Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Perníkový táta | Breaking Bad | 2008-2013
csfd  imdb
tvůrce: Vince Gilligan
hrají: Bryan Cranston, Aaron Paul, Anna Gunn, Dean Norris, Betsy Brandt

Perníkový táta: 5. sezóna


ikona
Davies182
Heisenberg nám zamával na rozloučenou. Proč se vyplatí zkejsnout u maratonu Breaking Bad?  

O ty největší, nejsledovanější, no prostě úplně nejvíc nejpopulárnější seriály je v redakci pokaždé veliká recenzentská mela, která nezřídkakdy skončí čtyřmi z pěti redaktorů na jednotce intenzívní péče ve Fakultní nemocnici v Motole. Sem tam se ale výjimečně dokážeme mírumilovně shodnout i na tom, že by bylo vhodné, přijít s recenzí poněkud obsáhlejší, v níž se vám na monitoru objeví názory z vícero mozkoven. A přesně to je po dlouhé době případ epesního Breaking Bad. Tak si to makrozhodnocení zlotřilého Waltera Whitea užijte.

Jak to vidí Davies182:

A vzpomínáme, v jednotlivých "epizodách" jsem se už přeci jen rozkecal dost. Daviesova perníková seriálová láska se po finiši poslední, páté řady, nadobro vyšvihla o něco výše v jeho osobní televizní TOP 10. Akta X sice zůstávají nadosmrti neohrožena, Mulder se Scullyovou si ale pořádně nahlas oddechli. S Breaking Bad jsem začínal zhruba před dvěma léty, a tuším, že tehdá byly dostupné tři kompletní série. Sjel jsem je za jediný víkend, což se mi do té doby od dávných časů objevení fenoménu jménem LOST znovu už nikdá nepoštěstilo. Jelikož jak člověk stárne a je čím dál vybíravější, už prostě nevydrží a kupodivu ani netouží po tom, dřepět osm hodin v kuse u bedny a okusovat si při tom nehty napětím. Jenomže pak jsme s panem Whitem začali společně vařit modroučký meth, a bylo to. Pamatuji si, že mě Perníkový táta nezvratně a naplno lapil scénou, ve které nevědomý Jesse zkouší, jak si zdánlivě bytelná vana poradí s kyselinou fluorovodíkovou... bitch! Tři sérky potom padly v řádu hodin.

Dnes - po dvaašedesáti odvysílaných částech - mohu šťastně konstatovat, že se tohle navýšení dioptrií nakonec bohatě vyplatilo. Ale však už to dávno víte sami: internetové diskuze jsou plné radostných výkřiků z nářezového finále (jenž se překvapivě neslo v dosti poetickém duchu), Twitter se ještě stále vzpamatovává z pondělních výpadků, a Mark Zuckerberg musel přikoupit jednu celou serverovnu, aby Facebook utáhl příval obsáhlých komentářů a burácivých likeů. Walter White si sáhl na pomyslné dno. Zkapalo při tom ohromné množství gangsterů, civilistů, plyšáků, ale i jeho blízkých, a my walterovci dnes můžeme čestně prohlásit, že lepší a údernější seriálový závěr hodně dlouho nepamatujeme. Po divácky méně oblíbené čtvrté řadě se holt fanoušci dočkali sezóny, v níž se naplno zúročil Gillianův scénáristický um a jeho promyšlené plánování. Je to nekompromisně strhující, má to koule, a slůvko fatální si teď díky Heisenbergovým činům snadno zapamatuje každý. Dnešní rodiče už svým ratolestem nemusejí vykecávat díru do hlavy v poselství, že jsou drogy špatné: táta jednoduše nakoupí kompletní edici seriálu na blu-ray, a následně se povinným rodinným maratonem zabije několik víkendů. Mise splněna! 10/10

Jak to vidí mcb:

Pro někoho, kdo sledoval Breaking Bad od začátku, to muselo být fenomenálních šest let. My ostatní, kteří jsme tento seriálový klenot objevili skoro až v jeho poslední části (já osobně před začátkem páté sezóny), to bezpochyby byl jeden z nejlepších nakoukávacích maratonů vůbec. A teď skončil – nemůžu však říct, že bych byl smutný, ba naopak jsem rád, že jsem mohl být svědkem zřejmě nejpropracovanějšího televizního projektu, který jsem kdy viděl (k The Wire jsem se ještě nedostal).

Komplexnost a propracovanost postav a samotné budování napětí a konfliktů v průběhu pěti odvysílaných sezón by samo o sobě vydalo na samostatnou studii, která by názorně ukázala, jak efektivně postupovat při psaní scénáře. Žádné epizodní průjmy, ale propracovaná dějová linka, v níž každé slovo a čin má své nedozírné důsledky. Své o tom ví i Walter White, který v neděli večer došel do svého konce...na něhož budete vzpomínat ještě hodně dlouho. Zapomeňte na směšné zakončení Dextera, Vince Gilligan servíruje takřka westernovsky poetickou epizodu „osamělého vlka“, který si jde pro své vykoupení a nebojí se u toho použít rotační kulomet. Proměna postavy nemohla být více fascinující – „Mr. Chips to Scarface“, jak s oblibou tvůrce seriálu zmiňuje, naplnila svůj cíl na sto procent a v divácích zůstává jen úžas a emoce.

Na „game-changer“ epizodu Ozymandias, která se na IMDb chlubí čistou desítkou v hodnocení, finále samozřejmě nemá, ale i tak si lepší zakončení Breaking Bad (schválně nepíšu vtipný česká překlad evokující sitcom) přát nemohlo – žádné rozhořčení či znechucení, ale smysluplná tečka za tragickým příběhem jednoho obyčejného učitele chemie, který zkusil něco, na co by většina z nás neměla koule. Kdo koule ale stoprocentně měl, byl výše zmiňovaný Vince Gilligan, který do nás s až tarantinovskou hrou s očekáváním šest let sypal tuhle nezapomenutelnou story plnou překvapivých zvratů, plnokrevných postav a brilantních nervydrásajících momentů. Díky za ně.10/10

 

Jak to vidí Spooner:

Stejně jako mí redakční parťáci, ani já jsem nebyl tak bláhový, abych sledoval Heisenbergovu cestu na vrchol od samého počátku a několik let si tak nervy okusoval nehty. Svůj povinný měsíční maratón (evidentně už to nezvládnu tak rychle jako Davies) jsem si tak schoval až na samotný závěr Whiteova krvavého příběhu. I přesto, že mám proti seriálu jako celku více výhrad než oslavné názory nade mnou, tak v případě páté řady jsem rozhodně nemohl udělat lépe. Právě díky čerstvému nakoukání více vynikne skoro až jedinečnost poslední řady. V té právě nejvíce září ona vypiplanost celého příběhu, stejně jako naprosto výjimečně napsaný vývoj postav. Perníkový táta má prostě asi nejkonzistentnější scénář posledních několika let a svou kontinuitou a vývojem charakterů se mu aktuálně mohou rovnat asi jen motorkáři ze Sons of Anarchy.

Ale to už jenom opakuji věty několikrát napsané. Faktem ovšem zůstává, že z poslední řady metamfetaminových dobrodružství by si měl vzít příklad minimálně každý druhý televizní tvůrce, jenž chce v budoucnu důstojně zakončit svůj seriál. Vince Gilligan nám totiž naservíroval perfektní zakončení po všech směrech a klidně by mohl v budoucnu napsat svým seriálovým následovníkům nějaký užitečný manuál. Gradace závěrečné poloviny je neuvěřitelná, napětí dechberoucí a o příštích držitelích Zlatých Glóbů a Emmy už je nyní jasno. Breaking Bad se zkrátka dočkalo finále, v jaké až do konce naivně doufali fanoušci Dextera. Ano, srovnání s nedávným odchodem řezníka ze zálivu se nevyhneme. Mezitím, co jeho scenáristé evidentně do poslední chvíle nevěděli, jak story oblíbeného sériového vraha ukončit, tak hoši z AMC kontrují absolutní promyšleností a hlavně úctou ke svému seriálovému dítku. Walter White se s námi tedy rozloučil jak se sluší a patří. Důstojně, poeticky a hlavně na kvalitativním vrcholu.10/10

Komentáře
VŠECHNY KOMENTÁŘE (11)

Verdikt

avatar10/10

Davies182


Hodnocení redakce

 • avatar10/10

  do_Od

 • avatar10/10

  krauset


Hodnocení čtenářů

 • avatar10/10

  the dark knight

 • avatar10/10

  Hon2ar

 • avatar9/10

  Dr.Z

 • avatar10/10

  Roman89

 • avatar10/10

  Jokolo

 • avatar10/10

  Ravenous

 • avatar10/10

  ZAJDA.

Perníkový táta: První dojmy z 5. série


ikona
Anarvin
Perníkový táta se vrací na obrazovky a zdá se, že je drsnější, než byl kdy před tím.  

Breaking Bad patří k těm nejlepším seriálům, které kdy spatřily světlo světa. Vždycky byl plný originálních nápadů, dobře napsaných dialogů, skvělých hereckých výkonů, napětí a černého humoru. V jádru všeho pak stojí ojedinělý koncept, kdy sledujeme, jak se z naprosto obyčejného člověka s postupem času stává velké zvíře organizovaného zločinu. A hned první epizoda páté sezony jasně předvedla, že Walterův sešup po skluzavce prohnilosti ještě ani zdaleka neskončil.

Úvodní epizoda zajímavým způsobem rozložila karty pro další vývoj událostí.Pátá řada začala přesně tak, jak to jen tvůrci umí – scénou vytrženou z kontextu, u které nemáme nejmenší tušení, co si o ní máme myslet. Walter White má v tomto prologu vlasy a vousy jak Fidel Castro, vypadá ošuntěle, smutně a unaveně, opět má záchvaty kašle a kupuje samopal. Co přesně tahle pasáž znamená, to ukáže až budoucnost, která je podle všeho hodně temná. Pak už se vracíme do přítomnosti, která má nelehký úkol – důstojně navázat na vysokooktanové finále minulé řady, ve kterém se Walt definitivně vypořádal s Gusem a ukázal, že pro úspěch svých plánů neváhá riskovat život nevinného dítěte.

Aktuální události pak navazují přesně tam, kde minule skončily. Walt doma zahlazuje stopy po výrobě bomby a otravě malého Brocka. Jak je jeho dobrým zvykem, s rodinou by se nejraději choval tak, jako by se nic nestalo, ale Skyler se svého muže začíná oprávněně děsit. Nejen, že doma žije s velkovýrobcem drog, ale nejspíš i s vrahem. Zatím si asi není stoprocentně jistá, ale přesto když zjistí, že je Ted Beneke naživu, okamžitě ho vyhledá, aby se ujistila, že bude mlčet. Jestli ale příslib mlčenlivosti bude pro Waltera dostačující, to ukáže až čas. Přeci jen se bavíme o muži, který „Heisenbergovi“ pígloval ženu. A mimo ohrožení není ani Saul, který informaci před Waltem zatajil.

Momentálně má ale náš perníkový táta jiné problémy. Policie má v rukou Gustavův laptop, na kterém se nachází záznamy bezpečnostních kamer z laboratoře. Seriál se tak vrací k tomu, co mu jde nejlíp: K originálnímu řešení prekérních situací. A tentokrát to má sebevědomí Walt pevně v paži. Ze všeho nejdřív vydoluje z hlubin Mexika sotva uzdraveného bodyguarda Mikea, který téměř s určitostí bude hrát v následujících událostech klíčovou roli, protože jako jeden z mála jednoznačně vidí, jak je Walter nestabilní a nebojí se to říct nahlas. Nicméně nic naplat, na záznamech je taky, a tak pomůže vypracovat a provést plán, kdy trojice vítečníků (samozřejmě ještě s Jessem) přistaví k policejní stanici obří magnet, aby jakákoliv data v laptopu dokonale usmažila. Jestli plán zabral, zatím není stoprocentní, nicméně vřava na policejní stanici odhalila jiný důkaz a Hank se ho zajisté chytí jako pátrací pes.

Úvodní epizoda poslední řady Breaking Bad nakonec možná ničím vyloženě nepřekvapila, ale přinesla třičtvrtěhodinku vynikající zábavy a zajímavým způsobem rozložila karty pro další vývoj událostí. Hank je Walterovi na stopě, Skyler začíná být pěkně vyděšená, Jesse v danou chvíli Walterovi bezmezně věří, Mike si dává pozor a samotný hrdina se tváří, že je už teď schopen naprosto všeho. Bude zajímavé sledovat, jakým způsobem se propracuje až ke kufru se samopalem.

Verdikt

avatar8/10

Anarvin


Hodnocení čtenářů

 • avatar9/10

  EDDIE

 • avatar9/10

  bundaboy

 • avatar8/10

  Vardant

 • avatar8/10

  Dr.Z

 • avatar10/10

  ZAJDA.

Perníkový táta: 4. sezóna


ikona
Davies182
Potvrzuje Perníkový táta statut nejdůmyslnější thrillerové podívané na pokračování? Připomeňte si čtvrtou řadu, pátá začíná už hodně brzy!  

Showtime má Dextera, studio AMC zase Waltera Whitea. Ani s jedním z nich byste doopravdy nechtěli mít nic společného, jejich dramatické příběhy ale zas a znovu fascinují. A baví. Kontroverzní, na rakovinu plic umírající postavu obrýleného plešouna stvořil scénárista Akt X Vince Gilligan. Ten už v minulosti dokázal, že má smysl a cit pro fajn nápady – když se jeho nová tvorba v lednu 2008 uvedla, sešlo se tak před bednami docela dost lidí. V půlce července odstartuje již pátá řada Breaking Bad, jaká byla ta čtvrtá?

Pro začátek jen nějaké to info pro lidi, kteří se s Perníkovým tátou dosud nesetkali. Sympaticky trhlá dvojka chemiků tajně vařících amfetamin se charakterově liší jako noc a den. Čerstvý padesátník Walter, manžel a otec, pomalu umírá na rakovinu. Jako sarkastický učitel chemie pak nevidí žádný morální problém v zabezpečení své rodiny právě skrze výrobu pervitinu. Jesse Pinkman je potom jediný student-dealer v okolí, kterého zná. A protože Walter je chladně kalkulující, neobyčejně chytrý a důvtipný člověk, a Jesse naopak napůl ztracený feťák, který má v hlavě víc pylin než Chuck Norris vtipů na googlu, je o napínavé drámo postaráno.

Tvůrci si znamenitě pohrávají s problematikou mezigeneračního přátelství a nuceného pracovního vztahu.Synonymum pro Breaking Bad? Pečlivě vystavěná psychologie postav. Epizody na sebe od pilotu navazují, každý díl uteče jako destilovaná voda. Nejinak tomu bylo i ve čtvrté řadě, kdy se z Waltera stává ještě větší nemám-co-ztratit parchant. Ne nadarmo má seriál v názvu kompletní rozpad osobnosti, konverzi ke zlu. Pan White sice myslí na pohodlí svých nejbližších, všichni ostatní jsou mu ale u zadní partie těla. Dočkali jsme se nejen povedené linie s mexickým kartelem, jenž hlavním hrdinům šlape na paty, ale i nebezpečných čachrů s praním špinavých peněz... Jak moc těžké bude osamostatnit se, nepracovat s konkurencí? Nastupují zbraně, chabé nervy, a další nálož hloupých ná(ne)hod.

I Jesse duševně roste – také na první pohled tichý samotář má co nabídnout! Když si s Walterem vlezou do vlasů, obviňují se nebo řeší problémy s důvěrou, budete strachem přivírat oči. Tvůrci si znamenitě pohrávají s problematikou mezigeneračního přátelství a nuceného pracovního vztahu, jejich dekonstrukce a rozpitvávání emocí berou dech. Navíc tu figuruje desítka dalších neméně zajímavých postav (Walterova rodina, Jesseho kamarádi), jejichž osudy nejsou jen bezduchou vatou: divák je akceptuje, zajímá se o ně, a cítí, že do děje zapadají.

Perníkový táta se nadále drží své vysoce nastavené laťky. Sem tam drsný černý humor se mísí se smrtelně vážnými dramatickými linkami, seriál často připomene nekompromisní tvorbu Sama Mendese (Americká krása) a leckdy dá vzpomenout třeba na divácké orgie u kriminálního The Wire. Vizuálně neradostné scenérie pouštního města Albuquerque, kde se děj odehrává, pak také rozhodně nepropagují dobrou náladu. Všude je vlezlé vedro, dusná atmosféra, a latinsky se dohadující bouchači s  metrovými mačetami za opaskem. Je taky hodně fajn, jak si tvůrci pohrávají s filtry a barvami... to se nám líbí.

Pokud jste se k nápaditému, drsnému příběhu Mr. Whitea & company ještě nedostali, pak gratulujeme k nevšednímu zážitku, který vás při sledování Breaking Bad pravděpodobě čeká. My ostatní jsme zvědaví, jestli i pátá řada bude nakonec zase o chlup lepší, než ta uplynulá. Připojte se k nám.

Verdikt

avatar9/10

Davies182


Hodnocení čtenářů

 • avatar10/10

  Phil cze

 • avatar9/10

  Hon2ar

 • avatar9/10

  Davies182

 • avatar10/10

  Ravenous

 • avatar10/10

  ZAJDA.

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
 1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
 2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
 3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
 4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace