Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Lucifer | 2016-?
csfd  imdb
tvůrce: Tom Kapinos
režie: Len Wiseman
hrají: Tom Ellis, Lauren German, Rachael Harris, Lesley-Ann Brandt, Kayla Ewell

Lucifer: Pilot


ikona
do_Od
foxlucifer
Zakázané ovoce chutná nejlépe a pilot Lucifera máme za sebou. Povedl se, nebo tu máme další Gotham? 

Jako čtenář komiksu jsem měl před uvedením první ukázky docela problém skrývat své pochybnosti, jelikož podle toho, co tvůrci seriálu plánovali provést s hlavní postavou, to vypadalo na další prachobyčejné policejní rádoby drama, které jenom vykrade známou a zatraceně povedenou předlohu a po pár dílech zapadne v zapomění, jelikož nepřinese nic, co by dokázalo diváky zaujmout nad rámec originálního pozadí. Pak ale přišel trailer a moje obavy se po pár dnech rozplynuly. S každým dalším shlédnutím totiž materiál působil lépe a postupně jsem začínal přicházet na chuť i Tomu Ellisovi, hlavnímu představiteli Lucifera, jemuž jsem zpočátku vůbec nevěřil. Naštěstí mile překvapil, pár obav jsem si ale přece jen udržel. Nezbývalo tedy čekat s finálním rozsudkem až na příchod pilotu, který měl oficiálně dorazit na obrazovky někdy během prvního čtvrtletí 2016. Jenže osud tomu chtěl jinak a pilotní epizodě se nějakým ďábelským způsobem podařilo utéct na internet téměř o půl roku dřív! A protože zakázané ovoce chutná nejlépe, musel jsem tomu hříchu podlehnout co nejdříve. Ostatně není to, jakobych za to šel do pekla, žejo.

Na počátku byl Lucifer – Světlonoš svržen z Nebe a odsouzen navždy vládnout Peklu. Než se rozhodnul vzít si dovolenou. Rezignovat. Vítejte do dnešního Los Angeles, města andělů, ale také věčného hříchu. Pokud jste fandové stylových nástupů na scénu, pak vás úvodní scéna jistě potěší. Obzvlášť výběr hudby tady opravdu sedne. Přidejte nablýskané auto božích křivek (těch se tu mimochodem bude postupem času objevovat víc a víc a to prosím ne jen u aut), atmosféru bezstarostného života a správně rebelské vypořádání se s prvním otravným smrtelníkem a máte háček, který zákonitě musí chytit každého, kdo k tomu od začátku přistupuje alespoň s trochu otevřenou myslí a bez větších nároků na spojitost s předlohou. V opačném případě raději pozor.

Tom Ellis je v roli rozmazleného, ukecaného a zatraceně charismatického Lucifera perfektní.To je zde totiž zásadní. Pakliže k pilotu budete přistupovat jako k samostatnému seriálu, ve kterém se představuje tenhle sympatický ďábel, který se v prvé řadě stará jen o sebe a teprve poté občas projeví trochu soucitu s ostatními, aniž by přitom rozebíral filosofii svého původu, pohrával si s myšlenkou stvoření vlastního světa, či cestoval skrze neviditelné stezky mimo naše reality, bude vše v pohodě. Podle úvodu totiž půjde o zábavnou jednohubku, která se mnohem více bude podobat televiznímu Californication, než comicsovému Luciferovi od Mika Careyho. A to by nemuselo být vyložené špatné.

Za prvé, nikde není psáno, že se nevydáme cestou komplexnějšího vyprávění. Ostatně, pár náznaků jsme dostali už zde. Jasně, tenhle svět by si zasloužil možná trochu znamenitější péči od někoho jiného, než jsou Foxové ale buďme protentokrát shovívaví a dejme jim šanci ukázat, že na to mají. Během těch čtyřiceti minut mi vlastně nedali jediný důvod, abych jim nevěřil. A to se cení. I kdybychom se tou cestou však nevidali, atmosférických (ta hudba dělá hodně) kriminálek v telce přece jenom zase tolik není. Určitě ne s takovýmhle antihrdinou.

Co se herců a postav týče, vezmem to jen stručně. Jak jsem již zmínil, Tomu Ellisovi role padne jako ušitá na míru. Věříte mu každou otočenou sukni stejně, jako každý jeho rošťácký úsměv. Je možná ještě o chlup sympatičtější, než zmíněný originál. Co se mi však líbilo ještě víc, byl jeho snad jediný upřímný moment ke konci, kdy smazal veškeré pochybnosti o tom, že v sobě skutečně má kus ďábla. Luciferův sidekick Maze, která zde dělá barmanku, naopak příliš sympatií v úvodu nepobere. I tam však nějaký prostor do budoucna určitě bude. Dále už tu je ale pouze výčet fajn postav, včetně sexy detektivky, která je díkybohu vůči Luciferovu šarmu imunní a v tu chvíli začíná o to víc zajímat nejenom bývalého vládce pekel samotného, ale i mě, diváka. Zbytek jsou pak tradiční archetypy protivného ex-manžela, roztomilé dcerky nebo třeba nadržené psycholožky, kterou hraje výborná Rachael Harris. Potud dobrý.

Zbývá ještě vyřešit, jak se to má s tím hraním si na detektivy. Zápletka je lehce vycucaná z prstu a její našroubování na příběh Lucifera trochu zavání, celkově vzato by podobný případ zvládl vyřešit i dvanáctiletý teenager s lupou, poznámkovým blokem a znalostí dvou – tří dílů kriminálky Las Vegas. Jo, po téhle stránce to moc nefunguje a chtělo by to, aby tvůrci do budoucna maličko přitvrdili, přece jenom mají k dispozici padlého anděla, který je ještě navíc nesmrtelný. Možností je spousta. Na začátek je to ale mírné zklamání, které tak zachraňuje výborné tempo, uvolněná atmosféra a pohodové dva hlavní charaktery, mezi kterými to ještě navíc vypadá do budoucna na slušnou chemii.

Kolem a kolem jsem se vlastně bavil a to víc, než jsem čekal. Za největší klady považuju výborně napsané dialogy a hlášky, které se Luciferovi sypou z úst jako na běžícím páse. Některé vyloženě stojí za to. S triky si tady zatím nikdo nemusí moc lámat hlavu, co se děje týče, tam se můžou tvůrci kdykoliv opřít o prověřenou předlohu, jen když jí moc nezvrtají. A k té detektivní stránce věci... já bych to nezatracoval. Na začátku je vždycky třeba se trochu najít, rozkoukat se. Foxové mají stále dost času, produkce byla dlouhá, třeba se scenáristům povedlo přijít na způsob, jak během první řady neudělat z Lucifera naprostého blba, který ještě bude prosit, aby se mohl vrátit z televize zpátky do Pekla. Prozatím to vypadá na přesný opak a já se upřímně začínám těšit na další díly. Pekelně těšit.

P.S. Schválně kdo pozná kostelík z druhé řady True Detective. V Californii zjevně oblíbené místo.

Komentáře
VŠECHNY KOMENTÁŘE (6)

Verdikt

avatar7/10

do_Od

© copyright 2000 - 2022.
Všechna práva vyhrazena.
Hosting zajišťuje: Stable.cz
Kontakty: Technická podpora | Redakce

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
  1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
  2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
  3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
  4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace