Luke Cage

Luke Cage

Plakát k seriálu Luke Cage

Luke Cage /2016-?

Tvůrce: Paul McGuigan, Andy Goddard

Režie: Cheo Hodari Coker

Hrají: Mike Colter, Rosario Dawson, Alfre Woodard, Theo Rossi, Mahershala Ali

Přidáte-li si film do Budíčku a my k filmu přidáme článek, budeme vás o tom informovat formou e-mailu či zprávou do Vzkazníku. Druh oznámení si můžete zvolit v nastavení vašeho účtu.

Přispějte na MovieZone

Váš nick na MovieZone:


Proč přispět?        Jiné možnosti plateb

Facebook
Diskuze (8)

1. řada

Bitva o srdce Harlemu


Sdílet:

Mám to štěstí, že až na první řadu Daredevila jsem zatím psal recenze na všechny Netflix/Marvelovské kousky a tudíž se můžu poměrně snadno odkazovat na své předchozí výroky a názory, kterými si budu při recenzi čerstvého Luka Cage lehce pomáhat. Říkám lehce, protože od něčeho jsem se odpíchnout musel a co lepšího bych si mohl na úvod přát, než zavzpomínání na nevyváženou a zbytečně natahovanou Jessicu Jones, kterou v mnoha ohledech Cage připomíná, ačkoliv je přitom zcela jiný, nebo naopak "Dark Knightovskou" recenzi druhé řady Daredevila, která se pro mě osobně stala jedním ze dvou komiksových vrcholů tohoto roku. Obzvlášť pak kvůli tomu druhému zmiňovanému jsem měl ohledně nadcházející sólovky s neprůstřelným drsňákem docela solidní naděje. Trailery se sice příliš nesnažily a bylo jasné, že nás čeká kromě klasického originu zároveň úplně jiná story, než kterou nám vyprávěli Jessica s Mattem. Nicméně očekávání byla pořád dost vysoká. A jak že to tedy dopadlo?

Jak už nejdelší první odstavec v historii TVzone mohl napovědět, dopadlo to komplikovaně. Za a) se mi nepoštěstilo a nemůžu říct, že by Luke stál někde mezi v mých očích nepovedenou Jessicou a v mých očích dokonalým Daredevilem. Za b) to neznamená ani to, že by byl horší, nebo lepší. Stojí zkrátka vedle a podle všeho mu tam je dobře. Luke totiž rozhodně není zpočátku typickým hrdinou. Nemá potřebuju se honit  za zločinci, nemá potřebovat napravovat zlo. Pár měsíců po událostech Jessicy zametá v Harlemu vlasy čistě proto, aby se schoval před okolním světem. Aby měl svůj svatej klid. Jak tomu už ale v tomhle univerzu bývá...

Harlem, neboli čtvrť, ve které se celý děj Luka Cage odehrává, je srdcem černošské komunity v New Yorku. Jako taková ale zároveň spadá i pod tamější gangster smetánku. Tu vede jistý Cottonmouth, záporák číslo jedna. Jeho problém je, že to není Kingpin. Má sice cool noční klub, ve kterém hned první večer Luke sympaticky sbalí jednu kočku, ke které se ještě později vrátím, kromě toho ale ničím extra nevyniká. Má nějaké cíle, nějaké plány, zodpovídá se ale někomu dalšímu a už od začátku postrádá respekt, který si Kingpin spolu s Kilgravem poměrně snadno a rychle získali bez nějakých větších potíží. 

Cottonmouth má ještě sestřenici, tou je politička, členka městské rady a taky rozzuřená matka ze třetího Kapitána Ameriky (jiná role, stejná herečka, tohle tvůrcům neodpustím). Ona už je jiný šálek kávy, rozhodně ale nic převratného ani nic, co by hodnocení nějak výrazně posunulo směrem k desítce. Je tam, ale kdyby tam nebyla, tak by se vlastně vůbec nic nestalo. A to je bohužel pocit, kterej mě provázel skrz snad celou sérii u vícero postav.

Ale dost už s tím napínáním, pojďme si projít nějaká pozitiva. Tak určitě je třeba zmínit řemeslnou preciznost, obzvlášť prvních pár dílů stojí za to. Když už jsme u těch prvních dílů, dovolím si nesouhlasit mírně s kolegou Samem a řeknu, že 1 - 3 jsou jednoznačně nejlepší epizody celé série. Vyprávějí víceméně uzavřený příběh s tragickým, ale naprosto předvídatelným koncem, fungují v nich zajímavé vedlejší postavy (policejní kolega Misty Knight si zaslouží všechny palce nahoru, stejně tak postava "Shadese" a když už jsme u toho, později taky, jako už klasicky, Claire "kvůli právům mi pořád nechtějí říkat Noční sestra" Temple, ale to je spíš světlá výjimka v pozdějších dílech) a všechno v nich tak nějak hezky odsýpá. Za tohle plus ještě Mika Coltera, který se pro podobnou roli nesmírně hodí a já jsem za jeho obsazení fakt rád, tak za to všechno palec nahoru.

Je to ovšem ten zbytek, co mi dělá starosti. Bohužel, jak čas spěje, začíná se seriál místy natahovat, dostáváme nezajímavé linky, které by v klidu šlo vypustit a nic by se nestalo, děj se zbytečně komplikuje a zamotává, přichází na scénu druhý hlavní záporák a asi největší trn v mém oku, pan Diamondback. Nyní budu předpokládat, že už jste seriál celý viděli a tak vám spoilery nevadí, kdo ne, smůla. Diamondback je Lukův nevlastní bratr a kvůli tomu trpí silnými daddy issues, celý svůj dospělý život tedy zasvětil tomu, aby Luka zničil. Narafičil na něj zločin a následně jej dále ve vězení z dálky týral, aniž by o tom Luke měl vůbec ponětí. Nepřímo z něj vlastně udělal i superhrdinu (z Lukova pohledu tedy další věc, bez které by se s radostí obešel).

Jak už jsem ale řekl, je to trn v oku. Ne snad proto, že by jeho celá motivace byla k smíchu (přestože je), nebo snad, že by se mi nelíbila jeho zášť k někomu, kdo za jeho problémy v podstatě nemůže (nelíbí), nebo že měl trapný kostým (má), atd... je to spíš kombinace všech těch důvodů. Jo a taky fakt, že nic neplánuje a všechno řeší zkratkovitě a přesto se mu nějak podařilo ovládnout všechny gangy, získat vlastní superzbraně atd., to je další věc, která mě na něm neskutečně s*ala, pardon my french.

Diamondback pro mě zkrátka představuje jistou nedotaženost. A ta je svým způsobem symbolická a platí pro celého Luka Cage. Je to v mnoha ohledech komplexní dílo, nebo se aspoň snaží být, aniž bych úplně chtěl otevírat to spektrum společenských otázek, kterých se Cage dotýká (jmenovitě třeba jen policie vs. afroameričané) a na tomhle poli Cage jednoznačně dominuje. Tady poráží jak nedůvěru v právní systém z Daredevila tak... cokoliv to bylo, co tématicky pohánělo Jessicu Jones. Skoro jako by tvůrčí bod soustředění byl právě jenom na tomhle přesahovém aspektu. Já jsem ale kluk geekovskej, kterej si od komiksárny podobného ražení přece jen žádá trochu jiný věci. 

Je to tedy plichta. Plichta mezi snahou o hezký společenský komentář a kvalitním komiksovým seriálem. Z mého pohled ale tvůrcům přece jen šlo víc o ten komentář a právě proto nakonec Luke bodově končí ještě o kousek níž, než ta proklatá Jessica. Dobýt srdce Harlemu je totiž jedna věc, dobýt srdce nerdů, co touží po hezkých bitkách na jeden záběr, vyhrocených 1v1 s kostýmy, které nevypadají, jako že si je někdo půjčil z první řady Star Treku (toho opravdu starého Star Treku). Je to škoda, nicméně v širším smyslu to zase taková hrůza není. Defenders tenhle hlavní problém Luka Cage poměrně jednoduše smažou a pokud to nebude až příliš velký chaos, myslím, že se ještě od toho kluka neprůstřelnýho holohlavýho, co na něj letí všechny ty čokoládový kočičky, máme na co těšit.

P.S. když už jsme u těch kočiček, já slíbil, že na ni ještě dojde. Misty Knight je samozřejmě hned po Lukovi nejlepší postavou seriálu a škoda, že nedošlo k jedné obzvlášť zajímavé komiksové proměně, nebo spíš, že ji v závěru nedotáhli až do konce, tak jako to udělali s Punisherem ve dvojce Daredevila. Půda tam ale je, tak snad v těch Defenders, no.

Vaše hodnocení
Nejlepší
10
9
8
7
6
5
4
3
2
1
Nejhorší
Hodnotit můžete až po přihlášení.
Verdikt
Hodnocení filmu:
5/10

Hodnocení u podobných filmů:
Hodnocení zbytku redakce:
Hodnocení čtenářů: (0)
Diskuze (10)

První dojmy

"Sweet Christmas!"


Sdílet:

Už jsme si zvykli, že nejlepší televizní komiksovky nám dvakrát do roka dodává Netflix ve spolupráci s Marvelem. Loni nás nadchla první řada Daredevila se zatím snad nejlepším marvelovským záporákem, Kingpinem. Pak přišla již trochu rozporuplněji přijatá, ale dle mého pořád výborná, Jessica Jones. A letos na jaře Daredevilova druhá řada představila konečně důstojnou adaptaci Punishera a zvedla laťku ještě výš. Luke Cage se zkrátka musel vypořádat s vysokými očekáváními a měl to o to těžší, že z trailerů nelákal tolik jak by asi měl. Pojďme se podívat, jak se mu po prvních čtyřech dílech dařilo.


Hned první epizoda je až nesnesitelně pomalá. U klasického pilotního dílu by to v žádném případě neprošlo, Luke Cage ale trochu hřeší na netflixový model vydávání celé série najednou. Jistě, Daredevil si díky tomu mohl dovolit třeba pomalé budování legendy kolem Kingpina a naplno ho ukázat až po asi čtyřech epizodách. Luke už to přirovnání netflixových seriálů k „třináctihodinovým filmům“ ale přehání a první díl tak vážně působí jako prvních pět minut filmu roztažených na hodinu. Pak už se to naštěstí začíná rozjíždět.


Jinak tu řemeslně prakticky nemám co vytknout. Asi největší pochvalu si zaslouží důsledná stylizace. Marvel a Netflix už za poslední dva roky rozjeli tři seriálové komiksovky a další tři chystají, přesto se rozhodně nedá říct, že by je točili jako přes kopírák. Právě naopak, stejně jako se Jessica Jones diametrálně lišila od Daredevila, Luke Cage se zase posouvá někam výrazně jinam. Tvůrcům se velmi dobře daří navozovat atmosféru drsného Harlemu, čtvrti, proti které vypadá krotce i Hell’s Kitchen. Pomáhají si i perfektně se hodícím, vesměs hip-hopovým a jazzovým soundtrackem nebo pečlivě zvolenými barevnými paletami, v nichž převažuje žlutá a tmavě hnědá (odkaz na typické barvy Lukeových kostýmů v komiksu?).

Mike Colter si postavu Lukea Cage vyzkoušel už loni v první řadě Jessicy a opět dokázal, že Marvel má castingy bezpečně pohlídané. Ve vedlejších rolích seriálového diváka potěší známé tváře hereckých jistot odjinud: Theo Rossi (Juice ze Sons of Anarchy), Frankie Faison (Sugar z Banshee), Mahershala Ali (Remy Danton z House of Cards)…


K rozjezdu Lukea Cagea mám dvě nezanedbatelné výhrady. První je tempo, viz výše. Druhou jsou poněkud překvapivě postavy a především ta titulní. Možná je to tím, že Luke sám o sobě (i přes Colterovo výstižené ztvárnění) zkrátka není tak zajímavým charakterem jako Matt Murdock nebo Jessica Jones. Každopádně mě to ale netáhne si okamžitě pouštět další díly (na rozdíl od DD a JJ) a to pro Netflix není dobrá vizitka. Luke Cage během prvních pár dílů stihnul nabídnout pár zapamatování-hodných momentů a určitě má ještě pořád velký potenciál do dalších epizod. Zatím ale za svými staršími kolegy mírně zaostává.

Vaše hodnocení
Nejlepší
10
9
8
7
6
5
4
3
2
1
Nejhorší
Hodnotit můžete až po přihlášení.
Verdikt
Hodnocení filmu:
7/10

Hodnocení u podobných filmů:
Hodnocení zbytku redakce:
Hodnocení čtenářů: (0)
© Copyright 2000 – 2018 Všechna práva vyhrazena.