Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Zpátky do školy | Community | 2009-2015
csfd  imdb
tvůrce: Dan Harmon
režie: Joe Russo, Anthony Russo, Adam Davidson, Justin Lin, Seth Gordon
hrají: Joel McHale, Chevy Chase, Danny Pudi, Alison Brie, Donald Glover

Zpátky do školy: 6. sezóna


ikona
Spooner
Vrátila se partička z Greendale zpět na komediální vrchol? 

Komediální tvůrce Dan Harmon platí u nás za menšího redakčního miláčka. Jeho animovanou šílenost Rick and Morty jsme stačili vychválit sice teprve nedávno, neméně ulítlé Community však patří mezi naše velké srdcovky již pěkných pár let. Přestřelené zápletky, výtečné hrátky s různými žánry, správně ujeté a vlastně i dosti sobecké postavy… no však už to z našich předchozích recenzí moc dobře znáte. V posledních letech to ale partička z Greendale nemá příliš jednoduché. Čtvrtá řada trpěla právě Harmonovým nuceným odchodem a i když se po jeho návratu v páté sérii vše vrátilo do starých kolejí, ty nejlepší časy seriálu už se zdály být dávno za námi. Jenže to evidentně nebyla tak úplně pravda. Šestá řada je totiž díky příchodu na internetový Yahoo ještě bizarnější, než kdy dřív. A zlaté časy oblíbeného sitcomu jako by byly hned zpátky.

Ze začátku to přitom tak vesele nevypadalo a musím přiznat, že úvodu šesté sezóny jsem nějak nemohl přijít na chuť. Prvním epizodám jakoby chybělo to staré známé kouzlo a postrádaly ten správný švih a drajv. Harmonovi dle mého paradoxně malinko podrážel nohy i fakt, že se nyní nemusel podřizovat kravaťákům z NBC a svoji šílenou mysl mohl už zcela vypustit ze řetězu. V jistých místech to ovšem bylo spíše ke škodě, některé gagy či finální scénky se míjely účinkem a i přes svou nezaměnitelnou osobitost to zkrátka nedrželo dohromady tolik, jak bych si představoval. Jenže skoro to vypadá, že se Harmon potřeboval na nové internetové půdě jen trochu otrkat a zase se naladit na tu správnou vlnu. Již po pár dílech se totiž překvapivě vrací do své nejlepší formy a servíruje nám jednu šílenou jízdu za druhou.

Již od čtvrtého zářezu, v němž se dočkáme dokonce nezapomenutelného divadelního představení Karate Kida, zde totiž dostáváme jeden nahláškovaný kousek za druhým. Už jste hodně toužili po završení paintballové trilogie? Nebo byste raději další z Abedových dokumentů, tentokrát z prostředí trošku netradiční svatby? Všeho se dočkáte a rozhodně nedostanete jen vyčpělé kopie prověřených dílů. Právě naopak, Harmon se po delší době rozjíždí na plný plyn a rozjíždí takový počet povedených hlášek, do absurdit dovedených situací či nápaditých a třeskutých point, až si budete říkat, že si asi hlavouni z NBC zrovna mlátí hlavou o stůl. To všechno je zde pak samozřejmě zabaleno do žánrových parodií, jež jsou tentokrát vytěženy až na dřeň. Tvůrci se ovšem nebojí dělat legraci ani sami ze sebe a počet skrytých narážek na všechno možné atakuje greendalovský rekord. Kadence, s jakou i v šestém kolečku ze sebe dokážou tvůrci sypat jeden originální nápad za druhým, je téměř obdivuhodná. Takhle se mají plnit přání věrných fanoušků!

Kvalita už tak třeskutých a nabušených patálií ex-studentské partičky se navíc díl od dílu zvyšuje a s ní se překvapivě zvyšuje i dávka emocí. A to je něco, co jsem netušil, že zrovna u Community někdy napíšu. Tvůrci totiž nejen, že dokážou neustále překvapovat, ale také stále velmi slušně a nenápadně pracují s charaktery, u nichž v závěrečných epizodách naplno poznáte, jak moc vám tahle skupinka sobecký a trhlých loserů vlastně přirostla k srdci. Zde má totiž každý své jasně dané místo, herci jsou báječně sehraní a dokonce i nováčci Paget Brewster a Keith David sem nečekaně rychle zapadli. Jen škoda, že Ken Jeong už sem docházel nejspíš tak nějak z povinnosti a objevil se většinou jen maximálně ve dvou scénách. I přesto s ním ale scenáristé umí skvěle pracovat a přihrají mu vždy tu nejabsurdnější situaci.

Samotné finále navíc dává tušit, že Harmon a spol. myslí svůj starý dobrý slib #sixseasonsandamovie opravdu vážně a chtějí se rozloučit v té nejlepší formě. A to se jim opravdu povedlo. Herci i hoši z Yahoo se sice nechali už slyšet, že by se další sezóně rozhodně nebránili. Já, jakožto zarytý fanda, bych ji možná však už opravdu oželel. Finále šesté řady totiž opravdu fungovalo jako správně nostalgické a emociálně fungující rozloučení, po němž nezůstalo jedno fanouškovské oko suché. A bojím se, že další nášup by mohl tento výtečný zážitek jenom rozmělnit. Jak se říká, odcházet by se mělo na vrcholu. Snad se toho universitní flákači budou držet a už nám splní jen náš poslední sen. My už zkrátka chceme ten film!

Verdikt

avatar8/10

Spooner


Hodnocení čtenářů

 • avatar9/10

  Memphis

 • avatar8/10

  hroubek

 • avatar8/10

  ZAJDA.

Zpátky do školy: Úvod 6. řady


ikona
Spooner
Je oblíbená partička z Greendale stále šíleně vtipná? 

Tak to zase zvládli. Studijní kroužek z asi nejšílenější vysoké školy zase na poslední chvíli utekl televiznímu hrobníkovi z lopaty, opět přišel o jednoho stálého člena, ale stejně to zvládnul díky věrným fanouškům přežít. Známá parta se nám již v dosti okleštěné sestavě tak ze zoufalé NBC přesunula do vstřícnějších internetových vod serveru Yahoo!. Nabízí nám však šílený kousek Dana Harmona i ve vytoužené šesté štaci stále svěží a třeskutou zábavu, nebo už ho měli nechat tvůrci raději v klidu ležet.

Jak už se dalo předpokládat, naše oblíbené postavy čeká ze začátku mnoho změn. Mravokárná Shirley se nám odstěhovala, Britta po ní převzala její fast food, Jeff je stále učitelem a všichni staří známí (tedy, ti co ještě zbyli) se dohromady snaží udržet školu tak nějak pohromadě. Jenže se jim to nedaří a po dalším ujetém průseru je do školy přijata poradkyně Francesca Dart, která má dát zdejší záležitosti konečně do pořádku. A to se jí i celkem daří, její metody se ovšem příliš nelíbí našim starým známým, jež by jí ze školy rádi vyštípali. Tedy dokud si neuvědomí, že ji vlastně opravdu potřebují.

Na školní půdě možná čeká charaktery jedna změna za druhou, po zábavné stránce se toho na první pohled naštěstí příliš nezměnilo. Dan Harmon nám opět servíruje slušnou dávku šíleného humoru, povedených narážek a žánrových hrátek, jež ke Greendale patří stejně nezaměnitelně jako Deanovy převleky. Pro přehnaný gag se zde nejde daleko, divák netuší, s jakou pakárnou přijdou tvůrci v příští scéně a sám jsem zprvu ani netušil, jak moc mi Jeffova banda za ten rok chyběla. Community se zkrátka stále snaží nabídnout mnohem odlišnější a šílenější zábavu, než většina konkurence, a přechod pod internetová křídla na tom naštěstí nic nezměnil.

Jenže na druhou stranu si člověk i přes veškerou snahu říká, že už to prostě není ono. Scenáristé sem všemožné gagy a pokusy o humor místy hází spíše bez ladu a skladu a v některých místech (závěr druhé epizody)míří až překvapivě mimo. Ze seriálu jakoby se už nadobro vytratila ona neokoukanost a komediální svěžest a zbyla jenom variace zde už několikrát viděného. Harmon a spol. sice přichází s novými charaktery a stále sází na švihlý humor, i přesto jakoby seriál už spíše ustrnul na místě. Fakt, že se nám herecká sestava během dvou sezón zredukovala o třetinu, se už pak začíná také chtě nechtě projevovat. Shirley možná nepatřila mezi nejoblíbenější postavy seriálu, ale měla v kroužku své jasně stanovené místo. A oblíbenému Abedovi pak jeho parťák Troy v mnoha scénách také evidentně chybí. Nováčci v podání Paget Brewster a Keith Davida se sice dosud profilují celkem obstojně. Jen čas ovšem ukáže, zda si mezi místními šílenci dokážou najít své místo.

Community ale i ve své šesté štaci nabízí slušnou rozpustilou zábavu, která svým fandům vlastně dává přesně to, na co jsou zvyklí. Jen už je spíše odleskem těch starých dobrých, kdy tvůrci přicházeli v každém díle s vybroušenou žánrovou parodií či naprosto přehrocenou zápletkou. Jenže i toho se snad v nové řadě dočkáme. Oblíbené postavy zkrátka baví dál, po trošku klidnějším startu by však potřebovali nakopnout zase pořádnou švihlou a natřískanou epizodou. Snad si tedy Dan Harmon své trumfy opravdu ještě schovává, abychom se po této řadě mohli konečně dočkat i vysněného filmu.

Komentáře
VŠECHNY KOMENTÁŘE (9)

Verdikt

avatar6/10

Spooner

Zpátky do školy: Úvod 5. řady


ikona
mcb
Dokáže pátá řada probudit o kdysi kvalitní seriál znovu zájem? 

Přiznám se, že jsem sledováním čtvrté sezóny Community nad seriálem tak trochu zlomil hůl – to, co začalo jako meta-sitcom se surreálným humorem, se s přibývajícími díly změnilo v podivné a nezajímavé „něco“, v čem se postavy v čím dál podivnějších zápletkách chovaly jako naprostí pitomci. Možná to bylo odchodem duchovního otce seriálu Dana Harmona, možná měli tvůrci seriálu tolik nápadů, že jim neuměly dát nějakou formu. Pro fanoušky tak stále tím nejlepším zůstávají první dvě sezóny (a pár dílů z třetí), přičemž na tu poslední by nejraději co nejrychleji zapomněli. Seriál, o který opadal i zájem diváků, se skoro setkal se zrušením, ale nakonec si parta z Greendale vydupala další pokračování...a to rovnou s Harmonovým návratem. Podařilo se mu navrátit kvalitu starého dobrého Community?

To se zrovna říct nedá. Fanoušky v posledních týdnech na premiéru nového dvojdílu navnadily doslova epické trailery, kde se seriál oblékl do hávu epické postapokalyptické fantasy - toho se možná dočkáme v dalších dílech, ale je nutné říct, že úplný úvod řady vzbuzuje jisté rozpaky. Jestli byla předchozí řada přepálená, tak ta pátá se zase příliš drží při zemi. Pokud nebudu zmiňovat mnohem povedenější druhý díl, v pilotu (vtipně nazvaném Repilot, odkazující jednak ke Scrubs a jednak k novému nastartování celého seriálu) v podstatě není o co stát – stará banda se totiž jen zdlouhavě dává dohromady.

 

Kdo si myslel, že přijde naprosto nové pojetí seriálu s tím, že se Jeff vrátí na školu jako učitel práv a ostatní mu budou jen nějakým způsobem sekundovat, ten se ošklivě mýlil. Kromě malého ozvláštnění v podobě prozkoumávání nového učitelského prostředí (zejména povedenou novou postavou je profesor kriminologie, kterého jistě poznají všichni fanoušci Perníkového táty), nás bohužel čeká jen standardní ukecaná rutina u stolu ve studovně. Studijní skupina, ač na Greendale už loni skončila, je na tom totiž mnohem hůře než před čtyřmi lety, tak nastupuje znovu na školu v jiném oboru. Absentuje jen Pearce, který možná udělal dobře, že se k dalšímu závazku mimózního Pearce znovu neupsal (ovšem objeví se v malém hologramovém cameu).

 

Abed s Troyem se chovají divně, Annie se pitvoří, Britta nadbytečně mluví, Chang ze sebe dělá hovado (mimochodem ve škole opět jako učitel, tentokrát matematiky) a Dean projevuje homosexuální sklony. Stejné pohádce se nedaří vymýšlet ani za mák něco nového a tak sledujeme jen unylou recyklaci dílů, které v těch nejlepších sezónách běžely v přestávkách mezi těmi speciálními. Jistě, pár skvělých nápadů se samozřejmě najde – prezentace prostředí greendalského učitelského sboru jako nekončící párty nebo přednáška o Nicolasi Cageovi jsou parádní náměty, ale Harmonovi se je bohužel nedaří využít. Zmůže se jen na mimózní výstup Abeda, který začne uřvaným způsobem imitovat Cageovu mluvu. Buďto se pobavíte nebo vás polije studený pocit trapnosti (jako mě).

Snad se co nejdřív objeví nějaký speciální díl, jinak moc nadějí studijní skupině z Greendale nedávám. Seriál se už posunul do takového bodu, že se pomalu ale jistě stává parodií sebe sama a recyklací osvědčených postupů a humoru, který není vtipný, ale pouze naprosto bizarní. Kdysi jsem byl po vzoru tvůrcu více než otevřen nápadu šesti sezón a jednoho filmu, nyní se mi to pomalu začíná jevit jako noční můra.

Komentáře
VŠECHNY KOMENTÁŘE (10)

Verdikt

avatar6/10

mcb


Hodnocení čtenářů

 • avatar6/10

  verbst

 • avatar9/10

  Pascal

 • avatar8/10

  Dr.Z

 • avatar8/10

  ZAJDA.

Zpátky do školy: Úvod 4. řady


ikona
mcb
Jak vykročila studijní skupina z Greendale do svého posledního ročníku? 

Na Community nás vždycky něco přitahovalo, jenže bylo velmi těžké popsat, co přesně to bylo. Pro někoho to mohly být speciální díly, pro dalšího hrátky s žánry, jednoho zaujala mimóznost charakterů, druhého zase absolutní nepředvídatelnost a přepálenost. Dan Harmon v roce 2009 zkrátka rozjel seriálový fenomén, jenž se svým pojetím značně vymezoval většině sitcomové produkce, a snažil se nabídnout originální (a chytrou) směs nekompromisního humoru, popkulturních odkazů a bizarních zápletek. Někdy však příliš bizarních. Nelze nezmínit, že v třetí sérii jsme se kromě několika geniálních parodických dílů dočkali také naprosto nezařaditelných a podivných epizod, v kterých se postavy chovali jako egomaniaci nebo pitomci. Zkrátka nebylo možné určit, jestli to je vtip, který má být vtipný, nebo to je záměrně nevtipné a trapné, čímž to má být vtipné.

A zdá se, že první díl čtvrté řady tuto laťku znovu přeskočil. Když ještě na seriál dohlížel Dan Harmon, dalo se mluvit o jakési umírněnosti a snaze netlačit za každou cenu na pilu. S jeho odchodem od projektu to však vypadá, jako by se scenáristi utrhli ze řetězu. Zdá se, že pohár s popkulturními odkazy přetekl – to, co by jindy vydalo na zápletku čtyř dílů, je tu vhozeno do jedné dvacetimutovky. A je toho tolik, že ani nezbývá čas to vše pořádně pobrat a přiřadit tomu nějaký smysl. Jestli tam tedy nějaký je.

Už z prvních trailerů bylo jasné, že úvodní epizoda bude parodií na Hunger Games a že se nejdivnější seriálový transvestita zase převleče do dámských šatů a zatančí si tango. Tohle však zabírá jen dobrých pět minut stopáže a dále to není nějak rozvedeno – studenti prostě mezi sebou soupeří o zapsaní jednoho předmětu v různých disciplínách a tím to hasne. Ústřední postavou je opět Abed, který se nemůže vyrovnat s tím, že jde o jeho poslední rok na škole, tak prožívá své vlastní Inception. Utíká do imaginárního světa, který se od toho reálného liší v tom, že vypadá jako klasický sitcom s předtočeným smíchem a Pierce hraje jiný herec. Nakonec je však nespokojený i ve svém imaginárním světě, tak si vytváří ještě jeden, tentokrát ve stylu kresleného dětského programu z Cartoon Network, kde jsou všechny postavy batolata. Eh?

Připočtěte si k tomu Annie a Shirley, jak bezdůvodně plní auto popcornem, Brittu a Troye peroucí se ve fontáně, nepochopitelnou vsuvku s nahým Changem, a máte tady přímo ukázkový příklad toho, když se překročí hranice a nelze jít zpátky. Zůstává ale otázka – je to dobře nebo špatně? Neodlišuje se právě touhle absurdností Community od většiny spotřebních a nekonečně natahovaných sitcomů jako HIMYM nebo Taková moderní rodinka? Na jednu stranu nelze neocenit imaginaci tvůrců, protože jednotlivé nápady skutečně stojí za to, na tu  druhou to zase pohromadě příliš nedává smysl. Svým způsobem mi to připomnělo zvrácenou meta komedii Detention z roku 2011 (pokud jste neviděli, tak ihned napravit!), kde si tvůrci taktéž zahrávali s koncepty natolik, že nebylo jasné, s čím je zacházeno se záměrem a s čím jako pouhou pózou.

Bude zajímavé sledovat, kam se s přibývajícími díly seriál posune a jestli se vůbec studijní skupině z Greendale podaří dojít svého vytouženého zakončení s názvem „sixseasonsandthemovie“. Do té doby se můžeme stále lehce usmívat a mávat rukama nad vším tím meta hašteřením, otázkou ale je, jak dlouho to ještě vydržíme. Proto od prvotního nadšení (zejména prvních asi pět minut epizody) raději zvedáme velmi opatrný palec nahoru a doufáme, že se Community nestane parodií sebe samého. Nebo se jí už dávno stala a my si to stále nechceme připustit. Bring it on!

Verdikt

avatar7/10

mcb


Hodnocení čtenářů

 • avatar8/10

  Memphis

 • avatar8/10

  Dr.Z

 • avatar7/10

  ZAJDA.

Zpátky do školy: Recenze 1. a 2. sezóny


ikona
KarelR
Jestli bychom vám měli doporučit jediný seriál, je to tenhle! 

Americké televize nás rok co rok zahrnují spoustou seriálů, bez kterých by se svět klidně obešel. Čtvrtá verze CSI, pátý odvar z Beverly Hills, šedesátá šestá rádoby komedie. Ze zámořské nabídky ale čas od času vypadne něco, co možná vypadá jako další klasický produkt. Jenže po několika epizodách zjistíte, že tohle prostě nemá obdoby. Ano, správně. Mluvím o Community.

Pro nepozorného diváka odstartoval před třemi lety další klasický sitcom. Banda roztodivných postav se setkává v pár interiérech, dvacetiminutové epizody nikam neplynou, popkulturní odkazy jsou předvídatelnou povinností. Právě tenhle dojem byste mohli dostat, když Community věnujete pár minut času při náhodné zastávce u obrazovky. Pokud ale vytrváte a zakoukáte se trochu víc, zjistíte, že se seriál od nadprůměrného pilotu škrábe čím dál tím výš. A často se přitom dostává do míst, která tradiční sitcomové tvorbě zůstávají zapovězena.

Zkrátka a dobře, příběhy sedmi lidí, kteří studují na komunitní škole tristní kvality, jsou všechno jen ne normální a usedlé. Každá postava tu svoji předepsanou roli rozvádí do příkladně temných, důkladně idiotských nebo přísně meta zákoutí. A z těch potom leze jedna neskutečná epizoda za druhou. Tu se sofistikovaně parodují mafiáni nebo zombie horory. Tu se vytáhne pocta Pulp Fiction, která vlastně vůbec není poctou Pulp Fiction. A ve finále vždycky přiletí tematická akční smršť, kterou pro jistotu režíruje Justin Lin (Rychle a zběsile 5).

Z téhle recenze se ani tak nemáte dozvědět, že je hlavním hrdinou Community bývalý právník Jeff Winger, který musí znovu vystudovat falešný titul. Hlavním sdělení je, že tahle seriálová lahůdka nabízí neotřelý humor, plno žánrových hrátek, u kterých filmovým fanouškům pukají bránice, a vůbec spoustu věcí, jež u konkurence povětšinou vůbec nenajdete. Je to plnokrevný comeback Chevyho Chase. Dokonalý důkaz komediálnosti Kena Jeonga (pan Chow z Pařby ve Vegas). A také nečekaná ukázka toho, že nejdivnější transvestita světa určitě nebydlel naproti pánům z Teorie velkého třesku.

Ani tímhle výčet skvělých věcí na Community zdaleka nekončí. Než abych vám tu ale vyspoileroval veškeré nápady, kterými se seriál vyvazuje ze sitcomových mantinelů, raději vás budu rovnou nabádat k tomu, abyste si ho sehnali. Buď zkuste prvních pár dílů. Anebo se raději nechce přesvědčit některou z těch nejlepších epizod (gangsterské 1x21, neúprosně akční 1x23, lotroidní 2x14). V každém případě dejte Community šanci, jelikož je to proklatě chytrá zábava, která si své věrné diváctvo hýčká, jak jen to jde. A už to, že jste se dostali k téhle recenzi a dočetli ji až sem, vlastně znamená, že spadáte do cílovky. Ha! Nashle v diskuzi!

P.S. Třetí sezóna Community pokračuje už ve čtvrtek večer. Zhruba tohle všechno jí předcházelo.

Verdikt

avatar9/10

KarelR


Hodnocení redakce

 • avatar9/10

  Mr. Hlad


Hodnocení čtenářů

 • avatar10/10

  Phil cze

 • avatar9/10

  Toren

 • avatar10/10

  Memphis

 • avatar9/10

  Marc

 • avatar8/10

  Vardant

 • avatar10/10

  SocialniPripad

 • avatar10/10

  Huntelaar

 • avatar10/10

  Sartorius

 • avatar10/10

  Kjakob

 • avatar7/10

  Krasa

 • avatar9/10

  Dr.Z

 • avatar10/10

  pascal.kotuc

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
 1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
 2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
 3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
 4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace