Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Luke Cage | 2016-2018
csfd  imdb
tvůrce: Paul McGuigan, Andy Goddard
hrají: Mike Colter, Rosario Dawson, Alfre Woodard, Theo Rossi, Mahershala Ali, Simone Missick, Erik LaRay Harvey, Mustafa Shakir, Gabrielle Dennis

Luke Cage: 2. série


ikona
Sam.Vimes
Jak se nakonec povedla druhá řada komiksového hrdiny Harlemu? 

Komiksové seriály od Netflixu jsme ze začátku vnímali jako jednu z událostí sezóny, poslední dobou jsme si ale už zvykli je očekávat spíše s mírnými obavami. Tím spíš v případě Luka Cage, jehož první série patřila právě k těm slabším kouskům.


Po událostech z ní a z Defenders se Luke v Harlemu stal prakticky lidovým hrdinou a v rámci trefné reflexe současnosti teď musí fotit s lidmi na ulici selfie a v práci mu překáží appka Harlem’s Hero, již naprogramoval jeho fanboy D.W. Griffith a která sleduje a streamuje Lukovy zásahy. Hlavní zápletka tentokrát vyplývá z konfliktu záporáků – Mariah Stokes z první řady, jež se snaží přejít na legální byznys, a drsňák říkající si Bushmaster, který přijel do Harlemu nekompromisně vyrovnat staré účty. A Luke kvůli nim musí dělat kompromisy a volit menší zlo, aby to neodnesli nevinní.


Nováček seriálu Bushmaster má sice trochu béčkové jméno (stejně jako řada Lukových záporáků je pojmenován podle hada, viz Cottonmouth, Diamondback), ale jeho tajemný a drsný Jamajčan představuje důstojného protivníka, i díky živelnému a až démonickému zjevu Mustafy Shakira. Naopak postava Mariah funguje jen někdy a v (častých) momentech, kdy se její projev omezuje na ječení a poulení očí, jí tu šéfku harlemského podsvětí neuvěříte. A dostává snad až zbytečně příliš prostoru, relativně k ostatním hráčům.

Z vedlejších postav se Claire Temple (Rosario Dawson) po pár epizodách odebere mimo scénu, stejně tak i Bobby Fish, postarší „štamgast“ Lukova domovského holičství. Místo nich nastoupí v menší roli neselhávající a dnes již bohužel zesnulý Reg E. Cathey jako Lukův otec a téma odcizených dětí a rodičů dotahuje v trochu větší roli Tilda, dcera Mariah. Až překvapivě dobrou příběhovou linku dostala sympatická Místy Knight a nakonec docela slušný dějový oblouk má i Shades, byť zejména diváci, jež Thea Rossiho znají jako Juice ze Sons of Anarchy, budou hlavně v prvních epizodách trochu trpět, na jak krátkém řetězu tady je.


Luke Cage docela pěkně pracuje se svými zdroji, takže opět servíruje umírněnou a aktualizovanou komiksovou podívanou, kde jsou původní kostýmy redukované spíš jen na barevné ladění civilního oblečení, Lukova hláška „sweet christmas“ na running gag a třeba Power man (Lukovo alter ego) zazní jen ironicky od Claire. Zato ale dostaneme hned několik milých cameí a jeden team-up.

Stejně jako u ostatních netflixovek z poslední doby, i tady bohužel platí, že 13 epizod je příliš a sneslo by se stříhat, ne ovšem tak radikálně jako v první řadě nebo u druhé Jessicy. Další slabinou je i choreografie soubojů, byť z podstaty Lukových schopností a stylu boje dost jednoduchá, Mike Colter ji přesto nezvládá tak, jak by měl. Je otázkou, jestli třeba opět bylo málo času scény cvičit nebo na to Colter prostě nemá, to ale ve výsledku může být divákovi jedno. Misty Knight i Bushmaster jsou na tom o něco lépe.


Naopak se velice povedla celková atmosféra Harlemu, podtržená i soundtrackem a pravidelnými hudebními vystoupeními v klubu Harlem’s Paradise, kde se stejně jako v první řadě objeví hvězdy hip-hopu i blues, v této řadě například Gary Clark jr. nebo Christone „Kingfish“ Ingram. A nijak to neodbývají, zazní dvě nebo tři skladby, něco přímo jako součást scény, něco třeba jako podklad pro koláž. Ve výsledku je druhá řada Luka Cage i přes své mouchy fajn seriálová komiksovka, jíž se povedlo kvalitativně předčít svou rozpačitou první štaci.

Komentáře

  • Do této diskuze ještě nikdo nepřispěl, buďte první.
VSTOUPIT

Verdikt

avatar7/10

Sam.Vimes

Luke Cage: Úvod 2. řady


ikona
Diego.Dorlan
Neprůstřelný borec z Harlemu je zpátky. Jak se rozjíždí ve své druhé sérii? 

Luke Cage se vrátil po týmovce Defenders zpět do vlastního seriálu v již druhé sérii. Není žádným tajemstvím, že Netflixu se s comicsovými seriály v poslední době příliš nedaří. Snad s výjimkou Punishera byly poslední seriálové marvelovky přijaty přinejlepším vlažně. Podaří se Power Manovi zachránit reputaci Netflixu?

Nezničitelný Luke se po událostech z Defenders vyrovnává s věhlasem, který ho doma v Harlemu všude provází. Nic ovšem není tak idylické, jak se může na první pohled zdát. Obchodu s drogami se daří a Luke si uvědomuje, že bojovat jen s posluhovači na nejnižších úrovních není ta správná strategie. Claire se snaží pomoct Lukovi, aby se vyrovnal se svojí minulostí, ale ten to tvrdohlavě odmítá. Mezitím se detektiv Misty Knight také vyrovnává s následky jejího střetnutí s organizací Hand a stigmatem, jenž ji provází po návratu do práce. Mariah Dillard potom s jejími spolupracovníky plánuje, jak se dostat k moci legální cestou.

Druhá série po prvních dílech vypadá vcelku obstojně. Její největší předností je opět atmosféra, podobně jako tomu bylo u první série. Humor funguje vcelku dobře a je vtipné sledovat, jak se všichni snaží neprůstřelného ochránce Harlemu postřelit i když vědí, že to fungovat nebude. Lukova reakce na jednotlivé výstupy s padouchy jsou tak největším zdrojem humorných momentů, které jsou spíše vzácné v začátku série, kdy se stále spíše rozehrává dění pro zbytek série a divákovi jsou ukazovány osudy postav od jejich poslední návštěvy na obrazovkách.

Za dvousečnou zbraň považuji postavu Marii Dillard, jenž v podstatě nahradila jejího bratrance, který byl velmi zajímavou postavou v minulé sérii. Říkám dvousečnou, protože na jednu stranu je to velmi dobře zahraná postava, která má potenciál a exceluje ve všech scénách. Na stranu druhou je ovšem evidentní, že se tvůrci snaží zaplnit velmi podobnou pozici nejen v Harlemu, ale také ve scénáři, což je škoda, protože Maria by mohla být velmi originální postavou. Snad se tak i stane ve zbytku série a nebude se tak jednat pouze o dámskou verzi Cottonmoutha.

V začátku druhé série je Luke Cage podobně kvalitní jako minule. Atmosféra stojí za to, mnoho věcí zde stále funguje jako sociální komentář a vykreslování budoucích konfliktů slibuje zajímavou podívanou. Nicméně ani tak není Luke Cage bez chyb, ale po prvních dílech nemohu říct, že bych jej nechtěl dokoukat a vcelku jsem zvědavý, co přinese druhá série jako celek a zda se jí podaří ukončit slabé období, které provází superhrdinské seriály na Netflixu.

Verdikt

avatar7/10

Diego.Dorlan

Luke Cage: 1. řada


ikona
do_Od
Jak se nakonec povedl start již třetího Marvelovského drsňáka na Netflixu? 

Mám to štěstí, že až na první řadu Daredevila jsem zatím psal recenze na všechny Netflix/Marvelovské kousky a tudíž se můžu poměrně snadno odkazovat na své předchozí výroky a názory, kterými si budu při recenzi čerstvého Luka Cage lehce pomáhat. Říkám lehce, protože od něčeho jsem se odpíchnout musel a co lepšího bych si mohl na úvod přát, než zavzpomínání na nevyváženou a zbytečně natahovanou Jessicu Jones, kterou v mnoha ohledech Cage připomíná, ačkoliv je přitom zcela jiný, nebo naopak "Dark Knightovskou" recenzi druhé řady Daredevila, která se pro mě osobně stala jedním ze dvou komiksových vrcholů tohoto roku. Obzvlášť pak kvůli tomu druhému zmiňovanému jsem měl ohledně nadcházející sólovky s neprůstřelným drsňákem docela solidní naděje. Trailery se sice příliš nesnažily a bylo jasné, že nás čeká kromě klasického originu zároveň úplně jiná story, než kterou nám vyprávěli Jessica s Mattem. Nicméně očekávání byla pořád dost vysoká. A jak že to tedy dopadlo?

Jak už nejdelší první odstavec v historii TVzone mohl napovědět, dopadlo to komplikovaně. Za a) se mi nepoštěstilo a nemůžu říct, že by Luke stál někde mezi v mých očích nepovedenou Jessicou a v mých očích dokonalým Daredevilem. Za b) to neznamená ani to, že by byl horší, nebo lepší. Stojí zkrátka vedle a podle všeho mu tam je dobře. Luke totiž rozhodně není zpočátku typickým hrdinou. Nemá potřebuju se honit  za zločinci, nemá potřebovat napravovat zlo. Pár měsíců po událostech Jessicy zametá v Harlemu vlasy čistě proto, aby se schoval před okolním světem. Aby měl svůj svatej klid. Jak tomu už ale v tomhle univerzu bývá...

Harlem, neboli čtvrť, ve které se celý děj Luka Cage odehrává, je srdcem černošské komunity v New Yorku. Jako taková ale zároveň spadá i pod tamější gangster smetánku. Tu vede jistý Cottonmouth, záporák číslo jedna. Jeho problém je, že to není Kingpin. Má sice cool noční klub, ve kterém hned první večer Luke sympaticky sbalí jednu kočku, ke které se ještě později vrátím, kromě toho ale ničím extra nevyniká. Má nějaké cíle, nějaké plány, zodpovídá se ale někomu dalšímu a už od začátku postrádá respekt, který si Kingpin spolu s Kilgravem poměrně snadno a rychle získali bez nějakých větších potíží. 

Cottonmouth má ještě sestřenici, tou je politička, členka městské rady a taky rozzuřená matka ze třetího Kapitána Ameriky (jiná role, stejná herečka, tohle tvůrcům neodpustím). Ona už je jiný šálek kávy, rozhodně ale nic převratného ani nic, co by hodnocení nějak výrazně posunulo směrem k desítce. Je tam, ale kdyby tam nebyla, tak by se vlastně vůbec nic nestalo. A to je bohužel pocit, kterej mě provázel skrz snad celou sérii u vícero postav.

Ale dost už s tím napínáním, pojďme si projít nějaká pozitiva. Tak určitě je třeba zmínit řemeslnou preciznost, obzvlášť prvních pár dílů stojí za to. Když už jsme u těch prvních dílů, dovolím si nesouhlasit mírně s kolegou Samem a řeknu, že 1 - 3 jsou jednoznačně nejlepší epizody celé série. Vyprávějí víceméně uzavřený příběh s tragickým, ale naprosto předvídatelným koncem, fungují v nich zajímavé vedlejší postavy (policejní kolega Misty Knight si zaslouží všechny palce nahoru, stejně tak postava "Shadese" a když už jsme u toho, později taky, jako už klasicky, Claire "kvůli právům mi pořád nechtějí říkat Noční sestra" Temple, ale to je spíš světlá výjimka v pozdějších dílech) a všechno v nich tak nějak hezky odsýpá. Za tohle plus ještě Mika Coltera, který se pro podobnou roli nesmírně hodí a já jsem za jeho obsazení fakt rád, tak za to všechno palec nahoru.

Je to ovšem ten zbytek, co mi dělá starosti. Bohužel, jak čas spěje, začíná se seriál místy natahovat, dostáváme nezajímavé linky, které by v klidu šlo vypustit a nic by se nestalo, děj se zbytečně komplikuje a zamotává, přichází na scénu druhý hlavní záporák a asi největší trn v mém oku, pan Diamondback. Nyní budu předpokládat, že už jste seriál celý viděli a tak vám spoilery nevadí, kdo ne, smůla. Diamondback je Lukův nevlastní bratr a kvůli tomu trpí silnými daddy issues, celý svůj dospělý život tedy zasvětil tomu, aby Luka zničil. Narafičil na něj zločin a následně jej dále ve vězení z dálky týral, aniž by o tom Luke měl vůbec ponětí. Nepřímo z něj vlastně udělal i superhrdinu (z Lukova pohledu tedy další věc, bez které by se s radostí obešel).

Jak už jsem ale řekl, je to trn v oku. Ne snad proto, že by jeho celá motivace byla k smíchu (přestože je), nebo snad, že by se mi nelíbila jeho zášť k někomu, kdo za jeho problémy v podstatě nemůže (nelíbí), nebo že měl trapný kostým (má), atd... je to spíš kombinace všech těch důvodů. Jo a taky fakt, že nic neplánuje a všechno řeší zkratkovitě a přesto se mu nějak podařilo ovládnout všechny gangy, získat vlastní superzbraně atd., to je další věc, která mě na něm neskutečně s*ala, pardon my french.

Diamondback pro mě zkrátka představuje jistou nedotaženost. A ta je svým způsobem symbolická a platí pro celého Luka Cage. Je to v mnoha ohledech komplexní dílo, nebo se aspoň snaží být, aniž bych úplně chtěl otevírat to spektrum společenských otázek, kterých se Cage dotýká (jmenovitě třeba jen policie vs. afroameričané) a na tomhle poli Cage jednoznačně dominuje. Tady poráží jak nedůvěru v právní systém z Daredevila tak... cokoliv to bylo, co tématicky pohánělo Jessicu Jones. Skoro jako by tvůrčí bod soustředění byl právě jenom na tomhle přesahovém aspektu. Já jsem ale kluk geekovskej, kterej si od komiksárny podobného ražení přece jen žádá trochu jiný věci. 

Je to tedy plichta. Plichta mezi snahou o hezký společenský komentář a kvalitním komiksovým seriálem. Z mého pohled ale tvůrcům přece jen šlo víc o ten komentář a právě proto nakonec Luke bodově končí ještě o kousek níž, než ta proklatá Jessica. Dobýt srdce Harlemu je totiž jedna věc, dobýt srdce nerdů, co touží po hezkých bitkách na jeden záběr, vyhrocených 1v1 s kostýmy, které nevypadají, jako že si je někdo půjčil z první řady Star Treku (toho opravdu starého Star Treku). Je to škoda, nicméně v širším smyslu to zase taková hrůza není. Defenders tenhle hlavní problém Luka Cage poměrně jednoduše smažou a pokud to nebude až příliš velký chaos, myslím, že se ještě od toho kluka neprůstřelnýho holohlavýho, co na něj letí všechny ty čokoládový kočičky, máme na co těšit.

P.S. když už jsme u těch kočiček, já slíbil, že na ni ještě dojde. Misty Knight je samozřejmě hned po Lukovi nejlepší postavou seriálu a škoda, že nedošlo k jedné obzvlášť zajímavé komiksové proměně, nebo spíš, že ji v závěru nedotáhli až do konce, tak jako to udělali s Punisherem ve dvojce Daredevila. Půda tam ale je, tak snad v těch Defenders, no.

Komentáře
VŠECHNY KOMENTÁŘE (8)

Verdikt

avatar5/10

do_Od


Hodnocení čtenářů

  • avatar8/10

    Sarger

  • avatar8/10

    Sweat55

Luke Cage: První dojmy


ikona
Sam.Vimes
Po Daredevilovi a Jessice Jones dorazila další komiksovka od Marvelu a Netflixu. Dosahuje kvalit svých předchůdců? 

Už jsme si zvykli, že nejlepší televizní komiksovky nám dvakrát do roka dodává Netflix ve spolupráci s Marvelem. Loni nás nadchla první řada Daredevila se zatím snad nejlepším marvelovským záporákem, Kingpinem. Pak přišla již trochu rozporuplněji přijatá, ale dle mého pořád výborná, Jessica Jones. A letos na jaře Daredevilova druhá řada představila konečně důstojnou adaptaci Punishera a zvedla laťku ještě výš. Luke Cage se zkrátka musel vypořádat s vysokými očekáváními a měl to o to těžší, že z trailerů nelákal tolik jak by asi měl. Pojďme se podívat, jak se mu po prvních čtyřech dílech dařilo.


Hned první epizoda je až nesnesitelně pomalá. U klasického pilotního dílu by to v žádném případě neprošlo, Luke Cage ale trochu hřeší na netflixový model vydávání celé série najednou. Jistě, Daredevil si díky tomu mohl dovolit třeba pomalé budování legendy kolem Kingpina a naplno ho ukázat až po asi čtyřech epizodách. Luke už to přirovnání netflixových seriálů k „třináctihodinovým filmům“ ale přehání a první díl tak vážně působí jako prvních pět minut filmu roztažených na hodinu. Pak už se to naštěstí začíná rozjíždět.


Jinak tu řemeslně prakticky nemám co vytknout. Asi největší pochvalu si zaslouží důsledná stylizace. Marvel a Netflix už za poslední dva roky rozjeli tři seriálové komiksovky a další tři chystají, přesto se rozhodně nedá říct, že by je točili jako přes kopírák. Právě naopak, stejně jako se Jessica Jones diametrálně lišila od Daredevila, Luke Cage se zase posouvá někam výrazně jinam. Tvůrcům se velmi dobře daří navozovat atmosféru drsného Harlemu, čtvrti, proti které vypadá krotce i Hell’s Kitchen. Pomáhají si i perfektně se hodícím, vesměs hip-hopovým a jazzovým soundtrackem nebo pečlivě zvolenými barevnými paletami, v nichž převažuje žlutá a tmavě hnědá (odkaz na typické barvy Lukeových kostýmů v komiksu?).

Mike Colter si postavu Lukea Cage vyzkoušel už loni v první řadě Jessicy a opět dokázal, že Marvel má castingy bezpečně pohlídané. Ve vedlejších rolích seriálového diváka potěší známé tváře hereckých jistot odjinud: Theo Rossi (Juice ze Sons of Anarchy), Frankie Faison (Sugar z Banshee), Mahershala Ali (Remy Danton z House of Cards)…


K rozjezdu Lukea Cagea mám dvě nezanedbatelné výhrady. První je tempo, viz výše. Druhou jsou poněkud překvapivě postavy a především ta titulní. Možná je to tím, že Luke sám o sobě (i přes Colterovo výstižené ztvárnění) zkrátka není tak zajímavým charakterem jako Matt Murdock nebo Jessica Jones. Každopádně mě to ale netáhne si okamžitě pouštět další díly (na rozdíl od DD a JJ) a to pro Netflix není dobrá vizitka. Luke Cage během prvních pár dílů stihnul nabídnout pár zapamatování-hodných momentů a určitě má ještě pořád velký potenciál do dalších epizod. Zatím ale za svými staršími kolegy mírně zaostává.

Komentáře
VŠECHNY KOMENTÁŘE (10)

Verdikt

avatar7/10

Sam.Vimes

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
  1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
  2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
  3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
  4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace