Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
American Horror Story | 2011
csfd  imdb
tvůrce: Ryan Murphy, Brad Falchuk
hrají: Evan Petes, Jessica Lange, Connie Britton, Dylan McDermott, Zachary Quinto

American Horror Story: Koukat nebo nekoukat?


ikona
mcb
Udržuje si třetí série hororového seriálu stále vysokou kvalitu? 

Jak už jsem naznačil v recenzi úvodního dílu třetí série, American Horror Story rozjelo zřejmě svou nejlepší sezónu. Po tak trochu nepřekvapivé první a přepálené druhé se Coven tentokrát vydal do tak trošku neprobádaných vod čarodějnictví, což má za následek dost možná nejvtipnější (samozřejmě v intencích brutálního černého humoru) a žánrově nejneukotvenější eskapády ze zvrácené mysli Ryana Murphyho. Což je jedině dobře.

Koho jiného by ostatně napadlo zrealizovat něco, co ve výsledku vypadá jako mix Kladiva na čarodějnice, Harryho Pottera, Frankensteina, seriálu Čarodějky a libovolného dílu Saw? Těmito prvky jsme zasypáváni každým dílem stále víc a víc a když se na scéně objeví minotaur, který znásilní jednu z postav, nebo proběhne zombie masakr motorovou pilou, jenž okázale upomíná na Evil Dead 2, víte, že jako žánrový fanoušek jste sedmém nebi. Vypůjčováním si věcí z jiných filmů a literatury a jejich následným zasazováním do nového kontextu (dále například „vanhelsingovský“ lovec čarodějnic nebo masový vrah Axeman nacházející předobraz v Jacku Rozparovači) se vlastně American Horror Story stává takovou výkladní skříni (hororové) popkultury. Sice je zbaven čehokoliv strašidelného, ale jako zábavné reflektování určitých moderních hororových trendů a požadavků cílového publika funguje znamenitě. Zkrátka čím víc máte nakoukáno, tím více si každý díl užijete.

Trochu to jen drhne z hlediska příběhu, který jakoby nikam nesměřuje a spíše se zaměřuje na vztahy mezi postavami v rámci fiktivní „bradavické“ školy. Samozřejmě tady máme různé nedořešenosti a křivdy z minulosti (linie s vrchní čarodějkou Fionou), otrokářku Madame LaLaurie vstalou z mrtvých, Frankensteinovo monstrum Kita a dalších cca pět postav, které samy za sebe řeší vlastní problémy. Společně ale negradují do nějakého finále – jsme samozřejmě v půli sezóny, tak je možně, že Murphy v dalších dílech děj více zahustí. I přesto je stále American Horror Story seriálem, jenž další sezónou nesnížil celkovou kvalitu seriálu, spíš naopak. Infarktovost a dějovou soudržnost dramatických seriálu jako Homelandu sice nečekejte, ale spíše zábavné hraní s popkulturními odkazy v neodolatelně bizarním obalu, které se stále neokouká.

 Proč se dál koukat?

  • viděl jsou spoustu hororů a chci machrovat před kamarády, kolik odkazů jsem poznal
  • mám rád gore a černočerný humor
  • nevadí mi nekrofilie (zvláště, když je jedním z objektů Emma Roberts)

Proč se AHS raději vyhnout?

  • vadí mi, když seriál nikam nesměřuje
  • hledám něco, u čeho se budu bát
  • chci soudržné vyprávění

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
  1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
  2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
  3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
  4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace