Co kdyby...?: Recap šesté epizody
14:00 | 19.09.2021 |
První série marvelovských pletek s multiverzem vstupuje do své druhé poloviny zřejmě dosud nejzajímavějším námětem. V šesté epizodě se vracíme na samý začátek celého MCU, k přepadení vojenské kolony v Afghánistánu, v níž cestoval Tony Stark v úvodu prvního Iron Mana. Arogantní zbrojař utrpěl vážné zranění od vlastní bomby a padl do zajetí teroristické organizace Deset prstenů. Obojí vedlo k tomu, že si postavil první ironmanskou zbroj a především se mu v důsledku zažitých hrůz otevřely oči, hnulo se v něm svědomí a stal se hrdinou. Tedy alespoň v naší časové linii.
V novém dílu What If..? však Starka zachrání elitní voják Erik Stevens alias Killmonger, hlavní padouch z Black Panthera a ztracený bratranec stejnojmenného afrického superhrdiny. Vděčný Tony ho jmenuje šéfem ochranky a Killmonger obratem usvědčí proradného Obadiaha Stanea z objednávky atentátu a zaujme jeho pozici provozního ředitele. Nezapomínejme však, že máme co do činění s radikálním a ukřivděným kralevicem bez morálních zábran a se záluskem na wakandský trůn, ne nepodobným Lokimu. Po boku (nyní již zcela bezstarostného) Starka, požívající jeho důvěru a zdroje, začíná Killmonger o nějakých osm let dříve oproti hlavní časové ose realizovat svůj plán pomsty. Cíl je stejný, jen prostředky a kroky zcela jiné.
Nejnovější díl zdařile a organicky kombinuje dvě zdánlivě odlišné, časově i geograficky vzdálené zákruty MCU a nabízí dostatečně jinou a přitom přitažlivou alternativní zápletku prvního Iron Mana i Black Panthera, která však ctí motivace postav. Killmongerova partie vede ke stejnému vítězství, má však nové tahy i figury, což přináší zajímavé momenty a interakce. Potenciál stěžejní otázky seriálu, „co kdyby?“, tak konečně začíná být řádně těžen při zohlednění košatého a propojeného fikčního světa, který mají tvůrci k dispozici. Současně dochází k podvracení některých základních kamenů MCU, někdy vlastně jen tak mimochodem. Tonyho zavržení nápadu s obloukovým reaktorem je podobným ironickým a přitom emočně silným políčkem jako zvrat kolem Thanose a cameo Draxe v druhém dílu.
Tak jako u předchozích dvou epizod i tentokrát tvůrci neváhají být temnější a vyhýbat se šťastným koncům. Jelikož Stark neměl impuls stát se Iron Manem, zůstává zpupným hejskem, který je pod drsnou slupkou vlastně slabochem, což Killmongerovi ulehčuje práci. S touto vyhaslou prvotní jiskrou celého světa Avengers jako by zmizela veškerá síla dobra, takže je záporákova cesta lemována překvapivě velkým počtem až podezřele snadno zabitých důležitých postav. Naštěstí jsou tu kromě důvěřivých vedlejších hrdinů i ti duchapřítomní a podezíravější. V závěru tak plamen naděje ve vítězství klaďasů opět zaplane, jak se na marvelovskou tvorbu založenou na divácky uspokojivých archetypech dobra a zla sluší.
A poznámka pod čarou: po zhlédnutí začínám chápat, proč někteří fanoušci považují Killmongera za jednoho z nejlepších padouchů MCU (i když si trvám na tom, že „jeho“ film je zaměnitelný až běda). Mít pokaždé jiné karty a stejně dvakrát dovést svůj zlotřilý plán do identicky zdárného konce chce pořádné odhodlání a budí respekt.
Co kdyby...?: Recap páté epizody
15:00 | 11.09.2021 |
Hank Pym se při záchraně své milované Janet Van Dyne z Quantum Realm nechránil respirátorem FFP-2 a přitáhl tak na zemi virus, který proměnil naše milované Avengery v hladová zombie monstra. Jejich bujaré hodování na obyvatelích New Yorku tak můžeme sledovat ve stejnou chvíli, kdy v sídle Doctora Strange po duhové jízdě přistane Hulk, aby hrdiny varoval před Thanosem stejně tak, jako tomu bylo v Endgame.
Nehraje se tu na žádné dlouhé uvádění do děje. V prvních minutách se hned na diváka vrhne nemrtvý Iron man či Doctor Strange. Pravidla zombie žánru se dodržují jen zlehka, proto se sice nemrtví plouží a chrchlají, většinu času ale naplno využívají všechny své superhrdinské schopnosti. Sledujeme tak v podstatě variaci na Civil war, jen s o něco více kousanci a hnijícími končetinami. O to je ale pojetí celé epizody zábavnější. Dočkáme se kraťoučkých soubojů Wasp vs. Iron man, Bucky vs. Cap nebo Hawkeye vs. Sharon Carter, jedná se ale spíš o jednohubky.
Žánr zombie filmů je zde plně vměstnán do krátké epizody, což má stinné i světlejší stránky. Přeživší hrdinové v čele s Brucem Bannerem, Spidermanem a Wasp se dozví o jiné skupině, která by údajně měla mít lék. Během putování k nim nás čeká povedené představovaní zombie designu hrdinů v nápaditých soubojích. Ty jsou ale většinou dost krátké, epizoda toho totiž chce představit překvapivě hodně. Nestihneme si tak proto plně vychutnat zvrat inspirovaný komiksem Marvel zombies od tvůrce Walking dead Roberta Kirkmana. Lék totiž našel Vision, jenž chce nemrtvé vrátit do původního stavu pomocí Kamene mysli. Jaksi se ale hrdinům zapomněl zmínit, že ve sklepě chová zombie Wandu, kterou krmí nakrájeným Black Pantherem. Ta samozřejmě uteče a finální konfrontace, kde se mydlí Wanda, Hulk či mega Wasp, je na světě.
Nejpůsobivější moment pak nastane při odletu přeživších Spideyho, Black Panthera a hlavy Ant-mana v plášti Doctora Strange (neptejte se, nevim jak). T’Challa tu teskným hlasem Chadwicka Bosemana mluví o smrti a o tom, co tu po nás zůstane. I tvrďákům je povoleno při této scéně štkát. Nešťastné konce ve formě zničení světa této sérii nejsou cizí, a tak naši nicnetušící hrdinové letí s šestým kamenem přímo do náruče zombie Thanose. Ten má svůj Gauntlet už téměř plný a nám nezbývá než se domnívat, jak prohnilý titán s posledním kamenem naloží. Epizoda tak do poslední kapky ždíme možnosti alternativních realit, a to velmi zábavným způsobem.
Co kdyby...?: Recap čtvrté epizody
13:00 | 04.09.2021 |
Jestliže jsme v předchozích dílech série sledovali to, jaké dopady budou mít drobné změny na jednotlivce či skupiny, aktuální epizoda nám nabízí pohled na to, jak může jedna událost dopadnout zničením celého vesmíru. Rachel McAdams si musí libovat v časových paradoxech. Po filmech Lásky čas a Zakletý v čase se totiž v jednom z nich znovu ocitá a my sledujeme Doctora Strange, jak se ji z něj zoufale snaží vytáhnout a odvrátit tak její nevyhnutelnou smrt.
Čtvrtá epizoda totiž osudnou autonehodou neodejme Strangeovy ruce, nýbrž jeho femme fatale Christine. Strange se tak snaží svou milou získat zpět a my posléze sledujeme stejnou cestu, kterou se vydal i ve svém originu – Ancient One, Wong, Dormammu atd. Vyrovnat se se ztrátou jemnocitu v rukách je ale nejspíš o něco jednodušší, než se vyrovnat s úmrtím životní lásky. Strange tak neváhá a využije svůj Kámen času k tomu, aby místo dupnutí na plyn raději poctivě bliknul blinkrem, změnil minulost a zachránil Christine. Vše vypadá pohádkově a divák se s Doctorem raduje z jejího přežití jen proto, aby nám ji časový paradox znovu bolestivě zabil před očima.
Marné pokusy o zachránění Christine jsou dojímavé a poutavé. Z Cumberbatchova hlasu přímo teče charisma a teskné scény s dokola umírající Rachel McAdams jsou díky němu nejsilnějšími momenty celé epizody. Jakmile se ale zjeví Ancient One a vše se začne tříštit, epizoda se z emotivního souboje s antickou časovou neúprosností mění na Strangeovo seznamování se s různými potvorami, jejichž pozření by mu mohlo Christine vrátit zpátky. V tuto chvíli emoce ustupují do pozadí a vytrácí se za propracovanou vizuální stránkou. Ta je neotřelá a nenudí, nicméně vytrativší se emoce se už nazpět nevrátí. A to dokonce ani ve chvíli, kdy přicházíme na kloub celé zápletce.
Ancient One totiž fikaně zabránila zničení vesmíru tak, že Doctor Strange požírající a sosající kouzelné potvůrky je pouze zlým dvojčetem původního Doctora Strange, který si uvědomil, že svou lásku nazpět už nezíská. Abychom nebyli příliš zmatení, tvůrci nám jejich odlišení usnadnili pomocí formulky rudý plášť = hodný Strange; černý plášť = zlý Strange. Jejich finální konfrontace a překvapivý konec ke ždímání emocí přímo vybízí, z různých důvodů se však katarze nedostavuje.
Možná je to i tím, že postava Strange je oblíbená i kvůli své nejednoznačnosti. Podobně jako Tony Stark má čaroděj své neduhy, zvýrazňované herectvím Cumberbatche, jež ho polidšťují. Zde jsou ale tyto neduhy externalizovány do dvou černobílých postav. Jejich konfrontace tak ztrácí na síle a osudovostí se tedy může rovnat průměrným epizodám Power Rangers. Což je škoda, protože sledování zlého Strange mohlo poskytnout zajímavý odklon od hlavní dějové linky.
Co kdyby...?: Recap třetí epizody
16:00 | 29.08.2021 |
První epizoda vyměnila Steva Rogerse za Peggy a odvyprávěla variaci na prvního Kapitána Ameriku, druhá epizoda pak vyměnila Petera Quilla za T‘Challu a pustila se s ním do výrazně inovativnějšího dobrodružství. Třetí díl premisu záměny osob opouští úplně a ptá se, co by se stalo, kdyby Země již v době první fáze MCU přišla o své nejmocnější hrdiny.
To ve skutečnosti není ten pravý bod zvratu, nýbrž až jeho důsledek. Pravou podstatu změny si epizoda zpočátku nechává v rukávu a může tak rozehrát detektivně-thrillerový příběh o jednom mizerném týdnu Nicka Furyho. Ředitel SHIELDu začíná dávat dohromady výjimečné jedince pro svůj projekt, místo efektního skládání týmu mu však nejmocnější hrdinové jen umírají před očima. Před okem.
Třetí díl se vrací na známé scény druhého Iron Mana a prvního Thora a dokonce i Neuvěřitelného Hulka, který sice technicky je součástí MCU, ale spousta diváků jej tak nevnímá, kvůli odlišnému tónu i Edwardu Nortonovi v hlavní roli místo Marka Ruffala. Hlasové obsazení je i tentokrát z většiny pokryto představiteli hraných verzí postav, potěší zejména Samuel L. Jackson (Fury), Clark Gregg (agent Coulson) a nepřehlédnutelný Tom Hiddleston (Loki). Obejít se naopak musí bez Scarlett Johansson (Widow) a Roberta Downeyho (Iron Man). Nechci říct, že to skoro ani není poznat, protože zejména Downeyho hlas by na sebe strhnul pozornost okamžitě. Nicméně se epizoda obejde i bez nich, aniž by jejich dabérské náhrady působily jakkoliv rušivě.
Po prvním díle, který se držel vcelku jasně nalinkovaných kolejí, je zábavné sledovat příběh, který může směřovat v podstatě kamkoliv. Jistě, dá se bezpečně předpokládat, že pachatelem je postava, kterou jsme už někde viděli, jenže při aktuálním rozsahu MCU jsou možností desítky, ne-li spíše stovky. Jediným výraznějším záporem zůstává, že neúprosné účtování s jednotlivými Avengery ostře kontrastuje s hlavní časovou linií. Lehkost s jakou hrdinové padají, ukazuje na určitou míru plot armor, tedy ochrany scénáře, jíž požívají ve filmech. Ale to už je problém prakticky všech příběhů z alternativních realit.
Co kdyby...?: Recap druhé epizody
09:00 | 20.08.2021 |
„Co nazýváš osudem je jen rovnice.“
Marvel své filmy vždy vedl, navzdory časovým skokům a paralelním vyprávěním, lineárně, k jednomu cíli, a to byla Infinity válka. Po jejím skončení se mu uvolnily ruce, delší pauza v kinech umožnila zaměřit se na seriály, které původně působily jen jako pobočná linie, a z nich vzešlo spoustu originálního. Pro mě jsou všechny tři letošní hrané marvelovské seriály poutavější než Black Widow. Pokračuje v tomto i What If...?
Marvel má momentálně mimořádnou víru nejen v oddanost fanoušků, ale i v jejich paměť, a tak si dovoluje představovat multiverzum a různé verze stejných událostí. To se naplno zužitkuje nejspíš v na příští rok naplánovaném pokračování Doctora Strange s podtitulem Multiverse of Madness. Animák What If...? zkoumá, co by se stalo v jiné dimenzi, kdyby jedno malé rozhodnutí na počátku známého příběhu proběhlo jinak. Tak se v prvním díle stala supervojákem namísto Steva Rogerse Peggy Carter, a nyní se Star Lordem nestal Peter Quill, nýbrž T'Challa.
Mohla za to drobná chyba v naváděcím systému pramenící z toho, že v této realitě svěřil Yondu nalezení hocha svým poskokům. Ti někde chybně zahnuli a společně přistáli ve Wakandě. Malý T'Challa ovšem příležitost poznat vesmír a svět vítá a rozhodne se s Yonduem odletět. Setkáváme se s ním o dvacet let později na planetě Morag, kde se pokouší podobně jako Peter na počátku Strážců galaxie, ukrást Orb, jen se to tentokrát obejde bez walkmanu. Star-Lord této reality je slavný intergalaktický Robin Hood, který uchránil Draxovu rodinu před smrtí a přemluvil Thanose (dabuje Josh Brolin!), aby se odklonil od malthusiánství a našel obnovitelnější způsob nastolení rovnováhy než genocidu (vtípků o genocidě v této více lehkovážné epizodě zazní vícero). Hlavní zápletka se ovšem točí okolo Nebuly a jejího dluhu u Sběratele, s nímž potřebuje pomoci.
Druhá epizoda se od příběhu filmu odvrací více než ta první. Zatím nemám dojem, že by seriál zásadním způsobem měnil naše chápání marvelovských příběhů. Vnímám ho jako hříčku a jsem u něj zatím celkem nezúčastněný, asi jako Pozorovatel, který nám skazky z různých dimenzí zprostředkovává. Nicméně věřím, že hlas Chadwicka Bosemana, který ve What If...? podává svůj poslední marvelovský herecký výkon, tne sentimentálnější jedince jako Helin nekromeč.
Registrace
- Komentovat a hodnotit filmy a trailery
- Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
- Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
- Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry
Zapomenuté heslo
Přihlášení
Registrace
- Komentovat a hodnotit filmy a trailery
- Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
- Vytvářet filmové blogy
- Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
- Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry