Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Případy 1. oddělení | 2014
csfd  
režie: D. Wlodarczyk
hrají: Ondřej Vetchý, Bolek Polívka, Filip Blažek, Petr Stach, Miroslav Vladyka

Případy 1. oddělení: Úvod 3. řady


ikona
Spooner
česká televizeondřej vetchýpřípady 1. oddělení
Kozák a jeho parta jsou konečně zpátky! 

Dlouho dobu se zdálo, že už jsme se s Případy 1. oddělení definitivně rozloučili. Což by byla škoda. Případy pražské mordparty byly totiž nejen zaslouženým diváckým hitem, ale také jedním z nejlepších tuzemských porevolučních kriminálních seriálů vůbec. Díky scenáristické péči skutečného vyšetřovatele Josefa Mareše byly totiž jednotlivé epizody správně realistické, nabízely parádně napsané a zahrané postavy z masa a kostí, přirozené dialogy či scény z výslechů. Celkově si navíc seriál po celou dobu zachovával nejen velký punc autentičnosti, kdy záleželo na každém detailu a správně vyplněném dokumentu, ale doručoval také vydatnou porci napětí. Druhá řada měla být sice definitivně poslední, nakonec se však Mareš nechal ukecat nejen k výtečnému prequelu Devadesátky, ale také k diváky i herci vymodlené třetí sérii. Vrátili se tedy oblíbení kriminalisté po 6 letech ve velkém stylu?

Jak se to vezme. Co se samotné zápletky týče, tak se tvůrci rozjeli opravdu od podlahy a připravili si pro nás zatím jeden z nejděsivějších a nejnechutnějších případů vůbec. Na pozemku strašnické vily jsou totiž nalezeny ostatky dvou těl, které zde byly podle zprávy soudního lékaře dost dlouho. Jedna z obětí se měla podle stavu kostí nacházet na zahradě dokonce dva roky. Hlavními podezřelými se stanou dva bývalí nájemníci. Malinko proměněná policejní partička ovšem brzy zjistí, že je všechno trochu jinak.

Jenže zatímco případ dokáže v závěru diváka hezky překvapit, tempo je tentokrát trochu volnější. Celá úvodní epizoda pak působí dojmem, jako by tvůrci dali fanouškům prostor na to, zvyknout si na řadu změn, které je v prvním díle čekaly. Máme tu totiž nejen nováčky v podobě Juraje Loje a Barbory Bočkové, ale detailista/úředníček Dušan v podání Igora Chmely se nám přesunul na pozici ředitele Pražské policie a šéf 1. oddělení Kozák se obává, aby nezačal „korejsovatět“. Máme tu tedy řadu příběhových posunů, které jsou vzhledem k časovému skoku logické. Zároveň však došlo i ke změnám tvůrčím, jež zatím působí malinko nedotaženě.

Změnil se totiž také vizuál a kamera má blíže k modernějším kriminálkám. Což je od dřívějšího usedlejšího pojetí přeci jen skok, jenž mi zatím tolik nevyhovuje, jelikož vizuál na můj vkus nyní až moc připomíná sterilnější žánrovky. Jenže to si (doufejme) ještě sedne. Ostatně stejně jako nováčci, kteří do zaběhnuté party prozatím moc nezapadli, ale zatímco mladý snaživec Netík se představil se slušným potenciálem, ženská posila Čulíková zatím působí poněkud nevýrazně. A celkově je na mordpartě znát absence Plíška a v podstatě také Korejse, jenž se tentokrát pouze mihne. Dynamika týmu tak prozatím nefunguje tolik jako v předešlých řadách a snad nebude dlouho trvat, než se naplno rozjede.

Co ovšem naštěstí pořád šlape, to je Marešova sázka na co největší autentičnost, poctivou policejní práci či skvěle napsané dialogy. Jakmile se staří známí naplno pustí do případu, začnou pátrat, vyslýchat i řešit osobní spory, je to opět ta stará známá kriminálka, jak si ji diváci před lety oblíbili. A to i díky obsazení, jež pořád šlape bez problémů. Ondřej Vetchý má charismatu na rozdávání a Filip Blažek s Petrem Stachem jsou už dávno sehranou dvojkou. Stále pak platí, že se autorům daří herecky správně trefit i vedlejší roličky, což se zejména v závěru opět projeví jako velký klad.

Případy 1. oddělení se sice vrátily v trochu pomalejším tempu, nováčci se zatím nechytli a vizuál i jiné menší změny také budou chtít malinko doladit. Za těmito muškami se ovšem pořád schovává poctivá kriminalistická dřina se sympatickými charaktery a celkově se vším, díky čemu jsme si tuhle mordpartu před lety zamilovali. A něco mi říká, že ani letos nás tvůrci celkově příliš nezklamou.

---

Autor: Milan Rozšafný
Foto: Česká televize

Verdikt

avatar7/10

Spooner

Případy 1. oddělení jsou konečně zpátky a už v úvodu ukazují, jak dokáže být divácký hit realistický, napínavý i mrazivý. Vizuál či atmosféra se sice trochu změnily a na jisté věci si bude muset divák chvíli zvykat, celkově ovšem budou fandové spokojeni a napjatě vyhlížet další týdny.


Hodnocení čtenářů

 • avatar9/10

  Nazgul

Případy 1. oddělení: Pilot


ikona
Spooner
Připravila si pro nás Česká televize v podobě nové kriminálky další příjemné překvapení? 

Známe to všichni. V televizi běží nějaký slavný kriminální seriál, v němž akorát řádí nebezpečný sériový vrah a výtečně sehraný tým vyšetřovatelů použije všechny možné i nemožné vychytávky, aby pachatele konečně dostal za katr. Sem tam jim pomůže neznámý chlup z nosu, jindy zase bídáka usvědčí podle dokonale zaostřeného záběru z pachatelova odrazu ve zpětném zrcátku auta a jindy jim prostě postačí jistá super schopnost hlavního hrdiny. A ještě u toho občas něco vybouchne. Zkrátka věci, které nemají se skutečnou detektivní prací nic společného. Českým kriminalistům už se však z porce všelijakých nesmyslů začal zvedat kufr, a proto si řekli, že při dalším kriminálním pokusu České televize radši vypomohou tvůrcům sami. Vznikla tak novinka Případy 1. oddělení inspirována skutečnými případy a hlavně reálnými postupy tuzemských kriminalistů. Neuškodí ale ono tlačení na realičnost samotné atraktivitě seriálu pro běžného diváka? Naštěstí tomu tak překvapivě není.

Základní dějová stavba seriálu je přesně tak jednoduchá, jak bychom už od úvodní synopse a obrázků mohli čekat. Máme zde zkrátka další špičkový detektivní tým plný typově odlišných vyšetřovatelů, již budou každý týden vyšetřovat jeden zapeklitý případ a pokaždé dostane větší prostor pro vyšetřování jeden z nich. Prostě takový Malý pitaval z velkého města pro nové tisíciletí. Jde proto spíše poctivou českou detektivkou, která na rozdíl od Kriminálky Anděl či Cirkusu Bukowski kašle na jakékoliv zahraniční vlivy. Diváka ovšem dokáže pobavit i tak.

Případ rozčtvrcené slečny sice z příběhového hlediska není nijak originální a odhalit vraha vám zabere maximálně deset minut. Ono realistické pojetí však tvůrcům prozatím vychází, vliv šéfa pražského oddělení vražd Josefa Mareše je na scénáři hodně znát a obzvláště díky tomuto faktoru vás pilot zaujme. Ano, pár logických lapsů se zde sice pořád najde, ale v situacích, kdy je pachatel či podezřelý vyslýchán, nebo když Ondřej Vetchý uzavírá místo činu a rozdává podřízeným pokyny, máte opravdu pocit, že takhle nějak to ve skutečnosti opravdu vypadá. Seriálu tak prozatím nechybí atmosféra, celkem překvapivě ani spád a je vidět, že režisér má své řemeslo pevně v rukou.

To ovšem bohužel neznamená, že by samotný scénář byl bez chybiček. Tvůrci jakoby si dali až příliš práce s podrobným vykreslením případu, ale na postavy kriminalistů už se malinko vykašlali. Ty už totiž snad ani nemohou být více napsány podle klasické šablony. Divákovi tak stačí úvodních patnáct minut, aby mu došlo, že Vetchý tu bude za charismatického vůdce, Polívka za vysloužilého matadora, Stach za mladého horlivce a Blažek za drsňáka. Nic víc se o charakterech nedozvíme a až na pár náhledů do soukromí se toho v budoucnu asi příliš nezmění. I přesto je však známá herecká sestava zatím dobře sehraná, všichni jmenovaní do svých rolí skvěle zapadli a hlavně Ondřej Vetchý má zase charismatu na rozdávání.

Případy 1. oddělení se tak profilují v celkem příjemnou kriminálku se vším, co k tomuto žánru u nás patří. Podobnost s normalizačním Pitavalem je sice místy až příliš velká a v příštích epizodách by mohli tvůrci dosti přidat na samotném napětí seriálu. To se bude ovšem asi odvíjet od konkrétních případů. Kdo tedy čeká moderní krimi plné akce a napětí, bude nejspíš zklamán. Ti z vás, co dají protentokrát přednost poctivějšímu postupu obohacenému o reálnější přístup a sympatické herce, by ale měli být spokojeni. Uvidíme, jak velký tábor věrných diváků si seriál z úvodní úctyhodné sledovanosti (1,8 milionů zvědavců je na české poměry opravdu skvělé číslo) nakonec udrží.

Komentáře

 • Do této diskuze ještě nikdo nepřispěl, buďte první.
VSTOUPIT

Verdikt

avatar7/10

Spooner


Hodnocení čtenářů

 • avatar9/10

  sohaj

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
 1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
 2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
 3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
 4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace