Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
MacGyver | 1985-1992
csfd  imdb
tvůrce: Lee David Zlotoff
režie: Alan Smithee, Cliff Bole
hrají: Richard Dean Anderson, Dana Elcar, Jenette Goldstein, Bruce McGill, Teri Hatcher, Traci Lords, Peter Williams, Roman Podhora, Jackie Earle Haley, Brenda Strong, Sid Haig, Ken Kirzinger, Bruce Abbott

MacGyver: Nostalgie je vynalézavá


ikona
Davies182
Připomeňte si osudy největšího macha se švýcarským nožíkem v dalším díle oživené rubriky kult!  

Tento týden se nás v diskuzi jeden ze čtenářů dotazoval, kolik je vlastně redaktorům zdejšího webu let. Takže si trochu zamachrujeme. Tři slova: Richard Dean Anderson. Psala se devadesátá léta a tenhle doslova vlezle sympatický pán se na našich televizních přijímačích objevoval tak často, až se do něj stačila zamilovat polovina sametovou revolucí poblouzněné republiky. A protože jsme na TVZone nedávno oživili rubriku kult (a jelikož o Hvězdné bráně už tu před osmi lety psal imf) hlásí se dnes o vzpomínky v pořadí druhá andersonovská seriálová legenda, všeumětelský kabrňák MacGyver.

Rozčepýřeného tajného agenta, na kterého se dohromady nechytá ani svatá trojice Ethan Hunt, Jason Bourne a James Bond, stvořil roku 1985 Lee David Zlotoff. A rovnou tím trefil zlatou žílu, protože už dnes do konce života nemusí vůbec nic dělat. Penízky utěšeně vydělávající MacGyver se dočkal celkem sedmi nabušených sezón, dvou infarktových TV filmů a jednoho chabého pokusu o spin-off, a dal vzniknout stovkám druhů hraček od mluvících akčních figurek až po toaletní papíry s obličeji ruských záporáků. A raději ani nechtějte vědět, jak rychle museli ve Wengeru vyrábět švýcarské nožíky.

Co se zprvu striktně epizodickému MacGyverovi dařilo na jedničku, bylo nebývale návykové podání dějových twistů a zápletek. Spousta lidí vám sice bude na ČSFD tvrdit, že se jedná o prvotřídní seriálový brak plný pitomých scénáristických berliček a infantilně naivních scén (mrk, mrk, Civale s k0COUREM!), Andresonovu gerojovi se ale nikdy nedal upřít nezaměnitelný punc dobrodružství. Právě díky němu mohl neohrožený Angus MacGyver cestovat po celé zeměkouli a dobývat tak srdce fandů na všech obyvatelných kontinentech. K ruce k tomu navíc často měl buďto nejsrdnatějšího šéfa špionáže ever Petea Thorntona (zesnulý Dana Elcar) anebo rozesmátého žoldáckého kámoše Jacka Daltona (Bruce McGill). Pokaždé, když se dal v akci MacGyver s jedním z nich dohromady, páchali zděšení teroristé harakiri na počkání.

Pokud jste měli v devadesátkách pocit, že tak jako vy sami snad seriál nežerou ani v domovské Americe, nebyli jste jediní. Dnes už i filmoví distributoři dávno vědí, že expanze rovná se úspěch. Sbalte kamery, jedeme natáčet do Číny – kvůli tržbám. Šikovný agent se sponou na dokumenty a krabičkou zápalek v kapse unikal z bezvýchodných situací v Arábii, Rusku, Anglii, na Aljašce, ve Francii a dokonce i České republice. Vážně nebylo kouska půdy, kam by MacGyverova noha nevkročila. V jednom z filmů pak konec konců došlo i na hledání bájné Atlantidy, čímž se tento epický cestovatelův koutek dokonale uzavřel. Nic ale netrvá věčně, a nesmrtelnému hrdinovi se slunečními brýlemi (Horatio byl opravdu až druhý) začal v posledních sezónách pomalu ale jistě docházet dech.

Jak Anderson stárnul a tvůrcům docházelo, že už v seriálu stihli vyrobit všechno od dynamitu z týden nošených ponožek po pistoli z kancelářské sešívačky, začlo jít do tuhého. Narativní skladba primárně strhujících epizod plných exotiky a svěžích nápadů se scénáristům začala rozpadat pod rukama a přišlo na lámání chleba. Ukončíme MacGyvera s tím zbytkem sebeúcty, co nám ještě ve vyčpělých epizodách zůstal, anebo jej budeme dál trápit a pokoušet se rýžovat mizející kočičí zlato? Stanice ABC se nakonec rozhodla pro první z možností. A bylo tomu tak dobře, jelikož si dnes show drží status spíše nostalgického kultu nežli nudného odpadního materiálu.

Určitě znáte ten vtip, kdy někdo z okna paneláku v desátém patře vyhodí kombinačky, a na zem dopadne kombajn. Jasně, v pátém byl MacGyver. Navštěvování druhého stupně základní školy se toho času zvrhlo v nekonečné debaty nad tím kterým aktuálním dílem, přestávky byly žalostně krátké. A následně přišlo mrazivé tušení, že nás další odpolední epizoda zase pošle do kolen. V devadesátých letech si totiž kluci nehráli s angličákama. Místo toho se zavřeli v obýváku a fandili se zatnutými pěstmi tomu nejkreativnějšímu, a dá se vlastně říci i nejromantičtějšímu televiznímu hrdinovi vůbec. Nebo si snad chcete lhát do kapsy a tvrdit, že vaše srdce nepookřálo poždé, když se Mac zas a znovu dostal z obklíčeného skladiště s tikající platickou trhavinou kolem krku? Ale jděte...

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
  1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
  2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
  3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
  4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace