martin Kopp
hrají: Jakub Štáfek, Jakub Prachař, Ondřej Pavelka, Jiří Ployhar ml.

Vyšehrad: 1. sezóna


ikona
Spooner
Jak se nám nakonec líbil diskutovaný fotbalový hit s magorem Lavim?  

Vyšehrad je na našem seriálovém rybníčku vlastně dosti ojedinělým projektem. Asi žádný tuzemský kousek se nestal po pouhých dvou až třech dílech takovým fenoménem, o němž se mluvilo prakticky všude a jeho hlášky jste slyšeli na každém kroku (P*cám Barcu a p*cám Real fakt citoval každý druhý). Hype byl zkrátka obrovský, o seriálu se nemluvilo pouze ve fotbalových kruzích a z Laviho se stala všemi milovaná postava, díky níž se Jakub Štáfek objevuje na každém kroku. Ano, tohle u českých kousků opravdu není dvakrát obvyklé. Jenže tento hit je bohužel ojedinělý i jinou věcí. Jak rychle a nečekaně se totiž tahle hvězda dostala na vrchol, tím rychleji a bolestivěji poté spadla téměř na samé kvalitativní dno.

 

Nejdřív ale probereme to pozitivní. První polovinu seriálového Vyšehradu totiž opravdu považuji za to nejzábavnější, co v naší kotlině v komediálním žánru za poslední rokyvzniklo. Prvních pět dílů je totiž opravdu neskutečně svižnou, a hlavně nahláškovanou podívanou, které nechybí drajv, drzost, a skvěle vypointované epizody. Jednu vtipnou situaci střídá ještě vtipnější, památných hlášek se tu vyrojí na český rybníček až nebývale moc a tvůrcům nechybí onen pověstný tah na branku. Fotbaloví fandové si budou rochnit v drsných narážkách a parodii na český fotbal, a ani nekopačky se nebudou díky neskutečnému tempu nudit. Ano, svým způsobem je to celé strašně jednoduché a v některých šťouchancích na známé fotbalisty až příliš laciné (parodie na Limberského). Jenže právě v jednoduchosti byla v tomto případě síla. Díky hláškám, skvělému zpracování fotbalové tématiky a zejména boží postavě Laviho byl Vyšehrad opravdu jedním z nejsvěžejších českých kousků posledních let.

 

Pak ovšem přišla téměř půlroční pauza a v té se něco pokazilo. Velmi pokazilo. A já si pořád lámu hlavu, čím to je. Opravdu scenáristé vytěžili látku tak brzo, nebo si prostě Štáfek a spol. po až nečekané popularitě mysleli, že jsou králové komedie a diváci jim teď zkrátka sežerou všechno? Kdo ví. Faktem však zůstává, že tak ohromný kvalitativní sešup, jako v druhé polovině Vyšehradu, jsem opravdu dlouho neviděl. Scenáristé totiž jako by se záměrně zbavili všeho kvalitního, kvůli čemu si je fanoušci tolik zamilovali, a postupem epizod se měnili ze svižné podívané v to klasické rádoby vtipné televizní dno, jež v bedně ihned přepínáme.

Drzý pohled do tuzemského fotbalu se tak postupem času změnil jen v přehlídku čím dál lacinějšího humoru, v němž už se spoléhalo jen na vulgarismy, a povedené gagy se zde staly ohroženým druhem.  V druhém poločase zkrátka autoři téměř rezignovali a místo chytře vystavěných příběhů s nápaditým humorem nám servírovali téměř až fekální humor na úrovni odpadových teenagerských komedií (takových těch, co šly před lety rovnou na DVD), jehož “vtipnými“ pointami byl Lavi vymačkávající si beďar či nadržená máma laškující s trenérem. Prostě hodně smutný pohled, v němž už diváka zajímá jenom fakt, zda se hlavní hrdina vůbec někdy předvede na hřišti. Jenže když už si nakonec Lavi do toho míče kopne, je člověk z těch trapných fórků tak unavený, že už ho to vlastně příliš nezajímá. Samotný fotbal se zde totiž, až na závěrečný díl, prakticky neřeší. Na jakékoliv drzé tematické odkazy či nějaký hrdinův dějový posun pak můžete zapomenout.

 

Jediným světlým bodem tak zůstává jen Jakub Śtáfek, jenž se pro roli fotbalového magora Laviho evidentně narodil a vychutnává si v jeho kůži každou vteřinu. I nějaké ty trapné gagy mu člověk rád odpustí. Štáfkovi proto tu aktuální popularitu, kterou díky Lavimu ždíme až na dřeň, vlastně i docela přeju. I vedlejší figurky jsou většinou přesně obsazené, tedy s výjimkou nevýrazného Jaromíra Noska. Ten se jako náhrada za Prachaře opravdu neosvědčil. Komediálního talentu nemá zrovna mnoho a tam, kde jeho předchůdce dokonale zvládal rovinu “sakra Lavi, proč mě tolik trápíš?“ je Nosek matný a poměrně nevtipný. Tahle herecká škatulata se prostě moc nepovedla.

  

Seriálový Vyšehrad je tak ve výsledku paradoxně parafrází na svou vlastní znělku. Stejně jako hlavní postava, i Vyšehrad byl zpočátku nadějným kouskem. Pak ovšem tvůrci okusili, co je sláva, a rázem bylo všechno v p…no prostě přišel pád na dno, který už se svými “kvalitami“ blíží k těm největším internetovým srágorám typu Single Lady. A to říkám jako člověk, co si nabušených prvních pět epizod může pustit prakticky kdykoliv. Šance, že se z Vyšehradu stane opravdu památný komediální seriál, je už ale asi navždy pryč. Smutné je, že si tvůrci tu kvalitativní červenou kartu v druhém čase způsobili sami.

Verdikt

avatar5/10

Spooner


Hodnocení čtenářů

 • avatar6/10

  hroubek

 • avatar5/10

  Spiker

Vyšehrad: První dojmy


ikona
Spooner
Česká seriálová tvorba servíruje další podzimní překvapení. A s ním i Juliuse "Lavi" Lavického! 

Asi nebudu přehánět, když řeknu, že tuzemský seriálový rybníček zažívá tento podzim dost možná nejlepší období za poslední dekádu. Temná Pustina od HBO se dá ve všech ohledech srovnávat se zahraniční konkurencí, Kosmo nám po delší době nabídlo pořádně ulítlou a rýpavou komedii a internetový Semestr zase mnohé dostal svou svěží formou a až nečekanou výpovědí o mladé generaci. Tímto hattrickem však podzimní česká úroda nekončí. Zcela nečekaně se totiž na našem rybníčku urodil další výrazný kousek od nenápadné internetové služby OBBOD, komediální Vyšehrad. Ten cílí na divácké fotbalové srdíčko a během pár týdnů a po pouhých dvou dílech se už dokázal stát takřka internetovým fenoménem. A také v tomto případě byste ono divácké nadšení měli brát opravdu vážně. 

Námět by přitom ani nemohl být prostší. Sledujeme zkrátka příběh jednoho z prototypů české kopačky, o které jste rozhodně už někdy slyšeli. Mladý Julius "Lavi" Lavický měl fotbalový talent od pána Boha a zářivou kariéru před sebou. Jenže stačilo se chvilku vyhřát na fotbalovém výsluní a získat první tučný šek a nadějná hvězda se, jak už to někdy bývá, změnila v nagelované namyšlené hovado, jehož víc než běhání za kulatým nesmyslem zajímali večírky, užívání si se sexy kočkami a chlast. Jeho domovská Sparta však nemohla nad jeho bulvárními skandály a klesajícími výkony už přivírat oči a jednou provždy bývalou hvězdičku vykopla. A jelikož Barca a Real na Laviho, ehm, slušně řečeno kašle a do Plzně jít nemůže, nezbývá mu nakonec nic jiného, než nastoupit do nižší soutěže v týmu FC Slavoj Vyšehrad. Dokáže se tato primadona napravit, nebo z ní bude stále věčný kretén? No, hádejte. 

Jenže i z této jednoduché premisy, jejíž dějové kličky jsou patrné na míle daleko, se podařilo tvůrcům v čele s hlavní hvězdou Jakubem Štáfkem ukuchtit totálně svižnou a údernou podívanou, která má navíc jasný tah na branku a přesně ví, co nám chce nabídnout. Prostě jednu z těch typických story namachrovaného fotbalového frajírka, jenž po pár úspěších propadl slávě a časem propadl i do zapomnění. A scenáristé zatím tuto šablonu naplňují na výbornou. Humor funguje na jedničku a fotbalových odkazů pro fandy zelených trávníků je tu opravdu požehnaně. Na druhou stranu jsou ovšem první dvě epizody natočeny tak přístupně a zábavně, že se budou skvěle bavit i naprostí fotbaloví analfabeti. Já jsem toho jasným důkazem. Tvůrci se toho navíc opravdu nebojí a servírují nám asi jeden z nejsprostších českých seriálů posledních let. Ostatně, jaké jiné výrazy bychom od čutálistů, kteří ve volném čase dvakrát nečtou poezii, čekali, že? 

Jenže co na plat, i když scénář šlape na plné obrátky a divák se nemá naštěstí kde nudit, celý projekt stojí a padá na jeho hlavní hvězdě Juliusu Lavickém, respektive Jakubu Štáfkovi. A nutno říct, že vděčnější postavičkou jsme na tuzemském rybníčku asi opravdu neměli. Jeho Lavi je totiž opravdu tím trefným zosobněním fotbalisty, o jejichž hvězdných manýrech čteme každou chvíli. Místo pořádného fotbalového sóla jenom chlastá, na všechny kašle, balí holky a chová se prostě jak to nejvíc namachrované hovado. Prostě popis, do něhož dosadíte snad pomalu každého druhého fotbalistu. Štáfek si pak tohoto věčného frajírka opravdu neskutečně užívá, nechybí mu nadhled, a jeho Lavi se fakt snadno může stát jednou z našich kultovních seriálových postav. A vzhledem k aktuální internetové popularitě má k tomu opravdu hodně našlápnuto. Kdo by to do toho roztomilého klučiny z Ulice před pár lety řekl, že? 

P. S. : Omluvte malinko vulgárnější slovník, ale v případě Laviho se zkrátka podobné výrazy musí omluvit.
 
P. P. S.: Pokud jste prošvihli Civalův šťavnatý rozhovor s Jakubem Štáfkem, koukejte to tady ihned dohnat.

Verdikt

avatar7/10

Spooner


Hodnocení čtenářů

 • avatar8/10

  hroubek

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
 1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
 2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
 3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
 4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace