Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Zpátky do školy | Community | 2009-2015
csfd  imdb
tvůrce: Dan Harmon
režie: Joe Russo, Anthony Russo, Adam Davidson, Justin Lin, Seth Gordon
hrají: Joel McHale, Chevy Chase, Danny Pudi, Alison Brie, Donald Glover

Zpátky do školy: Koukat nebo nekoukat?


ikona
mcb
Jak si seriál drží kvalitu po návratu Dana Harmona? 
Nebudu nic zakrývat – předchozí sezóna mě absolutně nebavila a v podstatě jsem jen vyčkával na návrat Dana Harmona, původního tvůrce seriálu, který stvořil dvě geniální a jednu nadprůměrnou řadu seriálu. O to víc mě mrzely první dva díly páté série, které mě pomalu začaly usvědčovat v tom, že vysoká kvalita Community se už jen tak nevrátí a kdysi oblíbený sitcom zabředne v propadlišti trapného humoru a bizarních postav. Po dalších třech dalších dílech však musím konstatovat, že se mi dostalo příjemného překvapení.
 
 

Zdá se totiž, že studijní parta z Greendale chytila druhý dech a v podstatě zapomíná na všechny věci, které jsem jí vytýkal před měsícem v rámci recenze. Ano, stále je to sice bizarní až na půdu, ale Harmon konečně pochopil, co fanouškům tak scházelo – totiž originální nápady a hraní si s různými žánrovými koncepty. Jednoznačným vrcholem je zatím třetí díl, fincherovsky laděná epizoda ve stylu temných kriminálek jako Sedm nebo Zodiac, která v nazelenalém kamerovém filtru zesměšňuje veškerá detektivní klišé a postupy. Fanoušci fantasy byli také jistě potěšeni epizodou pátou, která naopak zasadila děj do postapokalyptického světa (tzn. Abedovy hlavy), kde se všechna zem proměnila v lávu. Nezaostává však ani civilní čtvrtý díl s Piercovým právníkem, kterého si střihl výborný Walton Goggins ze Strážce pořádku, jenž ukazuje, že s originálním nápadem se zadaří i při obyčejného klábosení u stolu ve studovně. Zkrátka paráda, na níž se už každý pátek budu moci těšit a ne jen z povinnosti sjíždět – snad si to kvalitu udrží i nadále.
 
 

Proč Community nadále sledovat:
 • oceňuji originální nápady
 • rád hledám skryté popkulturní narážky a významy
 • speciální epizody

Proč se v pátek raději dívat na Teorii velkého třesku:
 • postavy se stále chovají podivně a nevysvětlitelně
 • humor je dost specifický
 • nerad při sledování seriálu říkám: „Meh?“

Zpátky do školy: Koukat nebo nekoukat?


ikona
mcb
Je studijní skupina z Greendale svou nenormálností ještě zábavná?  

Čtvrtá sezóna Community začala poněkud rozpačitě. Hlavní showrunner seriálu Dan Harmon odstoupil a populární sitcom utrpěl vážné ujmy na zdraví. Do prvního dílu se totiž vešlo tolik bláznivostí, odkazů a podivného meta-humoru, až to zoufale přestávalo být vtipné. Stále jsme však doufali, že noví scenáristé si jen zkouší půdu pro další epizody.

Jenže zřejmě nezkouší. Nastolený trend pokračuje i nadále – tvůrci jakoby vůbec nevěděli, kam seriál posunout. Následující díly totiž ze všeho nejvíc trpí křečovitostí a rádoby vtipností, která je většinou nastolena tím, že se postavy začnou chovat nevysvětlitelně divně (i proti svému typickému charakteru známému z předchozích sérií). Třeba takový Abed už je přímo kandidátem na nejotravnější seriálovou postavu poslední doby Vezměte si jen vcelku zajímavé náměty jednotlivých epizod – hororová epizoda v Pierceově domě nebo návštěva sjezdu fanoušků Inspectora Spacetime – které by klidně mohly vydat za povedené parodie. Jenže nyní se mění v naprosto křečovitý sled trapností a nevtipného humoru, u něhož nejednoho diváka polívá studený pot studu, že něco takového sleduje. Ne opravdu, to jsme od našeho oblíbeného, popkulturně znalého seriálu nečekali – pár jednotlivostí sice občas pobaví (running joke s německými studenty ve čtvrtém díle, parodie na Shawshank), ale ve výsledku to už je jen čím dál delší čekání na to, až se začne dít něco, co by se alespoň trochu přiblížilo kvalitám předchozích sérií. A nás už to přestává bavit.

P.S. Ani se nedivíme, že má Community tak zoufale nízké ratingy.

Proč Community ještě dál sledovat:

 • věříte, že se to zase rozjede
 • Deanovy převleky
 • už mě nic nenapadá

Proč si jít místo Community radši na dvacet minut zaběhat:

 • neradi se cítíte při sledování seriálu trapně
 • neuvěřitelně otravné a divně se chovající postavy
 • křečovitost, nedotaženost

Zpátky do školy: S03E15 – Origins of Vampire Mythology


ikona
mcb
 

Po parodickém nášupu z minulého týdne tady máme další vystřízlivění. Studijní skupina z Greendale si opět vystřihla jednu ze slabších epizod, kde byste odkazy a památné hlášky hledali marně. Teda pokud za odkaz nepočítáte sledování prvního Bladea. Děj se tentokrát točí okolo záhadného muže se jménem stejným jako slavný upírobijec (k tomu odkazuje i název epizody), který do města přijede s cirkusem. Postavy jsou rozděleny do dvou prostředí – zatímco se Abed, Troy a Annie snaží udržet Brittu co nejdál od své bývalé varietní lásky, Jeff a Shirley se snaží odhalit tajemství Bladeova okouzlujícího úspěchu. Moc vtipných momentů však nenabízejí, tak musíme sledovat další kolotoč divných dialogů a lehce trapných scének, které hodláme studijní skupině pro pár jejich geniálních dílů odpustit. Jediné vytrhnutí z konceptu je poměrně vtipné „přátelství“ Pierce a Changa podbarvené sladkým popíkovým songem. A mimo to, strašně mě zajímá, co vypadne z podzápletky s děkanem Laybournem a katedrou opravy ventilací.

Komentáře

 • Do této diskuze ještě nikdo nepřispěl, buďte první.
VSTOUPIT

Zpátky do školy: S03E14 – Pillows and Blankets


ikona
mcb
 

Posledních pár dílů bylo krajně nevyrovnaných a vůbec jsme nevěděli, kam se chystají tvůrci směřovat. Nejnovější epizoda je však esencí všeho, co máme na Community rádi – originální přístup k látce, zábavná parodie a perfektně vystižené popkulturní pozadí. Cliffhanger z minula nebyl tak jen planým slibem, ale rozvedením celého konceptu na plochu jedné epizody – jsme tedy svědky „polštářo-dekové“ války, nerozhodného konfliktu mezi New Fluffytown a Blanketsburgem, který může navždy změnit tvář Greendalské univerzity. Tvůrci se tentokrát po vzoru dokumentárně pojatých dílů (všichni si vzpomínáme na imitaci Hearts of Darkness) rozhodli pojmout vřavu na školních chodbách jako válečný dokument, který je sestaven z „autentických“ rozhovorů, pohyblivých fotografií, záznamů z mobilních telefonů a doprovodné grafiky. Celkově je to po vzoru speciálů jako vždy nadmíru originální a zábavné. Jako když například vyběhnou „Changlorious Basterds“ a trefný voice-over vypravěče (který doprovází celou epizodu) tomu dodává ironický komentář. A u Piercova plyšového terminátora „part man, part pillow“ už chybí jen kousek, abyste měli slzy na krajíčku. Zkrátka jedna z povedených epizod, kterou jsem si bez váhání pustil dvakrát za sebou. Jen tak dál.

Komentáře

 • Do této diskuze ještě nikdo nepřispěl, buďte první.
VSTOUPIT

Zpátky do školy: S03E13 – Digital Exploration of Interior Design


ikona
mcb
 
V poslední době příběhy studijní skupiny Greendalské univerzity strašně kolísají na kvalitě od vysoce trapných a divných epizod, až po geniální díly, které si na paškál berou citace žánrových klasik. Třináctka se tak nachází někde mezi – stavění pevností z dek a polštářů je vděčné téma a Troy s Abedem ho zase těží na maximum, tentokrát se navíc staví proti sobě (je to snad potitulkovým návratem „Evil Abeda“ z předchozí epizody?) a rivalitu zakončují slibným cliffhangerem. OK. Zato nezajímavá linie s Jeffem po stopadesáté řešícím své naduté ego je už navýsost ohraná...a nudná. Tvůrci se také rozhodli přijít s jakousi parodií na product placement v podobě živoucí reklamy na řetězec Subway, která odkazuje na slavný Orwellův román 1984, ale i tohle se moc nepovedlo prodat. Čestný „wtf“ moment samozřejmě obstaral Pierce, který si po velkých doušcích začal dopřávat neředěného inkoustu. Proč? To nikdo neví... Příště prosím více mimózního Garretta a návrat Changovy dětské armády. Mohla by být sranda.
Komentáře

 • Do této diskuze ještě nikdo nepřispěl, buďte první.
VSTOUPIT
© copyright 2000 - 2023.
Všechna práva vyhrazena.
Hosting zajišťuje: Stable.cz
Kontakty: Technická podpora | Redakce

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
 1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
 2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
 3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
 4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace