Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Extraktoři | 2023
csfd  
tvůrce: Jaroslav Kmenta, Evita Naušová, Jan Stehlík
režie: Roman Kašparovský
hrají: Pavla Gajdošíková, Jakub Štáfek, Jan Révai, Ján Koleník, Jitka Schneiderová, Sofie Anna Švehlíková, Gabriela Heclová, Michaela Petřeková, Jiří Štrébl

Extraktoři: Pilot


ikona
Jokolo
extraktořijakub štáfekjan révaijaroslav kmentapavla gajdošíkovávoyo
Ambiciózní látka s nadějnou účastí. Zajišťuje to kvalitní výsledek? 

Na námět investigativního novináře a spisovatele Jaroslava Kmenty vzniklo v rámci dílny Voyo Originál další ambiciózní dílo. Sledujeme v něm osudy dvou českých dívek unesených v pákistánské provincii Balúčistánu, jež se snaží česká jednotka "nelegálů" dostat zpět do bezpečí našich hranic. Vypůjčuje si k tomu skutečné události, kdy byly dvě Češky v roce 2013 uneseny na témže místě, aby se po více než dvou letech dostaly zpět do České republiky, přičemž okolnosti jejich propuštění jsou dodnes poměrně nejasné, spekuluje se však o tom, že za ně bylo českou vládou zaplaceno výkupné. Voyo tedy opět cílí na mediálně známou událost, která dlouho lomcovala českými médii i veřejným míněním, a obrací ji v další lákadlo pro diváky. 

Zas a znovu musím Voyo pochválit za výběr ambiciózního námětu, které vystupuje z vod tuzemských laciných kriminálek, jež každodenně plní české televize. Po prvním díle nicméně musím konstatovat, že vysoké ambice pravděpodobně znovu zůstanou nenaplněny, byť jsem tentokrát na základě mnoha indicií doufal v to, že platforma s nejvyšším počtem českých předplatitelů opět dodá kvalitní dílo, jako tomu bylo například u Ivety. Mezi tyto indicie patřila například účast české kameramanské legendy Vladimíra Smutného, která je na výsledku naštěstí velmi dobře patrná. Vizuálně hrají Extraktoři první ligu a zejména scény pocházející ze zahraničí to dávají jasně najevo. Oceňme i zahraniční lokace, které dávají úvodnímu dílu určitý přesah a dílo tak působí vážněji, než kdyby hlavní postavy běhaly někde u Berounky. 

 

Vyjma Jaroslava Kmenty tu je ještě mnoho dalších nadějných účastí. Pavla Gajdošíková, jež si tu střihla ústřední roli drsňácké plukovnice, je skvělá herečka, což dokázala nejen v Prušinovského Chybách, zejména to demonstruje dnes a denně na divadelních prknech. Oč bolestněji pak působí její scény, kdy se její tvář neustále zkřivuje do drsňácké grimasy a její výkon působí mnohonásobně hůř, než jak jsme u ní zvyklí. Totéž můžeme říct i o zbytku ansámblu, stavící na Jakubu Štáfkovi a Janu Révaiovi. Byť je sympatický a na papíře jistě vypadal dobře, ve výsledném střihu působí herectví prakticky všech zúčastněných mdle a až příliš jednoduše. Troufám si nicméně soud, ve kterém tento neduh přiřknu té největší marnosti na celém dílu, a tou je scénář.

Samotná premisa vycházející ze skutečných událostí problémem není, naopak vítám vyprávění zaměřující únos Češek v zahraničí. V tomto provedení to však vypadá, jako kdyby se scenáristé sešli a zamysleli se nad tím, jaká všechna klišé existují, aby je mohli narvat do jednoho dílu. V celé epizodě nenajdeme prakticky jediný dialog či charakterový rys postavy, který by nestavěl na těch nejjednodušších a rádoby efektních berličkách. Drsňácká plukovnice musí při zatýkání házet tvrdé hlášky a s pohledem Xeny uzemňovat prošedivělé muže v oblecích na vysokých pozicích, kteří se zajímají jen o moc a peníze. Asijský ajťák sedí u náhodného počtu monitorů, na nichž neustále běží náhodné znaky a číslice, a má rád komiksy.

 

Veškeré vlastnosti postav pak samozřejmě musí být nahlas pojmenovány a několikrát zopakovány, aby si divák byl jistý, že teď sleduje odvážnou postavu, jindy zase postavu zlou a chamtivou. Stejně tak vyobrazení Pákistánců a muslimů staví výhradně na stereotypech o nich panujících. Rád bych se mýlil a v následujících epizodách viděl nápravu, zatím mám však neodbytný pocit, jako kdyby se paramtery scénáře zadaly umělé inteligenci. Chybí tu jakákoliv invence či zajímavý nápad, který by dialogy zbavil dojmu přílišné jednoduchosti. Spíše než inspirovaným se pak seriál zdá okopírovaným od jiné, v současnosti populární látky, a to i díky názvu. Jen doufám, že se v dalších epizodách neobjeví dlouhá jednozáběrová akční sekvence, ale dostaneme kvalitnější scénář, z něhož vyplyne méně toporné herectví. Tady byly ambice mnohem výš.

---

Autor: Marek Mičke
Foto: Voyo
 

 

Verdikt

avatar5/10

Jokolo

Skvěle vypadající seriál s dobře obsazenými herci, kteří ale nemají co hrát kvůli otřesně jednoduchému scénáři. Ten staví na klišovitých situacích, dialozích i charakteristikách, čímž nadějnou látku strhává mezi nudný průměr.

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
  1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
  2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
  3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
  4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace