Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Obi-Wan Kenobi | 2022
csfd  imdb
režie: Deborah Chow
hrají: Ewan McGregor, Hayden Christensen, Joel Edgerton, Kumail Nanjiani, Indira Varma, Rupert Friend

Obi-Wan Kenobi: Recap páté epizody


ikona
tomasmy
disneyewan mcgregorobi-wan kenobistar wars
Finále se blíží, a proto dostáváme odpovědi na zásadní otázky. A mnohem víc.  
Z prvních dvou epizod jedné z největších letošních seriálových událostí jsem byl naprosto nadšený. S následujícím dílem pak dorazilo naopak poměrně velké zklamání, aby se to následně zase trošku zvedlo. Začíná s nejnovější částí křivka kvality opět stoupat? Dle mého názoru rozhodně ano, neboť nemůžu najít příliš věcí, které by si zasloužily nějakou více či méně krutou kritiku.
 
Předposlední Obi-Wanova epizoda nabízí velmi příjemnou podívanou. Finále se blíží a dějově nabitý pátý díl tak ukončuje velkou část dějových linek. Zatímco Leia je Obim snad již definitivně na dalších devět let zachráněna, Darth Vader se stále žene za svým bývalým mistrem a vzpomíná na jeden jejich společný souboj, jenž mu Obi-Wan poskytl v rámci výuky a udílení moudrých rad někdy v období okolo Epizody II. My tak máme šanci znovu vidět Haydena Christensena před jeho vaderizací, leč digitálně neomlazeného. Zrovna v tomhle případě by tato oblíbená kratochvíle tohoto studia přišla vcelku vhod. Obi-Wan mezitím vzpomíná na tentýž souboj (přičemž pro oba má úplně jiný význam, což je velmi zajímavé sledovat). A protože bojuje proti Impériu, nemá už čas ani na to, aby se opět pokusil kontaktovat svého bývalého mistra Qui-Gonna, ale tohle eso si tvůrci jistě schovávají až na konec. 
 
 
Děj sice ani nadále není nikterak složitý, ale ani ne tak hloupý jako třeba v epizodě tři (tohoto seriálu). A tentokrát nám tvůrci na ploše čtyřiceti minut přinášejí řadu sympatických zvratů a napětí, parádní atmosféru (která místy dává vzpomenout na nejlepší Disney SW počin vůbec, Rogue One) a tentokrát je velmi výrazný i skvělý hudební doprovod. Nostalgie díky několika výše zmíněným flashbackům také funguje. Hodně prostoru opět dostává i samotný lord ze Sithu a znovu je strašlivě cool a jeho neskutečná síla a děsivost je opět vytěžena na maximum.

Aktuální epizoda pak přináší i odpověď na nejpalčivější otázku celosvětových internetů posledních týdnů – odkud Reva ví, že Vader kdysi býval Anakinem Skywalkerem? Třetí sestra zde konečně dostává (alespoň přibližně) to, co chtěla, a vyvrcholení její dějové linky je jednoznačně tím nejlepším, co už tak parádní pátá část nabídla. A docela se vydařila i akce. Souboje na světelné meče jsou konečně sledováníhodné, a i když je v tomto oboru stále co zlepšovat, ani zdaleka už to není jen nudné a nenápadité „šolíchání“. 
 
 
O hereckých kvalitách Ewana McGregora už se ani není třeba zmiňovat, ale největší castingovou trefou je stále jednoznačně Vivian Lyra Blair, která je jako Leia nejen neskutečně boží, ale také naprosto přesná. Carrie Fisher by jistě měla radost. Epizoda jako celek je pak z dosavadních pěti pravděpodobně nejlepší, jako příprava na finále funguje výtečně, tak snad ten konec bude stát za to, neboť tady dobrou práci tentokrát odvedli i scenáristé.
 
---
Autor: Tomáš Mysliveček
Zdroj: Disney+ 
Komentáře
VŠECHNY KOMENTÁŘE (8)

Obi-Wan Kenobi: Recap čtvrté epizody


ikona
krauset
Obi-Wan musí zachránit Leiu už podruhé. Jeden začíná chápat, proč měli Jediové zakázáno plodit děti.  

A šup s ním do bactové nádrže! Obi-Wan se na počátku čtvrté epizody vzpamatovává z šoku, který mu způsobilo střetnutí s jeho starým padawanem, a zejména z vážných popálenin, které mu způsobil padawan sám. V šikovné montáži se prolíná jeho podvodní léčba s tou Anakinovou. Sekvence ovšem netrvá příliš dlouho – je tu capart k záchraně. Už podruhé.  

Leia se nyní nachází na základně inkvizitorů v soustavě Mustafar, kam ji unesla Reva. Ta se ji pokouší zlomit, slibuje návrat k rodině a vyhrožuje, že ji nikdo nezachrání, neboť Obi-Wan je po smrti. Princezna však na výslech za pomoci Síly reaguje stoicky a pouze utrousí, zda se právě odehrává soutěž v zírání (povedený vtip, nicméně týž, který už loni použil jiný disneyovský seriál, Falcon a Winter Soldier). 

Leia se i tentokrát v beznadějné situaci chová odvážně. Po třetí epizodě se na sociálních sítích objevily nesmyslné interpretace Kenobiho výroku, že by byl rád jejím otcem, který dozajista znamená, že si přeje, aby měla šťastné dětství a nečekala ji bolest z odhalení, kým se stal její biologický otec. A že by byl hrdý mít tak statečnou dceru. Nikoliv, jak to někteří četli: chtěl jsem mít dítě s Padmé.  

 

Obi-Wan se tedy opět vydává na záchrannou misi, při níž mu pomáhá Tala. Úspěšně se infiltrují do inkvizitorské pevnosti a následuje obligátní výměna informací pomocí komunikátorů, opatrné našlapování základnou a vyvolávání matoucích zvuků k odlákání pozornosti. Že by starého Bena Síla ještě zcela neopustila? Obi-Wan evokuje Boromirovo „Je to hrobka“, když narazí i na stísňující chodbu plnou těl ulovených Jediů, případně dětí citlivých na Sílu. Ta vede k místu, kde mučí Leiu... 

 

Ve Skryté hrozbě říká Obi-Wan Qui-Gonovi: „V jednom jste měl pravdu, Mistře. Vyjednávání bylo krátké.“ Jistě oceňuji, že nám záchranná mise nezabere celý zbytek série. Ale nebudu lhát, něco více meditativního a pouštního bych býval v Kenobim viděl raději.  

---

Autor: Tomáš Krause
Foto: Disney+  

Obi-Wan Kenobi: Recap třetí epizody


ikona
Spooner
Napjatě očekávané shledání po letech je tady! Dokázalo ovšem naplnit všechny divácké sny? 

Vyhlížená sólovka Obi-Wana Kenobiho před pár dny započala svou seriálovou etapu a co si budeme nalhávat, asi jsme to všichni čekali poněkud lepší. Po první epizodě, která se hezky zaměřovala na rozervaného rytíře Jedi v pořád bezchybném podání Ewana McGregora, jsem ještě chtěl nad seriálem držet ochranou hůl. Po následném druhém díle už jsem však musel plně souhlasit s recenzí kolegy Jokola. Je to sice jakž takž fajn, ale fajn je na vymodlený návrat jedné z nejoblíbenějších postav galaxie prostě málo. Ani já se nemohl zbavit pocitu, že takto velké jméno si zasloužilo péči daleko zkušenějších a zvučnějších tvůrců. Nejnovější třetí epizoda pak tyto dojmy jenom prohlubuje. A to bohužel navíc v momentě, na který se všichni fanoušci těšili zdaleka nejvíce.

Obi-Wan na konci minulého dílu zjistil, že Anakin stále žije a stal se z něj nejslavnější astmatik v předaleké galaxii. Na rozjímání a snahu o spojení s Qui-Gon Jinnem ale nebude mít moc času. S princeznou Leiou totiž stále musí utéct Impériu a inkvizitorům v čele s ambiciózní Revou. Dorazí tedy na planetu Mapuzou v těžební soustavě, kde mají najít svého nové spojence a dostat se díky němu zpět na Alderaan. Jenže nepřátelé jsou blíž, než titulní hrdina tuší.

Než ovšem přejdu ke kritice, sluší se říct, že tu přeci jen není všechno špatně a Obi-Wan se pořád pohybuje ve sféře fajnové televizní zábavy. Načrtnutý příběh má totiž pořád slibný potenciál, s titulním rytířem Jedi se tu pracuje velmi zajímavě, jeho rozhovory s malou princeznou Leiou také docela fungují a celé to i díky hlavní příběhové lince působí sevřeněji a plynuleji než Mandalorian a nepovedený Boba Fett. Jenže to k nadšení pořád nestačí. Obzvlášť, když vidíte, jak se u nadějného děje mrhá potenciálem a projekt dostali na starost scenáristé a režisérka, kteří na to prostě nemají.

Deborah Chow totiž i na třetí pokus nedokáže plně zaujmout, tempo je i přes krátkou stopáž poměrně rozvláčné, v akci zcela selhává, emoce jsou na nule a celé to pod její taktovkou zkrátka vypadá až moc televizně. Je pak docela smutné, že i tentokrát dostane divák ten největší Star Wars feeling v prvních minutách, kdy se pomocí hlasů vzpomíná na Benova předešlá filmová dobrodružství. Husí kůže a správné fanouškovství se tu zkrátka nedostaví. A to mluvím o díle, v němž dojde k napjatě očekávanému setkání.

Ano, Obi-Wan Kenobi a Darth Vader se nečekaně střetnou už ve třetí epizodě. Moment, jenž měl být jedním z vrcholů seriálu plný emocí, osudové hudby a s parádním soubojem, je totiž odfláknutý až běda. McGregor se sice pořád snaží a je hezké znovu slyšet hlas Jamese Earla Jonese, jenže to nestačí. Ne, když je samotný souboj mezi hromadou šutrů a písku extrémně nudný, chladný a plný scenáristických failů, v nichž Vader používá Sílu, jak se to zrovna tvůrcům hodí. Vyhrocené a napínavé pasáži zkrátka chybí jakýkoliv náboj, nápaditější režijní vedení a…ehm, síla, díky níž by se jednalo o novou oblíbenou scénu všech fanoušků. Toho jsme se ovšem opravdu nedočkali a já doufám, že nás v nadcházejících dílech čeká povedenější reparát.

Na Obi-Wanovi se sice dá pár věcí pochválit a pořád doufám, že tu skrývá ještě několik příběhových trumfů a epických scén. Oblíbený rytíř Jedi se ovšem s každým dalším zářezem čím dál více blíží do seriálového průměru a prozívanému zklamání. Potenciál na zlepšení tu však v rozehraném ději pořád je, tak snad se Deborah Chow konečně vzchopí a začne nám vyrážet dech. I když tomu věřím čím dál méně.

---

Autor: Milan Rozšafný
Foto: Disney+ 

Komentáře
VŠECHNY KOMENTÁŘE (15)
© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
  1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
  2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
  3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
  4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace