Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Boba Fett: Zákon podsvětí | The Book of Boba Fett | 2021
csfd  imdb
režie: Robert Rodriguez, Jon Favreau
hrají: Temuera Morrison, Ming-Na Wen, Jennifer Beals

Boba Fett: Zákon podsvětí: Recap šesté epizody


ikona
tomasmy
book of boba fettdisney +mandalorianstar wars
Epizoda VI: Návrat (nejen) Jediho. 

Uběhl týden a máme tu další díl Mandaloriana. Ano, stejně jako posledně, i tentokrát se seriál o Bobu Fettovi věnuje Mandovi. A stejně jako posledně, i tentokrát nám přináší kvalitní podívanou a další důkaz toho, že nejlepší díly seriálu jsou ty, v nichž vystupuje hlavní hrdina jiného seriálu. Ovšem tentokrát nejen on, spolu s ním se totiž vrací i hromada dalších postav. A jednu z nich navíc nejspíš nečekal vůbec nikdo. Tak pojďme na to, protože dnes to bude opět velmi pozitivní.

 

Mando přilétá na planetu a hledá na ní Skywalkera, Skywalker a Grogu (dříve Baby Yoda) zvedají do vzduchu žáby, robotičtí psi staví školu pro budoucí rytíře Jedi (těch je zatím přesně 1), Mando místo Skywalkera naráží na Ahsoku a  prochází se s ní a Skywalker ukazuje svému mladému žákovi flashbacky se stormtroopery, kteří občas i něco trefí, v tomto případě několik rytířů Jedi. Jinými slovy, Luke za zvuků známých hudebních tónů Johna Williamse vyučuje nejroztomilejší postavu televizní i jakékoliv jiné historie a pronáší známé věty v pozměněné podobě a mně se to prostě celé hrozně líbilo a měl jsem úsměv od ucha k uchu.

Jo, a z pouště přichází cizinec, zlý westernový bandita v podání skvělého, ale nepříliš využitého Timothyho Olyphanta, který si nárokuje část pouště pro sebe. Respektive to prostě tak rozhodne. To už ale patří do Bobovy zápletky, čímž vám tímto odpovídám na palčivou otázku, zda se v této epizodě titulní postava seriálu opět objeví v seriálu. Ano, objeví, pobude zde ale jen asi o pět vteřin déle než posledně, tedy pět vteřin, během nichž pohlédne svému kolegovi do tvá... helmy a opět mu propůjčí prostor, protože s banditou jde také vyjednávat Mando. Přestřelku s ním už ale nespáchá ani on, tu obstará jiná postava – staronová, kterou jsme v hrané podobě ovšem ještě neviděli, druhý dnešní cizinec přicházející z pouště (tak se ostatně šestý díl také jmenuje).

 

Samotná „přestřelka“ je pak nejakčnější pasáží celé epizody, ale o nic adrenalinového se nejedná, protože i tentokrát se s akcí dosti šetří. Nástává tedy opět známý případ, kdy se za celou stopáž vlastně nic zásadního nestane a příběh se (téměř) nikam neposouvá. Činí tak ovšem tisíckrát zajímavěji, než v prvních čtyřech epizodách. Epizoda pátá zátím stále zůstává suverénně nejlepší, ale ta aktuální zůstává v jejím velice těsném závěsu. Kdyby každá epizoda vypadala takhle, bylo by to samozřejmě super, protože jsem s ní neměl vůbec žádný problém. Smutné je, že schopnost tvůrců pracovat s tím chlapíkem, po němž se celý seriál náhodou jmenuje, se znovu jeví ještě o něco tragičtěji než posledně, ale tak je to každý týden, takže to není nic zas až tak překvapivého. A to je škoda. Ostatně dokud byl v centru dění Boba, i ty záběry vyprahlé pouště byly nudné. A vida, sotva se změní hlavní postava, rázem jsou parádní!

 

Přestože tomu mnozí z vás možná ani nebudou věřit, Bobova kniha ještě není u konce, poslední epizodu aktuálně vysílaného seriálu (ovšem který to je?) dostaneme až příští týden a nějak si nedovedu představit, co v ní jako má být. Hrubou představu sice mám, ale nějak nevěřím, že to bude dobré. Ale rád se budu plést, jelikož ta příprava v posledních dvaceti minutách byla velmi příjemná, tak snad to k něčemu bude.

Boba Fett: Zákon podsvětí: Recap páté epizody


ikona
Diego.Dorlan
Návrat starého známého. 

Boba Fett se ve svém seriálu bohužel potýká se silnou nerovnováhou v kvalitě jeho dílů. První a třetí epizoda jsou zatím nejslabší, kdežto druhá a čtvrtá byly mnohem více povedené. Je tak úsměvné, že nejlepší epizoda seriálu je zrovna ta pátá, kde jsme samotného věhlasného lovce odměn vlastně ani neviděli. Na scénu se nám totiž vrátil starý známý, který nejen, že si ukradl celou epizodu pro sebe stopáží, ale zároveň nám přinesl i zatím nejlepší díl tohoto seriálu.

Mando se vrací na scénu ve velmi okázalém stylu a po výborné úvodní akci nachází cestu k dalším Mandalorianům. Zde má prostor nejen pro zotavení se ze svých cest, ale také na trénink s Darksaberem, který je nyní v jeho vlastnictví. Po určitých neshodách se svou fanatickou rodinkou pak vyráží na planetu se dvěma slunci, kde potkává několik starých známých a rozšiřuje portfolio technologií, které mu jsou k dispozici o jednu věc, která by jistě potěšila všechny piloty v předaleké galaxii.

Pátá epizoda seriálu Boba Fetta byla zatím to nejlepší, co nám tvůrci nabídli. Paradoxně to je jediná epizoda, kde na obrazovce vůbec nevidíme titulního protagonistu. Spíše se tak jedná o lákadlo na třetí řadu Mandaloriana, které jen tak mimochodem bylo odvysíláno v rámci jiného seriálu. A víte co? Osobně si vůbec nestěžuji, protože v případě této epizody bylo vše zvládnuto opravdu velmi dobře. Kamera nebyla tak líná jako v polovině předchozích epizod, příběh byl o poznání zajímavější a podobnou péči dostala i akce a další aspekty epizody.

Vzhledem k raketovému vzrůstu kvality v této epizodě opatrně doufám, že se to promítne i do zbytku série. Nově budeme mít s největší pravděpodobností to potěšení sledovat nejen unaveného Bobu Fetta, ale také Manda, jak spolu bojují s podsvětím Tatooine. Pokud by to tak dopadlo a seriál si udržel laťku alespoň těch lepších epizod, které jsme dosud mohli vidět, tak bych byl spokojený. Doufám, že tedy kvalita jednotlivých dílů  již nebude tak kolísat jako doposud, ale bude mít vzestupnou tendenci.

Komentáře

  • Do této diskuze ještě nikdo nepřispěl, buďte první.
VSTOUPIT

Boba Fett: Zákon podsvětí: Recap čtvrté epizody


ikona
Jokolo
Boba se dál plácá na místě.  

Minulá epizoda přinesla bolestivé vystřízlivění poté, co druhý díl dal naději, že možná nepůjde o tak zbytečný seriál, jak jsme se obávali. Proto mnozí z nás doufali, že sudé pořadí této části přinese opět emoce, zajímavou akci či prohloubení příběhu námezdního lovce. Ničeho z toho jsme se v této epizodě nedočkali. Místo toho opět sledujeme dvě časové linie, z nichž té méně zajímavé je samozřejmě věnována většina stopáže. Dozvíme se v ní, kterak Boba ke kamarádce Fennec Shand přišel. Kdo by v tuto chvíli čekal zajímavou zápletku či osvětlení počátku jejich vztahu, opět by čekal marně. Boba našel polomrtvou Fennec po událostech Mandaloriana ležet na písku, tak se ji ujal a zachránil jí. Proč? Kdo ví. Asi se polepšil. 

Dále se věnujeme akční odbočce, ve které se Boba s Fennec snaží získat zpět kultovní loď Slave I z Jabbova paláce. Zde by se nabízelo alespoň konečně prodat zajímavou akci či neotřelé nápady, když už je celá linka de facto zbytečná a příběh absolutně nikam neposouvá. Místo toho se však opět dočkáme zaměnitelných a nudných soubojů, až jsem přemýšlel nad tím, kdy se zpoza rohu vynoří Kevin Sorbo. A aby zbytečné akce nebylo málo, duo námezdních lovců, kteří se rozhodnou, že námezdními lovci už nebudou, protože zrovna sedí u ohně a chtělo to dojemnou scénu, se vydá na výpravu za brněním z beskaru, které si Boba zapomněl v břiše sarlacca. Bůhvíproč si nepamatuje, že když ze sarlacca při plném vědomí vylezl, celé brnění měl na sobě. Kdyby to ale věděl, nebyl by důvod pro rádoby kulervoucí scénu, která je stejně nudná, jako je zbytečná.

 

Celá epizoda působí tak, jako kdyby Favreau a jeho tým měli brainstorming, kde házeli do placu nápady, které na papíře znějí cool. A pak je pospojovali náhodným způsobem, aniž by přemýšleli nad tím, jak zajímavě posunout příběh, případně dát alespoň nějakou hloubku absolutně plochým postavám. Co takhle hodit tam preparátora s bílými dredy, který nám Fennec hustě sešije dohromady? - Supr, dáme to tam. - Tyjo a taky bych chtěl vidět, jak sarlacca někdo sejme seismickou náloží, co vy na to? - Jo, to bude bomba, nad tím budou teen fandové doma pohonkávat. - A roztomilej robot nám tam chybí, ať máme humor. - Šup tam s nim. - A ten černej wookie by mohl někomu urvat ruce, jakože odkaz na originální trilogii. A mohl by začít pracovat pro Bobu. - Tak jo, ale proč? - Nevim, zeptá se ho třeba prostě. - Tak jo, to bude super. 

 

Možná trošku přeháním a zní to hloupěji, než jak to ve skutečnosti v seriálu působí. Nelze se ale zbavit dojmu, že flashbacková linie celá působí dost zbytečně. To se naštěstí nedá říct alespoň o poslední části epizody, kde se Boba snaží vyjednat s místními klany z Mos Eisley podmínky pro potenciální válku s rybími hlavami. Tady je alespoň vidět snaha o dramatizaci a posouvání děje kupředu, byť to působí pořád velmi jednoduchoučce a mocenské války jsou tu vykreslené na úrovni leporela. Dějový oblouk se tu sice trochu rýsuje, stále je ale osazen nijakými postavami a celá série tak působí dojmem, že spíše než na vypiplaný scénář, zajímavé charaktery či zkoumání nekonečně bohatého světa se tu pořád jen prázdně jede na efekt. Hlavním pozitivem tohoto dílu tak zůstává, že jsme v něm neviděli gang s barevnými speedery a jejich důchodcovské honičky. 

Komentáře
VŠECHNY KOMENTÁŘE (8)

Boba Fett: Zákon podsvětí: Recap třetí epizody


ikona
Diego.Dorlan
Boba Fett rozšiřuje svůj tým a zjišťuje, komu všemu v Mos Espa vlastně vadí. 

Režii třetí epizody příběhu Boba Fetta a jeho dobývání kriminálního podsvětí planety Tatooine si na svá bedra vzal opět Robert Rodriguez a bohužel v důsledku toho trpí stejnými nedostatky jako první díl. Rutinní režie a vyprávění příběhu, které silně zaostává za možnostmi seriálu, zvláště po extrémně povedené druhé epizodě. Celkově mi třetí epizoda připomíná spíše ty horší epizody Mandaloriana se všemi jeho neduhy. Od krátké stopáže, až po dění, které v podstatě spíše představuje věci co nastanou, než že by měl díl samotný větší ambice na pobavení diváků.

 

Boba Fett se snaží sjednat pořádek ve své nové říši a pomalu upevňuje a rozšiřuje svůj vliv nad Mos Espa. Získává nové posily pro své plány, ale zároveň na sebe také přitahuje pozornost dalších hráčů, kteří by si rádi nárokovali pozici Daimyo. Jeho přístup, kde se promítá čest a pochopení působí velmi neotřele a originálně. Samotná exekuce ovšem trochu zaostává a mnoho drobných aspektů jeho cesty by si zasloužilo více prostoru.

Ani v této epizodě nechybí flashback. V něm sledujeme Bobu, jako reprezentanta Tuskenů, při vyjednávání a následném návratu k jeho lidem. Celá sekvence působí poněkud uspěchaně, ale to se dá připsat jejímu samotnému vyústění, které nám poskytne relativně předčasně něco, co jsme od minulého dílu všichni očekávali. Díl nabízí i relativně slušnou porci akce, která sice neurazí, ale ani nenadchne. Konfrontace s kartelem Huttů pak nabírá nový rozměr a místní Daimyo díky tomu získává nejen mocného spojence, ale také nové a mocné nepřátelé.

 

Po výborné druhé epizodě jsme dostali mnohem více rutinní epizodu, která sice naše protagonisty posouvá zase o kousek dále, ale dělá to vesměs nepříliš zajímavým způsobem, který ani několik světlých momentů dílu nemůže zachránit. Celkově tak mám trochu pocit, že se začínáme plácat na místě a Boba Fett jen řeší problémy, na něž mu někdo jiný ukáže, než aby projevil vlastní ambice. Takový dojem nemám bohužel jen z hlavní postavy, ale z celé epizody. Stále se jedná o zábavnou jednohubku, ale potenciál tu je určitě mnohem větší.

Boba Fett: Zákon podsvětí: Recap druhé epizody


ikona
Spooner
Boba Fett vs. vlak. 

Úvodní epizoda nové Star Wars seriálu o Boba Fettovi sklidila hodně rozporuplné reakce. Zatímco někteří byli nadšeni z westernové atmosféry a dospělejšího pojetí bez zbytečných roztomilých postaviček, ti méně spokojení pilot slušně odzívali a považovali epizodu za utahanou nudu. A já, ač docela spokojen, jsem vlastně chápal obě strany. Rádoby drsnější feeling i flashbacková část Fettova příběhu mi sice slušně sedly, rozvláčné tempo či fádní akci si však Robert Rodriguez mohl odpustit. O to překvapivější je, že pravý rozjezd přichází v podstatě až nyní, kdy už na režijní židličce nesedí veterán Rodriguez, ale „jen“ televizní režisérka Steph Green.

Boba Fett a Fenec se snaží od nájemného zabijáka zjistit, kdo že si objednal jeho vraždu. I když stopy vedou k místnímu starostovi, za rohem už číhají jiní nečekaní nepřátelé. No, a do toho tu máme zase hodně vydatnou porci flashbacků, v nichž si lovec odměn získává respekt v táboře Tuskenů a hodlá jim pomoci s jejich velkým problémem.

Ano, po příběhové stránce se tu toho na první pohled opět zase tolik nestane. I přesto má ale druhý díl daleko větší spád, tah na branku a i po vizuální stránce už to celé nevypadá tak lacině a televizně jako posledně. Režisérka má totiž řemeslo evidentně pevně v rukou, nabídne tentokrát divákovi poměrně dost zajímavých momentů a linka okolo sbližování se s Tuskeny funguje i přes minimum dialogů solidně. Vrcholem epizody je pak samozřejmě přepadení vlaku, které je až překvapivě velkorysé, akčně nabušené a Steph Green zde má po akční stránce podstatně více energie a nápadů než minule podstatně línější Rodriguez. Na druhou stranu, Temuera Morrison se sice snaží, seč může a nějaké to charisma přeci jen má, v akčních scénách má však hodně velké limity. A chvílemi jsem si říkal, zda jsme po těch letech opravdu chtěli vidět ikonického Bobu Fetta jako unaveného šedesátníka.

Boba Fett mě tedy i tento týden celkem příjemné pobavil, hodně otazníků ovšem zůstává. A to zejména kolem příběhu. Začíná mě totiž malinko znervózňovat, že valnou většinu dílu opět zabraly flashbacky a hlavní dějové lince se tvůrci věnovali sotva deset minut. A pevně doufám, že to není tím, že tu není po příběhové stránce vlastně co vyprávět. A kdyby se vedle Boby Fetta začala profilovat i jiná výrazná postava, také by to asi nikomu nevadilo. The Book of Boba Fett tedy i nadále obstojně plní atributy Star Wars jednohubky, do velkého nadšení je ale pořád přeci jen daleko.

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
  1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
  2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
  3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
  4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace