Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Perníkový táta | Breaking Bad | 2008-2013
csfd  imdb
tvůrce: Vince Gilligan
hrají: Bryan Cranston, Aaron Paul, Anna Gunn, Dean Norris, Betsy Brandt

Perníkový táta: S05E15


ikona
Davies182
Obavy byly zbytečné, kvalita neklesá. S čím vším můžeme počítat v kulometném finále?  

Tak jsem vám během brouzdání po hypertextových dálavách internetu před samotným zhlédnutím nové epizody - Granite State - vystrašeně narazil na hnedle několik názorů, že se v případě S05E15 jedná o pouhopouhou výplň před finále, kde se toho vlastně moc nestane. Eh. Asi jsem pak tím pádem viděl úplně jinou část Perníkového táty, protože v té mé se toho dělo tolik, že by to mnoha jiným scénáristům vystačilo na dvě plnokrevné sezóny libovolného natahovaného dramatu. Walter má před závěrečným hodinovým dílem stále napilno, Jesse aspiruje na dlouhodobý výlet do léčebny pro psychicky choré, a Saul dává sbohem právnickému byznysu.

Kontury šokujícího finiše celé show se před divákem rýsují sem tam v náznacích, sem tam naopak v jasných příslibech. Tvůrci moc dobře vědí, kde a kdy si mohou dovolit, odhalit celé jeviště, opona samotná však přitom ještě nepadá. Tak například: jak do celé hry zasáhne Skyler? Bude to nakonec ona, kdo vzteklého manžela s konečnou platností zpacifikuje? Nikdo z přítomných tu nepostává jen tak do počtu, to se vsaďte. Ukázalo se navíc, že by divák neměl zapomínat ani na postavičky, které se stěží mihly v první řadě seriálu - pamatujete na ambiciózní Gretchen a společnost Grey Matter, ne? Tady se ještě bude pořádně míchat kartami. A dětinské prší se už dávno nehraje, spíš pekelně drsná varianta svlíkacího pokeru. Ale zpátky k pilně vařícímu Jessemu, kde se naopak dá očekávat přeměna v nepříčetného berserka. Co jiného se ze zlomeného člověka, kterého již nemáte téměř o nic připravit, asi tak může stát? Todd a jeho strýček by si teď měli dát pořádného majzla na to, koho dalšího z Pinkmanových blízkých se rozhodnou chladnokrevně odprásknout, z naší bývalé smažky se totiž nenápadně klube nelítostný Punisher. Těším se, až tento fakt borečci s háknkrajci na drsné kůži příliš pozdě zaregistrují... Jesseho napínavý útěk se potom řadí k jedněm z nejsilnějších scén celé řady. No a co tedy dělá Walt.

Pan White je nahranej. Izolace v zaprděné boudě uprostřed sněhových závějí kdesi za sedmero horami a devatero řekami v New Hampshireu udělá s člověkem přeci jen své. Walter si exil nevybral, paradoxně s ním však nemá na vybranou, a za samotu byl donucen i zaplatit. Saulův člověk ví, jak nechat nežádoucí osobu zmizet. Ale nic netrvá věčně, a tak jen co si pohublý chemik nudou prohrábne vlasy, vyráží s jasným cílem zpátky do Albuquerque. Největší motivace? Odloučený synátor, který otci přeje smrt, a chamtiví, drzí přátelé z minulosti. Plus těch pár chybějících barelů, narvaných až po okraj penězi, pochopitelně. Západka kulometu odjištěna, ricin už čeká!

Komentáře
VŠECHNY KOMENTÁŘE (5)

Perníkový táta: S05E14


ikona
Davies182
Finále Perníkového táty nepřestává plnit nejtajnější fandovské sny. Takhle má vypadat stoprocentně fungující TV show!  

Tak. A máme tu další šťastně zlomený rekord ve sledovanosti. Celá AMC parta si teď nejspíš musí hromadně mnout ruce, a doufat, že se jejich chystané právnické historky (Better Call Saul) ze stejného seriálového světa alespoň trochu přiblíží aktuálním 6,4 milionům Perníkového táty. Přesně tolik si totiž v neděli z diváckého koláče patálie Waltera Whitea ukously. A třináct melounů vytřeštěných amerických bulv, to už je číslo, které dokáže pořádně zamíchat televizním pořadníkem - navíc pochopitelně oprávněně! Bude ale vůbec možné S05E14 - Ozymandiase překonat?

Tohle nejsou Watchmen. Zlotřilý Walter sice bude od příští epizody vystupovat pod novou tajnou identitou, a dočkali jsme se mj. i epesní parafráze na Rorschachův sněhový cákanec ve slavném díle Alana Moorea, Dr. Manhattan ale paradoxně stále nepřichází. Těmhle seriálovým hrdinům nikdo nepomůže: kdo si co nadrobil, to si taky do posledního drobku bez milosti vyžere. V předtitulkové scéně čerstvé epizody si nejdříve zavzpomínáme na dávnou minulost. To proto, aby následně s divákem snázeji zacvičilo tornádo protichůdných emocí, které na něj tvůrci v pokračujícím cliffhangeru z minula vypustí. Vztek a slzy se střídají se zvláštně nepříjemným pocitem radosti z toho, že "to celé alespoň někdo na chvilku přežije", i když s monokly a šrámy na duši. V první sezóně milý učitel chemie, který se po svém rozhodl zabezpečit rodinu, než odejde na onen svět, je dávno pryč. Ozymandias dává dosavadnímu Walterovu charakteru dlouhé sbohem, a to jak doslova, tak i v přeneseném smyslu slova. Připravte se na to, že budete sviňáckého Heisenberga nenávidět. Konečně to přichází, konečně se na sto procent pracuje s výstižným názvem celého seriálu. Pan White se bez pardónu transformoval do prvotřídního hajzla a nejen ve scéně, kdy práskne vyděšeného Jesseho, mu budete se zaťatými zuby přát pomalou smrt.

Šetřete dech, vážení, ještě nejsme ani v polovině téhle padesátiminutovky. Další etapa dekonstrukce lidské psychiky se totiž odehrává ve Whiteovic narychlo opouštěném příbytku. Dojde na nabroušenou kuchyňskou čepel, zakrvácený koberec i jedno odcizené nemluvně. A pak se do všeho dokonce přichomýtnou hrdinští hasiči z Albuquerque Fire. Walter vyhrožuje, synátor přichází o "dětské" iluze, a jedno rodinné universum dostane pořádný kopanec do žaludku. Takhle vypjatě to dopadá, když někoho nebezpečného oberete o sedmdesát milionů dolarů - je to terror. Ďábelského Bryana Cranstona čeká za jeho herecký výkon socha na Times Square, jeho televizní postavu potom kotlík plný vroucího oleje v pekle. A já se asi koncem září beznadějně sesypu: drogy jsou špatné, we got the message!

Perníkový táta: S05E13


ikona
Davies182
Zdaleka nejnapínavější dramatický seriál konce léta? Drogové opletačky pana Whitea.  

Tak aby bylo jasno. K tomu, abych se považoval za kdovíjakého erudovaného kritika, co to při troše štěstí za pár desítek let dotáhne do kanclů prestižního amerického i-magazínu o filmech, nebo zkusí s kolegy bláhově zrestartovat českou mutaci zahnívající Premiere, mám sakra daleko. Kapiš? Fajn, jinak bych si nyní nemohl se srdcem na dlani dovolit fanboyovské výkřiky typu: Breaking Bad je nejlepší seriál! Breaking Bad je totálně boží! Nebo Breaking Bad je tisíckrát lepší než Armageddon! Ano, kradu hlášky Michaela Baye. Vtip je v tom, že vy, kteří jste již S05E13 - To'hajiilee také viděli, mi chtě nechtě musíte dát za pravdu.

Protože takovou nálož příběhového adrenalinu asi čekal málokdo. Že to sem píši pořád? Stydím se za opomenutí faktu, jak hrozivě dokáže být perla ze stáje AMC atmosférická. Tady už po aktuálním smrtícím cliffhangeru hrozí bezprostřední zástava srdce, jednoduše infarkt. A já to dneska myslím naprosto vážně, žádné řečičky. Posledních zhruba dvacet minut nové epizody totiž patří bez přehánění mezi to nejnapínavější, čím nás letos zámořská produkce oblažila. Jak to? Kdykoliv se často s nadsázkou říká, že "nějakou scénu nerozdejcháte", jde v případě Perníkového táty veškeré bratříčkování s metaforami stranou. Během závěrečných titulků jsem se totiž vykuleně přistihl, že doopravdy lapám v křeči - která mi sevřela plíce ledovou pěstí - po dechu. Jak již naznačoval konec minulé části, Walter a Jesse si konečně jdou po krku. Konečně v tom smyslu, že k tomu celý seriál již od první řady tak jako tak směřoval. Situace se vyhrotily, vztahy eskalují do vertikál, z nichž není návratu, a hrdinové duševně trpí pod lavinou psychického stresu. Byznys s perníkem (který se Walt rozhodl opustit) navíc čelí dalším problémům, kdy hapruje důležitý obchodní artikl - modrá barva. Jakápak to náhoda, že pan White od nových kuchtíků zrovna něco potřebuje! A tak se udělá dohoda: "Sejmem Jesseho, když pak našemu Toddovi ještě naposledy ukážeš, jak se vaří." Deal, man!

Obrovský problém bohužel je, že Jesse samotný už ve své zhulené hlavě dávno nemá naděláno. Léta po boku nejnebezpečnějšího dealera v zemi jej naučila, jak tančit valčík s drakem. V mocném spojenectví s Hankem pak citlivý mladík rozehrává hru, která se co nevidět přetaví v téměř tarantinovskou přestřelku (já to říkal!), při níž budou padat hlavy. A koule. K tomu všemu nás pak ještě tvůrci naučí, jak udělat pár nechutných fotek s pomocí obyčejného fláku masa z Alberta, jak efektivně vyslechnout tupé lidi, nebo co je zapotřebí ke svědomité obsluze kasy v automyčce. Střih - zbylá polovina epizody je nepopsatelný megabrutalpsychonářez: souřadnice, rudá poušť, nervy nadranc a stovky prázdných nábojnic. A Superman nikde.

Komentáře
VŠECHNY KOMENTÁŘE (10)

Perníkový táta: S05E12


ikona
mcb
Finále se blíží a začíná přituhovat.  

Bylo jasné, že emocionálně devastující jedenáctou epizodu bude sakra těžké překonat. Napjatá večeře s Hankem a Marií, Waltovo přiznání a Jesseho emoční klimax v podobě nervydrásajícího cliffhangeru bylo něco, co bude v hlavě rezonovat ještě. O to lepší je zjištění, že dvanáctka navazuje přesně tam, kde se minule skončilo – nemluvná úvodní scéna, kdy Walt hledá u sebe doma Jesseho, si vlastně vystačí jen s minimem střihu a minimalistickou (ale o to drásavější) hudbou a je jasné, že Perníkový táta jede zase na plné obrátky.

Ne, tahle epizoda ani nechtěla překonat tu minulou. Jde v podstatě o velmi nepříjemné ticho před obrovskou bouří, která v následujících dílech vypukne. Hráči se přesouvají po šachovnici a trpělivě vyčkávají na svůj další tah. Snad v největším zvratu celého dílu, v němž se dozvíme, proč Jesse nepodpálil Waltův barák, se linie posledních žijících zbytků postavy Aarona Paula dostává do velmi netušené situace, když začne spolupracovat s Hankem. Je ale jasné, že DEA stále nemá žádný pádný důkaz pro Waltovo usvědčení, tak vyšle strachy se klepajícího Jesseho na schůzku s obávanou nemesis. Samozřejmě napíchnutého na mikrofon. Jenže tak lehké to nebude – v krátkém zaváhání z domluveného setkání vycouvá a raději svému učiteli chemie zavolá výhružnou zprávu, že „si pro něj jde“.

Z otco-synovského vztahu se rázem vyklube oboustranný strach, který vyústí v jeden telefonát pana Whita nájemným zabijákům. Breaking Bad už dávno není o budování drogového impéria – jde o boj o holý život, v němž i to nejmenší zaváhání může znamenat smrt. Brilantně vybudovaný příběh nám zkrátka směřuje do famózního finále a zúročuje tak všechny motivy rozdrolené po všech pěti sezónách. Šťavnatě napsané postavy, komplexní budování hlavních i vedlejších linií (Marie navštěvuje psychologa, starost Juniora o Walta...), precizní režie korespondující s příběhem a hlavně naprosto skvostné herecké výkony všech zúčastněných (hlavně trio Cranston-Paul-Norris půjde po Glóbech) dělají z každé nové epizody, odpočítávající nevyhnutelný konec, strhující zážitek. A ne že ne.

Perníkový táta: S05E11


ikona
Davies182
Aaron Paul v hereckém koncertu roku? Nová epizoda Perníkového táty vám vyrazí dech!  

To nám ale spadnul kámen ze srdce, co říkáte? V jedenácté epizodě aktuální řady Perníkového táty už to totiž pomalu vypadalo, že nám tvůrci nemilosrdně shodí oblíbenou figurku z hrací plochy mistrovsky rozehrané partie šachů... a pak se hned zbaví i druhé! Mrazení v zádech, které se dostaví během Jesseho prohlášení "Jo. Jo, jasně... Aljaška zní fajn," prostě nemá obdoby. Ale neboj, Aarone. Tak snadno se z toho nevyvlíkneš, ta pravá legrace teprve začíná. Čím překvapila S05E11 - Confessions?

Nesmíme zapomínat (a Gillian nám to častokrát velmi rád osobitě připomene), že bývalí polo-profesionální kuchtíci modrého zázraku - zvaného metamfetamin - nejsou zdaleka jedinými albuquerqskými borci, kteří umí drogu podle Walterova věhlasného receptu připravit. Ne, ještě je tu Todd. Kdo? No přeci onen mladík s vizáží Matta Damona, který kdysi po jejich společné vlakové loupeži chladnokrevně odkrágloval malého svědka celého incidentu... pamatujete? Fajn. Tak se připravte na velké věci, protože Todd se odteď bratříčkuje s individui, která si na zápěstí nechávají tetovat háknkrajce. Jo, bude hůř. Teprve po této znepokojivé scéně pak epizoda doopravdy startuje: dočkáme se dalších smutných manipulací, demagogie a lží z vychytralých úst pana Whitea, vyděsí nás Skyleřin tichý vnitřní boj s hryzajícími výčitkami, a v neposlední řadě se o slovo přihlásí také jedna výmluvná, razantní konverzačka mezi osmi očima, po níž čeká Hanka a Marii jedno šokující zhlédnutí domácího videa, které páru obrátí život vzhůru nohama. Breaking Bad je tak ve svém jádru stále o omračujících morálních dopadech na lidskou psychiku, načež se zatím tématu s dokonalostí sobě vlastní bez problémů drží. Ale co potom třeba takový Jesse, jakpak si on poradil s nebezpečným výslechem aka cliffhangerem z minula? Promluvil konečně Pinkman?

No jéje, kdyby "jen" promluvil! Aaron Paul musel v posledních dvou televizních částech skřípat hereckými zuby, a čekat, kdy se scénář v jeho případě vytasí s pořádnou dávkou adrenalinu. No, tak se nám chlapec konečně dočkal. V jednom z nejdůležitějších okamžiků jeho loserského života Jessemu docvakne, co se to tenkrát vlastně v souvislosti s jednou ricinovou cigaretou přihodilo. Rudá před očima, zkopání Saula do maličké kuličky, nabitá zbraň a emoce napardť. Krve by se v divákovi nedořezal! Vážně všechno vyřeší kanystr s benzínem, kámo? A čeká nás za týden brutální jizva na pofidérním přátelství, kterou už nikdy nic nezahojí? Nedospím!

Perníkový táta: S05E10


ikona
Davies182
Scénáristický lapsus anebo promyšlená hra s šokovaným divákem? Recap napoví...  

Máte pravdu, ono by se to v podstatě klidně dalo přeložit i jako drzé, úsměvné pomrknutí na Ztracené. Vince Gilligan má zkrátka pod čepicí, což dokazuje nejen ve chvíli, kdy si v aktuální epizodě Perníkového táty - Buried - dělá z fanoušků dobrý den. Nechme ale nyní souřadnice souřadnicemi, a uveďme raději na pravou míru subjektivní domněnku autora recapu, proč S05E10 zbytečně nakrkne hordy věrných diváků. 

Tady někdo umí uvařit. Ukuchtit totiž z podobně roztěkané látky doslova explozivní nálož plnou břitkých emocí tak, aby výbuch šokovanému divákovi nejprve ublížil, ten se ale vzápětí vyjukaně dožadoval přídavku, to je - prosím pěkně - čirá mistrovská chemie. Dost však hrátek se slovíčky. Walter White konečně nasedl na pořádně rozjetý kolotoč událostí. Co to kecám: vlastně na pekelnou centrifugu. Po notně atmosférickém předtitulkovém úvodu (jak jsme již od tvůrců zvyklí) začíná závod s časem. Kdo se dřív dovolá Skyler: Hank, nebo Walt? Líbí se mi, jak seriál malicherné, všední záležitosti transformuje ledabylým mávnutím ruky do tragikomického sledu eventů, jaké byste nikdy nechtěli zažít. Skyler se tímto dostává pod výstražnou ruku zákona, načež se v bedně v cuku letu odehrává parodie na situační komedii. Scénář vodí za nos, tvůrci jakoby náhle sklouzli k tupému ždímání bezpáteřních dialogů a planým hrozbám. Vše je to ale jen hra. Skyleřino "nelogické" nervové škobrtnutí je elegantně vysvětleno, Matějská pouť v Albuquerque ještě zdaleka nekončí. Naopak - právě přivezli lochneskou dráhu. Saul zametá stopy, Walter kličkuje mezi hladovými lidskými dogami, větřícími nastřádané zelené papírky, Jesseho čeká výslech jeho života. S kartami pak také konečně brutálně zamíchá i vedení z České republiky. Fakt!

Jednou větou bych "pohřbené epizodě" vysekl ohromnou poklonu už jen tvrzením, že mi celá ta třičtvrtěhodina přišla jako hektická pětiminutovka. Mohl bych dále napsat, že se bojím toho, jak Gilligan před finišem hloupě rozhazuje svá esa na zaprášený pokerový stůl, ale pozor: tady nelze mluvit o hlouposti. Všechno tohle je totiž se smrtelnou vážností promyšlený plán, na jehož konci smekne celý seriálový svět. Jsem si tím jist. Full measure!

Komentáře

  • Do této diskuze ještě nikdo nepřispěl, buďte první.
VSTOUPIT

Perníkový táta: S05E09


ikona
Davies182
Perníkový táta je po roce konečně zpět. Jak se tvůrcům naskakuje do rozjetého vlaku, plného drog?  

I těm nejoptimističtějším analytikům z kanclů americké kabelovky AMC se musela po víkendu pořádně zatočit hlava. Začátek druhé půle tamního hitu Breaking Bad, se kterým jsme se před rokem horko těžko loučili v polovině páté sezóny, zde totiž odstartoval s téměř šesti miliony napjatých diváků u obrazovek. Vzhledem k tomu, že do své doby poslední epizoda - tedy S05E08 - si tehdá na konto připsala o celou polovinu párů očí méně, mají nyní šéfové Vince Gilligana jistě nezměrný důvod k radosti. A můžete odpočítávat dny k oficiálnímu ohlášení spin-offu, milí zlatí. Ale teď už zpátky ke Krvavým penězům, jak se jmenuje aktuální čtyřicetiminutovka s nejoblíbenějším televizním parchantem, Walterem Whitem.

V té se pod režijním dohledem Bryana Cranstona pochopitelně dějí velké věci. Nejprve se ještě před úvodními titulky (opět) podíváme nějaký ten pátek do budoucnosti (netušili jsme, že jsou imfovy články hojně čtené i za mořem!) do jistého albuquerqského squatu v doprovodu milého vousatého pána s brýlemi, a pak už to jede. Po stále stejně mrazivém logu seriálu se totiž vzápětí ocitáme přesně uprostřed scény, u níž jsme si minule vykuleně řekli cliffhangerové sbohem: opařený Walterův švagr Hank si po dvou letech zmatku v hlavě zmateně srovnal, co měl celou tu dobu přímo před očima, a vrací se otřeseně z toalety... Díky neuvěřitelně sugestivnímu hereckému výkonu Deana Harrise je čirá radost sledovat hromotlukovu postavu, jíž se v jediném okamžiku brutálně zhroutily veškeré růžové představy a hlavně neochvějná ideologie na téma perfektní americké rodinky. Bravo!

Cranstonův charakter má zaděláno na pořádný průšvih, Norris pak na blyštivou sošku Emmy. Je jedno, že si Walter chce dát pauzu, a snaží se předat otěže (ne)kompetentnějším čecháčkům z branže. Drogy, a zejména potíže s nimi spojené, si jej konec konců stejně najdou samy. Takže se vesele perou prachy v myčce, Skyler si začíná zvykat na život plný ohlížení se přes rameno, vynervovaný Hank rozjíždí novou etapu tragické pátračky, a Jesse... Pinkman je zralý na sebevraždu. Výčitky hrají s mladíkovým mozkem neuronovou vybíjenou, a zdá se, že nedobrovolnému vrahovi a svědkovi neuváženého zabíjení v jednom nespraví náladu ani přehršle zelených milionů v taškách pod postelí - naopak. Návštěva Saula nutná, svůj proslov bude k Jessemu mít i ulhaný Walt. Tohle nedopadne dobře. Největším překvapením epizody potom zůstává citelný příběhový posun v linii zmíněného Hanka, který se rozhoupe ke konfrontaci. Z těžkého závěru jsem nyní v šoku ještě čtyřiadvacet hodin po zhlédnutí, a garantuji vám, že zavírání vrat od garáže už nikdy nebude atmosféričtější. Brrr! Už ať je honem zas ta neděle!

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
  1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
  2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
  3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
  4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace