Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
She-Hulk: Neuvěřitelná právnička | She-Hulk: Attorney at Law | 2022
csfd  imdb
tvůrce: Jessica Gao
hrají: Tatiana Maslany, Mark Ruffalo, Tim Roth, Jameela Jamil, Josh Segarra, Benedict Wong

She-Hulk: Neuvěřitelná právnička: S01E08


ikona
Ojik
Charlie CoxDaredevilMarvelMCUShe-HulkShe-Hulk: Attorney at LawShe:Hulk: Neuvěřitelná právnička
V osmé epizodě se konečně ukázal netrpělivě vyhlížený hvězdný host. Je ale vůbec o co stát?  

She-Hulk se blíží do finále a tvůrci konečně vytáhli z rukávu dlouho slibované eso – v osmé, předposlední epizodě se opět objevuje Matt Murdock v podání Charlieho Coxe a především jeho superhrdinské alter ego Daredevil. Připomeňme, že návrat slepého právníka, který se pod rouškou tmy obléká do rohatého kostýmu a coby samozvaný ochránce zákona potírá pomocí zbystřených smyslů zločin v ulicích newyorské Hell’s Kitchen, je v marvelovském světě významnou a očekávanou událostí. Daredevil měl mezi lety 2015 a 2018 vlastní seriál na Netflixu, který dodnes patří ke špičce dramatické televizní tvorby. Pak byl ale pořad kvůli zákulisním třenicím zrušen a od té doby panují nekonečné diskuze o tom, zda jsou takzvaní Defenders součástí MCU. Spor nepomohlo rozlousknout ani Mattovo cameo v posledním Spider-Manovi a účast jeho nemesis Kingpina v loňském Hawkeyovi (více si o této problematice můžete počíst v mém tematickém článku).

Matt se ale nyní konečně vrací na scénu i ve své druhé identitě. A nutno říci, že je to pro právnický sitcom stíhaný převážně drsnou kritikou vítaný tah, který by mu ve finiši mohl lehce napravit reputaci. Sami tvůrci jako by si novou hrdinkou a pojetím celého pořadu nebyli jisti, když už od trailerové kampaně lákali místo na She-Hulk spíše na defilé dobře známých hostujících (anti)hrdinů v čele právě s Daredevilem. Bylo jistě vypočítavé si příchod této postavy ušetřit až na závěr série, aby se všichni v napjatém očekávání dívali i přes výhrady až do konce. Přesto možná showrunnerka Jessica Gao tváří v tvář nepříznivým reakcím nyní lituje, že z ní raději neudělala stálého člena obsazení svého seriálového dítka.

Na začátku osmého dílu ale potkáváme jiného maskovaného samozvance – žabího Leap-Froga, který se rychle etabluje jako další karikaturní rádoby superhrdina, z nichž se výhradně rekrutuje klientská základna Jennifer Waltersové. Synek bohatých rodičů, kteří mu financují jeho superhrdinský vrtoch, zprvu upomíná na smolařského Kick-Asse, poměrně rychle se z něj ale vyklube skutečně parodická postavička, která jako by vypadla z nějaké epizody Simpsonových, jež si utahuje z komiksového fenoménu. Nic naplat, přitroublý žabák má ono stabilní rodinné zázemí a jeho otec je vlivným klientem Jennifeřina šéfa. Když se tak Leap-Frog v akci zraní kvůli vadnému obleku, Jennifer je nucena jej obhajovat ve sporu o bolestné. Problémem je, že protistranu tvoří módní návrhář superhrdinů Luke, u něhož nakupuje i Jennifer. A jeho obhájcem není nikdo jiný než eso z Hell’s Kitchen, které, jak už víme z páté epizody, rovněž patří mezi Lukeovy klienty.

Angažmá Daredevila, jenž je v civilním životě právníkem a po nocích hrdinou, dává v tomto seriálu dokonalý smysl. Nemá však cenu zastírat, že právnická linka funguje podstatně lépe než ta hrdinská. Krátká scéna u soudu i následná rozmluva s Jennifer nad drinkem nejen konečně naplní dosud nevyužitý právnický potenciál, ale působivě se dotknou i vnitřních konfliktů hrdinky souvisejících s její výraznou osobnostní dualitou, s kterými si nemotorný scénář zatím příliš nevěděl rady. Jistě, jde o několikaminutovou expozici navrátivšího se Matta a pořád jsme v disneyovské She-Hulk, ne v nekompromisním netflixovském hitu. Přesto mají scény najednou hlavu a patu, dialogy nešustí papírem a dokonce tu prosvítá cosi jako jasná tvůrčí vize. To vše zmohou Coxovo charisma a talent a především zodpovědnost pramenící z jeho popularity, která s jeho účastí na tvůrce padá. Optimisticky řečeno jde o hezký příslib toho, kudy by se seriál třeba jednou mohl ubírat, až se po první řadě otrká.

Oba právníci se však bohužel brzy rozcházejí, aby se nečekaně brzy potkali znovu ve svých superhrdinských identitách. Druhá část zápletky je prostomyslná a na mnoha rovinách nelogická, ale bylo by asi naivní chtít zde víc. Je třeba si neustále připomínat, že jsme v bolestně epizodickém odlehčeném seriálu, jehož jednotlivé části trvají kolem půlhodiny. She-Hulk a Daredevil se proto nejprve střetnou jako nepřátelé, aby druhý jmenovaný dostal rychle na budku a vyšlo najevo, kým je. Nelze realisticky očekávat, že by Matt, který dosud bojoval s naprosto klasickými, přízemními protivníky z řad uličních kriminálníků, měl velké šance proti Hulkově sestřence. Stejně tak by nebylo fér se zlobit, že jejich souboj je poněkud digitální.

Naopak lze ocenit, že scénář využije prvku odmaskování a poměrně funkční chemie obou protagonistů k tomu, aby Murdocka organicky přizpůsobil tónu seriálu, aniž by se vzdal jeho předchozího charakteru a udělal z něj komediální postavičku či dokonce naprostého šaška (což se bohužel povedlo tvůrcům Hawkeye u Kingpina). A navíc je tu pořád bezchybný Cox, kterému věříte každý úsměv a každé uchechtnutí. Ďábla z Hell’s Kitchen zkrátka potkáváme v přeci jen optimističtější éře jeho života, kdy má, na rozdíl například od třetí sezóny svého seriálu, na nějakou tu občasnou hlášku či ironii i pomyšlení.

Přesto se nelze ubránit jistému zklamání, zejména v akčních scénách, když se dvojice hrdinů vydá vyřídit si to s padouchy. Akce, střih a kamera, celková atmosféra – nějak to není ono. Však prostor si s postupujícím dějem čím dál více pro sebe krade She-Hulk – jako naschvál, neboť třeba v epizodách s Wongem měl tento důležitější roli a Jennifer mu dělala poněkud nepochopitelně naprosté křoví. Matt zde v důsledku toho vlastně působí tak trochu navíc, neboť She-Hulk je prostě… Hulk. Jeho přítomnost je proto ve výsledku poněkud vynucená, jen proto, že si ji žádal scénář (a fanoušci). Opravdu tvůrcům připadá uvěřitelný motiv, že by chudý právník z New Yorku nakupoval obleky u snobského návrháře z LA, přes něhož se životní cesty obou superprávníků propojí?

Veskrze problematické jsou však poslední dvě scény s Daredevilem, které jeho význam pro děj i hlavní hrdinku staví do ještě jiné, nové úrovně. Nejsem si však jistý, jestli jeho redukce do dalšího z Jennifeřiných nápadníků, a především exekuce tohoto rozhodnutí, ve výsledku definitivně nezplošťují nesmírně atraktivní a hluboký charakter na pozici další hloupé, komické mužské figury a neškodí i ženskému obrazu hlavní hrdinky. Je potom fascinující, jak se s Mattovým doslovným odchodem ze záběru She-Hulk opět bryskně koncepčně i příběhově začne drolit a scénář tápe, co a jak vlastně chce sdělit – a také komu (i zásluhou stále nefunkčních promluv k divákům). Je tak nakonec skoro dobře, že z účasti Matta/Daredevila se nakonec vyklubala pouze další epizodická role, která pro Jennifer zafungovala jako mentor, parťák i romantický objekt a pak si šla po svém. Pro She-Hulk je totiž této postavy opravdu škoda.

---

Autor: Ondřej Černý 

Foto: Disney+ 

Komentáře

  • Do této diskuze ještě nikdo nepřispěl, buďte první.
VSTOUPIT
© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.
Hosting zajišťuje: Stable.cz
Kontakty: Technická podpora | Redakce

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
  1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
  2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
  3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
  4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace