Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
She-Hulk: Neuvěřitelná právnička | She-Hulk: Attorney at Law | 2022
csfd  imdb
tvůrce: Jessica Gao
hrají: Tatiana Maslany, Mark Ruffalo, Tim Roth, Jameela Jamil, Josh Segarra, Benedict Wong

She-Hulk: Neuvěřitelná právnička: 1. řada


ikona
Redakce
Attorney at LawDaredevilCharlie CoxMarvelMCUShe-HulkShe-Hulk: Neuvěřitelná právničkaTatiana Maslany
She-Hulk se pokusila „smashnout“ do našich srdcí, ale po cestě se bohužel „trochu“ minula. 

Dnes již víme, že She-Hulk byla jedním z nejabicióznch projektů, který se pokusila seriálová divize Marvelu předvést. Seriál si totiž snažil vyšlapat svou vlastní cestičku, oproti ostatním seriálům, které povětšinou sledovaly klasické MCU principy a mohly by tak být bez problémů převedeny do filmové podoby. She-Hulk je v tomto ohledu hodně jiná. Jak tedy tento originální pokus dopadl?

Jak to vidí Spooner:

Uff, tak tohle bolelo víc, než kdyby mě samotná She-Hulk profackovala a poté mě ještě nakopla do koulí. Sice oceňuji, že se i tentokrát snažili u Marvelu natočit zcela něco jiného a vydat se úplně novým směrem. Tahle cesta však vede směrem ze skály do hluboké propasti utrpení. Je totiž až s podivem, jak neuvěřitelně při své snaze natočit právnickou komedii se silnými ženskými charaktery tvůrci selhávají. A jak moc jejich trapné pokusy o humor diváka bolí. She-Hulk je nekoncepční dramaturgickou i scenáristickou slátaninou, v níž se snaží o řachandu ze soudní síně, vhled do světa žen po třicítce či sebeparodii ve formě čtvrté stěny a útrpného finále. Jenže žádný z těchto prvků v seriálu vůbec nefunguje, jelikož ho má na kontě banda patlalů, která musí i náznak menšího fajn nápadu uzemnit úkrokem k nesympatickým postavám, trapnohumoru a otravné infantilitě. 

Ano, sem tam se záblesk hezkého nápadu objeví a například v epizodě v Blonskyho resortu se daří tvůrcům jako zázrakem hezky pracovat i s ženským tématem. To je ale opravdu jen záblesk ve scenáristickém marasmu, který nedokáže napsat byť jen jedinou sympatickou postavu a hlavní hrdinka je ve své lidské i zelené podobě tak nevýrazná, že musí mít po většinu dílů po ruce hvězdného parťáka jako Hulka, Daredevila či Wonga. Se čtvrtou stěnou pak nedokáží autoři vůbec pracovat, epizodní linky často balancují na hranici WTF kategorie a ze známých hrdinů dělají mnohdy nevtipné karikatury postrádající své původní kouzlo. 

O to víc je smutnější a otravnější, že si tvůrci celou dobu myslí, jak moc svěží, progresivní a chytrý seriál natočili. Což je hezky vidět na příšerném finále, které se snaží být za každou cenu meta a vmést nám do tváře poměrně hezkou myšlenku. Opět to ovšem vypovídá spíše o roztříštěnosti a nulovém konceptu celého díla. A navíc je to (ostatně jako celý seriál) nevtipné, nevkusné, bolestivé a vizuálně strašně odporné. Snaha o rádoby meta otočku navíc ve výsledku spíše podráží nohy celému MCU a ukazuje, že ne každý experiment se může Kevinu Feigemu a Marvelu vyplatit. Na She-Hulk totiž budu chtít hodně rychle zapomenout. Jen se obávám, že ji kvůli nekonečnému přívalu cringe momentů a pitomých scenáristických kiksů z hlavy jen tak nedostanu. 3/10

 Jak to vidí Diego.Dorlan:

She-Hulk působila poněkud rozpačitě již z prvních ukázek, ale k seriálu jsem přistupoval s poměrně slušnou dávkou zvědavosti a hodně otevřenou myslí. O to víc mě bolí, že i skrz tuto optiku, kterou jsem si snažil držet po celou dobu seriálu, se v mých očích jedná o zdaleka nejhorší seriál, který nám zatím Marvel naservíroval. Zároveň je ale také nutné říct, že se jedná o možná nejambicióznější projekt v této seriálové divizi. Tvůrci se opravdu snažili předvést něco originálního a nového, což sice předvedli, ale ve většině případů svůj cíl minuli o opravdu obrovský kus.

První dojmy mohou naznačovat, že seriál nemá co nabídnout. To ovšem není úplně pravda. Méně nároční diváci si určitě užijí obrovské množství oblíbených postav z MCU a ti náročnější si s trochou snahy můžou užít to, že se seriál snaží vystoupit z řady superhrdinských projektů a jít si svou vlastní, originální cestou. Bohužel na této cestě mnohem více klopýtá, než se mu daří udržet směr, a v mých očích tak trpí stejnými neduhy, jako druhý Doctor Strange. Tvůrci se totiž snaží, aby She-Hulk byla soudním dramatem, sitcomem i superhrdinským seriálem a to celé se snaží prodat zabalené do pomyslného “meta” obalu. V důsledku této překombinovanosti tak seriál nemá prostor soustředit se ani na jeden z těchto aspektů. Tvůrci pak plácají jedno přes druhé a ani ty relativně fungující věci v tomto podání moc nefungují.

 

Ani druhý odstavec nestaví seriál do hezkého světla a to jsme se ani nedostali do finále. Před poslední epizodou jsem se stále snažil být se seriálem smířlivý a spíše koukat na záměry tvůrců, které sice moc nefungovaly, ale nápady tam rozhodně byly, a existoval tak potenciál do budoucna. Samotné finále je ale v podstatě naprostá neschopnost tvůrců logicky ukončit vyprávění a dát postavám smysluplný konec. A toto celé balí do meta roviny a tleskají si, jak geniální vlastně jsou. Nejsou. Tím, co ve finále provedli, totiž pohřbili nejen příběh skoro celé řady, ale také jakoukoliv shovívavost, kterou jsem k tomuto projektu cítil. Naprosté zazdění všech linek a ukončení celého seriálu tímto způsobem se omluvit opravdu nedá. Seriál díky rozhodnutí “být meta” postrádá jakékoliv emociální či logické vyvrcholení příběhu. Ale abych nekřivdil, tak chci pochválit alespoň hlavní hvězdu Tatianu Maslany, která se velmi snaží a je sympatická v obou svých rolích. 3/10

Jak to vidí Ojik:  

Ze všech kontroverzních počinů, se kterými Marvel vyrukoval za uplynulé dva roky, je She-Hulk zaručeně nejkomplikovanějším dílem. Důvod je zřejmý – zde už se neotevírá pouhá debata o očekáváních a nárocích na dobré komiksové adaptace, na jaké jsme až dosud byli v MCU zvyklí, nýbrž polemika nad naplněním základních kvalitativních měřítek. A v mých očích nejnovější marvelovský seriál na plné čáře selhává.

Tvůrci She-Hulk nezvládají zodpovědět základní otázky – co chtějí vyprávět, jak a komu vlastně. Seriál se tak v důsledku toho na všech rovinách rozkližuje. Především není vůbec zřejmé, o čem je. Jennifer Walters se vybourá v autě se svým bratrancem Brucem Bannerem, do těla se jí dostane jeho krev a ona získá hulkovské schopnosti. Nabízelo by se tedy rutinní, ale nezbytné téma superhrdinských příběhů, a sice přijetí osobnostní duality a řešení od ní odvislých malérů. Skutečnost, že Jennifer je losangelskou právničkou se slibnou kariérou a spíš než mlátit padouchy chce zapadnout mezi všechny ty krásné a bohaté lidi kolem, má pak zejména silný potenciál.

Jenže pozornost od dilematu, zda lze od svého hrdinského alter ega utéci, se bryskně přesouvá jinam. She-Hulk je vyhozena z práce, aby vzápětí dostala místo u konkurence, která se zabývá právními případy superlidí. Má být jakýmsi průsečíkem obou světů, což má pro děj zcela nulový význam. Scénář zkrátka Jennifeřinu novou životní situaci tu zdůrazní, tu potlačí, jak se to hodí. A veškerá psychologizace, pochyby a obtíže se příležitostně připomenou a odbudou násilně vloženou replikou, abychom nezapomněli, že vzdor vší té křečovité ujuchanosti a kontradiktornímu chování je Jennifer vlastně nespokojená oběť – a že je to její seriál. Zmrzačenému vyprávění pak definitivně láme vaz nekoncepční a rušivé boření čtvrté stěny. Finále mělo v tomto smyslu asi být chytré a sebeuvědomělé, ale je jen hloupé. Sebereflexe spočívá leda v tom, že i autoři si zřejmě byli vědomi své neschopnosti vybruslit z tohoto mišmaše a napsat kvalitní závěr, který by dodal nějakou katarzi.

 

Nečitelné je ale i žánrové ukotvení seriálu. Tvůrci proklamovali, že se máme připravit na právnickou komedii – jenže právničiny je zde pomálu (a působí směšně) a humor nefunguje (zasmál jsem se za celou sérii asi dvakrát). Právnickou linku z většiny zabírají případy Jennifeřiných nesympatických kolegů a superhrdinské elementy svou spandexovou neohrabaností připomenou spíše odlehčené komiksovky stanice CW nebo zapomenutý DC sitcom Powerless, než provázaný a bohatý svět MCU. A samotná She-Hulk je redukována na maskota a tajtrlíka, který občas někoho rutinně a bez nápadu majzne.

Můžeme se rozčilovat nad vypravěčskou nemohoucností a scenáristickou impotencí, největší problémy však tkví v rovině tematické. Navzdory naprosté infantilitě She-Hulk zřejmě necílí na předpubertální holčičky, ale spíše na ženy po třicítce. Jennifer se marně snaží balancovat soukromý život s pracovním – zanedbává rodinu, nemůže si najít partnera a coby zástupkyně něžného pohlaví neustále čelí jisté subtilní diskriminaci. Ve schopných rukou by se motiv Jennifeřiných schopností změnil ve funkční metaforu a postava by mohla být příkladem pro ženskou část publika – nikoliv však zde.

Veškerý feminismus je násilně in-your-face a Jennifeřina charakteristika je „promiskuitní, nadržená a věčně nespokojená“. Takhle se silné ženské postavy opravdu nepíší. Ani tak, že ze všech mužských figur okolo se udělají nesympatičtí dětinští idioti, grázlové se skrytými motivacemi nebo sobci bažící po vlastním uspokojení – případně vše dohromady. Fakt, že hlavními padouchy je skupina internetových haterů, jejímž jediným trestným chováním je zveřejnění jedné sextape a trocha kyberšikany, není promyšlená kritika maskulinní a šovinistické společnosti, ale povrchní meta-aktivismus a průhledná a neférová snaha věcnou kritiku označovat za misogynii.

Stejně jako u Falcona s Winter Soldierem tak seriál působí, jako by nezkušení tvůrci vhodili do tavicího kotle přehršel nesourodých nápadů a témat. Výsledkem je pestrobarevná hmota, na níž jsou však dobře patrné praskliny, jak si jednotlivé ingredience nesedly dohromady. V důsledku to znamená, že je She-Hulk nezábavnou a scenáristicky nepovedenou, ale i nepříjemně toxickou podívanou, kterou táhnou nahoru jen vedlejší příběhové linie oblíbených starých známých, kteří (s výjimkou Daredevila) kupodivu ustáli řádění scenáristů (i díky talentu jejich představitelů). Což je však pro seriál s názvem „She-Hulk“ smutná vizitka. 4/10

P. S. Ačkoliv by technikálie neměly být v recenzích hodnoceny, CGI je opravdu hnusné. Což je pro podobný projekt docela problém.

 Jak to vidí tomasmy:

Mě vlastně She-Hulk docela bavila. Jasně, je to strašná debilita, z kvalitativního hlediska to patří k tomu nejhoršímu, co lze v celém MCU nalézt, jako sitcom je to vyloženě superblbé, tvůrci nemají tušení, odkud kam chtějí svůj seriál vést, strašných dílů je tady v poměru na jejich celkový počet víc, než by se hodilo, a i ty nejlepší díly jsou jen lehce nadprůměrné, ale já se na to každý týden docela těšil. Koneckonců, bavila mě Tatiana Maslany, bavil mě výtečný Tim Roth, bavil mě Wong, jistý bratránek hlavní hrdinky, Daredevil i ten žabí muž z toho dílu s Daredevilem. Na druhou stranu tu máme strašnou Titanii a toho nesnesitelného módního návrháře, co si k němu Jen chodila pro obleky, a celou řadu dalších karikaturních postav, které asi mají být vtipné, ale místo toho jsou jenom velmi úspěšně trapné. A přitom She-Hulk mohla být krásně trapná naprosto úmyslně, místo toho je trapná zcela omylem.

Jsou zde povedené epizody 2, 3, 4, 8 a bizarnost v podobě dílu posledního, o kterém úplně nevím, co si mám myslet, protože jde asi o nejzářnější příklad toho, jak moc dobré to zcela teoreticky mohlo být, kdyby K.E.V.I.N. a lidi, co najal, věděli, co s tím dělat, ale hlavně že to bylo meta! Pak jsou tu ty průměrné díly, jako je hned ten první a... ehm, to je všechno, a větší či menší zrůdnosti, ke kterým se řadí ten zbytek. Něco tak příšerně nevyrovnaného v rámci tak malého prostoru se opravdu nevidí. Navíc tvůrcům ani moc nejdou ty situační komedie (o kterých bylo prezentováno, že to o nich bude především, vždyť je to sitcom!), přitom předloha je v tomhle vyloženě skvělá! Něco málo jsem četl a opravdu to bylo vtipné. Postava She-Hulk je na odlehčenou komediální pohodovku jako stvořená, tento seriál bych ale ve výsledku nenazval ničím z toho. Snad jen to boření čtvrté stěny funguje docela dobře (zruba do poloviny) a jednotlivé náměty jsou opravdu docela super, jen bylo třeba mnohem lepší zpracování.

 

Ano, CGI je opravdu hnusné, jak se na správný sitcom (s výjimkou Červeného trpaslíka) sluší a patří, s Disney rozpočtem to šlo jistě udělat stokrát lépe, ale tohle vlastně neřeším, ale zajímavější už je to, že zelená Jen je mnohem zajímavější než nezelená. Takže by přirozeně zasloužila i lepší kostýmové úpravy.

Tuhle právničku znovu rád uvidím (v Daredevilovi?), ale bez další série její sólovky se skutečně milerád obejdu. Napsal bych ještě, že tak promarněný potenciál jsem už dlouho neviděl, nicméně je tu jistý seriál ze Středozemě. Ale z kvalit marvelovských seriálů vyplývá, že ten další by zase měl být skvělý! Tenhle ve mně zpětně zanechává dojem, že vzniknul jenom proto, aby bylo kam dát camea. She-Hulk je za 5/10.

Verdikt

avatar4/10

Redakce


Hodnocení redakce

  • avatar7/10

    do_Od

  • avatar3/10

    Diego.Dorlan


Hodnocení čtenářů

  • avatar1/10

    acheron

  • avatar4/10

    Ragnarok

  • avatar4/10

    dawko

  • avatar4/10

    Spiker

She-Hulk: Neuvěřitelná právnička: První dojmy


ikona
Spooner
Komediální překvápko, nebo kandidát na nejhorší seriál od Marvelu? 

Marvelácká invaze nových hrdinů na Disney+ pokračuje a po Moon Knightovi a sympatické Ms. Marvel se bude snažit získat srdce komiksových fanoušků She-Hulk, sestřenka Bruce Bannera, jež bude muset také začít řešit jistý zelený problém. Jenže kampaň na nováčka MCU budila spíše rozpaky. Trailery byly matné, digitální podoba She-Hulk vypadala poměrně ošklivě, hlavní postava působila nevýrazně a pocit, že studio si při propagaci neví moc rady, umocňovala také záplava známých vedlejších postav, na něž se lákalo skoro více než na titulní zelenou vzteklounku. A první čtyři epizody, které jsme mohli exkluzivně zhlédnout, tyto obavy bohužel naprosto potvrdily.

Dostáváme tedy příběh ambiciózní právničky Jennifer Walters, která chce nejen budovat slibnou kariéru, ale jako žena po třicítce se zaměřit také na vztahy a svůj osobní život. Ten jednoho dne zkomplikuje výlet s jejím bratránkem Brucem Bannerem. Po autonehodě se jí totiž dostane do krve Bruceova krev a ona kvůli tomu velmi rychle zezelená. A díky genetickým předpokladům je v mnoha ohledech ještě lepší a silnější než její příbuzný. Hulk se jí snaží trénovat a připravit na etapu superhrdinky. O tom však nechce Jennifer slyšet a hodlá se nadále věnovat práci velké právničky. Jenže snahy svou novou identitu co nejvíce ututlat brzy vezmou za své a ona se coby zelená advokátka stane mediální senzací. Jennifer se proto musí přeci jen naučit skloubit dva zcela rozdílné životy dohromady.

Na papíře musel znít námět o zelené drsňačce, jež chce ovšem zároveň žít jako silná žena po třicítce a glosovat u toho ironickými hláškami, rozhodně sympaticky a také odklon k právnické komedii sliboval v MCU hezké osvěžení. Má to však jeden zásadní problém. Ani jeden z těchto rádoby trumfů v úvodu seriálu vůbec nefunguje. Showrunnerka Jessica Gao ani režisérka Kat Coiro totiž neumí zrovna dvakrát vyprávět a práce s komediálními scénami je v jejich péči krkolomná a dost těžkopádná. Hned první díl, v němž samozřejmě dostaneme zrod a trénink She-Hulk, pak ukazuje problémy seriálu v naprosté nahotě. Celý příběh je zde vyprávěn jako z rychlíku, bez jediné emoce či alespoň chvilky, při níž by mohly dosti zásadní momenty patřičně vyznít. Místo toho se dočkáme jen prázdného Hulkova vysvětlování a pocitu, že někdo omylem vystřihnul ze stopáže tak 20 minut děje. 

Tady se zkrátka jen bez ladu a skladu nahazují vtípky, jež moc nefungují, a dilemata a trápení hlavní postavy, co mají potenciál, se zde rozvíjí velmi nešikovně. Což další epizody bohužel pouze prohlubují a jakmile se ve třetím díle definitivně přejde do módu právnické komedie s jednotlivými případy, začne teprve ta pořádná nuda a autorské přešlapování. Problém však není jen ve scénáři a rutinní režii, ale také v naprosto nezajímavé hlavní hrdince i její představitelce. Tatiana Maslany už sice v seriálech o svém hereckém talentu dávno přesvědčila, do role Jennifer Walters se ovšem příliš nehodí, postrádá komediální timing a bohužel i atributy tahounky seriálu.  

Faktu, že je její She-Hulk nezajímavou a snadno zapomenutelnou hrdinkou, jako kdyby si byli moc dobře vědomi i sami tvůrci, a tak jí musí v každé epizodě krýt záda alespoň jedna známá tvář z MCU, která na sebe poutá veškerou pozornost a je studnicí většiny povedenějších vtípků či okamžiků – a je jedno, zda je to zrovna Hulk, Wong či Abomination. Ti všichni zastiňují zelenou ranařku s absolutním přehledem, a to i přesto, že i jejich charaktery jsou zde o něco stupidnější a infantilnější než v předchozích štacích. Pouze to pak ukazuje marné snahy představit další silný charakter, jenž zanechá v MCU velkou stopu. No, zatím tomu příliš věcí nenasvědčuje.

Přitom několik sympatických nápadů, co by ve správných tvůrčích rukou mohly bavit, se tu přeci jen najde a i přes mnoho výstřelů mimo se nějaký ten vtip chytne. Jenže nadějné záblesky jsou většinou umláceny příběhovými bizáry, divnými zápletkami či faktem, že tu v podstatě nemáme žádnou hlavní dějovou linku. Jen se tu zmateně skáče od jedné epizodky ke druhé a jako celek to příliš nedrží pohromadě. O rádoby snahách s „vtipným“ prolamováním čtvrté stěny raději ani nemluvím, tahle vykrádačka Deadpoola a Potvory měla zůstat jen na papíře. She-Hulk by tedy chtěla být svižnou komediální jednohubkou se silnou ženskou hrdinkou, která je ovšem ve výsledku spíše divokým mišmašem, co dosud postrádá drajv i silnější autorskou ruku, díky níž by divák věděl, kam to celé (kromě roliček dalších známých postav) bude směřovat. Start zelené vzteklounky tak budí po čtyřech epizodách velké rozpaky a spíše než na další jackpot tu máme zatím zaděláno na nehezký přešlap.

Komentáře
VŠECHNY KOMENTÁŘE (8)

Verdikt

avatar5/10

Spooner

Úvodní díly komiksovky She-Hulk nabízejí bohužel velmi rozpačitý start s nefunkčním humorem i nevýraznou superhrdinkou. Epizodní zápletky jsou mdlé, digitální triky ošklivé a přechod do soudní síně tvůrcům také dvakrát nevychází. Sólovka Hulkovy sestřenky je zkrátka zatím solidním šlápnutím vedle, které kromě hostovaček známých charakterů nemá moc čím překvapit.


Hodnocení čtenářů

  • avatar5/10

    Attikus

  • avatar6/10

    Bodo635

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
  1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
  2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
  3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
  4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace