Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Silo | 2023
csfd  imdb
tvůrce: Graham Yost
režie: David Semel, Morten Tyldum
hrají: Rebecca Ferguson, Iain Glen, Ferdinand Kingsley, Tim Robbins, Shane McRae, Rick Gomez, Henry Garrett, Angela Yeoh, Harriet Walter, David Oyelowo, Common, Rashida Jones, Christian Ochoa, Will Merrick, Avi Nash, Chinaza Uche

Silo: 1. řada


ikona
Spooner
apple tv+rebecca fergusonsilotim robbins
Poslední místo k přežití lidstva, nebo tísnivé vězení? 

Co si budeme povídat, poctivých zemitých sci-fi s nepěknou vizí budoucnosti není nikdy dost a v poslední době fandové podobných žánrovek nejspíš i trochu strádali. Když se tedy objevily první zprávy a trailery k novince Silo, všichni nadšenci mysteriózních postapokalyptických podívaných nastražili uši. Měli jsme tu zatraceně lákavé obsazení v čele se sympatickou Rebeccou Ferguson, chválenou předlohu od Hugha Howeyho, štědrý rozpočet od Applu, který si projekty pořád ještě pečlivě vybírá, tvůrčí dohled veterána Grahama Yosta (Justified)… karty byly prostě rozdány více než solidně. I po slibných trailerech a prvních epizodách ovšem hrozilo, že se tato hezky budovaná sci-fi postupem času rozsype jako domeček z karet. Ostatně jak už jsme viděli v seriálové produkci už několikrát předtím. O to příjemnější je zpráva, že tentokrát se to Applu opravdu povedlo a zrodila se zde jedna z nejzábavnějších a nejchytlavějších žánrovek roku.

Síla… ehm, Sila (pardon, nemohl jsem si to odpustit) se ale samozřejmě skrývá už v (podle všeho) výživné předloze a parádně načrtnutém podzemním světě. Máme tu perfektně vybavenou stavbu, u níž už nikdo neví, jak dlouho stojí, kdo ji postavil a k jaké katastrofě vlastně na nehostinné Zemi došlo. Proč se nedá chodit ven? Opravdu to venku vypadá tak, jak přeživším napovídá jedna kamera? A proč zde nemůže člověk pátrat po historii sila a musí dodržovat přísná nařízení? Otázek je tu hned na začátek víc než dost a to ještě před startem hlavní kriminální zápletky, v níž chce mechanička Juliette prošetřit smrt svého partnera. Chladnosti a záhadnosti celého světa pak napomáhá také poutavá vizuální stránka, výtečné kulisy i detaily postapokalyptického světa, v němž jsou např. jednotlivá patra kastována i podle společenského postavení.

 

Divákovi je tak předkládán neskutečně lákavý svět, z něhož chce vidět každou epizodu více a více a scénář ho doplňuje sympaticky budovanou kriminální zápletkou. Ta je sice v některých dějových zákrutách předvídatelná, i přesto však neztrácí na atraktivitě a jakmile člověka na začátku chytne, už ho do skvěle gradujícího konce nepustí. Scénář (potažmo už knižní předloha) si pak s publikem hezky hraje a díky své nekompromisnosti si nemůže být divák jistý, jaká z postav či známých hereckých tváří se dožije dalších epizod. Vzniká tak velmi sympatický mix poctivé sci-fi a svižné návykové podívané, která svou kadencí otázek či záhad a chytlavého zpracování připomene např. kultovku Ztraceni.

Otázek přibývá, po jejich zodpovězení se objevují další a další… však to znáte. Divácky vděčnou zápletku pak tvůrci korunují špičkovou řemeslnou stránku, na níž je znát každý „jablíčkový“ dolar, počínaje již zmiňovaným vizuálem a výpravou až po výrazný soundtrack či triky. Režie pak dokonale naplňuje žánrové mantinely, příběh v závěru skvěle graduje a dokáže příjemně šponovat napětí i emoce. 

Velkou oporu má pak seriál samozřejmě v silném hereckém obsazení, kde na sebe zdaleka neupozorňují jen profláknutá jména. Nejvíce pozornosti na sebe ovšem stejně strhává výborná Rebecca Ferguson v další poněkud odlišné a velmi výrazné roli, v níž hraje na úplnou dřeň a snadno si získává divácké sympatie. Záda jí pak kryje se svým drsným a chladným stylem přesně obsazený Common, neselhávající Tim Robbins zase jednou válí ve velké roli a zapomenout by se nemělo ani na sympaťáky Willa Pattona a Davida Oyelowa.

Silo i přes veškerou chválu ale rozhodně není bez chyb a pár mušek by se tu našlo. Režie má zhruba v polovině problémy s tempem a i po scenáristické stránce se tu kvůli desetidílné stopáži malinko přešlapuje na místě. A taky jsem doufal, že se do jednotlivých pater podíváme ještě o něco více. Jakmile se však děj poté zase rozjede, autoři vám čekání vrátí i s úroky. Stále se totiž jedná o hodně svižnou seriálovou drogu, která připomene staré časy tajuplných seriálů, u nichž jste týden jen s napětím čekali na další díl. Už jen za návrat těchto známých pocitů, jež už se v současné přehlcené nabídce moc nedostavují, zaslouží hoši od Applu velký palec nahoru. Skutečnost, že navíc dostaneme po všech stránkách precizně natočenou sci-fi, která funguje jak pečlivě promazaný stroj, je pak příjemnou třešničkou na dortu. Čekání na druhou řadu bude dlouhé.

---

Autor: Milan Rozšafný
Foto: Apple TV+ 

Verdikt

avatar8/10

Spooner

Silo naplňuje potenciál chválené knižní předlohy a předkládá nám zatraceně atraktivní a chytlavý postapokalyptický svět plný záhad a svižné kriminální linky, která v kombinaci s šikovně budovanou atmosférou výtečně funguje. Poctivá sci-fi nálož s parádními hereckými výkony, u níž se člověk nemůže dočkat další epizody.


Hodnocení čtenářů

 • avatar8/10

  Palo111

 • avatar9/10

  slord

 • avatar8/10

  NevimJakejNick

Silo: První dojmy


ikona
Jokolo
Velké seriály často doplatí na přehnané ambice. Bude to i případ Sila? 

AppleTV se po pro mnohé zklamavší Nadaci snaží o reparát na poli obřích sci-fi ság. Přichází tak s dalším ambiciózním projektem, jenž se opět opírá o úspěšnou knižní sérii z daleké budoucnosti, ve které se lidstvo po blíže nespecifikované apokalypse uchýlilo do podzemního Sila. Tam se na 144 patrech zrodila nová civilizace, která adoruje hrdiny z dřívější doby, kteří zabránili otevření Sila, pečlivě kontroluje, kdo z obyvatel může počít dítě, a celkově se tu žije v hezké atmosféře, která může být dystopická jen pro všímavého čtenáře sci-fi ság a zvídavé postavy, které jsou samozřejmě hlavními hrdiny našeho seriálu. Do útrob Sila nám teď dávají nahlédnout první epizody a my už tušíme, jestli půjde o pecku.

Úkolem seriálových pilotů bývá základně načrtnout premisu seriálu, rámcově představit hlavní postavy a celé to prodat v co nejpřitažlivějším hávu, který donutí diváka dychtivě lačnit po dalších dílech. První epizody Sila toto beze zbytku naplňují. V uzavřeně koncipovaném příběhu sledujeme první krůčky postav, které postupně odhalují, že svět uvnitř a vně Sila je úplně odlišný, než se na první pohled zdá. Epizody s tísnivou atmosférou skrze náznaky a rituály odehrávající se v uzavřeném světě poskytují dostatek informací, aby postapokalyptický svět činily zajímavým a tajemným zároveň. Najdeme zde klasické propriety světa po zkáze, připomínající zejména herní Fallout.

Není to ale jen atmosféra a postapo svět, ze kterého první epizody těží. Opřít se mohou i o překvapivě silné a emotivní momenty, které často bývá velmi náročné vykřesat v rámci úvodního představování děje. Svižné tempo, které se zastaví jen tehdy, když vytěžuje zajímavý svět, umožňuje rychle představit hlavní postavy, aniž by tím příliš trpěl vztah, který by si k nim divák měl postupně tvořit. Spíše než o hloubání nad světem, které nalezneme například v Duně, k níž bývá Silo někdy přirovnáváno, tu najdeme spíše akční děj, který jede dopředu. Byť se v jistém kontextu může jednat o výhodu, nebylo by na škodu, kdyby si první epizody přesto daly více času s jednotlivými postavami či na prohloubení některých motivací.

Ačkoliv seriál láká na oblíbené hvězdy, v prvních epizodách se příliš neohřejí. Tim Robbins je fajn vždycky a všude, Rebecca Fergusson je na vzestupu už několik let za sebou, ale úvodní díly na ně nijak nesází a je to dobře. Často jsme svědky toho, že někteří herci jsou v seriálu jen na efekt a úvodní nalákání diváctva, aby je pak děj odkrágloval po pilotu, Silo jde ale opačným směrem. Zatím se tedy zdá, že prvoplánové zkratky či budování atmosféry na úkor děje tu nehrozí. Po čase tu tedy snad opět máme seriál, který naplní velká očekávání.

---

Autor: Marek Mičke
Foto: Apple TV+
 

Komentáře
VŠECHNY KOMENTÁŘE (4)

Verdikt

avatar8/10

Jokolo

První epizody splňují vše, co mají. Dobře budují atmosféru, představují zajímavé postavy a hlavně napínají diváka tak, že přestat se dívat po dvou dílech nejde. Neškodilo by čas od času zastavit tempo a pobýt s postavami, tohle ale vypadá na pecku.


Hodnocení čtenářů

 • avatar7/10

  Sub-Zero

 • avatar8/10

  slord

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.
Hosting zajišťuje: Stable.cz
Kontakty: Technická podpora | Redakce

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
 1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
 2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
 3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
 4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace