Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Arcane: League of Legends | 2021
csfd  imdb
režie: Ash Brannon, Arnaud Delord
hrají: Hailee Steinfeld, Ella Purnell, Kevin Alejandro, JB Blanc, Katie Leung, Harry Lloyd

Arcane: League of Legends: 1. řada


ikona
Redakce
arcaneleague of legendsnetflix
Aneb jak nám tvůrci LoLka ukázali, jak má vypadat správná herní adaptace. 

Ještě před pár týdny o animovaném seriálu Arcane věděli jen velcí fanoušci herního hitu League of Legends, kteří se těšili na zajímavě vypadající kousek z jejich oblíbeného světa. Jenže to nikdo netušil, jaký velký hype se okolo zprvu nenápadné novinky nakonec spustí. Z Arcane se stal další obří netflixovský hit, jenž sbírá neskutečně vysoká hodnocení na všemožných databázích a začíná se o něm mluvit jako o jednom z nejlepších seriálů roku. A my vám teď řekneme, proč jsou všechna tvrzení pravdivá.

Jak to vidí Spooner:

Sakra, to byla jízda! Upřímně, po neskutečně našlapaných úvodních třech epizodách, o nichž jsem se rozepsal níže, jsem se bál, že téhle naspeedované novince spadne řetěz. Jenže naštěstí se stal přesný opak a tvůrci nám po nabušeném a akčním startu s dechberoucím vizuálem ukázali naplno i sílu svého scénáře. Scénáře, který nabízí plnokrevné a dokonale nečernobílé postavy, výtečné budování světa, pletichy, zvraty, skvěle napsané vztahy mezi charaktery… zkrátka všechno, co by pořádný fantasy seriál měl mít. Bylo by totiž nefér brát Arcane pouze jako další z řad herních adaptací. Tady se totiž servíruje strhující steampunková fantasy řežba úplně pro všechny, kde je sice znalost postav menší možná výhodou, ale rozhodně ne povinností.

Vztahy k závěru se tu sice místy budují trochu z rychlíku, jinak nám však Netflix s Riot Games předkládají dospělou podívanou s parádním videoklipovitým střihem, která svým stylem osloví jak teenagery, tak odrostlejší fanoušky žánru. A díky skvělým postavám na obou stranách barikády servíruje v některých pasážích (a zejména parádním závěru) takovou dávku emocí, kterou bych ještě před pár týdny rozhodně nečekal. Tady není ani jedna postavička z šachovnice zbytečná, každý tu má jasnou motivaci a naprosto chápete jejich krok. Sakra, vždyť i ten záporák Silco si svým způsobem diváka dokáže získat. 

No, a pak tu máme ještě čím dál bohatší svět a opravdu vypiplaný a jedinečný vizuál, který se ani po devíti epizodách neokouká. Netflix s Riot Games zkrátka ukazují, jak má vypadat pořádná herní adaptace, jež se nesoustředí jen na uspokojení svých hráčů. Vznikl tak jeden z nejvýraznějších a nejlepších seriálů roku, z něhož by si měla dělat zápisky ostatní herní studia. Tady totiž vznikl svět, do něhož se rozhodně nechci vracet s herním ovladačem v ruce, ale s komplikovaným vztahem Jinx a Vi na obrazovce. Snad se nášupu dočkáme co nejdřív. 9/10

Jak to vidí Diego.Dorlan:

Arcane byl pro mě neuvěřitelným překvapením. Laťku jsem neměl příliš vysoko vzhledem k seriálu DOTA: Dračí krev, který měl premiéru na jaře. Svět této MOBA hry a hlavní protagonisté nebyli špatní, ale celkově mě seriál příliš nenadchnul. Arcane se ovšem představilo v peckovém traileru, jenž sliboval opravdu velkou jízdu v extrémně stylovém a originálním provedení a výjimečně jsme dostali přesně to, co nám bylo slíbeno.

S velkým potěšením mohu říct, že první dojmy z traileru se s každým dalším dílem ještě zlepšovaly. Arcane se narozdíl od mnoha jiných animovaných seriálů nebál originálnějšího a výraznějšího vizuálu, který skvěle sednul k městu Piltover. Už jen po vizuální stránce si seriál zaslouží pozornost, protože by mi udělalo obrovskou radost, kdyby se originálnější a mnohem rozmanitější animace staly běžnějším jevem. Do toho ještě ve vypjatých emocionálních momentech tvůrci přimíchávají další speciální efekty, jenž celkový zážitek dostávají ještě o úroveň výše, než jsem si vůbec myslel, že je možné. Po technické stránce je Arcane rozhodně zdaleka nejlepším animovaným seriálem, jaký jsem kdy viděl.

 

Technické provedení ovšem není zdaleka vše. Mnohem důležitější je samozřejmě příběh a postavy, jež v něm figurují. I zde se tvůrci předvedli v plné kráse. Pokud bychom se na příběh podívali hodně detailně, tak asi nenajdeme nic tak originálního, jako v případě animace. To, že jsme v jádru již podobné příběhy mohli vidět neznamená, že by příběh a zejména skvělé postavy neměly co nabídnout. Ústřední dvojice seriálu - Vi a Jinx vypráví velmi emotivní příběh, kde sledujeme postavy, jež jsou oběťmi okolností a snaží se v nevlídném světě najít cestu k sobě. Na druhé straně mostu (doslova) pak můžeme sledovat zápletku s vývojem hextechnologie (taková obdoba steampunku) a úskalími, kterým musí čelit její tvůrci - Jayce a Viktor. Tyto linky se pak navzájem proplétají a množství postav, jež do nich vstupují rozhodně není malé, ale u naprosté většiny se jedná o skvěle napsané, realizované a velmi umně dabované postavy.

Důležitou otázkou pro mnoho diváků je také, zda se bude pro lidi, kteří hru nikdy nehráli, jednat vůbec o zajímavou podívanou? Odpověď je jednoznačné ano. Budete se bavit i pokud byste o předloze nikdy ani neslyšeli. League of Legends totiž není hra, jenž by vlastně vůbec měla nějaký příběh. Naprostou většinu informací o postavách a světě, z něhož naši hrdinové pocházejí, se totiž dozvíte pouze z krátkých medailonků u jednotlivých postav. O jejich životě máte tak přehled v rozsahu jednoho až dvou odstavců. To je vše. Dokonce mi přijde, že neznalost hry může mít pozitivní vliv na výsledný dojem, protože vlastně hráči mají “výhodu” jen v tom, že  vědí, jak postavy dopadnou, ale o jejich životě toho ví jen velmi málo. V podstatě by se to dalo přirovnat k tomu, když víte, že má přijít určitý zvrat a tak nějak celou dobu čekáte, kdy to vlastně bude a děj samotný tak lehce může lehce ztrácet na váze.

Možná se teď ptáte, proč po vší té chvále nemá Arcane perfektní hodnocení. Určitě je to validní otázka a strašně rád, bych po dlouhé době to perfektní hodnocení udělil, ale přeci jen se pár drobných vad na kráse najde. Zejména se jedná o poslední dva bloky dílů, tedy čtvrtý až šestý a následně sedmý až devátý. Ve druhé sadě dílů jsme dostali mnohem více prostoru s postavami, ale bylo to na úkor dechberoucí akce, jakou mě uchvátily ostatní díly. Naopak v posledních třech dílech by občas bylo vhodné mít trochu více prostoru pro určité interakce.

Všehovšudy se ovšem jedná o jednu z největších a rozhodně nejlepších událostí roku, kterou asi nikdo z nás vůbec nečekal. Na seriálu je možná pár drobností, jenž by se daly realizovat o chlup lépe, ale celkově jsme mohli vidět jeden z nejlepších seriálů roku a to nemluvím pouze o animované tvorbě. Arcane je zkrátka naprostá pecka a měl to tak vidět každý, komu se bytostně nepříčí animáky. Osobně se už nyní těším na další řadu. 9/10

Verdikt

avatar9/10

Redakce


Hodnocení redakce

  • avatar8/10

    do_Od


Hodnocení čtenářů

  • avatar9/10

    Nazgul

  • avatar10/10

    slord

  • avatar9/10

    Tranda-lina

  • avatar9/10

    Dathomir.

Arcane: League of Legends: První dojmy


ikona
Spooner
Že by Netflix a Riot Games všem ukázali, jak se má dělat správná herní adaptace? 

League of Legends, nebo chcete-li LoLko, patří mezi největší počítačové fenomény poslední dekády. A jako správný herní hit, i tato pařba se nyní dočkává své adaptace, tentokrát v podobě seriálu. Arcane: League of Legends šel ale od začátku naštěstí odlišnou cestou než většina hollywoodských pokusů. Místo klasické předělávky totiž dostáváme animovaný prequel, jenž má příběhově rozšířit známé universum a nabídnout origin mnoha oblíbených postav. Navíc studio Riot Games nedalo své megaúspěšné dítko z ruky a tvůrci si seriál upekli sami. A evidentně se to vyplatilo. 

Animák sbírá už po prvních třech epizodách extrémně nadšené ohlasy a Netflix tu má zaděláno na další nečekanou fantasy událost podzimu. Jenže zatímco v recenzi celého seriálu se ze svých dojmů vypíše hráč populární série, první díly jsem si vzal na paškál já, člověk hrami absolutně nepolíbený. Chci totiž mnohým z vás zodpovědět logickou otázku. Může si Arcane vychutnat divák i bez znalosti herního světa a jeho postav? A moje odpověď je ano. Zatraceně velké ano.

V seriálu tak nahlédneme do dvou zcela rozdílných měst aktuálně žijících ve velmi křehkém míru. Zatímco Piltover je městem světla, naděje a revolučních vynálezů, podzemní Zaun trpí a je plný gangsterů a pochybných existencí, jež se snaží přežít. A právě odsud přichází do Piltoveru mladé sestry Vi a Powder, které mají se svou zlodějskou bandou v plánu vykrást jeden zprvu neškodný byt. Jenže loupež neproběhne podle plánu a dojde k ničivému výbuchu, který strhne lavinu událostí. Lavinu, jež se snaží v městě Zaun využít zlotřilý Silco, zatímco ochránce dvou sester, Vander, se pokouší chaosu za každou cenu zabránit. A nahoře se také začínají dít zajímavé věci.

A nutno říct, že Arcane není ve svém úvodu ani tak videoherní adaptací jako spíše naprosto strhující a vizuálně úchvatnou fantasy řežbou. Autoři se totiž naštěstí nevydali cestou animáku pro hardcore fanoušky, u něhož se běžný divák nebude chytat. A stejně tak si, na rozdíl od mnohých hollywoodských tvůrců, s herním megahitem nevytřeli zadek. Autoři se zkrátka vydali zlatou střední cestou, v níž sice pařani uvidí své oblíbené postavy, jejich vývoj do videoherní podoby a nějaké ty odkazy. Jenže naštěstí si můžete novinku skvěle vychutnat i bez předchozích znalostí a vyjmenované propriety jsou spíš takovým bonusem pro hráče.

Scenáristé nám tu zkrátka předkládají nadějný a zajímavý fantasy svět šmrncnutý steampunkem, u něhož rozhodně nemusíte znát lore či osudy jednotlivých charakterů. Máme tu zkrátka slibně načrtnutý svět s dvěma zcela odlišnými městy, dospělým příběhem, hutnými postavami a až nečekaně špičkovou řemeslnou stránkou. A navrch se přidává ještě nezastavitelné tempo a velký nášup akce. Děj sice na první pohled možná nemá moc čím překvapit, a tak nějak tušíte, jak celé první třídílně dějství skončí. I přesto však umí scénář v několika místech hezky překvapit svou nekompromisnosti a na úvod seriálu i poměrně velkou dávkou emocí, a to zejména ve třetí, dechberoucí epizodě. 

Za což může nejen zmiňovaná výtečná režie, ale také skvělá práce s postavami. Hned na začátek se nám tu totiž představí několik hodně silných charakterů a ústřední vztah mezi sestrami zatím funguje na jedničku. Právě postavy, poctivá scenáristická práce a režijní či vizuální finesy povyšují zprvu neoriginální zápletky na nabušenou a nezastavující podívanou, u níž divák nemá čas vydechnout. Rozdělení novinky na tři dějství, jež bude Netflix dávkovat týden po sobě, z nichž každé bude mít evidentně své vlastní vyvrcholení, počítám po scenáristické i dramaturgické stránce za velmi chytrý tah.

A pak je tu samozřejmě ještě ona famózní vizuální stránka, která všechny velmi zaujala už v trailerech. Nutno říct, že ve výsledné stopáži bere dech ještě mnohem více. Kombinace 2D a 3D animace mixnutá mnohdy i s poměrně videoklipovitým střihem je opravdu úžasná a dokáže nadchnout takřka v každém novém záběru. A ne, člověku se ani po několika dílech vážně neokouká. Spíš ji bude chtít vidět čím dál více. Arcane pak naplno ukazuje, jak obrovským fenoménem LoLko vlastně je. Na seriálu se totiž evidentně vůbec nešetřilo a je na něm vidět každý utracený dolar, od úvodní znělky, přes epickou hudbu až po jednotlivé vizuální žně.

Ano, sám jsem pořád překvapený z toho, jak moc mi Arcane coby nehráči sedlo. A že už se nemohu dočkat nadcházejících epizod. Riot Games s Netflixem totiž prozatím trefili jackpot a přišli s adaptací, která bude nejspíš splněným snem pro fanoušky předlohy, hutnou jízdou pro příznivce krvavých a drsných fantasy kousků a díky svému stylu zároveň zábavou jak pro teenagery, tak pro odrostlejší publikum. Tady se zkrátka zatím ukazuje ideální cesta, kterou by se měla vydat i další herní studia. Tak doufejme, že skvostná forma vydrží animované novince i v dalších dvou dějstvích. Nakročeno k jednomu z největších seriálových překvapení roku tu mají tvůrci dosud velmi solidně.

Verdikt

avatar9/10

Spooner

Seriálový prequel hry League of Legends je ve své první třetině strhující a neskutečně chytlavou fantasy řežbou s hutnými postavami a podmanivým vizuálem. Ostatní studia by si měla dělat poznámky. Takhle by totiž měla vypadat správná videoherní adaptace, která rozhodně není určená jen pro zaryté geeky sedící u monitorů.


Hodnocení čtenářů

  • avatar9/10

    Nazgul

  • avatar7/10

    Spiker

  • avatar8/10

    Muel

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
  1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
  2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
  3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
  4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace