Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Loki | 2021-2023
csfd  imdb
tvůrce: Michael Waldron
hrají: Tom Hiddleston, Owen Wilson, Gugu Mbatha-Raw, Sophia Di Martino, Richard E. Grant

Loki: S02E04


ikona
Spooner
disney+lokimarvelowen wilsonTom Hiddleston
V TVA přituhuje. A tvůrci Lokiho až nečekaně šlápli do pedálů. 

Musím se přiznat, že zatímco nad první řadou Lokiho jsem byl poněkud rezervovaný a rozhodně jsem nesdílel všeobecný hype, druhá sezóna mi dělá o poznání větší radost. Nejede se tady nejvyšší komiksová liga, po letošním marasmu, co nám autoři z Marvelu i DC předvedli, se ovšem pro mě jedná o zatím jeden z mála kousků (společně s třetími Strážci galaxie), kde tvůrci jasně plní zadání a dávají fanouškům přesně to, co chtějí. A do toho ještě čím dál víc přitápí pod kotel a po příběhové stránce se slušně pouští ze řetězu, což aktuální čtvrtá epizoda ukazuje dokonale. 

Situace v TVA se totiž dostala do kritického bodu. Temporální usměrňovač je kvůli vrstvení časových větví na hranici kolapsu a Loki, Mobius a Sylvie přináší na pomoc Victora Timelyho alias Varianta Toho, jenž zůstal. Právě ten je se svými znalostmi jediný, kdo může zabránit katastrofě. Jenže o Victora a TVA má stále zálusk také Minutka s Renslayerovou, která se dozví pravdu o své minulosti. A brzy začne jít do tuhého.

A šlape to pořád velmi solidně. Režisérské duo Justin Benson a Aaron Moorhead (sci-fi Synchronic) mělo na kontě už úvodní díl druhé řady či část Moon Knighta a zdá se, že si jsou v MCU čím dál jistější v kramflecích. I čtvrtá epizoda má totiž pod jejich vedením neuvěřitelný spád, divák se nemá absolutně kde nudit a umí správně prodat i řadu poměrně šokujících situacích, a že jich zde tentokrát je více než dost. Scenáristé se totiž tentokrát naprosto vypustí ze řetězu a dovedou krizovou situaci na TVA do absolutního maxima. Tvůrci si dali evidentně navíc příslib skalní fandy co nejvíce šokovat a perou do nás nečekané situace a konflikty docela pod tlakem. Což má sice za následek, že některé situace dostatečně nevyzní a působí jako z rychlíku, po závěrečném cliffhangeru bude ale to týdenní čekání poměrně dlouhé.

Stále samozřejmě platí, že asi není příliš dobré přemýšlet nad tím, jak moc (ne)dává druhá řada Lokiho v rámci nastavení pravidel světa MCU a multiverz smysl a až následující díly nám dají odpověď na otázku, zda si zde scenáristé s diváky hezky hrají, nebo si tu naopak pod sebou podřízli větev, z níž budou jen těžké lézt zpátky nahoru. Zatím je to však efektní a zábavná jízda, díky níž divák tyto otázky rád odloží na příště. A já pevně doufám, že se druhý Loki v závěrečných dvou dílech nerozpadne jak domeček z karet.

---
Autor: Milan Rozšafný
Foto: Marvel Studios 

Komentáře

  • Do této diskuze ještě nikdo nepřispěl, buďte první.
VSTOUPIT

Loki: S02E03


ikona
Ojik
Loki mění rohatou helmu za buřinku.  

První řada Lokiho patřila k těm zdařilým marvelovským seriálovým projektům, přesto pro MCU přinesla poměrně citelné komplikace. Celá idea časových hrátek kolem agentury TVA vnesla do fikčního světa další rovinu, která výrazně ohrožuje jeho logiku a vnitřní soudružnost. Ten je po ohromujících patnácti letech existence už tak rozsáhlý, že v mnoha ohledech začíná povážlivě kolísat. Se závěrečnými zvraty první série se navíc ukázalo, že s celou TVA, tedy jakousi božskou silou, která určuje chod času, je vše trochu jinak. Druhá série proto začala v nezáviděníhodné pozici, kdy bylo třeba nastolit zpět status quo, ale současně vyprávění a konflikt posunout dále. Úvodní dvě epizody tak byly poněkud vysilující v tom, jak rozšiřovaly mytologii. Ta třetí je naštěstí více samostatná – a podstatně zábavnější.

Mobius a Loki vystopují soudkyni Renslayerovou do Chicaga alternativního roku 1893, kam se za ní vydají v naději, že je dovede ke zrádné Miss Minutes. Tu potřebují pro rozsah jejích schopností – jedině ona dokáže opravit časový usměrňovač a tím odvrátit zkázu TVA. Netuší ale, že agenda obou dam (dá-li se umělá inteligence zvící kresleného ciferníku považovat za dámu) v 19. století zahrnuje vypátrání varianty zabitého Toho, kdo zůstal a její nasměrování k tomu, aby obsadil jeho místo a znovu ovládl TVA. Na scénu tak konečně znovu přichází Jonathan Majors a jeho již třetí alter ego, excentrický vynálezce Victor Timely. Připomeňme si, že na toto setkání lákala už potitulková scéna letošního třetího Ant-Mana.

Epizodický rámec třetímu dílu sluší a seriál konečně nabízí výraznější hrátky s cestováním napříč časem a jeho jednotlivými liniemi. Výprava do alternativního dobového Chicaga (sépiový filtr nechybí), kde navíc probíhá světový veletrh, je samozřejmě obrazově vděčná. Tvůrci věnovali patřičnou péči výpravě i kostýmům, potěší i hudební hrátky a práce s fantaskními reáliemi v netradiční dějinné éře. Nejvýraznějším prvkem – a k tomu příjemným překvapením – je ale postava Victora Timelyho, pojatá jako zcela odlišná varianta Kanga, než jaké jsme mohli dosud potkat. Majors i napotřetí herecky obstojí a ztvárňuje úplně nový charakter, tolik odlišný od jeho dvou předchozích kangovských kreací. Jeho nejistá koktající variace na Nikolu Teslu v komediálních pasážích nesklouzává do parodie, ve vážnějších okamžicích, kdy se polemizuje nad údělem a paralelními životy, zase Majors zvládne vyvolat u diváků ke svému podivínovi soucit.

O Timelyho coby další bytost, která může opravit časový usměrňovač, zákonitě projeví zájem také Loki s Mobiem. Miss Minutes má ale svoje vlastní úmysly a nesmíme zapomenout na Sophii, která přísahala, že všechny objevené varianty Kanga zlikviduje. Mise do minulosti se tak mění v rohovanou o muže, který přitom jen chce naplnit svůj osud a nemá zájem čas zachraňovat, ani mu vládnout. Bude zajímavé sledovat, jak tento „děsuplný“ člověk, který je zatím neškodným vědátorem, nadále zamíchá kartami. Stane se z něj další zlý Kang? Nebo nás snad čekají ještě další varianty tohoto arcilotra? To ukáží příští týdny. Nezbývá ale především doufat, že přítomnost Victora konečně vyřeší problém s usměrňovačem a posune děj trochu vpřed. 

---

Autor: Ondřej Černý
Foto: Disney+

Loki: S01E05


ikona
Diego.Dorlan
Jaký osud potkal našeho "hrdinu" po vymazání z existence? 
Loki tento týden pokračuje ve své krasojízdě a stejně jako ve všech předchozích epizodách, i zde nás čeká kvalitní podívaná. Po událostech z předchozího dílu, kdy Loki a Sylvie odhalili, že Time Keepers jsou jen fasáda, a Loki byl následně vymazán z existence, měl předposlední díl série opravdu plno práce, aby vše připravil pro finále.


Loki, který byl v předchozím díle “vymazán z existence” se nachází na podivném místě, kde mu dělá společnost několik jeho vlastních variant. Všechny tyto varianty mají své určité nexus eventy, kterými si vysloužili jednosměrnou jízdenku na konec světa a času (pro absenci lepšího výrazu). Proč tu je zrovna tolikrát Loki? Inu, přežívání je prostě v jejich přirozené nátuře.

Celkově byla tato epizoda opět trochu komornější, což ovšem vykompenzovalo velmi silné finále, kde jsme měli možnost vidět naše protagonisty v akci. Obecně se dozvídáme další informace o TVA a lokaci, kde se aktuální epizoda odehrává. Zejména se ovšem připravovala půda pro příští epizodu, která bude seriál uzavírat. Došlo tak k rozmístění jednotlivých figurek na šachovnici. To se samozřejmě neobešlo bez výrazné dávky humoru a emocí, ale také easter eggů, kterými tato epizoda překypovala.


Absenci potitulkové scény pak podivně balancuje televizní upoutávka, která naplno říká, kdo bude (pravděpodobně) finální záporák v poslední epizodě. Pokud si tak nechcete kazit překvapení, tak doporučuji tyto ukázky vynechat. Díl jako takový končí velmi hezky a osobně se již nemůžu dočkat na finální epizodu, která slibuje opravdu epické finále zatím skvělého seriálu.
Komentáře

  • Do této diskuze ještě nikdo nepřispěl, buďte první.
VSTOUPIT

Loki: S01E04


ikona
Sam.Vimes
Jaké pravdy odhalil Loki Lhář v srdci Time Variance Authority? 

Konec třetí epizody zanechal Lokiho se Sylvií v nemilé situaci na měsíci Lamentis těsně před jeho kompletním zničením a bez možnosti úniku. Asi nebude pro nikoho žádným překvapením, že v poslední chvíli přeci jen uniknou, a nebude šokující ani to, kdo pro ně přijde. Co naopak je nečekané, je to co je zprostředkovaně zachránilo – síla lásky, a to ve vnitřním čase seriálu jen chvíli po metafoře s dýkou.


Po epizodě soustředěné na Lokiho a Sylvii a odehrávající se v terénu, se tentokrát přesouváme zpátky do útrob centrály TVA a na scénu se vrací Wilsonův agent Mobius a jeho šéfová Ravonna Renslayer. Parťáctví mezi Lokim a Mobiem skončilo ještě rychleji než začalo, a tak je Asgarďan provizorně uvržen do malé časové smyčky, kde jej hostující Jamie Alexander jako lady Sif trestá za ustřižené vlasy. Mimochodem, další hezká připomínka kořenů ve skandinávských mýtech.


Mobius má mezitím čas přemýšlet o tom, co mu Loki řekl a kdo všechno mu lže. Celá epizoda nabízí hned několik (nejméně pět) emocionálně silných momentů. Jednou je Loki přinucen zahodit nonšalantní poker face a vyložit karty na stůl, podruhé už ani neskrývá své upřímné rozrušení, jindy pak Wunmi Mosaku dodává nečekanou lidskost své dříve nepříliš sympatické postavě Hunter B-15. Je přiléhavé, že v seriálu o bohu falše většina těchto momentů tak či onak vychází ze lži, nic jim to však neubírá na působivosti, pokud té lži postavy věří.

Na konci pak nevypínejte epizodu předčasně, tentokrát totiž nechybí potitulková scéna.

Komentáře

  • Do této diskuze ještě nikdo nepřispěl, buďte první.
VSTOUPIT

Loki: S01E03


ikona
Sam.Vimes
Jak se bohu falše daří v třetí epizodě a co jsme se dozvěděli o jeho protivníkovi? 

Seriálový Loki se již přiblížil k polovině své krátké první řady a po dvou delších epizodách přichází o něco kratší a zároveň osobnější a soustředěnější třetí díl s názvem Lamentis. „Náš“ Loki prošel portálem za tím druhým. A asi nikoho nepřekvapí, že v průběhu epizody budou muset své síly změřit i spojit. Lamentis je skutečně především o nich, o dvou tvářích jednoho samozvaného boha, zatímco na agenty TVA téměř nedojde a Wilsonův Mobius se neobjeví dokonce vůbec.


Druhá varianta Lokiho, ta blonďatá a nebezpečnější, vyměnila staré jméno za Sylvii. Jde o stejné jméno, jaké někdy používala i svůdná asgardská čarodějka s mírně podobným vzhledem i obdobnými mysl ovládajícími schopnostmi, jež si jinak výmluvně říká Enchantress. Není ale pravděpodobné, že by se skutečně jednalo o její inkarnaci, nejen proto, že jsme jednu její verzi v MCU již měli – mihla se v Agents of SHIELD. Mnohem pravděpodobněji Marvel prostě jen při tvorbě Sylvie zkombinoval filmového Lokiho, komiksového ženského Lokiho a něco právě z Enchantress.

V centru pre-apokalyptickém dobrodružství jako z Doctora Who stojí tradičně skvělý Hiddleston a neméně výborná Sophia Di Martino. Právě jejich kočkování a opatrné poznávání se je tím nejzajímavějším i nejzábavnějším na epizodě. Nikdo nedokáže propíchnout bublinu Lokiho teatrální pompéznosti tak rychle jako Sylvie. A zároveň ona potkala po dlouhé době někoho, kdo by se jí snad mohl měřit.


Jeden z malých vrcholů dílu přichází v debatě o lásce. Zatímco WandaVision nabídla krásný citát o lásce a truchlení, Loki se vytáhnul s metaforou o iluzorní dýce. Žít bychom podle ní asi nechtěli, ale pro toho času opilého boha falše, který lže všem okolo a tak trochu i sám sobě, se hodí dokonale.

Je skvělé, že seriálový Loki nezapomíná ani na skandinávské kořeny své hlavní postavy, a tak jej nechá zpívat jeho starým jazykem nebo zopakuje Thorův gag se sklenicí. Je to pěkná práce s kontinuitou. V některých scénách, zejména v „exteriérech“ pustiny titulního měsíce Lamentis, jsou zelená plátna vidět trochu víc, než by měla (vlastně obdobně jako v již zmíněném Doctorovi Who). Aby se dalo hovořit o filmové úrovni, chtělo by to ještě trochu práce u počítače s laděním světla. Ale rozhodně nejde o nic, co by tahalo za oči, a epizoda to pak vynahrazuje na jiných místech, jako v Sylviiných akčních scénách nebo při kamerovém průletu na konci v bouřícím se městě. Loki zkrátka opět nezklamal.

Komentáře

  • Do této diskuze ještě nikdo nepřispěl, buďte první.
VSTOUPIT

Loki: S01E02


ikona
Diego.Dorlan
Udržel si Loki vysokou laťku nastavenou první epizodou? 
Po prvním, velmi vydařeném, díle Lokiho jsme se konečně dočkali pokračování. A to mi udělalo téměř stejnou radost jako úvodní díl. Ani tentokrát na nás Marvel nešetřil stopáží, která má opět přes padesát minut a je plná zajímavých dialogů, introspekce a informací, které potěší každého komiksového fanouška.
 
 

Varianta Lokiho (ta horší) dále komplikuje a často také ukončuje život lidem z TVA. Mobius je přesvědčený, že bolest hlavy, kterou mu “náš” Loki způsobuje bude stát za to, jelikož věří, že s jeho pomocí tuto variantu (hloupou a slabou) zastaví. Podobně jako v první epizodě iu zde je mnoho prostoru pro dialogy a skrz ně se dozvídáme mnoho nových informací nejen o našich hlavních protagonistech, ale samotném TVA.

Samotné TVA je velmi zajímavým místem a tvůrci zde hezky pracují s retrofuturismem a byrokracií, která prostupuje celou agenturou. Osobně mě retrofuturismus již nebaví tolik, protože jsem se s ním v poslední době setkával relativně často, ale to je taková ryze osobní výtka. Lokiho zapojení do TVA je další šikovnou charakterizací a dialogy mezi ním a Mobiusem fungují skvěle. Owen Wilson i Tom Hiddleston dále ukazují, že umí hrát velmi dobře a samotné finále epizody je o několik řádů výše, než většina udiček uprostřed sezón seriálů. To je o to více respektuhodné, že toto byl pouze druhý díl.
 
 
 
Zatím tedy Lokimu není prakticky co vytknout. Již po druhém dílu je vidět, že ambice jsou veliké a potenciální dopad do MCU snad ještě větší. Zajímavé postavy, zábavné dialogy, hezké a stylové kulisy s dějem, který vás snadno pohltí tak, že celá stopáž uteče jako voda. Určitě by se dalo napsat i mnoho dalších pozitiv a pár drobných negativ, ale zatím Loki ukazuje, že to je skvělé a slibuje, že to bude ještě lepší.
Komentáře

  • Do této diskuze ještě nikdo nepřispěl, buďte první.
VSTOUPIT
© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
  1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
  2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
  3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
  4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace