Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Teorie velkého třesku | The Big Bang Theory | 2007-2019
csfd  imdb
hrají: Johnny Galecki, Jim Parsons, Kaley Cuoco, Simon Helberg, Kunal Nayyar, Melissa Rauch, Mayim Bialik

Teorie velkého třesku: Finále


ikona
Sam.Vimes
Jak se povedlo zakončení Teorie velkého třesku a mělo by vás zajímat, i když jste seriál už vzdali? 

Po více než dekádě na obrazovkách se s námi rozloučila Teorie velkého třesku. Já osobně jsem měl tuhle partu asociálních fyziků rád v dobách, kdy dokázali s vysokou kadencí pálit vtipy na geekovská a občas i lehce vědecká témata. Jak se z Big Bangu stával čím dál tím víc obyčejný vztahový sitcom a frekvence povedených vtipů klesala, pokračoval jsem už jen ze setrvačnosti, až jsem to po osmé řadě konečně zabalil. Hádám, že spousta z vás na tom bude obdobně, a proto píšu tenhle recap. Kromě něj ale můžete vyhlížet i regulérní recenzi dvanácté řady od někoho, kdo poctivě nakoukal všechno.


Nejdřív jsem si dal pro jistotu ještě předposlední (22.) epizodu. Ta uzavřela dějové linky pro vedlejší postavy, samotné dvojdílné finále se pak už soustřední jen na stejné septeto hlavních postav, jež si pamatuji ze starších řad – ústřední čtyři geekové plus Penny, Bernadette a Amy. Přibylo pár manželství, dětí a nových bytů, ale vlastně se mi ve sledování navázalo velice hladce. Zvlášť když úvodní koláž „v minulých 12 letech jste viděli“ nabídne rychlý průlet vším podstatným od nastěhování Penny.

Zápletka se točí okolo Sheldonovy vysněné Nobelovky, na niž byl společně s Amy nominován. Mnohem zajímavější jsou ale dvě témata, kterými se finále zabývá. Jednak určitá konstantnost toho, že nic není konstantní, a jednak to, že se Sheldon k ostatním nechová moc hezky a jak to vlastně můžou vydržet. Mezitím padají hlášky, jež převážně trefují terč (když už ne přímo střed), dojde na pár odkazů na staré running gagy, nečekané cameo a nakonec i na slušnou dávku dojetí. (Jehož vyznění pak CBS naprosto utne, když místo titulků hned napálí upoutávku na Mladého Sheldona).


Ve výsledku mě zakončení Teorie velkého třesku docela příjemně překvapilo. Takže jestli jste s partou fyziků a jejich partnerek byli poctivě od začátku až doteď, snad nebudete zklamáni. A pokud jste na tom podobně jako já a někdy v průběhu jste se seriálem skončili, ale zároveň jste ho dřív měli rádi, klidně si teď dejte samostatně finále.

Jestli jste už viděli, jak jste se zakončením populárního sitcomu spokojeni vy?

Teorie velkého třesku: Koukat nebo nekoukat?


ikona
Spooner
Zaslouží si vůbec ještě populární geekové divácký úspěch? 

Udržet se několik sezón na diváckém a kvalitativním vrcholu je u seriálu velmi obtížné. U sitcomů to pak platí rovnou dvojnásob. Komediálnímu megahitu The Big Bang Theory se však razantnímu kvalitativnímu pádu dařilo vyhýbat docela dlouho a i ve svých slabších chvílích nám nabízel slušnou oddychovou zábavu. Jenže na každého ta krize holt někdy přijde a tvůrce Chuck Lorre si jí se svojí nejznámější značkou vybírá právě v osmé sezóně.

Sheldonova partička totiž ve svém osmém ročníku zatím příliš zábavy nenabídla a spíše to vypadá, že tvůrčímu týmu už začínají pomalu ale jistě docházet nápady. Tady se prostě jeden na již dost zrezivělého autopilota. Humorných situací je pomálu, Sheldonovy hlášky už také příliš nefungují a na geekovský humor se už scenáristé skoro vykašlali. Tady se jen sází na jistotu, zbytečně se neriskuje a nepřichází se téměř s žádnou novinkou.

Což o to, například Taková moderní rodinka taky evidentně jede na půl plynu. Jenže na rozdíl od roztržitých nerdů se stále může opřít o sympatické charaktery, které nás stále baví. V TBBT je ovšem bolestně vidět, že potenciál většiny postav se již dávno vyčerpal a některé z nich už začínají být i krajně nesympatické (upištěnou Bernadette prosím co nejdříve zabít). Tvůrci je navíc dosazují do nepříliš zajímavých situací, jež buď nejsou vůbec vtipné, nebo nejsou dostatečně využity. Proč například musíme sledovat dosti trapné nahánění holuba a potenciálně zábavná návštěva Rajova mrzutého fotříka je odfláknutá během pár minut? Divák si pak musí cenit i těch menších kvalitativních záblesků v čele s výtečným cameem Billy Bob Thorntona. Podobných památných momentů ale nabízí Teorie velkého třesku čím dál méně. Na pozvolna klesající sledovanosti je pak hezky vidět, že si nemastných kvalit začínají všímat už i diváci a menší komediální vzpruha by se tak komediálnímu kousku určitě šikla.

Proč se na TBBT stále dívat:

  • pokud vás tahle partička stále neomrzela
  • fakt nemáte večer co dělat
  • výtečná rolička Billy Bob Thorntona

Proč se na TBBT konečně vykašlat:

  • postavy už nemají co nabídnout
  • čím dál ohranější humor
  • je to prostě nuda

Teorie velkého třesku: S05E21 – The Hawking Excitation


ikona
mcb
 

Další Sheldonův díl. Tentokrát se ale škodolibého a povýšeneckého vědátora pokusí zbylé trio trochu zkrotit a udělat si z něj zaslouženou legraci. Geek v „green-lanternovské“ mikině tak dostane pořádně zabrat – hlavně od Howarda, který má díky svým technickým znalostem možnost opravovat pojízdné kolečkové křeslo slavného fyzika Stephena Hawkinga (který si mimochodem na konci dílu střihne cameo), což nabízí Sheldonovi jedinečnou šanci ukázat mu svou práci o božské částici. A skýtá to taky hodně vtipných momentů s leštěním přezek u pásku, s Howardovou matkou ve zkušební kabince a hlavně s převlékáním se do dámských šatů, aby docílil uznání svého ega. Ten, kdo má rád herecké kreace Jima Parsonse (na nichž je celý díl převážně postaven), si určitě přijde na své, ostatní možná uznají, že pátá série už pomalu ale jistě omílá známé vtípky a postupy z prvních a mnohem lepších sérií. Přesto ale neurážející nadstandard.

Komentáře

  • Do této diskuze ještě nikdo nepřispěl, buďte první.
VSTOUPIT

Teorie velkého třesku: S05E20 - The Transporter Malfunction


ikona
mcb
 

Z hlediska proměnlivé kvality páté řady se jednalo o docela povedený díl, i když předchozím sériím stále nesahal ani po kotníky. První zápletka sledovala Raje a jeho odvěký problém se ženami, který se opět vyvinul ve sled trapných situací, v nichž je popíjení alkoholu tentokrát tím nejmenším problémem. Mnohem větší otazník visí nad sexuální orientací snědého Inda, jehož slabost pro kosmetické přípravky a roztomilé pejsky je přinejmenším znepokojující. Druhá dějová linie epizody představila tradičně škodolibého Sheldona, kterého pokouší figurka kapitána Spocka z dárkového balení transportéru. Jak to asi dopadne? Minimálně vtipnými dialogy a hláškami, díky nimž se Sheldor dobyvatel dostane i se svou postelí na odlehlou planetu, kde si malé cameo vystřihne i kultovní Gorn. Geekovské duše zaplesaly, ostatní ocenili Spockovy hračkářské pózy a pustili si v přehrávači další seriál.

Komentáře

  • Do této diskuze ještě nikdo nepřispěl, buďte první.
VSTOUPIT
© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
  1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
  2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
  3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
  4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace