Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Monday Mornings | 2012-?
csfd  imdb
tvůrce: David E. Kelley
režie: Bill D´Elia
hrají: Jamie Bamber, Jennifer Finnigan, Bill Irwin, Alfred Molina, Sarayu Rao, Ving Rhames, Keong Sim, Emily Swallow

Monday Mornings: Recenze


ikona
Davies182
Loučení se sympatickými bílopláštníky bolelo. Dali jste i vy šanci Molinově týmu?  

Skepticismus byl v případě nového doktorského počinu z televizní produkce TNT před dvěma měsíci zcela jistě na místě. Potřebovalo doopravdy seriálové universum další historky bílých pláštíků, okořeněné navíc trably zúčastněných doktůrků z jejich soukromého života? Možná byste ihned namítli, že rozhodně ne. Že Dr. House bude už navždy jen jeden. Jistě, bude. To ale neznamená, že by nemohly dostat prostor nové lékařské projekty pokusit se nás královsky bavit.

Monday Mornings po boku Chirurgů, Scrubs, nebo zmíněného Dr. House asi nelze označit za cosi originálního. Nemocniční prostředí je přeci v televizních seriálech již odjakživa hojně využíváno, pokaždé ale přesto pohladí duši nejednoho diváka. Vzpomínáte na clooneyovskou Pohotovost nebo českou Sanitku? Jo, je to dávno. Své fandy si nicméně žánr vždycky najde, tak proč to stále pravidelně nezkoušet? Důležité je, aby vlastně bylo na co koukat - v našem případě pak stačí přijít se svěží dějovou novinkou v podobě týdenních mítinků, kam budou naši chirurgové dobrovolně docházet na veřejný kobereček, a je vyhráno.

Seriál s lentilkovou zkratkou MM lákal na dobře známou filmovou tvář Alfreda Moliny a dále také na adaptaci románové předlohy Sanjaye Gupty, ceněného amerického neurochirurga. Takový týpek asi nebude diváky tahat za nos, na to se mu pod zručnýma rukama muselo na sále ocitnout příliš mnoho pacientů s jejich šťastnými/smrtelnými osudy - to je život. Pokud za sebou máte kompletních osm let s kulhajícím Gregory Housem, neuvidíte pravděpodobně v Monday Mornings nic moc nového. S tím ale naštěstí tvůrci počítali, a servírovali tak do našich obýváků "alespoň" správně propočítanou dávku napětí, doktorské hantýrky, a zajímavých nemocí ruku v ruce s nadmíru sympatickými postavami, které si nemocničním peklem procházejí. A Iona Gruffudda! Doktoři jsou kupodivu také jen lidé, nikdo z nás nenosí supermanovský kostým pod košilí...

V nedávné diskuzi k perfektnímu Strážci pořádku se velmi často skloňovalo slovní spojení "skvěle napsané, oblíbené charaktery". Tady jsme na tom velmi podobně. Zpětně se totiž neodvažuji odsunout stranou byť jednu jedinou postavu nemocnice Chelsea General - tolikrát jsem se v životě nezamiloval snad ani při sledování Zoufalých manželek: Dr. Villanueva v podání osobitého Vinga Rhamese, pracovitý švihák Tyler, roztěkaná, spravedlivá indo-američanka Sydney nebo roztomile blekotající dr. Sung po boku s nešťastně zaláskovanou Tinou, ti všichni už po několika epizodách uvězní vaše srdce v kleci z mříží sympatie. A Molina, pochopitelně! Jeho Harding Hooten "jebe", do koho se dá (a kdo si to zaslouží!), a divák mu vše baští i s navijákem.

Molinovské meetingy berou dech a jsou krví seriáluStavba seriálu pak bude všem fanouškům vydezinfikovaných modrých dlaždiček dobře známa: adrenalinový úvod na pohotovosti, cliffhanger, úvodní titulky. V následující půlhodině potom dramatické seznámení s pacienty, ukrutně těžký chirurgický zákrok, a... happyend? Rozlučte se s falešnou pohádkou, že z téhle nemocnice odejde každý pacoš po svých, odsud odjíždí pohřební vůz častěji než z jubilejního setkání Svědků Jehovových. V epizodním případě Monday Mornings se prostě zákonitě musí něco pokazit, jinak by se nemohly konat právě ony průserové porady, ne? Pacient vám na sále vykrvácel, doktore? Špatné - připrav se prosím na důkladnou přísňáckou čočku a efektivní molinovské ponížení před kolegy! Stresující mítinky jsou vedle skvělých postav krví seriálu, sám jsem trnul hrůzou u každého druhého z nich. Škoda, že se v případě závěrečné - desáté epizody - poněkud upustilo od zaběhnutého stereotypu seriálu. Se zdravotními komplikacemi se tu potýká jeden ze samotných hrdinů show, a nakročuje se špatnou nohou do klišoidních absurdit. Slzičky tečou, fanfáry znějí, a divák musí mermomocí myslet na předchozí bravurní díly, aby se mu zlostí nepodlomila kolena.  

Vedle těchto malých pih na kráse se pak k negativům Monday Mornings nesměle řadí i fakt, že spoustě lidem melodramatické příběhy plné vlhkých papírových kapesníčků prostě nesednou. Každý, komu v dětství nedělaly problém odběry krve, má však jasno: ano, Dr. House nám nic nevrátí. Připomínání jeho famózních kvalit se ale nevylučuje. A ty odkazy! Vážně ta druhá série nebude?

Verdikt

avatar8/10

Davies182


Hodnocení čtenářů

  • avatar9/10

    Vardant

Monday Mornings: Pilot


ikona
Davies182
Televizní špitály praskají ve švech. Příchází stanice TNT konečně s výbušným seriálem?  

V minimálně čtyřech z pěti případů se při psaní recenze obyčejně stává, že před stvořením prvního odstavce redaktor jen bezmocně civí do zářícího monitoru. Bílá wordovská stránka s prostorem zvícím k zaplnění a mozek plný dojmů, prsty se však přesto ne a ne roztančit po osamělé klávesnici. Jaké tedy štěstí, že dnes mohu s klidným svědomím podobný mučivý odstavec přeskočit! Čímpak to? Od posledního čerstvého lékařského seriálu totiž neuběhl ani týden. Mají vůbec hvězdně obsazené Monday Mornings po tak krátké době čím překvapit?

Již samotný trailer v tomto případě naznačoval mnohé, od producentů z poměrně šedivé televize TNT se nicméně - upřímně řečeno - žádný extra zázrak nečekal. Bedna, která nám dala například neškodné scífko Falling Skies či průměrnou kriminálku Major Crimes (druhá sezóna odklepnutá), zatím bohužel žádný vyložený megaflák neporodila. Právě to by se teď ale konečně mohlo změnit. Proč stojí za to, věnovat dalšímu letošnímu doktorskému počinu pozornost? Inu, pokud vám hned zkraje nestačí jména jako Alfred Molina nebo Ving Rhames, račte se prosím recenzí promžourat až do konce.

Portlandská nemocnice Chelsea General není tak úplně obyčejným špitálem. V jedné bezútěšné a vlastně i celkem tísnivé konferenční místnosti se tu pravidelně konají zvláštní sezení. Sezení, kterých se mohou účastnit pouze místní chirurgové, a jimž předsedá právě Molinův Harding Hooter. Tato postava pak nemá za cíl nic jiného, než profesionálně peskovat ostatní kolegy (podřízené?) za neopatrnosti, jichž se v posledních hodinách dopustili. A že jich nebude málo. I mistr tesař se někdy utne, ne v každé profesi však při podobném škobrtnutí stříká krev po kachlíkových zdech. Je to jasné? I fatálními chybami se člověk učí, a přesně na tomto známém pravidlu seriál staví.

Alfred Molina exceluje v další roli, ušité na míru.Tvůrce Monday Mornings se s úvodem nepáře. David E. Kelley - manžel Michelle Pfeiffer a člověk zodpovědný za Chicago Hope či Ally McBealovou - diváka okamžitě vrhne rovnou do "nemocniční akce". Je tedy posléze na jednotlivci, jak rychle se dokáže v novém prostředí zorientovat a udělat si pořádek v neznámých charakterech. A tady přichází první velké plus: vše to jde samo. Už po prvních dvaceti minutách se scénáristovi a režii dohromady daří husarský kousek, když si držitel TV ovladače překvapeně uvědomí, jak snadno a rychle se doopravdy s postavami sžil. Doktory Tylera, Jorgeho, Sunga či ráznou Sydney sice znáte jen chvíli, přesto už jim ale mermomocí držíte palce a sympatizujete s nimi. Kdo by také nefandil blekotajícímu číňanovi s rouškou nebo ztrátou otce poznamenanému frajerovi?

Trestuhodně nízká sledovanost pilotu (kolem 1,5 milionu diváků) potom zamrzí o to víc, že se zatím seriálu perfektně daří i na nebezpečném poli ždímání slzopudných emocí. Tady se zkomplikuje operace, támhle si podřízený otevře pusu na namyšleného šéfa, jinde zas bojuje v proudech krve o život další pacient. Všechny tyto důležité situace má režisér Bill D´Elia pod palcem, patové situace berou dech - radši si k tomuhle pilotu vezměte balení papírových kapesníků, nikdo se na vás kvůli tomu skrze prsty dívat nebude. Ale nedojde jen na pláč! Chcete vidět béčkového drsoně Rhamese se skalpelem v ruce? No problemo... Každá postavička v bílém plášti si v úvodní třičtvrtěhodině užije svých pět minut slávy i tragédie, a vy s nimi.

Verdikt? Tohle svérázné panoptikum jasně načrtnutých postav si své fanoušky rozhodně zaslouží. Lékařský žargon opět létá na všechny strany, na sálech se to znovu vesele přehrabuje ve vnitřnostech a nezapomíná se ani na osobní trable zúčastněných individuí. "Pondělním ránům" tak momentálně není moc co vytknout: s čím se (ne)vytasí další epizody? Budeme u toho.

Komentáře
VŠECHNY KOMENTÁŘE (2)

Verdikt

avatar8/10

Davies182

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
  1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
  2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
  3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
  4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace