Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Boba Fett: Zákon podsvětí | The Book of Boba Fett | 2021
csfd  imdb
režie: Robert Rodriguez, Jon Favreau
hrají: Temuera Morrison, Ming-Na Wen, Jennifer Beals

Boba Fett: Zákon podsvětí: 1. řada


ikona
Redakce
boba fettbook of boba fettdisney+mandalorianstar wars
Zasloužil si Boba Fett vůbec svůj vlastní seriál? 

Ano, druhý hraný seriál z předaleké galaxie už máme za sebou a tentokrát se na stream Disney+ vydal samotný Boba Fett. A po obřím úspěchu Mandaloriana se od něj také čekaly velké věci. Jenže minimálně u nás v redakci to populární námezdní lovec tak jednoduché neměl. Dokázal tedy Boba Fett nakonec přesvědčit o tom, že si svůj vlastní seriál zaslouží? A je novinka určena i někomu jinému, než jen opravdu skalním Star Wars fandům? No, nečeká vás teď úplně příjemné čtení.

Jak to vidí Spooner:

Po prvním díle jsem ještě měl tendenci nad Boba Fettem trošku držet ochranou ruku a naivně jsem doufal, že nám Robert Rodriguez a spol. naservírují v rámci mezí chlapácké a drsné dobrodružství ze světa Star Wars. Jenže to, co přišlo poté, byla marnost v mnoha ohledech. A já vlastně ani nevím, kde pořádně začít. Zpočátku jsem měl v příběh bývalého námezdního jezdce celkem víru, protože flashbacky – ač často příliš přetažené – byly v linii s Tuskeny docela slibné a dávaly slavné postavě trochu jiný rozměr. Jenže tyto základy nakonec nevedly naprosto k ničemu, flashbacky po čase vyšuměly do ztracena a titulní postava zůstala přes veškeré snahy totálně plochá a nezajímavá. A to i kvůli tomu, že Temuera Morrison to v hlavní roli prostě neutáhne a sledovat ho v akčních pasážích je často poměrně bolestivé. Což se dá ostatně říct i o Rodriguezovi, který na režijní židličce až překvapivě selhává, jeho akce často hraničí s parodií (honička na skútrech!) a Dave Filoni i čím dál jistější Bryce Dallas Howard ho se svými epizodami bez problémů válcují.

Nejvíce ovšem Boba Fett zklamává v rámci příběhu, který by se dal sfouknout během dvou epizod. Pokud jste doufali, stejně jako já, o pokus o Star Wars gangsterku, v níž bude postarší drsňák pletichařit proti ostatním klanům, čeká vás zde poměrně velká bolest. Zdejší děj je totiž opravdu příšerně plytký, hloupý, odfláknutý a působí dojmem, jako by se o gangsterku pokoušel šestiletý kluk. A místo toho, aby se budoval napínavý a funkční příběh, tvůrci natahují stopáž nejdříve flashbacky a poté pátou a šestou epizodou, které ovšem vypadly z jiného seriálu, hlavní postava se v nich vůbec nevyskytuje a já považuji jejich zasazení do této novinky v podstatě za přešlap, kvůli němuž výsledek už vůbec nedrží pohromadě. 

A to i přes jejich nepopiratelné řemeslné kvality, pár vděčných momentů, prokazatelně větší rozpočet a obří nálož fan servisu, jenž měl ale skalní fandy jen lacině uchlácholit a nechat je zapomenout na předešlé díly. A na fakt, že tvůrci nemají v celé sérii vlastně co vyprávět. Ve výsledku však pro mě i tyto dva zářezy prohlubují scenáristickou marnost celého seriálu, ale v podstatě i celého nastavení aktuálního SW univerza, v němž se tvůrci stále točí v kruhu a místo zaměření na kvalitní příběhy a posouvání věcí kupředu se sází jen na nostalgii a prvoplánové podkuřování skalním fanouškům. Mnohým z nich to stačí, mně už ale rozhodně ne. 5/10

Jak to vidí Jokolo:

Upřímně a s vervou jsem se snažil o to, abych k Bobovi přistupoval nestranně. Přestože mi celá postava vždy připadala nezajímavá a hype kolem Mandaloriana mě absolutně minul, doufal jsem, že tvůrci přijdou s čímkoliv, co by nesázelo jen na laciný fanservice a nepůsobilo by jako něco, co dávají ve čtvrtek v půl čtvrté na Nova Gold. Byl jsem ochoten přijmout i to, kdyby série sázela na epizodní příběhy bez většího přesahu, které by alespoň dávaly smysl a přinesly by zajímavé využití nekonečně bohatého světa. A nepřišlo nic z toho. Celá premisa je až směšně jednoduchoučká – Boba shromáždí bandu náhodných lidí, aby si na konci měl kdo zastřílet. Motivace postav je v tomto seriálu sprosté slovo. Vysvětleno není nic, veškeré dějové odbočky slouží jen tomu, aby se děj dostal do míst, které působily cool na concept artech. Věřím, že právě nad nimi si tvůrci seriálu museli pohonkávat stejně intenzivně jako teen fandové, kteří díky tomu seriál hodnotí jako to nejlepší, co nám svět Star Wars přinesl. Mluví se o poctách starým sci-fi flákům nebo westernové atmosféře, což jsou ale bohužel jen vzletná slova, jež se snaží zakrýt tupou prázdnotu celého seriálu.

V půlce seriálu přijde divně uchopená odbočka k Mandalorianovi. Dvě epizody jsou věnovány prakticky jen jeho dějové lince a Boba absentuje. Což rozhodně nikomu nevyčítám, Boba je napříč seriálem pouze plochá figurka hlubokým hlasem odříkávající vzletné hlášky o věrnosti. Rozhodnutí věnovat se Mandovi a dvě epizody de facto vytrhnout z byť jednoduchého, přesto kompaktního děje, ale působí násilně a rušivě. Jako kdyby si Favreau v průběhu natáčení uvědomil, že točí srágoru, a snažil se to zachránit podbízením se oblíbenými postavami, jimiž Mando a Grogu bezesporu jsou. Obě epizody jsou sice plné vaty, příběh posouvají jen málo a slouží jen k tomu, aby nás známé tváře zahřály u srdíčka a připomněly nám, že nesledujeme Xenu, ale Star Wars. Přesto se jedná o nejlepší části série, a to právě proto, že se nesoustředí na hlavní dějovou linku. Což je vpravdě tragické a děj kvůli tomu nepůsobí kompaktně, ale amatérsky.

Prostředí seriálu je prázdné, neživé a levné. Okupují ho totiž zmiňované nezajímavé charaktery z omalovánek, které jsou možná jinak barevné a veliké, ve výsledku ale všechny naprosto stejné. Husté, drsné, házející hlášky a neohrožené. Téměř žádná z postav v sobě nemá ani špetku konfliktu nebo motivace. Černý wookie vypadá dobře, ale jakékoliv jeho jednání je nevysvětlitelné. Motorkářský gang byl komický už v prvních vteřinách a jak série pokračovala, stával se čím dál nesnesitelnějším. Klany v Mos Eisley, jež nejspíš měly tvořit podstatnou dějovou část bojů o moc, bez udání jakýchkoliv důvodů přecházejí z jedné strany na druhou. Zrada, které se Boba dočká v poslední epizodě, tak nemá absolutně žádný dopad a působí jen jako levná snaha o dramatizaci, aby po sobě mohlo střílet víc lidí. I samotná akce, které se opět musel ujmout vyčpělý Rodriguez, je pomalá, nudící a příšerně nelogická. Opět se tu sází na dobře vypadající momenty, jež jsou rádoby kulervoucí, ve výsledku ale jen doplňují obrázek o pouhé snaze poskytnout hezky vypadající výjevy, o nichž se bude mluvit a naženou lajky na sítích.

Nechci říkat, že se nepovedlo nic. Při některých úvodních dílech a rozvíjení linky s Tuskeny jsem měl dojem, že tvůrci se pokouší vykročit novým směrem a poskytují neživé postavě, jejíž oblíbenost tkví pouze v brnění, povedenou backstory. Tento dojem ale bohužel rychle zmizel pod tíhou hlavní dějové linie, která na tu flashbackovou nijak nenavazovala a dojem kompaktnosti tak byl roztříštěn. Mandalorian mě nijak neoslovil, ve srovnání s plešatým pupkáčem ale poskytl vcelku vítané osvěžení, byť mohly jeho díly být nosnější a méně nudit asi stohodinovým stavěním lodi. Potěšilo mě i CGI v konkrétních scénách (všichni víme jakých), které oproti poslednímu dílu Mandaloriana působí jako z jiného vesmíru a ne jako z Malování. Bohužel ale z toho pozitivního dovedu vypíchnout jen tyto jednotlivosti, co ve výsledku moc neovlivňují celkový dojem z prázdného, tupého a na efekt hrajícího seriálu bez jasné koncepce. 3/10

Jak to vidí tomasmy:

Po skvělé druhé sérii Mandaloriana jsem se na Bobu Fetta docela těšil, a to i přesto, že k mým oblíbeným postavám se nikdy neřadil (tatík byl lepší). Že to ovšem po dějové stránce bude taková nuda, to jsem tedy vážně nečekal. Celkový dojem z nezajímavého seriálu zachraňují jen epizody číslo 5 a 6, které, jak už víte, jsou pokračováním Mandaloriana a Boba se v nich prakticky neobjevuje. A o to smutnější právě je, že je těch zbývajících pět dílů úplně o ničem. Temuera Morrison v titulní roli je víc, než cokoliv jiného, naprosto nezajímavý a necharismatický a za akčního hrdinu ho rozhodně (již) považovat nelze. Děj je utahaný, prakticky nic zajímavého se v seriálu po celou dobu neděje (stále hovoříme o těch pěti epizodách řešících hlavní zápletku) a ty záživnější momenty tady reprezentují pouze flashbacky v prvním díle a závěrečná honička ve třetím.

Co naopak chválím, je vizuál. Má to parádní westernový feeling a krásnou kameru, Star Wars jsou v tom pořád vidět i cítit (ty osmdesátkové – atmosféra je prostě zachycena perfektně) a nechybí výtečný soundtrack, ten je navíc dokonce ještě lepší, než v Mandovi. Při sledování jsem se ovšem opravdu bavil jen málokdy, přesto jsem se nevzdával, a věřil, že alespoň finále bude důstojné. Místo toho jsem dostal lov na tatooinskou godzillu. Neni nic krásnějšího, než zjištění, že celý seriál směřoval právě k tomuto momentu, ač mu nic nenasvědčovalo. Z vizuální a technické stránky jsem tedy z Boby naprosto nadšen a dvouepiodní odbočka s Mandem je zcela perfektní (a za 10/10). A právě ta může za to, že nakonec celý seriál hodnotím o něco lépe. A zatímco na nového Manda se těším, bez další řady Boby Fetta bych se klidně obešel. 6/10

 

Komentáře
VŠECHNY KOMENTÁŘE (7)

Verdikt

avatar5/10

Redakce


Hodnocení redakce

 • avatar1/10

  do_Od

 • avatar5/10

  Diego.Dorlan


Hodnocení čtenářů

 • avatar7/10

  RoBo

 • avatar4/10

  max452

 • avatar6/10

  xxendxx

 • avatar4/10

  Xardas

 • avatar7/10

  Palo111

 • avatar7/10

  Spiker

 • avatar6/10

  LordOwl

 • avatar6/10

  Sub-Zero

 • avatar7/10

  Tranda-lina

 • avatar7/10

  Elerrina

 • avatar6/10

  DejvecD

 • avatar5/10

  Attikus

Boba Fett: Zákon podsvětí: Pilot


ikona
Spooner
Utáhne legendární námezdní lovec vlastní sólovku? 

Služba Disney+ už si i za své krátké působení vybudovala hezkou tradici – každou zimu nám evidentně hodlá servírovat hraný seriál ze Star Wars univerza. A jelikož Mandalorian to do třetice nestihl, převzala za něj letos štafetu jedna z nejikoničtějších postav z předaleké galaxie, Boba Fett. Jak už jsme se ve druhé řadě Mandaloriana dozvěděli, tak domněle mrtvý námezdní lovec události šesté epizody přeci jen přežil a Robert Rodriguez nám jeho návrat naservíroval v jedné z epizod v dost stylovém balení. A tak nyní známý režisér společně s prověřeným Jonem Favreauem dostal na starost jeho sólovku. Dokáže ovšem tato postava, která dosud bývala v pozadí, i přes svůj kultovní status utáhnout vlastní seriál? A zvládne to i jeho představitel Temuera Morrison? Úvodní epizoda nám to ještě zcela nezodpoví a bohužel rozhodně není pro každého.

S legendárním lovcem odměn se setkáváme tam, kde jsme ho v druhém Mandalorianovi opustili. Boba Fett se na planetě Tatooine stal novým kriminálním bossem a společně se svou pravou rukou a špičkovou vražedkyní Fennec Shand se snaží na písečné planetě pořádně uvést a získat si respekt.  A chce k tomu zvolit jiné metody, než jaké používal jeho slavný předchůdce Jabba Hutt. Jenže brzy zjistí, že to coby nová hlava podsvětí nebude mít vůbec jednoduché a na obzoru se objevují první nepřátelé. A do toho ještě sledujeme Bobův příběh z minulosti, v němž se dozvíme, jak se vůbec dostal z žaludku Sarlacca a co se s ním poté dělo.

Už od počátku je pak evidentní, že Rodriguez chce natočit malinko drsnější a temnější podívanou, tedy aspoň v rámci Star Wars univerza a disneyovských mantinelů. A nutno říct, že se mu to docela daří. Úvod má celkem solidní atmosféru, v níž se opět spoléhá i na westernový nádech a známý režisér se snaží obejít bez typických diváckých trademarků. Na roztomilé potvůrky tak můžete zapomenout, stejně jako na humor a či nějakou obří porci dialogů. Ve stylu vyprávění a příběhu se pak nikam nespěchá a zejména ve flashbacku nám servíruje v podstatě chlapácký kousek, který si skalní fandové a čtenáři všemožných komiksů a knížek s titulním hrdinou užijí.

Jenže zatímco ve flashbaccích novinka zaujme, v „současnosti“ už to začíná skřípat. Seriál o Boba Fettovi by chtěl být také vesmírnou gangsterkou, v této lince je však zatím scénář docela nezajímavý a dokonce mění titulního hrdinu, který si loni v Mandovi dokázal sám poradit s desítkami stormtrooperů a sestřelit jim loď, v tak trochu chybujícího naivu, jenž si najednou nedokáže poradit ani s pár pěšáky se štítem. Je mi jasné, že v této zápletce jsme na úplném počátku, ale v tomto ohledu chápu kritičtější ohlasy, podle nichž není Bobův příběh zatím zrovna moc chytrý a moc se toho v něm nestalo.

Rodriguez pak sice umí budovat westernovou a poněkud drsnější atmosféru, v níž je občas vidět, že by rád šel až na krev a urval někomu hlavu, ale i od něj jsem čekal malinko více. A to zejména po akční a vizuální stránce. Ano, výprava nám opět dodá jen pár baráků, poušť a sem tam nějakou digitální potvoru. A akce, v níž se měl hollywoodský matador teoreticky nejvíce vyblbnout, je naprosto fádní a televizní. I přes řídký děj ovšem díl i díky jeho svižné režii hezky uteče, jeho láska ke Star Wars je v úvodu dost znát a i ve slabších pasážích ho zachraňuje skvělá hudba Ludwiga Göranssona.

Start novinky The Book of Boba Fett sklízí velmi rozporuplné reakce. Skalní fandové legendárního lovce řvou na internetu nadšením, nemalá část lidí v čele s dalšími členy naší redakce ale zatím spíš zívá nudou. A já jsem tak někde mezi. Chápu všechny výtky kritiků a nové dobrodružství Boby Fetta má zatím mušek opravdu víc než dost. Já jsem se však vlastně příjemně bavil a dostal jsem slušný příslib toho, že tentokrát bychom mohli dostat přeci jen o něco drsnější a chlapáčtější kousek ze světa Star Wars, jenž se obejde bez humoru a roztomilých lákadel pro malé publikum. Otázkou zůstává, zda to diváky, kteří žrali Mandaloriana, bude vůbec zajímat. A zda po pár epizodách naivní gangsterské zápletky nezměním i já názor. Vyloučit to nemůžu, vlastně je ta šance bohužel docela velká, i přesto budu tentokrát za hodného a dám mírný palec nahoru s opatrnou sedmičkou. 

Verdikt

avatar7/10

Spooner

Boba Fett se stal na planetě Tatooine novým kriminálním bossem, při získávání respektu to však nebude mít vůbec jednoduché. A jednoduché to nebude mít ani u diváků. Robert Rodriguez by totiž rád naservíroval trošku drsnější a chlapáčtější podívanou s westernovou atmosférou. Pilot sice rozhodně nechytne každého, potenciál pro trochu jiný SW počin tu ovšem přeci jen je.


Hodnocení redakce

 • avatar4/10

  do_Od


Hodnocení čtenářů

 • avatar9/10

  calimero

 • avatar7/10

  Spiker

 • avatar4/10

  Jokolo

 • avatar8/10

  Vault_13

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
 1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
 2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
 3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
 4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace