Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Nadace | Foundation | 2021
csfd  imdb
tvůrce: David S. Goyer
režie: Victoria Morrow, Leigh Dana Jackson
hrají: Jared Harris, Lee Pace, Slaney Power, Laura Birn, Leah Harvey, Terrence Mann

Nadace: Úvod 2. řady


ikona
tomasmy
foundationNadace
Je Druhá Nadace víc jako od Asimova? 
Seriálové adaptace čehokoliv mě v poslední době dost často... rozčilují, mírně řečeno. Většinou je to hlavně z důvodu kombinace naprosté neschopnosti tvůrců a jejich vytírání si s předlohou (Prsteny moci, Zaklínač). A pak je tady Nadace. Ta si sice s literární sérií Isaaca Asimova, která je jen tak mimochodem nejlepší sérií všech dob (oficiálně, nikoliv podle mě), vytírá úplně stejně, ale její první série mě bavila. Nyní nám lidé od jablíček servírují řadu druhou, do níž vstupuji už se znalostí všech sedmi dílů základní ságy. A i přes tuto zásadní skutečnost se mi to z nějakých záhadných důvodů po prvních dvou dílech líbí dál.

Při sledování Nadace se samozřejmě nelze zcela odpoutat od myšlenek na to, jak by to vypadalo, kdyby tvůrci skutečně adaptovali co mají. Na druhou stranu zrovna na Nadaci se dá nahlížet jako na úplně novou space operu, v níž jenom náhodou pobíhají postavy se známými jmény, ale radostí do vzduchu samozřejmě neskáču, protože pořád jsme svědky naprostého plýtvání výtečným zdrojovým materiálem. Sice se zde pracuje se Seldonovou psychohistorií a jeho myšlenkou Nadace (nebo, chcete-li, Základny) a začíná se už skloňovat i jméno Mezek, ale to zatím jenom velmi okrajově a těžko říct, jestli se tahle postava z druhé knihy objeví i zde. Dovolím si ale hádat, že tedy asi ano, ale jestli bude mít něco společného s originálem, to bych se tvrdit neodvažoval, neboť se jeví, že je zcela nepochopen a samozřejmě zcela přetvořen. Ostatně ani další postavy nemají se svým knižním předobrazem máloco společného, takže ani zde se nedalo čekat nic jiného.
 
 

Přesto mě baví sledovat jejich osudy, za to ale v žádném případě nemůže scánář, ale herci. Jared Harris jako Seldon, představitelky Gaal Dornick a Salvor Hardin i Lee Pace jsou výteční. Nadace mě ale baví zejména z úplně jiného důvodu a vy asi tušíte, který to je - ano, ty prachy jsou na výsledku prostě znát. Seriál je vizuálně naprosto úchvatný a nesmírně atraktivní a vesmír ještě nikdy nevypadal lépe. Po této stránce mi seriál pořád bere dech v tom dobrém slova smyslu. Stejně tak mi dělá radost i hudba Beara McCrearyho (jak jinak) a úvodní titulky jsou asi nejlepší znělkou současnosti. Ani o ději nelze říct, že by mě nezajímal, ale velkým, opravdu velkým mínusem je (krom jiného) už to, že druhá série začíná bez jakékoliv rekapitulace předchozího dění, což je dost... na prd, protože si samozřejmě nepamatujete, co se před dvěma lety dělo a znalost knižního děje je vám k ničemu. Takže když do tohoto rozjetého vlaku naskočíte, zjistíte, že Hari Seldon je kdesi uvězněný, ale nevíte proč a že Gaal a Salvor odněkud utíkají, ale nevíte odkud. Ve druhé epizodě se pak otevře Trezor, což je zdaleka nejzajímavější věc celého děje, nemyslím si ale, že mu to nějak prospěje. 
 
 

Po prvních dvou dílech se Druhá Nadace jeví z kvalitativního hlediska poněkud konzstentněji, jelikož minule to bylo jako na houpačce, ale na takové soudy je ještě opravdu dost brzo. Pořád je to ale docela chaotické, zběsilé a akční (tedy naprostý opak Asimova) a pořád se tam něco děje. Filozofie a myšlenky předlohy jsou samozřejmě nepřítomny, ale když se na to člověk dívá jako na úplně novou věc (což pořád nechápu, proč není), je to celkem v pohodě. Vizuál a hudba to neskutečně tahají nahoru, nahlíženo ale ze všech ostatních úhlů (scénář, děj) je to pořád jenom trochu lepší průměr. Na tom se do konce řady asi vůbec nic nezmění, ale já se přesto na další díly kdovíproč opravdu těším, ačkoliv samozřejmě stále uvnitř pláču, že to není Nadace a Apple TV+ nás zásobuje průměrnou sci-fi ságou, která možná má nějaký smysl, ale ani na počátku druhé řady ho zatím nelze najít. 
---
Autor: Tomáš Mysliveček
Foto: Apple TV+

Verdikt

avatar6/10

tomasmy

Asimov rotuje v hrobě, já jako čtenář předlohy zuřím, že to nemá s Nadací nic společného. Stačilo by změnit název a jména postav a hned by se to sledovalo lépe, jinak by se ale nic nezměnilo. Průměrná zmatená sci-fi s úchvatným vizuálem by to byla pořád.


Hodnocení čtenářů

  • avatar4/10

    max452

Nadace: První dojmy


ikona
Jokolo
AppleTV+ se rozhodl adaptovat slavné dílo klasika sci-fi Asimova. Jak se podařily první dvě epizody? 

Monumentální knižní dílo otce science fiction Isaaca Asimova, které tvořil téměř padesát let a čítá sedm knih, považují mnozí jeho fanoušci za nezfilmovatelné. Série se odehrává na poli celého jednoho milénia ve dvacet tisíc let vzdálené budoucnosti napříč známou galaxií a sleduje vzestup a pád mocné Říše, která pod sebou sdružuje všechny planety světa. Oproti tomu vypadá i svět Západozemí jako drobnůstka. Není tak divu, že streamovací služba Apple TV+ do první série své kýžené vlajkové lodi cpe tolik peněz, co by se vešlo do pěti celovečeráků. Stojí ale výsledek za to?

Apple se strašně snaží. Do jedné z hlavních rolí obsadí Jareda Harrise oplývajícího charismatem. Velice zdatně mu kontruje Lee Pace, který se snad pro role nejmocnějších vládců narodil. To celé zaštiťuje David S. Goyer, scenárista Muže z oceli či spoluautor Nolanovy batmanovské trilogie. I investované peníze jsou hned v první epizodě vyždímány do posledního pětníku. Dočkáme se scény, jejíž epičnost dalece předčí i pád Zdi v předposlední sérii Hry o trůny. A není divu – vždyť v této sérii nám jde o osud celé galaxie a je třeba ji brát vážně. Jenže právě tady naráží kosa na kámen. 

Už po prvních sedmdesáti minutách má totiž člověk pocit, že tady si autoři opravdu ukrojili moc velké sousto. Během prvního dílu se tu odehraje děj, který by běžně vystačil klidně na dva celovečerní filmy. Nelze se tak zbavit dojmu bezbřehé uspěchanosti, která nedává čas pobýt s postavami a představit nám je. Získáváme tak jen jakési mlhavé ponětí o tom, kdo je kdo, co chce a odkud pochází. To vše je podpořeno nesmírně bohatým a širokým světem. Pocit obrovské hloubky a propracovanosti Asimovova původního díla se dostavuje, je ale hrubě zastíněn tím, jak prázdně s ním první díl pracuje. Postavy na nás hází různé názvy, termíny a rovnice, které možná začnou dávat smysl v pozdějších dílech, je ale otázkou, jestli divák tou dobou nebude otráveně kotvit v přístavišti svého oblíbeného sitcomu. 

To se nutně pojí s kamennou vážností celého díla. Umění skloubit odlehčený tón a humor s vážnými tématy je výsadou seriálů, které se staví vysoko na fandovských žebříčcích. Nadace mezi ně zatím nepatří. Postavy k sobě celou dobu promlouvají, jako kdyby řešili osud vesmíru. Což řeší. Když to ale trvá nepřetržitě několik desítek minut, dostaví se pocit únavy a dojem epičnosti celého příběhu je tak rozmělněn. Což je škoda, neboť v sériích nadcházejících nás nepochybně čekají velké věci, které se na seriálovém poli jen tak nevidí. 

V tomto ohledu nám nicméně seriál dává i pozitivní příslib. V Nadaci cestujeme na nepřeberné množství planet a zajímavých světů. Dívá se na to krásně a mytologie a okolí hybatelů děje tak působí velmi živě a kompaktně. Investice od giganta, kterým je Apple, nejsou malé a řemeslná stránka seriálu se tak může řadit mezi špičku. Investice, kterou musí do seriálu vložit divák v podobě stráveného času s mrtvolně vážnými postavami a snahy vyznat se v nesmírně obsáhlém světě, může být ale příliš velká. 


Komentáře
VŠECHNY KOMENTÁŘE (28)

Verdikt

avatar6/10

Jokolo

Seriál vypadá fantasticky i díky skvělým hercům, kteří ho drží nad vodou průměru. Divák nevyhnutelně získá dojem, že ho čeká epický příběh. To se však pojí s obrovskou vážností díla, které toho chce říct až příliš a rozpadá se už v první epizodě.


Hodnocení čtenářů

  • avatar7/10

    Spiker

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
  1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
  2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
  3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
  4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace