Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Ahsoka | 2023
csfd  imdb
tvůrce: Dave Filoni
hrají: Rosario Dawson, Natasha Liu Bordizzo, Mary Elizabeth Winstead, Ray Stevenson, Hayden Christensen, Lars Mikkelsen

Ahsoka: S01E06


ikona
Spooner
ahsokadisney+Rosario Dawsonstar wars
Do nekonečna a ještě dál! 

Ahsoka už se v podstatě přesouvá do své poslední třetiny a mnoho fanoušků už se nemůže dočkat, co si pro ně Dave Filoni a jeho tým připravili dál. Zejména v uplynulých dvou částech nám totiž tvůrci naservírovali fanouškovské hody plné odkazů z animáků či mnoho skvělých soubojů se světelnými meči, zároveň však posunuli příběh a některé postavy hezky vpřed. Nejen pro fanoušky animáků tak byly uplynulé epizody po nepovedených seriálech o Obi-Wanovi či Bobu Fettovi jako balzám na duši. Až šestý díl s názvem Daleko, předaleko ovšem je svým způsobem tím nejzásadnějším a z hlediska legendárního univerza i přelomovým. Vůbec poprvé se totiž ve Star Wars podíváme za hranice známé galaxie.

Zatímco Ahsoka a Huyang nadále plují ve vesmírné velrybě, sestava padouchů Baylan Skoll, Morgan Elsbeth, Shin Hati a vězněná Sabine Wren už přilétají do zcela nové galaxie na planetu Peridea. Tedy zdaleka nejdále, kam jsme se ve slavné značce kdy dostali. Tvůrcům se tak otevřela možnost nejen k návratu dvou oblíbených postav, jejichž totožnost asi díky předešlému ději každému dojde, ale zejména k obrovskému potenciálu nových světů, motivů a prvků. Autoři ovšem v tomto našlapují velmi pozvolna a pro mě ne zatím úplně strhujícím způsobem.

Když se vrátí na scénu velkoadmirál Thrawn, nemám nač si stěžovat. Jeho nástup s parádní hudbou nemá chybu, Lars Mikkelsen má charisma, ihned je pak představena také nová armáda stormtrooperů a pravá ruka s velmi netradiční maskou, což natěšení diváci také jistě akceptují s povděkem. Naděje, že si pro nás Filoni na této planetě skrývá nemalé trumfy, pak dávají promluvy Baylana Skolla i sesterstvo čarodějnic, které sice působí jak vykradené z Duny, ale budiž. Na druhou stranu po vizuální stránce jsem čekal asi trochu nápaditější a výraznější zpracování, než že to bude celé trochu špinavější a přidá se sem „samurajská“ verze Tuskenů. Na druhou stranu, že budou představení „želvošneci“ v hračkárnách novým plyšovým hitem, je mi jasné už teď.

Mé výhrady k Ahsoce ovšem i přes jasný tah na branku a jistou tvůrčí odvahu přetrvávají. Je mi jasné, že nám autoři nový svět snad teprve pozvolna představují, i přesto jsem očekával, že bude první krok do nového teritoria o něco odvážnější a výraznější. Stejně tak mi stále nesedne Filoniho styl, kdy se tu vše uměle natahuje, postavy často mluví dvakrát pomaleji, než by normálně mluvily a nediváci Klonových válek a Povstalců stále nemají šanci se na seriál emočně napojit. Což je potvrzuje závěrečné shledání i samotná Sabine Wren, k níž jsem si upřímně vůbec nenašel cestu a vlastně nevím, proč bych jí měl fandit. I přes mé připomínky ale pořád fandím tvůrcům. Protože i když Ahsoka není v některých ohledech mým šálkem čaje, pořád musím uznat, že se po Andoru jedná o prozatím nejsebevědomější a nejlépe řemeslně pojatý Star Wars seriál. 

---

Autor: Milan Rozšafný
Foto: Disney+ 

Ahsoka: S01E05


ikona
Sam.Vimes
V předaleké Galaxii a ještě dál. 

Ahsoka je už v polovině první řady a tentokrát vezmeme dvě epizody najednou. Ve čtvrtém díle se Ahsok a Wren nahánějí po lese s temnou padawankou Hati a inkvizitorem Marrokem. Kdo sázel na to, že se pod Marrokovou maskou objeví nějaká známá tvář, bude zklamán. I přes moudré rady droida Huyanga se naše hrdinky rozdělí a pak jedna skončí v zajetí a na cestě z Galaxie a druhá v moři pod útesem.

 

Pátá epizoda se soustředí na Heru Syndullu a Ahsoku, zatímco o dalším osudu Wren a temných Jediů se ještě nic nového nedozvíme. Hera se potýká se senátem, jehož zdrženlivým pokynům vzdoruje a zároveň přilétá na Seatos. Trochu pozdě, jak zjišťuje když prve nemůže najít nikoho ze svých přátel ani nepřátel.

Ahsoka se mezitím nachází na pokraji smrti v takzvaném světě mezi světy, kde se potkává se svým starým mistrem Anakinem s tváří Haydena Christensena. Jeho někdejší padawanka si potřebuje ujasnit pár věcí včetně filosofického a etického postoje k boji a obdržet poslední lekci. Toho se jí dostane skrze návštěvu několika momentů z Klonových válek.

Kdybych chtěl kritizovat za každou cenu, mohl bych tady v souvislosti s Christensenem a s přítomností soubojů na světelné meče v každé epizodě mávat pojmem fan service. Kdyby neexistovala nová filmová trilogie, mohl bych se nespokojeně ošívat nad světem mezi světy a kosmickými velrybami. Jenže Anakin jako největší nedořešené téma Ahsočiny psychologie naprosto dává smysl, stejně tak časté scény šermu v akčním seriálu o Jediích. Že je něco fanouškovsky vděčné to ještě automaticky nedegraduje na fan service. A seriálová Ahsoka je daleko důstojnějším pokračováním Hvězdných válek než to, co jsme dostali v kinech.

---

Autor: Ondřej Kubín
Foto: Disney+

Ahsoka: S01E03


ikona
Sam.Vimes
Jak pokračuje nový seriál ze světa Star Wars? 

Ahsoka se svým třetím dílem opakuje jeden nešvar hraných seriálů ze světa Star Wars. Po delší úvodní epizodě (54 minut) a řekněme standardně dlouhé druhé (42 minut) je stopáž té třetí už jen 34 minut. Po odečtení úvodní rekapitulace a závěrečných titulků se dostáváme těsně pod půl hodiny čistého času. Podle neoficiálních, leč spolehlivých zdrojů by však tento trend naštěstí neměl pokračovat a čtvrtá i pátá epizoda budou zase delší.

Vesmírné plavidlo padouchů na sobě po konci minulého dílu má sledovací zařízení a teď za nimi stačí poslat pár bitevních lodí, takže Hera Syndulla žádá senát Nové republiky o schválení podpory. Ta je jí ale odepřena, a tak nastává „time to fly“ z titulu epizody jen pro Ahsoku. Mezitím ještě potkáváme Heřina ne-zeleného syna, který asi bude známý divákům animovaných seriálů. To je pro Heru tentokrát všechno, byl bych ale velmi překvapen, kdyby brzy neletěla za Ahsokou alespoň sama.

Wren se znovu stává padawankou a pokračuje v tréninku. Se světelným mečem to celkem jde, se Sílou je to mnohem horší. U scény, kde se pokouší pohnout s hrnkem, s ní může sympatizovat každý fanoušek Star Wars, který se v dětství alespoň jednou snažil o totéž. Se stejným výsledkem. Akční scénou tentokrát není šermířský souboj, nýbrž letecký střet vesmírných stíhaček. I když i tam Ahsoka svůj světelný meč využije. Tříčlenná posádka pak končí na povrchu planety Seatos, kde si pro ně příště půjde Baylan charismatického Raye Stevensona.

Krátká třetí epizoda potřebovala hlavně sdělit, že na tenhle problém jsou naše hrdinky samy, a posunout postavy z bodu A do bodu B (poblíž stanice pro mezigalaktické cestování). I tak ale stihnul trochu rozvinout vztah Ahsoky a Wren, sdělit něco o nesnadném výcviku obou z nich a nastínit i tragické osudy jediských přátel a partnera Hery, když jí syn říká, že i on se Jedim chce stát. To vše s hezkým vizuálem a výbornou hudbou Kevina Kinera.

---

Autor: Ondřej Kubín
Foto: Disney+

Komentáře

  • Do této diskuze ještě nikdo nepřispěl, buďte první.
VSTOUPIT
© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
  1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
  2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
  3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
  4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace