Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Stoupenci zla | The Following | 2013-2015
csfd  imdb
tvůrce: Kevin Williamson
režie: Marcos Siega, Joshua Butler
hrají: Kevin Bacon, James Purefoy, Billy Brown, Cheri Christian, Shawn Ashmore

Stoupenci zla: Úvod 2. řady


ikona
Davies182
Nejen Kevin Bacon se vrací v nové sezóně televizní thrillerové hříčky. Stojí za to?  

Takže teda při rozdělování úkolů zase jednou díky, Hlade, no. Ale já si tu recenzi užiju, to jako ne, že ne...

A jedem. Jedno slovo – vzkříšení. Dle zjednodušeného encyklopedického výkladu se jedná o, cituji: "obnovené spojení ducha a těla nebo přivedení někoho ze smrti do života". Já vím, já vím – nic nového pod sluncem. Přeci jen se jedná o bezmála dva tisíce let známou událost (hádky typu historie vs. sci-fi si nechme na jindy), jíž se od nepaměti prozíravě a milerádi ohánějí také tvůrci románů a filmové kultůry. Posuďte nicméně sami. Pamatujete?

O co tedy jde: vyfasoval jsem holt ke kritickému zhodnocení start druhé řady roztomile hloupoučké krimi (v dobrém slova smyslu), The Following. Jako bych před časem v recenzi schválně kolegy nestrašil, že po minulém season finale s Baconem nadobro seknu, že ano (a že budou muset ve sledování a psaní pokračovat jiní). Prdlačky. Ale tak nakonec proč ne, třeba to nebude tak strašné, přesvědčoval se poslední dny Davies. Inu? Ne, není. Ale je to ještě mnohem rozporuplnější než posledně!

Snad nikdo si v souvislosti s aktuální recenzí vlastně ani nemůže stěžovat na vyzrazení spoilerů. Proč? Foxové na zmrtvýchvstání ústředního záporáka přeci jen (ne)nápadně vystavěli celou letošní kampaň. A kdyby jen to. Ruku na srdce, copak vám jakožto divákům nebylo už před rokem po výbuchu u majáku jasné, že se největší fanoušek Edgara Allana Poea s tváří Jamese Purefoye vrátí? Odpovím za vás: jasně, že bylo! Ovšem pozor, comeback dua Carroll & Hardy je nyní i přes veškeré výhrady, které zatím po S02E01 mám, celkem sympatickou podívanou. Ono je to totiž hlavně o tom, zvyknout si na účelově přestřelené scénáristické postupy, a bavit se u nich.

Kéž by to bylo tak jednoduché! Ne každý dokáže ignorovat např. smělé pokračování v naprosto idiotských kriminalistických postupech, kdy se viník rozpozná podle množství tuku v oblasti břicha (fakt!) či vedení debilních dialogů ("Jak vám je?" "Šest lidí bylo zabito, jak by mi mělo být? Je mi fajn, díky."). Ze seriózních charakterů se stávají legrační postavičky s růžovým čírem a dvaceti piercingy v obličeji, dočkáme se dokonce i slizkých, duševně narušených dvojčat s hitlerovskou patkou. Dělají si tvůrci legraci sami ze sebe? Nedokáži posoudit. A to je možná špatně.

Předvídatelné zvraty vrací úder!Jenomže pak dorazí mrazivá scéna ve vagónu metra. Garantuji vám, že zapomenete dýchat – odehráno znamenitě. Na scénu se po dlouhých dvanácti měsících od poslední rozložené mrtvoly vracejí Carrollovi stoupenci zla, a je zle. Zbytek přeživších agentů je náhle donucen, dát se bleskurychle znovu dohromady. Ryan Hardy se sice zpočátku z vyšetřování kvůli špatnému psychickému stavu vykrucuje, seč může, x-mení parťák Shawn Ashmore mu ale jeho okázalou ignoranci nevěří. Jak tohle dopadne? Jede Hardy na vlastní pěst? A žije tedy nakonec opravdu ten Solomon Kane, nebo si z vás celou dobu dělám legraci?

Vězte, že za pokus to stojí. Pokud jste s The Following dodnes neměli problém, je to prostě opět ta správná dávka cáklého adrenalinu. Předvídatelné zvraty, černobílí hrdinové, neviditelní nepřátelé po celé Americe a spousta rádoby šokujícího thrilleru. Má to spád, je v tom drama a chlubí se to do očí bijící nálepkou guilty pleasure. Anebo to člověka dokáže paradoxně rozesmát na celé kolo. Berte, nebo nechte být.

Verdikt

avatar5/10

Davies182

Stoupenci zla: 1. sezóna


ikona
Davies182
Neuvěřitelně napínavý hon na vražedného Joe Carrolla je u konce. Těšíme se na druhou řadu?  

A víte co, nebudu vás přeci zbytečně dlouho napínat. Máme tu totiž ukázkový příklad toho, jak se z původně strhujícího a milovaného seriálu může stát nudný, nenáviděný brak. I tak by se jednoduše v jedné větě dala popsat celá první sezóna thrillerového The Following. Kevin Bacon a James Purefoy v něm až do úplně poslední - patnácté epizody - předvádějí, že opakování není matka moudrosti, nýbrž nehoráznej opruz.

Těžko říci, co se vlastně pokazilo. Lednový pilot (viz níže) vytřel zraky všem milovníkům televizního napětí, a dokázal, že seriál se slibným hereckým ansámblem může mít dostatek odvahy k tomu, šokovat svými brutálními twisty i toho nejzkušenějšího diváka. Fanatický vrah Joe Carroll uniká po letech plánování z vězení, jeho cíl je jasný: napravovat chyby z minulosti. Chyby v podobě jedné z přeživších, která se vymotala z osidel jejího pohnutého osudu, a příčetného Ryana Hardyho. Právě z cílevědomého agenta ve výslužbě má Carroll v důsledku pomsty za nevěru v plánu udělat zlomenou trosku, utápějící se v lihu. Začíná hon na lidi. Podaří se Carrollovi násilím sjednotit rozvrácenou rodinu? Udobří se se ženou a vychová z malého synka svého následovníka?

Myšlenka šíleného kultu kolem spisovatelského odkazu E. A. Poea se hned zkraje ukazuje být nápaditou scénáristickou invencí, stejně jako v dobrém slova smyslu neuvěřitelné, prvních několik hodin ještě stále efektní zvraty ve vyšetřování. Všivák Carroll utekl, nesmrtelný Hardy jej chytí. Mrtvoly. Carroll utekl, Hardy chytí jeho přisluhovače. Mrtvoly. Carroll dále utíká, Hardy jej konfrontuje. Monokly. Carroll je zadržen, mrtvoly. Mrtvoly, mrtvoly, mrtvoly, Carroll utíká z vazby... Tohle vážně není žádný ubohý recenzentský šprým, takto absolutně nenápaditě je bohužel vykonstruovaná celá první řada v Americe tolik oblíbené thrillerové naháněčky. Máme tu někde pytlíky na zvracení? Přitom líbivý vizuál a jasné technické kvality tu jsou, dokonce ani ti herci nepřehrávají tak často, i když to nástřel děje jasně vyžaduje.

V redakci jsme The Following sledovali i po epizodách, načež jsme skončili u sedmého dílu. Dále už to opravdu nešlo. Vy byste se snad dobrovolně dívali na maraton Bastardů, navrch s prodlouženou verzí Jedlíků? Ano, brutálně zcela záměrně přeháním. Jak moc je to ale mimo mísu? Po seriálu se u nás slehla zem, kolegové svorně dělali, jako že o ničem neví... a pak jednoho krásného dne dostanete právě vy od šéfredaktora přiřazené hodnocení první série. Uf. Šok! Osobně jsem tedy zbylých osm epizod sjel za tři dny, a větší mizérii nepamatuji snad ani u idiotského, ukončeného Deception. Prvních pět kapitol krvavého opusu Kevina Williamsona (Vřískot) přitom doopravdy má nehorázný drajv a kulervoucí atmosféru. Prostě to tvůrcům žerete. Tak proč to subjektivní vystřízlivění?

Nefalšovaných adrenalinových pasáží je postupem času jako šafránuMožná to bude i tím, že člověk je od přírody tvor zvídavý. Neustále rád objevuje nové věci, a říkejte si co chcete, ale stereotyp nakonec ubije prostě každého. Každý den stejná práce, každý den stejné nucené usínání. Proč by se k tomu mělo přidat i souvětí "každý den stejná zápletka televizního seriálu"? Vývoj v příběhu tu sice je, o tom žádná, a občas se na světlo světa znovu podívá i nějaká ta adrenalinová pasáž, ale... je jich jako šafránu. Williamson nám v prvních epizodách dokonale nastínil schéma jednotlivých kapitol. A podle stejné šablony se jede až do konce. Dokonce až do úplného konce! Ano, závěr s majákem, vřískající Joeovou manželkou, a jedním drahým výbuchem mě nechal zcela chladným. Ke cti lze autorům přičíst fakt, že se chytře vyhnuli nastavovanému cliffhangeru ve finále. Ten tu sice i tak je, první řada ale očividně končí tak, jak bylo plánováno od začátku - pokračování nepokračování. Palec mírně nahoru. Zbytek honu na Carrolla je ale úsměvnou šarádou plnou rádoby nečekaných úmrtí a jiných mizérií hlavních postav. To, co fungovalo např. v první řadě Prison Breaku ve scénách, kdy se vždy něco zákonitě pokazilo, je v The Following k smíchu. Galerie stoprocentních klišé. Být to sitcom, dávám 10/10.

O druhou sezónu se za rok s nikým rvát nebudu. Ze zvědavosti možná S02E01 vyzkouším, jinak ale razantně trvám na střídání stráží. Nervy mám jen jedny... Kdo z redakce se bude trápit příště? Nepřeji mu to. A nebo se FOXové polepší a začnou konečně točit něco, co bude dávat větší smysl a zároveň nebude komedií roku? Nevím, jestli se chci nechat překvapit. Pusťte si pilot, chrochtejte blahem, a potom ruce pryč. Varovali jsme vás.

Verdikt

avatar4/10

Davies182


Hodnocení čtenářů

 • avatar4/10

  verbst

Stoupenci zla: První dojmy


ikona
KarelR
James Purefoy vám vyřízne oči! 

Jaký je pilot nového krimithrilleru The Following, ve kterém Kevin Bacon loví sériového vraha Jamese Purefoye? Vzhledem k tomu, že už jste stihli sjet dolů k hodnocení... se k podrobnějším odpovědím pěkně koukejte pročíst!

 

Člověk by řekl, že jsou příběhy vypsychnutých magorů, co si se svým oblíbeným policistou/agentem hrají na kočku a na myš, dávno vytěžené až do morku kosti. Měli jsme tu děsivě intimní (Mlčení jehňátek), osudově šokující (Sedm), odtažitě procedurální (Zodiac), zábavně přepálené (Ctihodný občan) a spoustu, spoustu dalších verzí. Až to celovečeráky dotáhly k... tragickému Alexi Crossovi.

Na spásnou cestu tak opět musela nastoupit televize, v tomhle případě Foxové, kterým Cravenův kumpán Kevin Williamson (Vřískoty) práskl na stůl duelem Joea Carrola a Ryana Hardyho. Ten prvním býval profesorem literatury, který začal ve jménu jednoho ze svých psaveckých hrdinů masakrovat pohledná děvčata. Ten druhý pak agentem FBI, jenž téhle krvavé lázni učinil přítrž. To už je ale dlouhých osm let, během kterých se hned lidí několik nemuselo bát o život. Můžou klidně spát dál? Kdepak. Joe Carrol totiž právě utekl z vězení a je dost možné, že zase hodlá zarývat svou čepel do mladého masa. Tfuj.

 

The Following vám z tohohle popisu děje může znít jako klasická "sériová" rutina. To by ale nesměla disponovat následujícími věcmi: Za a) dobří herci ve skvěle napsaných rolích. Za b) hrátky s provařenými diváckými očekáváními (maličko podobné těm vřískotovým). A za c) obří nadžánrové eso (bohužel dost provařené v upoutávkách), kterým se celý koncept rozepne do míst, kde snad ještě nikdy nebyl.

Pilotní díl je tak "pouze" napínavým a (v rámci nekabelových možností) brutálním naplněním tradičního schématu. Williamson při něm ale stíhá lišácky zasévat semínka, se kterými v posledních minutách smete všechno ze stolu a v nejlepší seriálové tradici vám vysvětlí, že hra pochopitelně teprve začíná.

 

A tak to má být! Televize opět ukazuje prostředníček filmové tvorbě (být The Following jen thrillerovou jednohubkou, z fleku může na velké plátno), přičemž se pravidelné sledování Purefoyoya ďábelského charismatu a Baconova pokusu o "keiferovský" comeback stává jasnou povinností nejen pro fandy žánru. Tady by se mohly dít velké věci, a pokud další díly neztratí tempo a atraktivitu, a navíc zapracují na pár detailech (např. Baconova postava by snesla víc péče), mohla by z toho být "masově" thrillerová jednička minimálně do chvíle, než se do televize vetře Mikkelsenův Hannibal.

Komentáře
VŠECHNY KOMENTÁŘE (7)

Verdikt

avatar9/10

KarelR


Hodnocení čtenářů

 • avatar8/10

  mcb

 • avatar9/10

  Phil cze

 • avatar4/10

  the dark knight

 • avatar9/10

  trešlson

 • avatar8/10

  xvladax

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
 1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
 2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
 3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
 4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace