Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Agatha Christie: Proč nepožádali Evanse? | Why Didn´t They Ask Evans? | 2022
csfd  imdb
tvůrce: Hugh Laurie
režie: Hugh Laurie
hrají: Will Poulter, Lucy Boynton, Hugh Laurie, Daniel Ings

Agatha Christie: Proč nepožádali Evanse?: Minisérie


ikona
tomasmy
Agatha ChristieBritboxHugh LaurieWhy Didn´t They Ask Evans?Will Poulter
Dr. House zadaptoval Agathu Christie. Jak se mu to povedlo?  

Další rok, další adaptace Agathy Christie. Tentokrát svůj příspěvek do sbírky dodala streamovací služba Britbox, na převodu knihy Proč nepožádali Evanse? do podoby třídílné minisérie se pak výrazně podílel představitel doktora House Hugh Laurie, který sám napsal scénář, celý si ho zrežíroval a objevil se v sice menší, ale zato důležité roli. Evans sice napatří k nejznámějším knihám královny detektivek, ale v minulosti byl zfilmován již dvakrát. Poprvé v osmdesátých letech (tato verze je mi zcela neznámá) a podruhé v roce 2009 v rámci cyklu se slečnou Marplovou (která do knihy nepatří). Tu jsem sice viděl, ale došlo v ní k mnohým změnám, takže v zásadě vlastně nemám s čím srovnávat (tedy kromě předlohy). A té tato verze zůstává věrná. To je první klíč k úspěchu, tak si pojďme říct něco víc.   

 

Celý příběh začíná nálezem umírajícího muže na útesu. Jeho poslední slova, záhadná otázka "proč nepožádali Evanse?", nález fotografie ženy v jeho kapse, také podivné okolnosti jeho pádu, naznačující, že zřejmě nešlo o nehodu, a následný pokus o odstranění Bobbyho Jonese, nadšeného golfisty a farářova syna, jednoho ze dvou hlavních hrdinů a nálezců onoho muže na útesu, jsou řetězcem událostí slibujících pořádně dramatickou zápletku. A dramatickou možná až příliš, neboť příběh ve své druhé polovině může na mnohého diváka působit poněkud překombinovaně, to ale není chyba tvůrců, nýbrž... tvůrkyně, neboť celý příběh překombinovala již Agatha na svém psacím stroji roku 1934. I tak jde ale o jeden z jejích nejsympatičtějších příběhů, což dokazuje i samotná adpatace.

Kromě skvostné ústřední dvojice, jejíž druhou polovinou je Bobbyho kamarádka z dětství, Frankie Derwentová, jež se společnými silami pouští do hledání odpovědí na pár těch zcela banálních otázek, je silnou složkou příběhu nejen napětí, ale také humor a samozřejmě i typické britské čaro třicátých let. Jistě potěší také informace, že hlavní hrdinové jsou společně stejně okouzlující jako v knize a že celá výchozí situace jejich dobrodružství velmi brzy začne nabírat vážnějších rozměrů, když se přidají nějací ti podvodníci, drogy, možné bohatství a hlavně další úmrtí a tajemné spiknutí, v němž si jsou amatérští pátrači stále méně jistí, komu mohou věřit, přičemž i tímto si způsobí mnoho dalších problémů. Hezké, že? 

 

Pěkně se podařil i převod do podoby této sympatické minisérie. Všechno by se to možná dalo vtěsnat i do dvou hodin, ale tři jsou v tomhle případě opravdu naprosto ideální, takže Evans nešvarem minisérií, kterým by slušelo, kdyby byly o epizodu kratší, opravdu nijak výrazně netrpí. Navíc tím samozřejmě odpadá nutnost cokoliv krátit, k postavám si vytvoříte báječný vztah a na delší ploše všechno tak nějak lépe funguje. Hlavní dvojku ztělesňují Will Poulter (známý ze série Labyrint nebo z poslední filmové Narnie) a Lucy Boynton (Mary z Bohemian Rhapsody), a mají mezi sebou přesně takovou skvělou chemii, která je od nich předlohou vyžadována. V menších rolích jim pak kromě Laurieho sekundují například ještě Jim Broadbent (Horacio Křiklan z Harryho Pottera) či Conleth Hill (lord Varys ve Hře o trůny), takže casting je opět sázkou na jistotu.

Přidejte příjemnou dobovou atmosféru a hudební doprovod, atraktivní předlohu a fakt, že minisérie během tří hodin příliš nenudí a velmi příjemně utíká, a dostanete přesně takovou adaptaci, jaká je hodna Agathy Christie. Ta se navíc ve srovnání s těmi, jež vznikly v posledních pár letech, řadí k těm lepším, takže bych se osobně vůbec nezlobil, kdyby se Hugh Laurie v budoucnu ujal i nějaké další.     

---

Autor: Tomáš Mysliveček

Foto: Britbox

Komentáře

  • Do této diskuze ještě nikdo nepřispěl, buďte první.
VSTOUPIT

Verdikt

avatar7/10

tomasmy

Agatha Christie dopadla v rukou Hugha Laurieho tak dobře, že o moc lepší už ani být nemohla. Překombinovanost děje je pak dána předlohou, jinak jde ale o velmi sympatické převedení látky na obrazovku.

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
  1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
  2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
  3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
  4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace