Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Knick: Doktoři bez hranic | The Knick | 2014-2015
csfd  imdb
tvůrce: Jack Amiel, Michael Begler
režie: Steven Soderbergh
hrají: Clive Owen, Andre Holland, Juliet Rylance, Eve Hewson, Michael Angarano

Knick: Doktoři bez hranic: Koukat nebo nekoukat?


ikona
Spooner
Nabízí nám Steven Soderbergh a Clive pořád tu největší seriálovou kvalitu, nebo už spíše nudí? 

Steven Soderbergh to se svým doktorským výletem do počátku 20. století nikdy neměl u diváků zrovna jednoduché. Pomalé tempo, režisérova chladnost a odměřenost i vcelku řídké dějové linky běžnému konzumentovi zkrátka moc nesedli. A to ani přesto, že Soderbergh dokázal z těchto ingrediencí vytřískat jeden z emociálně i scenáristicky nejvybroušenějších kousků loňského roku. Letošní řada to však bude mít u diváků ještě těžší. Nejenom, že slavný tvůrce ve všech zmiňovaných prvcích jde ještě více na dřeň, ale z příběhového hlediska už se zde vlastně neděje takřka nic.

Ano, po řemeslné stránce kope lékařský seriál zase tu nejvyšší ligu. Soderbergh dřímá režii pevně ve svých rukách, atmosféry počátku minulého století se stále divák nemůže nabažit, na výpravě se nešetřilo a stále se zde najde několik znepokojivých scén či výjevů z operačního sálu, na něž budete ještě dlouho vzpomínat. Clive Owen si zase krade každou sekundu pro sebe a takový André Holland či překvapivě Michael Angarano za ním daleko nezaostávají. Tady se prostě jede zase ta nejvyšší filmařská liga, jako minulý rok. Jenže pak je tu onen scénář.

Což o to, jestli tvůrci v něčem vynikají tak je to ve vykreslování realistické atmosféry a výtečného vystihnutí palčivých problémů dané doby. Kromě již tradičního rasismu či otázky závislosti se tak tentokrát koukneme třeba i na rozvoj eugeniky či nějaké ty náboženské fanatiky. Všechny tyto sekvence skvěle fungují. Jenže scenáristé jakoby zapomněli, že mají v tomto depresivním a špinavém budovat i nějaký ten příběh. Zápletky jednotlivých postav se sunou kupředu jen velmi pozvolna a až na postavy sestry Harriet a mladého doktora Chickeringa si tu vlastně nikdo neprošel zase tak velkým vývojem. Zajisté, i v první sérii se nám linky vyvíjely hodně pomalu. I přesto ovšem divák tak nějak věděl, že jednotlivé osudy někam směřují a podaří se je v závěru šťavnatě vytěžit. Zde však bohužel takový dojem zatím nemám a mám pocit, že v některých případech se už tvůrci malinko točí v kruhu. Proč musíme například na úkor výtečného Owena, jenž zde místy dostává o dost méně prostoru, sledovat zase naprosto otravného ředitele Barrowa, jak chce opět všechny co nejvíce oškubat a zasouložit si prostitutkou? Ano, Doktoři bez hranic stále patří do televizního nadprůměru, jemuž se vyplatí věnovat tu nejvyšší pozornost. Nebýt ale onoho scenáristického tápání, mohlo to být tuto sezónu prozatím o hodně lepší.

Proč se vyplatí dát Knicku šanci:

  • výborné řemeslo po všech stránkách
  • realistická a nepříjemná atmosféra
  • bezchybný Clive Owen i zbytek obsazení

Proč dát od Knicku ruce pryč:

  • ještě pomalejší tempo, než minule
  • několik zbytečných linek
  • vlastně se tu toho zase tolik nestalo

Knick: Doktoři bez hranic: S01E05


ikona
Davies182
Lékaři nestíhají a mrtvoly se zvesela kupí. V nemocnici Knickerbocker začíná jít do tuhého!  

Fíha. Není to ještě ani dva týdny po finále epesních The Leftovers, a už jsem se díky televizi (a HBO) zase jednou až po ušiska zamiloval. Posílám tedy tímto mistru Soderberghovi děkovné psaní za jeho nejnovější seriálový počin s názvem The Knick, v jehož páté epizodě They Capture the Heat si divák neužije ani chvíli oddychu. Neúnavný Doktor Thackery sahá po dalších zásobách kokainu!

V Knickerbockeru totiž těžce nestíhají. Životně důležité operace se kupí jedna na druhou, osazenstvo špitálu v podstatě nedá zakrvácený skalpel z ruky. Počítal-li jsem správně, dočkáme se v aktuálním dílu rovnou tří infarktových zákroků namísto "obvyklého" jednoho, notné horko však bude i během ukecaných dramatických výplní mezi jednotlivými akcičkami z operačního sálu. Všem zadýchaným postavám nelze nedržet palce, takhle osobitou sebranku jsme tu už nějaký ten pátek neměli.

I když nyní v recapu náhodně zmíním momentální dějové linky v podobě vynálezu rentgenu, pistole na operačním sále nebo třeba začínajícího románku na pracovišti, stejně toho moc nevyzradím. Jednotlivé části cinemaxího seriálu znamenitě fungují také jako povídky, Steven si pro nás na každý týden připravil jednu osvěžující příběhovou zákrutu. Na již prožité útrapy hrdinů přitom ale nezapomíná, vykachlíkovaná mozaika se tudíž pomalu rýsuje před očima. U výsledného obrázku se potom bezpochyby dočkáme i několika slz, viz Gallingerova rodinka.

Kdokoliv by si snad pomyslel, že Soderbergh v bedně namísto hollywoodské tvorby pohoří, hádal by špatně. The Knick se už v polovině sezóny přesvědčivě našlo jako strhující medicínské drámo, které si večer stejnou měrou užijí jak promující vysokoškoláci biologie, tak frustrovaní účetní ze zaprděné kanceláře. Milí tvůrci! Perte do nás pořád stejnou porci karmínově rudého napětí a výtečných hereckých výkonů, a my vám tu následující Emmy klidně rádi připíchnem. Hodně štěstí.

Knick: Doktoři bez hranic: S01E04


ikona
Spooner
Jak si vede lékařská novinka Stevena Soderbergha? 

Doktoři bez hranic si vzali minulý týden menší pauzu, a abych popravdě řekl, už se mi po lékařském bádání doktora Thackeryho začalo trochu stýskat. Jasný, předchozí epizody sice jasně ukázaly, že tento kousek rozhodně nebude pro každého. Ostatně, strhující medicínskou jízdou se smrtícím tempem by mohl od Stevena Soderberga očekávat jen velký naivka. Uznávaný tvůrce zkrátka vsadil na svou osvědčenou taktiku a se svým tradičním odstupem a pomalým tempem nám přináší hodně realistickou dobovou podívanou. A já si ji překvapivě stále hodně užívám.

Děj nám však na rozdíl od minula určitě neustrnul na místě a v nemocnici Knickerbocker se nám začíná rýsovat několik zajímavých vztahů a konfliktů. Po vyhrocené úvodní operaci totiž naplno začíná rivalita mezi Edwardsem a Gallingerem, jež slibuje ještě hodně zajímavé potyčky. Sestřička Lucy se pak snaží více dostat pod kůži tajemnému Thackerymu, mladému doktůrkovi Bertiemu přijede na návštěvu jeho otec a vzniká také netradiční dohoda mezi mým čím dál oblíbenějším saniťákem Clearym a sestrou Harriet.

Vztahy mezi charaktery se prostě začínají sympaticky komplikovat, postavy jsou správně nečernobílé a zařezávají se divákovi čím dál více pod kůži. Sem tam se sice najde nějaká situace, jež smrdí klišé na míle daleko. Díky skvěle napsaným dialogům a neselhávající Soderbergově režii to stále vůbec nevadí. Po menší pauze navíc dostaneme také nějaké drámo na operačním sále a úvodní operace vypjatými emocemi bez debat nešetří. Jen toho Thackeryho v podání stále bezchybného Clivea Owena by mohlo být příště již malinko více.

Z mého pohledu tak nabízí novinka The Knick pořád dosti netradiční zážitek. Soderbergh zkrátká přináší téměř realistický pohled na historické události se svým typickým odstupem a pomalejším tempem. A do budoucna na tom určitě nehodlá nic měnit. Berte, nebo nechte být. Já ovšem tento neortodoxní přístup rozhodně beru i nadále. 

Knick: Doktoři bez hranic: S01E03


ikona
Davies182
Clive Owen si na sál vozí další pacienty. Je si Soderbergh jistější v kramflecích?  

Už v tom jedu taky – mám za sebou zčerstva mini-maratónek tří dosavadních dílů jednoho z nejrozpitvávanějších seriálů současnosti. Dojmy? Rozčarovanost je zcela překvapivě na místě. Tohle totiž zdaleka nebude podobně vytříbený zážitek po vzoru brilantního krimi Temný případ, jehož osm epizod první sezóny si taktéž střihl jeden a ten samý (hvězdný) režisér. Po S01E03 se totiž zdá, že z The Knick bude namísto perfektní drámy spíše poctivé guilty pleasure pro věrné Stevenovy fanoušky.

Pilot měl nehorázné grády, o tom žádná. Jenomže zároveň tak trochu klamal tělem a nečestně divákům mlžil, kam přesně se vlastně bude adrenalinový medicínský zázrak ze začátku 20. století posouvat. Až postupem času tudíž nyní neradostně zjišťujeme, že se dějová linie bude točit kolem příliš mnoha nepestrobarevných, ne úplně zajímavých postaviček. Místo popraskaných nervů z kulervoucích šlamastyk na operačním sále tak čekejte spíše pozvolné dobové existenční drama.

Tady se řeší ožehavé problémy s nesplácením dluhům, támhle zase stres, který si novopečený tatínek a manžel nosí z práce domů a tuhle si pro změnu jeden z hlavních hrdinů léčí v zakouřené hospůdce plné rváčů mindráky z profesních neúspěchů. Schéma komorního The Knicku je, zdá se, po třech dílech pevně zafixované a zní zhruba následovně: dva pacienty za epizodu zachráníme, jeden nám umře, a jako výplň natočíme osobitý konverzační thriller. Hotovo.

Jenže právě zde se ke slovu opět dostává přirovnání z prvního odstavce, tudíž ono magické guilty pleasure. Za sebe mám naštěstí jasno v tom, že mi konzistence vyprávění jakž takž sedla a jsem poměrně zvědavý, o čem si budou v dalších částech postavy povídat, proč se hádat a koho bez narkózy řezat na malinké kousky. Má to něco do sebe, jistě. Kdo ale žádá strhující lékařskou jízdu plnou emocí, vraťte prosím promptně zkrvavený skalpel zpět na stříbrný podnos a hybaj do umývárny. Steven na to jde pomaleji.

Knick: Doktoři bez hranic: S01E02


ikona
Spooner
Jak Steven Soderbergh navázal na výtečný pilot své lékařské novinky? 

O výtečném pilotu doktorského dramatu Stevena Soderbergha, The Knick, už jsem za uplynulý týden pěl ódy docela dost. Tentokrát se tedy jenom spokojím s konstatováním, že známý experimentátor rozjel svoji televizní novinku v opravdu velkém stylu a ukázal nám neskutečný potenciál této lékařské odysey. Druhá epizoda pak na hodně pozitivních dojmech dosud zcela nic nemění.

Z příběhového hlediska se toho tentokrát příliš nestane. V tomhle případě to však prozatím vůbec nevadí. Soderbergh nás totiž stále více seznamuje s hlavními charaktery a také těmi nejzapadlejšími kouty špinavého New Yorku. A funguje to stále parádně. Do titulní nemocnice je tak s velkou pompou zavedena elektřina a celý personál se těší z nové moderní vychytávky. Jenže první smrtelná nehoda na operačním sále na sebe nenechá dlouho čekat. Zkorumpovaný ředitel Barrow, jenž si z peněz určených na elektřinu sám ulil nějaký ten dolar, musí začít jednat. Nováček doktor Edwards se pak snaží zabydlet v nehostinném prostředí a Thackery by si rád vyříkal pár věcí s plachou sestřičkou Lucy.

Příběh tedy raketovou rychlostí vpřed rozhodně plynout nebude a také pomalé tempo seriálu by nemuselo některým divákům sednout. Ne, z The Knick nejspíš nikdy žádný velký hit nebude, svou diváckou skupinku si ovšem bez debat najde. Soderbergh totiž stále předvádí lekci výtečné režie, v níž všechno funguje podle jeho představ a pomalejší tempo vyprávění zde má své opodstatnění. Uznávaný režisér se navíc rozhodl tentokrát více péče věnovat i vedlejším charakterům, jež rozhodně nebudou jen nudnými pěšáky v hereckém comebacku Clive Owena. Thackeryho přeřazení na vedlejší kolej proto tentokrát vůbec nevadí. Zajímavých vedlejších postav je zde totiž více než zdravých přistěhovalců a Soderbergh s nimi zatím umí výborně pracovat.

Knick: Doktoři bez hranic tedy i nadále naplňují potenciál jedné z nejnadějnějších letních novinek. Scénář skvěle pracuje se špinavou dobou atmosférou a nenudí lékařskými termíny a člověk se zde ani přes zmíněné pomalejší tempo vlastně nenudí. Scény z operačního sálu, jenž disponuje větší návštěvností než většina tuzemských kin, pak stále patří k nejnapínavějším vrcholům celého seriálu. Snad si u nich jednou neuženu infarkt.

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
  1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
  2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
  3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
  4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace