Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
The Night Manager | 2016
csfd  imdb
režie: Susanne Bier
hrají: Tom Hiddleston, Hugh Laurie, Olivia Colman, Elizabeth Debicki, David Harewood

The Night Manager: S01E04


ikona
do_Od
Jak pokračuje duel hereckých stár Hugh Laurieho a Toma Hiddlestona? 

Něco mi říká, že tenhle milostný trojúhelník v žádném případě nedopadne dobře. Jasně, bylo to jenom otázkou času, než sladká Jed v podání Elizabeth Debicki padne charismatickému Jonathanovi (Tom Hiddleston) do náruče. Stejně tak je ale jenom otázkou času, než na ty dva někdo přijde. A vzhledem k tomu, jak dopadl španělský právník z aktuální epizody, asi se ti dva mají na co těšit. Ale to předbíhám.

Čtvrtá epizoda konečně ukázala, jak přesně takový obchod s traktory vlastně vypadá. Tedy alespoň co se nákupu týče. Teď když má Jonathanova nastrčená společnost dostatek zemědělských strojů na rozpoutání malé války, je na čase krok číslo dvě. Najít kupce a poslat zboží dál. A při té příležitosti ideálně nachytat Ropera při činu. Problém je, že za jednou informační službou stojí druhá informační služba, která by se podobnému scénáři raději vyhla. Informace tak protékají ze strany na stranu a vše směřuje k vypjatému závěru, ve kterém – doufám – nebude moct hlavní hrdina věřit vůbec nikomu.

Zatím je to totiž všechno hodně předvídatelné a co víc, doslovné. Chápu, že scénář musí být vzhledem k počtu epizod občas zkratkovitý a díkybohu, že nám to vynahrazuje sebejistá režie a přesní herci, ale kde je nějaký prostor k pochybám Škoda, že nám byli Roperovi spiklenci v Londýně odhaleni tak brzy. Na druhou stranu, pořád zbývají dvě epizody do konce. Na nějaké soudy je ještě brzy a i když po bližším pohledu začínají na povrch vylézat nějaké ty vrásky, stále mě to baví. Jen už si nejsem jistý, jestli za to můžou pouze ti herci a exotické prostředí, nebo i lákavá špionážní zápletka. Vím jen, že na tom druhém si mohli tvůrci dát přece jenom o něco víc záležet.

Tak či tak si tenhle herecký koncert vaši pozornost i nadále zaslouží. Zaprvé, Hugh Laurie, kterého aktuálně ze zdravotních důvodů souběžně sleduji v maratonu napříč všemi sériemi Dr. House, tu předvádí něco zcela jiného, než na co jsme byli zvyklí a zadruhé, Tom Hiddleston v obleku, kterak se snaží všechny omámit svým šarmem a při tom nenápadně balit Elizabeth Debicki, je prostě super. Takže dokud tohle trio bude šlapat, je mi asi všechno ostatní jedno. Malinké zpestření bych ale rozhodně bral. A jak jste na tom vy? Stále převládá nadšení, nebo už se i k vám vlídila mírná opatrnost? Dejte vědět v diskuzi.

The Night Manager: S01E03


ikona
Spooner
Souboj hereckých hvězd se konečně pořádná roztáčí a špionážní hra nabírá na otáčkách. Je lepší Loki nebo Dr. House? 

Začíná nám pomalu ale jistě přituhovat. A mně se zase začíná tento špiónský kousek čím dál více zarývat pod kůži. The Night Manager už v pilotu sliboval ten správný mix staré dobré špionážní školy s příchutí trochu té bondovské atmosféry i zřetelným britským rukopisem. A nutno říct, že s každou další epizodou tento styl funguje víc a víc. To však není zdaleka jediné pozitivum na této čím dál sympatičtější novince. Po dvou spíše rozjezdových dílech totiž v této thrillerové šlamastyce konečně dochází k prvnímu pořádnému setkání dvou hlavních hereckých es.

Náš hrdina Jonathan Pine, nebo jak že se to teďka vlastně jmenuje, se konečně dostává ze svých těžkých zranění a stává se hostem v Roperově velkém sídle. A zatímco se hlavní padouch rozhoduje, co se svým novým hostem provede, Jonathan se seznamuje s místním osazenstvem v čele s Roperovým synem Dannym a půvabnou partnerkou Jed. Bývalý manažer tak začíná čím dál více pátrat a do tuhého začíná jít i mezi špionážními špičkami, kde Angela a spol. neví, komu vůbec mohou věřit.

Zkrátka a dobře, pokud jste čekali konečně na pořádnou interakci mezi Tomem Hiddlestonem a Hugh Lauriem, zde si jich užijete do sytosti. A že je na co se dívat. Dialogy jsou šťavnaté, napětí by se v některých momentech dalo krájet a oba ze svých rolí vymačkávají maximum. Obzvláště Laurie je ve své roli ďábelského prodejce zbraní, jemuž však budete kvůli jeho obřímu charismatu a zdánlivě vlídné tváři téměř fandit, naprosto dokonalý. Ani vedlejší charaktery ovšem za hlavní dvojicí nijak nezaostávají a baví mě zejména Roperův až příliš ukecaný společník v podání Toma Hollandera. A fakt, že se tu Elizabeth Debicki svlékne minimálně do plavek aspoň jednou za epizodu, také není k zahození. Pomalejší tempo, na které jsem si v úvodu nemohl příliš zvyknout, už mi pak perfektně sedí a Susanne Bier má i do třetice režijní otěže plně v rukou.

Jedinou výtku bych tak možná měl k samotnému ději, jenž i přes svou atmosféru a napětí vlastně zatím ničím nepřekvapuje a všechno se zde dosud vyvíjí přesně tak, jak by zkušený divák očekával. Přeci jen jsme podobný námět už párkrát viděli. Něco mi ovšem říká, že tento stav nebude trvat dlouho a figurky na šachovnici se brzy začnou zběsile hýbat kupředu. Ostatně, ještě aby ne, když mají scenáristé k dispozici předlohu od samotného Johna le Carrého. A my u toho rozhodně nebudeme chybět.

The Night Manager: S01E02


ikona
do_Od
Jak se zatím profiluje jedna z nejpovedenějších novinek jara?  

Jo, takhle nějak si představuji pořádné špionážní drama. Pomalé, chytře napsané, přesto však plné exotických lokací, bohatých překupníků zbraní a nezapomeňme ani s kapkou akce. Zkrátka takový mix Bonda a Jeden musí z kola ven. Což je vlastně příhodné, když autorem předlohy k jednomu z nich je ten samý muž, stojící za předlohou i k tomuto seriálu. Vtip je v tom, že pokud vás doteď tyhle pomalé britské thrillery příliš nelákaly, The Night Manager vás k nim začne svádět s větší chutí, jak deset bondgirls k malému večernímu dezertu najednou. A to prostě chcete.

Druhá epizoda této šestidílné minisérie začíná poměrně provokativně s polonahou Elizabeth Debicki. Jestliže tohle není dostatečně lákadlo, tak pak už nevím. Jasně, levného full-frontalu se tady nejspíš nedočkáte, svůdných křivek a nakousnutí jemné ženské psychiky ale už jo. Je vidět, že to točí žena. Dále vyrážíme na večeři do krásné přímořské restaurace, o které pravděpodobně ví asi jen tak deset lidí na světě, přičemž doteď jde vše klidně, bez jakýchkoli známek potíží. Ty přijdou zhruba o dvě minuty později a díky nim se rozjede i celý zbytek zápletky – která, opět, i přes svou lehkou klišovitost, parádně zabírá.

Nenechte se splést. Když mluvím o klišovitosti, mám tím na mysli fakt, že něco podobného už pravděpodobně každý z nás někdy někde viděl. Moc efektivnějších fint, jak poslat agenta na druhou stranu zkrátka není, to ale neznamená, že to tvůrci nemohou vynahradit přesnou režií a zatraceně velkou dávkou charismatu v podání Toma Hiddlestona. A přesně to se tady taky děje. Geniální casting je zkrátka geniální casting, teď ale zpátky k ději. Ten nás nejprve vrátí o šest měsíců zpět, aby vám dopodrobna ukázal, jak probíhá takové rekrutování nových agentů a následně vás přenesl zpět do současnosti, kde chudý bratříček britské tajné služby ve spolupráci s jeho novým bohatým americkým přítelem dovrší svůj ďábelský plán s cílem infiltrovat našeho zatím stále sympatického Richarda Onslowa Ropera (Hugh Laurie) a jeho akci. Můj jediný problém? Hlavní záporák je zatím stále hrozný frajer, kterému byste všechny ty mrtvé na Blízkém východě nejradši ihned odpustili, jenom abyste s ním mohli zajít taky někam na večeři.

Jinak je to zkrátka stále velká paráda. A to po všech stránkách. Pokud tedy stále někdo ještě váhá (což mi vzhledem k první větě mého druhého odstavce nepřipadá možné), pak vězte, že se tady opravdu klube prvotřídní špionážní duel vašich snů, zabalený do skvělé podívané se sexy obsazením, ještě víc sexy lokacemi a s luxusním hudebním podkresem (který vás dostane už v úvodních titulcích, o kterých určitě nepíšeme naposledy). Malá poznámka na závěr: v tomhle případě týdenní pauzy z nějakého důvodu vůbec nevadí. Vstřebávání informací a následné vychutnávání si takového požitku asi nějakou chvíli zabere. Tak enjoy a bon appétit!

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
  1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
  2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
  3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
  4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace