Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Silo | 2023
csfd  imdb
tvůrce: Graham Yost
režie: David Semel, Morten Tyldum
hrají: Rebecca Ferguson, Iain Glen, Ferdinand Kingsley, Tim Robbins, Shane McRae, Rick Gomez, Henry Garrett, Angela Yeoh, Harriet Walter, David Oyelowo, Common, Rashida Jones, Christian Ochoa, Will Merrick, Avi Nash, Chinaza Uche

Silo: První dojmy


ikona
Jokolo
appleappletvrebecca fergusonsilotim robbins
Velké seriály často doplatí na přehnané ambice. Bude to i případ Sila? 

AppleTV se po pro mnohé zklamavší Nadaci snaží o reparát na poli obřích sci-fi ság. Přichází tak s dalším ambiciózním projektem, jenž se opět opírá o úspěšnou knižní sérii z daleké budoucnosti, ve které se lidstvo po blíže nespecifikované apokalypse uchýlilo do podzemního Sila. Tam se na 144 patrech zrodila nová civilizace, která adoruje hrdiny z dřívější doby, kteří zabránili otevření Sila, pečlivě kontroluje, kdo z obyvatel může počít dítě, a celkově se tu žije v hezké atmosféře, která může být dystopická jen pro všímavého čtenáře sci-fi ság a zvídavé postavy, které jsou samozřejmě hlavními hrdiny našeho seriálu. Do útrob Sila nám teď dávají nahlédnout první epizody a my už tušíme, jestli půjde o pecku.

Úkolem seriálových pilotů bývá základně načrtnout premisu seriálu, rámcově představit hlavní postavy a celé to prodat v co nejpřitažlivějším hávu, který donutí diváka dychtivě lačnit po dalších dílech. První epizody Sila toto beze zbytku naplňují. V uzavřeně koncipovaném příběhu sledujeme první krůčky postav, které postupně odhalují, že svět uvnitř a vně Sila je úplně odlišný, než se na první pohled zdá. Epizody s tísnivou atmosférou skrze náznaky a rituály odehrávající se v uzavřeném světě poskytují dostatek informací, aby postapokalyptický svět činily zajímavým a tajemným zároveň. Najdeme zde klasické propriety světa po zkáze, připomínající zejména herní Fallout.

Není to ale jen atmosféra a postapo svět, ze kterého první epizody těží. Opřít se mohou i o překvapivě silné a emotivní momenty, které často bývá velmi náročné vykřesat v rámci úvodního představování děje. Svižné tempo, které se zastaví jen tehdy, když vytěžuje zajímavý svět, umožňuje rychle představit hlavní postavy, aniž by tím příliš trpěl vztah, který by si k nim divák měl postupně tvořit. Spíše než o hloubání nad světem, které nalezneme například v Duně, k níž bývá Silo někdy přirovnáváno, tu najdeme spíše akční děj, který jede dopředu. Byť se v jistém kontextu může jednat o výhodu, nebylo by na škodu, kdyby si první epizody přesto daly více času s jednotlivými postavami či na prohloubení některých motivací.

Ačkoliv seriál láká na oblíbené hvězdy, v prvních epizodách se příliš neohřejí. Tim Robbins je fajn vždycky a všude, Rebecca Fergusson je na vzestupu už několik let za sebou, ale úvodní díly na ně nijak nesází a je to dobře. Často jsme svědky toho, že někteří herci jsou v seriálu jen na efekt a úvodní nalákání diváctva, aby je pak děj odkrágloval po pilotu, Silo jde ale opačným směrem. Zatím se tedy zdá, že prvoplánové zkratky či budování atmosféry na úkor děje tu nehrozí. Po čase tu tedy snad opět máme seriál, který naplní velká očekávání.

---

Autor: Marek Mičke
Foto: Apple TV+
 

Komentáře
VŠECHNY KOMENTÁŘE (3)

Verdikt

avatar8/10

Jokolo

První epizody splňují vše, co mají. Dobře budují atmosféru, představují zajímavé postavy a hlavně napínají diváka tak, že přestat se dívat po dvou dílech nejde. Neškodilo by čas od času zastavit tempo a pobýt s postavami, tohle ale vypadá na pecku.


Hodnocení čtenářů

  • avatar8/10

    slord

© copyright 2000 - 2023.
Všechna práva vyhrazena.
Hosting zajišťuje: Stable.cz
Kontakty: Technická podpora | Redakce

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
  1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
  2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
  3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
  4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace