Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Stoupenci zla | The Following | 2013-2015
csfd  imdb
tvůrce: Kevin Williamson
režie: Marcos Siega, Joshua Butler
hrají: Kevin Bacon, James Purefoy, Billy Brown, Cheri Christian, Shawn Ashmore

Stoupenci zla: Epizoda 7


ikona
Davies182
Kdo s koho? Ze zvratů v nejnovější části oblíbené sledovačky se nám ještě teď točí hlava.  

No to jsou nám tedy novoty! Vážně ani jeden flashback v nejnovější epizodě The Following s názvem Let Me Go? Už to tak bude. A dá se to úplně krásně pochopit, protože by na ně tentokrát jednoduše nevyzbyl čas: transport z vězení a bitky v doupěti zla? Proč ne. Dějové linie skáčou mílovými kroky jedna přes druhou, o nudě se nedá hovořit. To ale divákovi vlastně moc nepomáhá, jelikož základní příběhový nosník stojí stále na stejném místě a hrdinové se chtě nechtě točí v bludném kruhu.

Carroll má pořád navrch, Bacon následně doslova o život sprintuje na (h)různá místa činu, ale furt nic.  A upřímně už to nejenže začíná být notně ohrané, ale hlavně se tu pomalu ale jistě vytrácí veškeré myslitelné napětí. Com´on, my už dávno pochopili, že hlavní záporák je prostě borec a ústřední klaďas mu usekne hlavu až v úúúplně poslední epizodě! Scénáristi nás už neoblafnou ani krátkým Joeho útěkem, protože víme, že zase stejně zákonitě skončí v prackách padouchů! A Hardy se může snažit jak chce, ale stejně "kvůli němu" bude sem tam muset někdo pod drn. Chce to výrazné osvěžení, vážení. A už Ryanovi konečně přidělte stálého usain-boltovského parťáka, kterej za něj všechny ty zloduchy pochytá!

Co ale k tak jasně nalinkovanému thrilleru přidávat? Fatálnější zvraty? Více drámy na úkor akce? Mimozemšťany? Nebo Arnolda Schwarzeneggera? Ach jo. Líbí x Nelíbí - je to na vás. Onu poslední shledávací scénu, která opatrně nabádá k dalším minimálně pěti sezónám, pak raději ani nekomentuji. Rozhodněte si ostatně už poněkolikáté sami, zdali se vám tahle neustále schválně přeháněná thrillerová hříčka vlastně pozdává, nebo ne. 


Stoupenci zla: Epizoda 6


ikona
JAn_G
Jak pokračuje Hardyho hon za sériovými vrahy? Sofistikovaně anebo lacině? 

Každý má svou roli, tak zní poselství nejnovější kapitoly The Following. Něčí úloha se pomalu blíží k nečekanému konci, jiným právě začíná. Ryan Hardy se ocitá v zajetí trojice únosců malého Joeyho a Claire se pomalu seznamuje se svým nohsledem Charliem a částečně nakukuje pod pokličku Carrollova plánu. Jacob, Paul a Emma mezitím hrají o čas a čekají na instrukce od tajemného spojence, skrývajícího se pod pseudonymem Roderick (Usher).

Pokud vás pátá epizoda nadchla, bude vaše nadšení s největší pravděpodobností přetrvávat i nadále. V opačném případě se vaše rozhořčení prohloubí až na neúnosnou míru. Název The Fall totiž skvěle rámuje celou epizodu. Napětí se vyloženě utápí v hektické konstrukci děje a výslech únosců přímo hraničí s kýčovitou mizérií. Nepříhodných a doslova otravných flashbacků si tentokrát užijeme do sytosti a aby toho nebylo málo, scénáristi si pro nás dokonce přichystali i flashbacky ve flashbacku, které ve výsledku postavy, jichž se týkají, paradoxně ještě více zcizují. Tudy cesta rozhodně nevede.

Že jsme dříve používali termíny jako sofistikovaná kriminálka? Silná slova! The Following rapidně klesá do vod tuctového, ulízaného průměru, plného samoúčelných procedurálních klišé. Další odhalení Carrollova řetězce následovníků už ničím nepřekvapí, nýbrž jen zbytečně a hlavně lacině protahuje prostinký děj. I ta systematická práce s cliffhangery se stihla za pouhých šest epizod značně okoukat a jenom dokazuje vehementní snahu Foxů o novou Čtyřiadvacítku. A to před sebou máme ještě dalších devět epizod...


Stoupenci zla: Epizoda 5


ikona
Spooner
Jak se nadále vyvíjí Ryanovo pátrání? Má Carroll stále navrch? 

Tak se nám to konečně začíná zase pěkně rozjíždět. Minulé dvě epizody totiž dosavadní děj příliš neposunuly a některým divákům už začalo docházet, že nás možná žádná sofistikovaná a chytrá detektivka ani nečeká. Pátý díl však přece jenom vrací tvůrce zpátky do sedla, protože se nám celý příběh konečně zas o něco posouvá.

Malý Joey se totiž dostane k telefonu a zavolá své zoufalé matce. FBI tak získává orientační polohu úkrytu mladých psychopatů a neohrožený Ryan konečně vyfasuje bouchačku a jde dítě hledat. Trojici mladých vrahounů se mezitím začíná situace čím dál více vymykat z rukou a i jejich mladý vězeň Joey už ví, že zde není vše v pořádku. Joe Carrol pak v lapáku spřádá další plány a pomocí vystrašené právničky je dostává do pohybu. Zoufalá a naivní Claire se pak chytne na Carrolovu léčku.

Je toho zkrátka dost a dost, tempo je svižné, atmosféra napínavá a mrtvoly řádně přibývají. Člověk se prostě ani na chvilku nenudí a Kevin Bacon si stále říká o nominaci na Emmy a další ceny. Jenže pak je tu ještě ten scénář. Hlavní dějové linie se sice vyvíjí hodně solidně, ale ani tentokrát se tým okolo Kevina Williamsona nevyhne několika žánrovým klišé a celá ta hra na chytrou a sofistikovanou kriminálku jim vlastně moc nevychází. Každý týden nás vynikající James Purefoy v záběrech z minulých dílů přesvědčuje, že nás čeká hodně překvapení, ale žádných šokujících twistů jsme vlastně ještě nedočkali. A to je celkem škoda.

Stále se ovšem jedná o výborně natočenou kriminálku, která nás díky pravidelné porci napětí a výtečnými cliffhangery vždycky zaručeně donutí koukat se i příště. Zvláště tentokrát naběhly závěrečné titulky v té nejnapínavější chvíli a konfrontace mezi Ryanem a třemi Carrolovými ovečkami má zatraceně velký potenciál. Snad ho scénáristé dokážou patřičně využít.

Komentáře

  • Do této diskuze ještě nikdo nepřispěl, buďte první.
VSTOUPIT

Stoupenci zla: Epizoda 4


ikona
mcb
Jak dopadla další kapitola Carrollovy knihy? 

Pronásledování pokračuje, avšak čím dál pozvolnějším tempem. The Following se od prvních dvou nahuštěnějších dílů takřka zastavuje na místě a my se nyní nedočkáváme dalších napínavých „kapitol“ Carrollova literárního opusu, nýbrž tuctové kriminální rutiny, kterou sem tam osvěží zajímavý flashback. Jak již minulý týden naznačil kolega Jan_G, rozdělení diváků na dva tábory je nevyhnutelné – jedni stále předpokládají, že pod Williamsovým dohledem jde o sofistikovanou hru s očekáváním, druzí v tom vidí jen nezajímavý investigativní seriál.

Čtvrtá epizoda s označením Mad Love podle svého názvu tematizuje různé vztahové zapeklitosti a vyložení si slova „láska“. Více se začíná prohlubovat vztah Hardyho a Claire, čemuž prospívají hlavně flashbacky z minulosti, komplikuje se také milostný trojúhelník únosců malého Joeyho. Samotná „hlavní“ zápletka se podle mustru opět rozděluje na dvě epizodní zápletky – v jedné musí Hardy čelit únoskyni své sestry (která se mstí za vraždu svého manžela z předchozího dílu), v druhé se musí únosce Will vypořádat se svým prvním zabitím. Nic moc objevného – primárně to sice moc neposouvá děj, ale alespoň to trošku víc profiluje postavy. Bude s nimi pak rozehrána napínavá hra?

Na to je stále těžké odpovědět. Geniální masový vrah Joe Carroll pořád dřepí v cele a ve svých třech minutách stopáže vždy pronese nějakou sofistikovanou narážku a tím to hasne. Policejní složky stále nemůžou lokalizovat únosce a na místa činu zásadně přijíždějí jako poslední. A zanedbána nezůstávají také klasická žánrová klišé – proč proboha Hardyho parťák nezasáhne neozbrojenou ženskou dříve, než začne zdlouhavé mučení a povinný monolog o pomstě? Samé otázky...

Oproti předchozímu mrazivému závěru („They are teaching him!“) nepřináší The Following tentokrát žádné pozdvižení. Zkrátka jen další profesionálně natočenou žánrovou práci, která nyní oproti svým předchůdcům nepříjemně přešlapuje na místě. Nelze nezmínit, že od takového zásadního převracení diváckých očekávání z prvního dílu jsme očekávali trochu více než jen mírně atypickou kriminálku. Nezbývá než doufat, že si tvůrci připravují půdu pro to, až ta strhující a napínavá jízda skutečně začne...

A jak se líbil čtvrtý díl vám? K jakému táboru se přidáváte?

Stoupenci zla: Epizoda 3


ikona
JAn_G
Jak si stojí nová kapitola Williamsonova thrilleru? Máme se stále na co těšit? 

Máme za sebou další kapitolu Caroll-Hardyho sequelu a jak se tak zdá, i naše redakce se pomalu začíná rozdělovat na dva tábory. Jedni se nechtějí nechat přesvědčit Williamsonovou vychytralostí, zato druzí se okamžitě přidali k jeho následovníkům. Bude The Following skutečně tím seriálem, na nějž jsme tak dlouho čekali?

Třetí epizoda si nadále udržuje dynamické tempo a nenechá diváka ani na chvíli vydechnout. Jejím základním motivem je pomsta zaměřená na skeptiky, kteří nesmazatelně pošpinili Carollovu práci a jejím vykonavatelem je záhadný útočník v latexové masce Poea, jehož identita byla až doposud utajena. Kevin Williamson ovšem sestoupil z pozice scénáristy a nová kapitola téměř okamžitě začíná dřít. Nahuštěný děj místy postrádá předchozí nadhled a namísto původního napětí jen nezaujatě sledujeme policejní pátrání a další vraždění, které ne a ne vtáhnout. Nehledě na to, že v jednotlivých klimaxech má protentokrát divák jednoduše navrch. Problematicky se jeví i flashbacky Carollova kultu, jež místo klubu začínajících sériových vrahů připomínají klub zarputilých čtenářů americké literatury, plánujících novou LARPingovou strategii.

Oproti tomu však stojí flashbacky z Hradyho prvního setkání s Carollem a jejich vzájemná chemie při konzultaci Poeovských vražd, které jsou při nejmenším působivé a s přehledem by se na nich dala vystavět celá epizoda. The Following nejde upřít ani dokonalá práce s cliffhangery upomínající na klasické serializované romány z 19. století. U závěrečného „They are teaching him“ vás udeří mráz v zádech tak silně, jako nikdy předtím. Rozhodně se máme na co těšit.

A co vy? Budete Carolla následovat až do konce, nebo přechytračíte Williamsona a pustíte jeho seriál k ledu?


Komentáře

  • Do této diskuze ještě nikdo nepřispěl, buďte první.
VSTOUPIT

Stoupenci zla: Epizoda 2


ikona
Davies182
Epesní thrillerová hra pokračuje. Stojí Bacon s Purefoyem stále za to?  

Již sedm dní za sebou máme odvysílání očekávaného pilotu napínavého The Following, většině členů redakce ale ta doba přišla jako nekonečné týdny. A vám určitě taky. Teď je druhá epka konečně tady - jak v očích divákových obstálo dalších televizních čtyřicet minut ve společnosti herecké elity, navíc v kulisách nervydrásajícího kriminálního příběhu? Praská v nové epizodě pod producenty z FOXu led?

Ani náhodou. Tady se ani nejspíš o žádném ledu mluvit nedá, vše totiž i nadále neochvějně stojí na pevném betonovém podloží. Vyšetřování musí lítat. Pohřešovaná osoba (navíc v prackách pološílených lumpů), to není žádná legrace. Není čas na otravný policejní protokol či prověrky, zda-li je Hardy (Bacon) po letech schopný akce. Jede se dál, zatím pak pod dohledem stejného režiséra i scénáristy, jako minule. Což je vidět: storyline se ne a ne zastavit. Naštěstí! Autoři bravurně pracují s již představenými postavami dvou domnělých gayů a ošetřovatelky, sem tam si vypomůžou čím dál lepším flashbackem. Že by jedna z nejsilnějších stránek seriálu do budoucna? Zcela jistě. Rukopis tvůrce Vřískotu je stále dobře patrný, v seriálu lze častěji narazit na nezaměnitelné prvky hororu. Ať si schválně hodí kamenem ten, kdo během uplynulého děje minimálně dvakrát nevyletěl s vykulenýma očima z kůže. A ty svěží hrátky s divákem!

Tempo je jednoduše vražedné. Mohlo by se možná zdát, že celý projekt zatím nápadně připomíná nedávné akční TV drama Missing se Seanem Beanem nebo Terkou Voříškovou, ovšem pozor. Tady žádná nastavovaná kaše nehrozí - obavy se nenaplnily, zbytečných minut navíc se tu jen tak nedočkáte. Co chtít víc? Purefoyovi se i tentokrát za očima pousmívá ďábel, takže pamatujte: "Tohle je jen začátek. Mám pro tebe ještě tolik překvapení!" Jo, těšíme se na ně. Sem s nimi!

Komentáře

  • Do této diskuze ještě nikdo nepřispěl, buďte první.
VSTOUPIT
© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
  1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
  2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
  3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
  4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace