Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Případy 1. oddělení | 2014
csfd  
režie: D. Wlodarczyk
hrají: Ondřej Vetchý, Bolek Polívka, Filip Blažek, Petr Stach, Miroslav Vladyka

Případy 1. oddělení: Koukat nebo nekoukat


ikona
Krasa
Dvořákova Jednička vrací úder. Jak se nám líbí kriminálka Případy 1. oddělení? 

Český kriminální projekt inspirovaný skutečnými případy, nejlépe vyšetřováním hnisajících záležitostí kolem českých „kmotrů“. Uf! Tuzemští producenti mají neustále potřebu plodit detektivky podle skutečnosti, a pokud se v nich neobjeví variace na Františka Mrázka, jedná se o zbytečnou záležitost. Případy 1. oddělení si před každou epizodu lepí štempl „fakt se to stalo a my pozměnili jen detaily k zachování soukromí zúčastněných“. A nám to překvapivě vůbec nevadí.

 

Případy 1. oddělení nejsou v ničem nové. Zločin je každý týden jiný a strukturu epizod jsme viděli rozhodně více než tisíckrát. Ústřední mordpartu zavolají ke zločinu, v kanclu se pak řeší totožnost oběti, následuje tradiční pokec se soudním lékařem, obcházení podezřelých a pokaždé přeruší rozhovor dvou detektivů jejich kolega a pronese dramatické: „Něco mám!“. Koho kriminálky tohoto typu štvou a na novácký Anděl se vydržel dívat zhruba tři a půl minuty, ten se pravděpodobně nezamiluje ani tentokrát. Přesto jsou Případy 1. oddělení jednou z nejlepší českých detektivek za hodně dlouhou dobu a tematicky velmi podobnou Kriminálku Anděl převyšují rozdílem třídy.

 

Čím to je? Ač projekt používá tradiční strukturu detektivního seriálu, na nic si NEHRAJE. Autorům se daří vyvážit realističnost daných případů a přitom poutat divákovu pozornost neustálým děním. Podezřelých není pět a na konci nás většinou nečeká twist kolosálních rozměrů. Kdo dobře zapadá do kolonky možného padoucha, většinou jím na konci také je. Je až překvapivé, jak je taková obyčejnost případů osvěžující a zajímavá. V Případech není divák postaven do pozice, kdy tipuje vraha z množiny mu představených vedlejších postav. Zde se sleduje práce policie na případech, z jejichž uvěřitelnosti až mrazí.

 

Fajn zážitek je také umocněn dobrými herci v hlavních rolích. Ondřej Vetchý je policejní nabubřelá kebule první kategorie a Filip Blažek mě poprvé v životě ve své roli neštve. Překvapivě civilní a nevyčuhující roli má i Bolek Polívka, kapku rezignovaný, ale rozhodně zajímavý vyšetřovatel. Snad až kromě postavy Miroslava Vladyky, otloukánka policejního oddělení, se snad žádný z detektivů nedá jednoznačně zaškatulkovat. Jsou to lidé. A i díky nim stojí obětovat pondělní prime-time právě pro Případy 1. oddělení.

Proč sledovat Případy:

 • nesmírně civilní a přitom dobře napsané postavy i celé epizody,
 • nekoná se zde tradiční tančení s deseti podezřelými a twistem jako Brno,
 • atmosféra je tak uvěřitelná, až z ní mrazí.

Za jakých důvodů se na ně vybodnout:

 • mustr "každý týden - nový případ" mi leze krkem,
 • potřebuji kriminálku odlehčenou a chci tipovat vraha!

Pokud vás seriál chytil za srdce, vyzkoušejte:

 • Wallander - Kenneth Branagh řeší případy v seriálu podle románů H. Mankella. Hodně civilní, ale i dost ubrečené.
 • Smrt v ráji - Protože proč ne.  

 

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
 1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
 2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
 3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
 4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace