Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Moon Knight | 2022
csfd  imdb
tvůrce: Jeremy Slater
hrají: Oscar Isaac, Ethan Hawke, May Calamawy, Gaspard Ulliel

Moon Knight: Recap čtvrté epizody


ikona
Jokolo
Disney+ethan hawkemarvelmcumoon knightoscar isaac
Po rozvláčné první polovině seriál nabírá tempo. 

Moon Knight doposud velmi opatrně sázel na jistotu. Špičkování a neustálé žádání o přenechání řízení těla ze strany Marka/Stevena mohlo být zpočátku bráno jako zajímavý prvek v představení rozpolcenosti hlavní postavy, postupem času se ale stávalo čím dál ohranějším, až spadlo do otravnosti, aniž by Markova stále nejasně definovaná porucha byla jakkoliv jinak expandována. O inovativním přístupu k postavě nemohla být řeč a ke slibovaného mixu Klubu rváčů a Indiana Jonese jsme se v omšelé a levně vypadající akci ani zdaleka nepřiblížili.

A první chvíle čtvrté epizody v trendu pokračují. Noční zneškodnění záporáků, kteří pronásledují Stevena a Laylu po obrácení noční oblohy naruby, se těžko zařadí do nejpodařenějších a nejlogičtějších akčních sekvencí roku. Děj se však díky tomu může posunout kupředu a můžeme za to být vděční, neboť celá epizoda se posléze nese ve velmi jednoduchém a přímočarém tempu pátrání uvnitř egyptské hrobky, a my se tak konečně můžeme nabažit opravdu dobrodružné atmosféry. Layla se Stevenem prozkoumávají hrobku bohyně Ammit, poprvé se řádně sbližují a vzájemné potyčky mezi americkým žoldákem a britským prodejcem suvenýrů díky tomu konečně mají větší smysl i opodstatnění.

 

Zábavné výměny jsou nicméně vystřídány až hororovou atmosférou ve chvíli, kdy hrdinové narazí na zakrvavený oltář, kusy masa a čerstvě naplněné kanopy. A když chviličku předtím objeví i mumifikované kněží bohyně Ammit, jejíž uvězněnou formu během celé epizody hledají, pozorní fanoušci Brendana Frasera už jistě tuší, že na kněží nakonec narazíme nejen v poloze ležmo. Když se proto ozvou první chrčivé hrdelní zvuky a Steven s Laylou se musí ukrývat před čímsi shnilým, co jim před očima zaživa rozpáře člověka a vyvrhne mu vnitřnosti, vydá to na opravdu nervy drásající a výborně vygradovanou scénu, která dává vzpomenout i na ty nejlepší konfrontace z kultovní Mumie. Hrdinové jsou následně nuceni se rozdělit, a zatímco Steven vzrušeně objeví dávno ztracený hrob Alexandra Velikého, v jehož útrobách se nachází ona kýžená uvězněná Ammit, Layla si hraje na Indyho, v až hororových sekvencích zneškodňuje mumie a z úst protřelého Harrowa se dozvídá pravdu o tom, jak přišel o život její otec a že Marc v tom nebyl tak nevinně, jak se tvářil.

Samozřejmě musí dojít ke konečnému setkání na scénicky nejzajímavějším místě. Layla vyčítá Marcovi to, že ač jejího otce nezabil, jeho smrt nepřímo způsobil, Marc se hájí tím, že přitom sám málem přišel o život a přežil jen díky zásahu boha Khonshu, a do všeho se přimíchá zjevivší se Harrow se svými sektáři za zády, který hrdinu připraví o život znovu a zmocní se sošky. Vzhledem k tomu, že jsme teprve ve čtvrté epizodě, všichni tak nějak tušíme, že hlavní protagonista není mrtvý úplně definitivně. Díky tomu se konečně dostavuje ona slibovaná psycho atmosféra.

 

Ocitáme se v jakési sterilní psychiatrické léčebně, kde se Marc probudí připoutaný k vozíku v dosti dezolátním stavu. Layla je jednou z chovankyň, v televizi sleduje film, jehož hlavní protagonista je dobrodruh jménem Steven, mezi ostatními pacienty poznáváme postavy, které známe z předchozích dílů a ošetřující lékař není nikdo jiný než Ethan Hawke s holí v ruce a chápavým výrazem ve tváři. Zkrátka schíza jak vyšitá. Marc se proto rozhodne, že na tohle nestačí ani železné nervy kovaného žoldáka, a z kanceláře uteče a skryje se před zaměstnanci, kteří ho při vší lásce chtějí připoutat zpět na lůžko. Při svém skrývání se narazí na sarkofág, ze kterého nevyskočí nikdo jiný než zmatený Steven, jehož britský přízvuk je v tuto chvíli nastaven na maximu.

Obě dvě osobnosti si skočí do náruče a narazí na další zmítající se sarkofág opět naznačující, že jedna z person hlavního hrdiny nám nadále zůstává skryta a série tak naštěstí stále neodkryla všechny karty. Sarkofág nicméně zůstává zavřen a jediné, co se otevře, jsou dveře, za nimiž stojí další zjevení egyptského boha v podobě hrocha s extrémně vysokým hlasem. Nevim, dál.

 

Série se tak v druhé půlce konečně rozjela, dorazila slibovaná dobrodružná atmosféra v opravdu podařených scénách a bádání nad otázkami, jak to celé bude dál, jsou momentálně vyšponované na maximu. Trošku však zamrzí to, že jsme se na rozjezd načekali takovou dobu a Ethan Hawke, ač jde o jednoho z mých nejoblíbenějších herců, je ve své roli záporáka stále podivně prkenný a nevyužitý. 

---
Autor: Marek Mičke
Foto: Disney+

Moon Knight: Recap třetí epizody


ikona
Diego.Dorlan
Moon Knight má za sebou třetí epizodu a za krátkou dobu se mu podařilo ukázat již hodně. Jak pokračuje krasojízda Oscara Isaaca? 

Na konci minulého dílu se děj seriálu přesunul do Egypta. Tento týden zde navazujeme a sledujeme patálie Marka a Stevena. Během jejich závodu v hledání hrobky bohyně Ammit a snahy o zastavení jejího znovuoživení se dozvídáme více nejen o prastarém panteonu egyptských bohů, ale také o většině postav zapojených do současného dění, které by mohlo velmi negativně ovlivnit chod světa.

 

Mark a Steven se snaží najít hrobku Ammit, ale jelikož již nemají zlatého skaraba, kterým nyní disponuje Harrow, hledají alternativní metody, jak dosáhnout svého cíle. Nic není ovšem tak jednoduché, jak se může zdát, a po určitých komplikacích se rozhodne zakročit sám Khonshu. Ten zajistí našim hrdinům (ano, množné číslo je zde opravdu na místě) účast na setkání bohů a jejich avatarů. Podobně jako ostatní nápady předtím, ani tento zoufalý akt nepřinese kýžené ovoce.

Našim hrdinům ovšem podá pomocnou ruku Layla. Díky ní se Mark se Stevenem pokusí najít cestu k hrobce Ammit alternativní a komplikovanější metodou, která si vyžádá nejen mnoho úsilí, ale také vcelku velkou oběť na straně našich hrdinů.

 

Moon Knight ve své třetí epizodě pokračuje ve velmi silné formě a díl si napříč celou svou respektu hodnou stopáží udržuje svižné tempo, kdy se hezky pohybujeme mezi osobní rovinou Marka, Stevena a Layly, egyptských bohů a temnějších stránek světa v podobě egyptského podsvětí (přesněji toho z moderního významu slova) a záporákem, který si stále udržuje silnou přítomnost nejen v příběhu, ale také v samotných scénách. I v tomto díle na mě udělali velký dojem Oscar Isaac s Ethanem Hawkem a osobně se velmi těším na zbytek série.

Moon Knight: Recap druhé epizody


ikona
Ojik
Bohyně Ammit rozhoduje svými váhami o osudu duší. Kam se však přikloní naše kritické váhy v případě Moon Knighta? 

Někteří pilotu nové marvelovské minisérie vyčítali, že navzdory slibované premise snad až příliš odkrývá své karty. Podobné výtky jsem k první epizodě Moon Knighta měl i já. V průběhu necelé třičtvrtěhodinky nám tvůrci odtajnili základní myšlenku ohledně nového hrdiny, představili padoucha, svedli oba hned dvakrát dohromady i stihli vybudovat určité mytologicko-dramatické podloží představovaného světa. V samém závěru se pak letmo objevil také titulární Moon Knight neboli zosobnění výjimečných nadlidských schopností hlavního hrdiny v podobě kouzelného bílého kostýmu. Bylo tam zkrátka vše a na úvod slibované mysteriózní komiksárny toho možná bylo až moc.

V oné překvapivé přímočarosti prvního dílu vidím pevné spojení s určitou prvoplánovitostí, na níž minulý týden poukazoval kolega Sam.Vines. Marvel v loňském roce uvedl pět seriálů, které všechny pracovaly s již známými postavami. Přesto dokázal pokaždé překvapit, i když možná ne vždy příjemně. V případě WandaVision a především Lokiho dovedli tvůrci vytvořit sólová dobrodružství důvěrně známých postav a současně přijít s originálními autorskými řešeními. Hráli si s formou i obsahem, zvládali překvapovat i udržovat v nejistotě s tím, co to vlastně sledujeme a jaké zákonitosti představované příběhy mají.

U Moon Knighta mi tyto faktory i po dvou epizodách chybí. Hlavní hrdina Steven Grant již plně přijal fakt, že v jeho těle sídlí druhá osobnost a v hlavě staroegyptský bůh – a že to není projev (jeho dosud nezmíněné) duševní nemoci. Když jde do tuhého, ten druhý ho vytáhne ze svrabu – a to se děje skoro pořád, jelikož mu na záda neustále dýchá mocný padouch. I o tom již víme vše. Oba (nebo spíše všichni) se přetahují o mocný MacGuffin, který držitele dovede na tajemné místo, které může ohrozit všehomír. A tak dále. Na proklamovanou schizofrenní podívanou s hororovými prvky, která bude pracovat s nejistotou, jde zkrátka stále o překvapivě konzervativní a schematickou záležitost.

V jednotlivostech přitom není příliš co vyčítat. Charismatický Oscar Isaacs s přehledem zvládá svoji dvojroli anglického nekňuby a amerického drsňáka a jeho výkon již nyní patří k tomu nejvýraznějšímu, co marvelovky v poslední době nabídly. Rovněž Ethan Hawke si svého padoucha Harrowa dává naprosto s přehledem a já doufám, že si Marvel své scenáristy pohlídal a tento exkluzivní castingový úlovek bude moci naplno využít svůj talent. Kamera je ve svých hrátkách s odrazy působivá a umí navodit patřičnou atmosféru, akce je přehledná, hudba výrazná, humor funkční a kouká se na to zkrátka dobře.

Nezbývá tak než věřit, že se více odváže i režie se scénářem a Moon Knight se konečně utrhne ze řetězu. Příští týden bude již v půlce. Marvel si zatím v obou dosavadních, taktéž šestidílných minisériích vylámal zuby na tom, aby na omezené ploše zvládl uspokojivě odvyprávět celý příběh. Falcon s Winter Soldierem si vzali příliš velké sousto v podobě přehršle ambiciózních zápletek, zatímco Hawkeye pozdě uvedl svého hlavního padoucha a nestíhal vše dovést ke katarznímu konci. Snad se do třetice poučili a nás po umírněném začátku čeká patřičně originální, mysteriózní a svižná komiksová adaptace. 

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
  1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
  2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
  3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
  4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace