Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Ahsoka | 2023
csfd  imdb
tvůrce: Dave Filoni
hrají: Rosario Dawson, Natasha Liu Bordizzo, Mary Elizabeth Winstead, Ray Stevenson, Hayden Christensen, Lars Mikkelsen

Ahsoka: 1. řada


ikona
Redakce
ahsokadisney+Rosario Dawsonstar wars
Mají Star Wars na kontě další úspěch nebo pokračují v zajetém trendu? 

Po několika řadách animovaných Klonových válek a Rebelů se Anakinova padawanka Ahsoka představila v hrané podobě v Mandalorianovi a teď konečně i ve vlastním seriálu. Tam se znovu spojí se svou učednicí Sabine Wren a nyní již generálkou Nové republiky Herou Syndullou a snaží se zabránit návratu nebezpečného velkoadmirála Thrawna, ideálně ale zároveň i zachránit starého parťáka Ezru. Při prvním uvedení v Klonových válkách Ahsoku z fanouškovské základny nemusel snad nikdo, dnes je vnímána skoro jako spasitelka Star Wars. Jak se povedla první řada jejího seriálu?

Jak to vidí Spooner:

Jednooká mezi slepými královnou. Seriálové Ahsoce nelze upřít fakt, že její „otec“ Dave Filoni je společně s Tony Gilroyem v podstatě jediný tvůrce, který má aktuálně ve světě Star Wars nějakou vizi a neúprosně si za ní jde. Snaží se velmi zajímavou cestou rozšiřovat mytologii, v některých dílech vcelku sympaticky pracuje s fan servisem a dokáže zahrát na nostalgii. Zároveň vytvořil řemeslně precizní dílo, v němž technika Volume konečně jednou nebije do očí a zároveň dokáže v každé epizodě přinést velkou porci akce a milovníci boje se světelnými meči si zde konečně zase jednou přijdou na své. Umí si také hezky pohrát s vývojem postav a některé z nich se posouvají hodně zajímavým směrem. Jenže i přes tuto chválu se mi nedokázala Ahsoka prakticky vůbec dostat pod kůži.

Budu se už opakovat a vím, že jsem v tomhle v menšině, ale pořád nepovažuji za dramaturgicky nejlepší nápad udělat z Ahsoky v podstatě pokračování Filoniho animovaných seriálů. Ano, nepolíbený divák základní příběh pochopí i bez znalosti předchůdců, já jsem se ale pořád cítil, že mi mnoho náznaků a informací uniká. Zejména jsem ovšem nedokázal naplno proniknout do ústředních postav, v jejichž vztazích přichází neznalý divák v podstatě do „rozjetého vlaku“. Mnoho událostí v seriálu proto nedokáže patřičně rezonovat a já osobně jsem si nedokázal k Ahsoce či Sabine vytvořit vůbec žádné pouto. 

Příliš tomu nepomáhá ani dosti úsporné herectví Rosario Dawson, která si je sice jistá v akci, ale jinak si vystačí jen se založenýma rukama a zamyšleným pohledem a la Joey Tribbiani. Její parťačka Natasha Liu Bordizzo mi pak místy přišla takřka toporná. Větší pozornost si tak paradoxně získávají záporáci. Ray Stevenson ukazuje, že uměl být továrnou na charisma a jeho Baylan Skoll je jednou z nejzajímavějších SW postav poslední dekády. Lars Mikkelsen coby metodický velkoadmirál Thrawn pak dokázal jednoho z populárních animovaných záporáků převést do hrané podoby více než důstojně. 

I přes všechny pozitivní stránky mi pak Filoniho styl a směřování příliš nesedí. Ze začátku je Ahsoka totiž poměrně roztahaná a jeho pokusy o originalitu a rádoby neotřelé nápady mi do světa Star Wars příliš nesedí a zcela bych se bez nich obešel. Na druhou stranu, po Boba Fettovi, zklamavším Obi-Wanovi a až příliš na jistotu hracím Mandovi se pořád jedná společně s Andorem o nejzajímavější seriálový počin ze světa Star Wars. Jen bych byl radši, kdyby nebyl tak chladný a já neměl pořád pocit, že jsem vržen doprostřed příběhu. 6/10

Jak to vidí Sam.Vimes:

Těžko říct, jak by seriálová Ahsoka byla přijímána, kdyby neexistovaly ostatní hrané seriály ze světa Star Wars a hlavně nová trilogie. Takhle ale měla cestu k srdcím fanoušků mnohem jednodušší. Konečně tady totiž máme (hraný) příběh o Jediích navíc s dobře napsanými postavami, charismatickými představiteli hrdinů i padouchů a zvládnutou technologií Volume. Divák neznalý animovaných Klonových válek a Rebelů sice nedocení všechny nuance, to podstatné mu ale Ahsoka předat zvládne a nebude v něm vyvolávat dojem, že mu něco zásadního uniká. Rosario Dawson je perfektní castingovou trefou, stejně tak Mary Elizabeth Winstead, Ray Stevenson, pro kterého bohužel šlo o poslední roli v životě, nebo internetem zbožňovaná Ivanna Sachno.

Vizuálně Ahsoka výrazněji než jiné Hvězdné války těží ze samurajských a obecně japonských vlivů, je to vidět na jejích mečích a stylu boje, na některých kostýmech nebo na zbrojích Thrawnových stormtrooperů, opravených zlatou technikou kincugi. Temní Jediové zase využívají severské motivy (třeba Skoll a Hati jsou jména vlků ze skandinávské mytologie). Velkou pochvalu si zaslouží Kevin Kiner za soundtrack. Akce má povětšinou solidní choreografii, zamrzí jen že zrovna titulní Ahsoka (těžko říct jestli Rosario nebo kaskadérka) místy trochu nestíhá.

Filonimu se krásně daří servírovat fanouškovsky vděčné scény a momenty jako jsou časté souboje se světelnými meči nebo návraty starých známých, vždy to ale dává smysl v rámci příběhu, který vypráví, nikdy nejde o samoúčelný fan service. Oproti ostatní hrané tvorbě z předaleké galaxie Ahsoka výrazně přidala na fantasy prvcích, což mi v této míře k Star Wars nesedí. Právě tady ale přichází ke slovu nová trilogie, v jejímž světle o to víc ocením, že Filoni má vizi pro své příběhy a mytologii, a já můžu přivřít oko. 7/10

Jak to vidí Diego.Dorlan:

Po vesměs průměrných projektech ze světa Star Wars jsem se na Ahsoku opatrně těšil a doufal, že tentokrát dostaneme kvalitní záležitost, která bude univerzálně povedená a u níž se budeme bavit od začátku do konce bez nějakých velkých výtek. To se bohužel nestalo, ale tím nechci tvrdit, že by se zároveň jednalo o průšvih. Ahsoka je prostě jen dalším seriálem ze světa Star Wars, u něhož se asi pobavíte, určitě má své světlé momenty, jež jednoznačně stojí za to vidět, ale zároveň také nepřináší nic, co by mé vnitřní dítě zamilované do Star Wars zásadně nadchlo.

Jedním z hlavních problémů seriálu je, že opravdu silně navazuje na animáky Klonové války a Rebelové. Ani jeden jsem ovšem neviděl a při sledování hrané Ahsoky je to opravdu znát. Všechny hlavní postavy totiž spolu prožily události těchto sérií (Rebelů zejména) a pokud divák nemá znalost jejich historie, tak mnoho momentů nepůsobí zdaleka tak silně, jak by mohlo. To je hodně cítit zejména v úvodu, který je mnohem pomalejší a samotný příběh se zde teprve rozjíždí. Jak děj pokračuje, tak ty hlavní body z historie postav divák z kontextu pochopí, ale nikdy kvůli této mezeře nemohou rezonovat tak silně, jak by si Dave Filoni přál.

Co celkově funguje, je samotná Ahsoka. Rosario Dawson je v této roli skvělá a její klidné a rozvážné vystupování působí velmi přesvědčivě. Zároveň bych si ale přál, aby byl více rozvinut její postoj k tomu, zda je či není Jedi. S tímto aspektem tvůrci v seriálových Star Wars pracují jak se jim to zrovna hodí do krámu a ubírá to celkovému dojmu a jejímu vnitřnímu konfliktu. Generál Thrawn, jakožto velký záporák, je zde sice vykreslený jako geniální stratég pracující s velmi přesnými odhady a riziky, ale na tak malém měřítku to místy působí až komicky, když vidíme, jak se snaží strategizovat se svými deseti stormtroopery proti naši hrdinům.

Celkově rozhodně nemohu říct, že bych z Ahsoky byl zklamaný. Za to zejména může skvělá prezentace, super souboje a více mysteriózní aspekty této předaleké galaxie, které v mnoha posledních dílech neměly zdaleka tak velký prostor, který by si zasloužily. Mnoho sympatických postav v celkově velmi povedeném vizuálu, který představuje mnoho krásných a zajímavých lokací, ovšem nezvládá vyvážit to, že dějově vlastně seriál udělá kolečko, které působí poměrně prkenně a nikdy se během svých osmi dílů nezvládne dostat příliš pod kůži. 6/10

---

Autoři: Milan Rozšafný, Ondřej Kubín, Jakub Kratochvíl
Foto: Disney+

Komentáře
VŠECHNY KOMENTÁŘE (5)

Verdikt

avatar6/10

Redakce


Hodnocení čtenářů

 • avatar8/10

  Ragnarok

 • avatar8/10

  Palo111

 • avatar2/10

  Ironhead

 • avatar9/10

  pytlak15

 • avatar5/10

  Masarka14

 • avatar7/10

  Sub-Zero

 • avatar7/10

  slord

 • avatar5/10

  Elerrina

Ahsoka: První dojmy


ikona
Spooner
Povinnost pro všechny fandy předaleké galaxie, nebo jen radost pro příznivce animáků?  

Se Star Wars seriály je to složité. Andor nám sice loni udělal velkou radost a vlil nám pozitivní krev do žil, na sólovky Obi-Wana a Boby Fetta však s nadšením opravdu nevzpomínáme a Mandalorian je i přes řadu epických epizod spíše plochou jednohubkou s až příliš laciným fan servisem. A nyní tu máme dalšího napjatě očekávaného hraného zástupce hvězdného universa. Svého seriálu se už dočkala i Ahsoka, která si díky animákům získala slušnou fanouškovskou základnu a jedná se vlastně o jeden z nejvýraznějších úspěchů tvůrce Davea Filoniho. Dokáže ovšem učednice Anakina Skywalkera zaujmout i v hrané podobě a utáhnout seriál i pro diváky, co tolik neznají animáky? Po úvodních dvou epizodách, které jsme díky Disney+ měli možnost exkluzivně vidět, si tím nejsem stoprocentně jistý.

Setkáváme se tedy s Ahsokou Tano, která je na stopě nové hrozbě. Tedy spíše staronové hrozbě. Šíří se totiž zvěsti o tom, že mocný velkoadmirál Thrawn stále žije a pokud se tyto obavy potvrdí, bude galaxie čelit nové temné hrozbě. Ahsoka se proto snaží zjistit, kde se Thrawn nachází. Není ovšem sama. Velkoadmirála se snaží najít také jeho bývalí spolupracovníci v čele s někdejším rytířem Jedi Baylanem Skollem a mocnou Morgan Elsbeth. Ahsoka proto brzy zjistí, že bude muset vyhledat pomoc své bývalé učednice, nerozvážné Sabine Wren, jež začne doufat, že by místo Thrawna mohla nalézt ztraceného kamaráda Ezru. Dokážou si ovšem Sabine s Ahsokou znovu důvěřovat. A mohou opět navázat vztah mistr/učednice?

Asi vám už po nástřelu děje došlo, že Ahsoka je v podstatě přímým pokračováním animovaných Povstalců. A pokud vám jména zmiňovaná nahoře nic neříkají a netušíte, jaké mezi sebou mají vztahy, tvůrci vám tápání zpočátku příliš neulehčí. Seriál totiž v podstatě počítá, že animovaná dobrodružství Ahsoky a spol. znáte, bez sebemenšího úvodu či vysvětlování vás hodí do rozjetého vlaku a scénář si nedělá moc starosti s tím, že někteří diváci možná jména jako Ezra či Thrawn zase tolik neznají. Zkrátka buď máte nakoukáno, nebo máte jako divák pouze hrané Star Wars tvorby malinko smůlu. Což je, pokud čekáte epický SW seriál pro celou rodinu, přeci jen trochu škoda.

Po řemeslné stránce si to přitom studio tentokrát pohlídalo velmi solidně. Na rozdíl od zmiňovaného Fetta či Obi-Wana je na seriálu znát velký rozpočet, s vizuálem si tvůrci také podstatně více pohráli, nesmrdí to tu lacinými kulisami, a i když se tu často povídá pouze v pár místnostech, jakmile dojde na triky či akci, vše je na velmi solidní úrovni. Akce je tu navíc na první dvě epizody poměrně dost a pokud patříte mezi fandy soubojů se světelnými meči, zejména v druhém díle si přijdete na své. Souboje jsou svižné, mají drajv a s choreografií si dal naštěstí také někdo dost práce. Navíc to vypadá, že bychom se po delší době mohli dočkat skupinky výrazných záporáků, kdy vás každý něčím zaujme a minimálně v případě Raye Stevensona nám nabídnou i obří charisma.

I přesto jsem se ale během sledování nemohl zbavit dojmu, že Dave Filoni natáčí Ahsoku jen pro sebe a skalní fandy animáků a na ostatní diváky trochu kašle. První dva díly tak sice možná potěší několik lidí řadou odkazů a pomrknutí, zároveň ale pro většinu lidí budou působit krapet odtažitým a chladným dojmem. Tempo je navíc dosti pomalé, dialogy mezi mentorskou Rosarií Dawson a její nabručenou učednicí nejsou dvakrát strhující a já osobně jsem si k hlavním postavám kvůli nulovému seznámení jen těžko hledal cestu.

Ano, je mi jasné, že teď naběhnou do komentářů fandové Povstalců a Klonových válek s tím, že se pro ně jedná o splněný sen a Filoniho styl si nadále užívají. A já jim to vlastně ani moc neberu a klidně si mohou u mé recenze hned přidat minimálně bod navíc. Jen mě trochu mrzí, že se tu víc nemyslí i na „obyčejného“ diváka, jehož zatím nemají první dva díly příběhově jak zaháčkovat. Naštěstí je tu stále fajnové řemeslo, parádní souboje a poměrně velký potenciál do budoucna, jenž ještě slibuje epické sci-fi hody. Ano, pořád to má daleko jistější a sebevědomější start než měl nudný Boba a nevýrazný Obi-Wan, asi jsem ale od nejočekávanějšího seriálu léta chtěl ještě trochu víc než jen příjemný dáreček pro skalní fandy animáků.

Komentáře
VŠECHNY KOMENTÁŘE (15)

Verdikt

avatar6/10

Spooner

Ahsoka zjišťuje, že velkoadmirál Thrawn je nejspíš naživu. Musí se proto spojit se Sabine Wren, aby zastavily novou hrozbu. Novinka ze světa Star Wars potěší sebevědomým řemeslem, fajnovou akcí a pro fandy seriálových Povstalců bude možná takřka splněným snem. Jenže diváci, kteří animovanou kapitolu Hvězdný válek neznají, se zase tolik chytat nebudou a tvůrci jim skok do rozjetého příběhu moc neulehčují.


Hodnocení redakce

 • avatar7/10

  Sam.Vimes


Hodnocení čtenářů

 • avatar3/10

  max452

 • avatar8/10

  Ragnarok

 • avatar8/10

  Palo111

 • avatar5/10

  Ironhead

 • avatar7/10

  Sub-Zero

 • avatar4/10

  Elerrina

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
 1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
 2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
 3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
 4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace