Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Loki | 2021
csfd  imdb
tvůrce: Michael Waldron
hrají: Tom Hiddleston, Owen Wilson, Gugu Mbatha-Raw, Sophia Di Martino, Richard E. Grant

Loki: S01E05


ikona
Diego.Dorlan
Jaký osud potkal našeho "hrdinu" po vymazání z existence? 
Loki tento týden pokračuje ve své krasojízdě a stejně jako ve všech předchozích epizodách, i zde nás čeká kvalitní podívaná. Po událostech z předchozího dílu, kdy Loki a Sylvie odhalili, že Time Keepers jsou jen fasáda, a Loki byl následně vymazán z existence, měl předposlední díl série opravdu plno práce, aby vše připravil pro finále.


Loki, který byl v předchozím díle “vymazán z existence” se nachází na podivném místě, kde mu dělá společnost několik jeho vlastních variant. Všechny tyto varianty mají své určité nexus eventy, kterými si vysloužili jednosměrnou jízdenku na konec světa a času (pro absenci lepšího výrazu). Proč tu je zrovna tolikrát Loki? Inu, přežívání je prostě v jejich přirozené nátuře.

Celkově byla tato epizoda opět trochu komornější, což ovšem vykompenzovalo velmi silné finále, kde jsme měli možnost vidět naše protagonisty v akci. Obecně se dozvídáme další informace o TVA a lokaci, kde se aktuální epizoda odehrává. Zejména se ovšem připravovala půda pro příští epizodu, která bude seriál uzavírat. Došlo tak k rozmístění jednotlivých figurek na šachovnici. To se samozřejmě neobešlo bez výrazné dávky humoru a emocí, ale také easter eggů, kterými tato epizoda překypovala.


Absenci potitulkové scény pak podivně balancuje televizní upoutávka, která naplno říká, kdo bude (pravděpodobně) finální záporák v poslední epizodě. Pokud si tak nechcete kazit překvapení, tak doporučuji tyto ukázky vynechat. Díl jako takový končí velmi hezky a osobně se již nemůžu dočkat na finální epizodu, která slibuje opravdu epické finále zatím skvělého seriálu.
Komentáře

  • Do této diskuze ještě nikdo nepřispěl, buďte první.
VSTOUPIT

Loki: S01E04


ikona
Sam.Vimes
Jaké pravdy odhalil Loki Lhář v srdci Time Variance Authority? 

Konec třetí epizody zanechal Lokiho se Sylvií v nemilé situaci na měsíci Lamentis těsně před jeho kompletním zničením a bez možnosti úniku. Asi nebude pro nikoho žádným překvapením, že v poslední chvíli přeci jen uniknou, a nebude šokující ani to, kdo pro ně přijde. Co naopak je nečekané, je to co je zprostředkovaně zachránilo – síla lásky, a to ve vnitřním čase seriálu jen chvíli po metafoře s dýkou.


Po epizodě soustředěné na Lokiho a Sylvii a odehrávající se v terénu, se tentokrát přesouváme zpátky do útrob centrály TVA a na scénu se vrací Wilsonův agent Mobius a jeho šéfová Ravonna Renslayer. Parťáctví mezi Lokim a Mobiem skončilo ještě rychleji než začalo, a tak je Asgarďan provizorně uvržen do malé časové smyčky, kde jej hostující Jamie Alexander jako lady Sif trestá za ustřižené vlasy. Mimochodem, další hezká připomínka kořenů ve skandinávských mýtech.


Mobius má mezitím čas přemýšlet o tom, co mu Loki řekl a kdo všechno mu lže. Celá epizoda nabízí hned několik (nejméně pět) emocionálně silných momentů. Jednou je Loki přinucen zahodit nonšalantní poker face a vyložit karty na stůl, podruhé už ani neskrývá své upřímné rozrušení, jindy pak Wunmi Mosaku dodává nečekanou lidskost své dříve nepříliš sympatické postavě Hunter B-15. Je přiléhavé, že v seriálu o bohu falše většina těchto momentů tak či onak vychází ze lži, nic jim to však neubírá na působivosti, pokud té lži postavy věří.

Na konci pak nevypínejte epizodu předčasně, tentokrát totiž nechybí potitulková scéna.

Komentáře

  • Do této diskuze ještě nikdo nepřispěl, buďte první.
VSTOUPIT

Loki: S01E03


ikona
Sam.Vimes
Jak se bohu falše daří v třetí epizodě a co jsme se dozvěděli o jeho protivníkovi? 

Seriálový Loki se již přiblížil k polovině své krátké první řady a po dvou delších epizodách přichází o něco kratší a zároveň osobnější a soustředěnější třetí díl s názvem Lamentis. „Náš“ Loki prošel portálem za tím druhým. A asi nikoho nepřekvapí, že v průběhu epizody budou muset své síly změřit i spojit. Lamentis je skutečně především o nich, o dvou tvářích jednoho samozvaného boha, zatímco na agenty TVA téměř nedojde a Wilsonův Mobius se neobjeví dokonce vůbec.


Druhá varianta Lokiho, ta blonďatá a nebezpečnější, vyměnila staré jméno za Sylvii. Jde o stejné jméno, jaké někdy používala i svůdná asgardská čarodějka s mírně podobným vzhledem i obdobnými mysl ovládajícími schopnostmi, jež si jinak výmluvně říká Enchantress. Není ale pravděpodobné, že by se skutečně jednalo o její inkarnaci, nejen proto, že jsme jednu její verzi v MCU již měli – mihla se v Agents of SHIELD. Mnohem pravděpodobněji Marvel prostě jen při tvorbě Sylvie zkombinoval filmového Lokiho, komiksového ženského Lokiho a něco právě z Enchantress.

V centru pre-apokalyptickém dobrodružství jako z Doctora Who stojí tradičně skvělý Hiddleston a neméně výborná Sophia Di Martino. Právě jejich kočkování a opatrné poznávání se je tím nejzajímavějším i nejzábavnějším na epizodě. Nikdo nedokáže propíchnout bublinu Lokiho teatrální pompéznosti tak rychle jako Sylvie. A zároveň ona potkala po dlouhé době někoho, kdo by se jí snad mohl měřit.


Jeden z malých vrcholů dílu přichází v debatě o lásce. Zatímco WandaVision nabídla krásný citát o lásce a truchlení, Loki se vytáhnul s metaforou o iluzorní dýce. Žít bychom podle ní asi nechtěli, ale pro toho času opilého boha falše, který lže všem okolo a tak trochu i sám sobě, se hodí dokonale.

Je skvělé, že seriálový Loki nezapomíná ani na skandinávské kořeny své hlavní postavy, a tak jej nechá zpívat jeho starým jazykem nebo zopakuje Thorův gag se sklenicí. Je to pěkná práce s kontinuitou. V některých scénách, zejména v „exteriérech“ pustiny titulního měsíce Lamentis, jsou zelená plátna vidět trochu víc, než by měla (vlastně obdobně jako v již zmíněném Doctorovi Who). Aby se dalo hovořit o filmové úrovni, chtělo by to ještě trochu práce u počítače s laděním světla. Ale rozhodně nejde o nic, co by tahalo za oči, a epizoda to pak vynahrazuje na jiných místech, jako v Sylviiných akčních scénách nebo při kamerovém průletu na konci v bouřícím se městě. Loki zkrátka opět nezklamal.

Komentáře

  • Do této diskuze ještě nikdo nepřispěl, buďte první.
VSTOUPIT

Loki: S01E02


ikona
Diego.Dorlan
Udržel si Loki vysokou laťku nastavenou první epizodou? 
Po prvním, velmi vydařeném, díle Lokiho jsme se konečně dočkali pokračování. A to mi udělalo téměř stejnou radost jako úvodní díl. Ani tentokrát na nás Marvel nešetřil stopáží, která má opět přes padesát minut a je plná zajímavých dialogů, introspekce a informací, které potěší každého komiksového fanouška.
 
 

Varianta Lokiho (ta horší) dále komplikuje a často také ukončuje život lidem z TVA. Mobius je přesvědčený, že bolest hlavy, kterou mu “náš” Loki způsobuje bude stát za to, jelikož věří, že s jeho pomocí tuto variantu (hloupou a slabou) zastaví. Podobně jako v první epizodě iu zde je mnoho prostoru pro dialogy a skrz ně se dozvídáme mnoho nových informací nejen o našich hlavních protagonistech, ale samotném TVA.

Samotné TVA je velmi zajímavým místem a tvůrci zde hezky pracují s retrofuturismem a byrokracií, která prostupuje celou agenturou. Osobně mě retrofuturismus již nebaví tolik, protože jsem se s ním v poslední době setkával relativně často, ale to je taková ryze osobní výtka. Lokiho zapojení do TVA je další šikovnou charakterizací a dialogy mezi ním a Mobiusem fungují skvěle. Owen Wilson i Tom Hiddleston dále ukazují, že umí hrát velmi dobře a samotné finále epizody je o několik řádů výše, než většina udiček uprostřed sezón seriálů. To je o to více respektuhodné, že toto byl pouze druhý díl.
 
 
 
Zatím tedy Lokimu není prakticky co vytknout. Již po druhém dílu je vidět, že ambice jsou veliké a potenciální dopad do MCU snad ještě větší. Zajímavé postavy, zábavné dialogy, hezké a stylové kulisy s dějem, který vás snadno pohltí tak, že celá stopáž uteče jako voda. Určitě by se dalo napsat i mnoho dalších pozitiv a pár drobných negativ, ale zatím Loki ukazuje, že to je skvělé a slibuje, že to bude ještě lepší.
Komentáře

  • Do této diskuze ještě nikdo nepřispěl, buďte první.
VSTOUPIT
© copyright 2000 - 2022.
Všechna práva vyhrazena.
Hosting zajišťuje: Stable.cz
Kontakty: Technická podpora | Redakce

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
  1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
  2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
  3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
  4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace