Wu-Tang: An American Saga: 1. řada
18:00 | 08.12.2019 |
Pár let poté, co chválený film Straight Outta Compton představil N.W.A, je tu biografie další rapové superskupiny. Tentokrát se ovšem přesouváme ze západního na východní pobřeží a podíváme na formování Wu-Tang Clanu.
Začátek 90. let, crackem zamořený New York. Mladý Bobby (později známý jako RZA) by se chtěl prosadit jako rapper, starší bratr Divine ho ale chce k ruce v rodinném byznysu s drogami. Takže Bobby kouká na asijské akční filmy, píše texty, sní o úspěšné hudební kariéře a mezitím ho táhne k zemi dealování. A stejně jako on se na hranici rapu a zločinu pohybuje i slušná řádka dalších mladých Afroameričanů, kteří později utvoří titulní Wu-Tang Clan.
Podobně jako u již zmiňovaného Comptonu, i tady na projektu pracují reálné předobrazy jeho postav. RZA celému seriálu šéfuje, většina ostatních členů Wu-Tangu zaujímá role producentů a konzultantů. Nemá jít o historicky přesnou rekonstrukci, takže někde se seriál drží skutečnosti, ale jinde si zase bere uměleckou licenci. Trochu upravuje časová linie, někde se vynechává nebo zjednodušuje, dialogy jsou dramatizované. Určitá fikcionalizace dává smysl nejen z narativního hlediska, ale i vzhledem k objemu menších i větších zločinů, jichž se postavy dopouštějí a kdo ví, co je a není promlčené… Především z globálnějšího pohledu ale „Americká sága“ vykresluje spíše věrný obraz.
Nemyslím si, že by umělecké dílo mělo všechno servírovat na stříbrném podnose, Wu-Tang by ale přeci jen měl jít divákovi o něco více naproti. Postav je tu opravdu hodně, navíc všichni používají přezdívky a umělecká jména, která později během kariéry ještě mnohokrát měnili, takže tady ani nezazní ty pseudonymy, pod nimiž jsou dnes nejvíce známí (RZA atd.). Občas se tedy postavy pletou nebo kvůli složitým vztahům není jasné, kdo je čí bratr, bratranec, nevlastní sourozenec nebo jen kámoš. Taky jsou místy nejasné posuny v čase mezi epizodami. Alespoň pár informačních titulků s daty nebo u prvních představení postav by se zkrátka hodilo. Samozřejmě čím víc toho o skupině a jejích členech víte, tím lépe se budete orientovat.
Závěrečné hodnocení berte spíš tak trochu jako průměr než jako výstižný popis kvalit celého seriálu. Wu-Tang totiž trpí slušnou nevyrovnaností. Někdy je zábavný až napínavý nebo nabídne vyloženě famózní osmou epizodu, která v několika kapitolách komponovaných na jeden záběr výstižně ukazuje několik různých aspektů Bobbyho první ochutnávky úspěchu. Jindy má ale zase zařazený neutrál a i několik epizod po sobě jako by se skoro nic nestalo. Jinak ale především Ashton Sanders v hlavní roli odvádí hodně slušný výkon, výprava si dává záležet na správných retro kostýmech i dobové elektronice a povedený soundtrack a celkově parádní práce s hudbou je skoro samozřejmostí, což si pochopitelně užijete tím víc, čím víc jedete na vlně Wu-Tang Clanu (bavil jsem se ale i já, který si rap běžně nepustí).
Wu-Tang: An American Saga je všude psaný jako pouhá minisérie. Konec poslední epizody i neurčitá vyjádření tvůrců ale naznačují, že bychom se snad druhé řady dočkat mohli, diváci po ní ostatně hlasitě volají. Byla by škoda teď nepokračovat, když už obsazení, kulisy atd. jsou pohromadě a co se týče titulní skupiny, teprve teď to pořádně začne.
Verdikt
Sam.Vimes
Vaše hodnocení
Registrace
- Komentovat a hodnotit filmy a trailery
- Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
- Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
- Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry
Zapomenuté heslo
Přihlášení
Registrace
- Komentovat a hodnotit filmy a trailery
- Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
- Vytvářet filmové blogy
- Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
- Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry