Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
What If...? | 2021
csfd  imdb
tvůrce: A.C. Bradley
hrají: Jeffrey Wright, Hayley Atwell, Chadwick Boseman, Josh Brolin, Chris Hemsworth, Tom Hiddleston

What If...?: Pilot


ikona
Spooner
disney+marvelwhat if...?
Marvel začíná svůj animovaný výlet do multivesmíru s divácky vděčnou Kapitánkou Carterovou.  

Z projektu What If…? jsem měl od počátku spíše rozpačité pocity. Na jednu stranu jsem byl rád, že se Marvel pouští i do animované tvorby a i zčásti nenápadná novinka stále zůstává součástí MCU. Na tu druhou jsem se však obával, že z What If…? bude jen takový „vedlejšák“ pro marvelácké hardcore fandy, jenž ovšem bude moci většina diváků chodící na Avengers v klidu přeskočit. A pilotní epizoda antologická série dává mým obavám přeci jen trochu za pravdu.

Námět je to přitom pořád velmi vděčný, zejména pro komiksové příznivce. Díky seriálu se totiž více podíváme to multivesmíru a dalších komiksových světů, v nichž se staly známé události tak trochu jinak. Dočkáme se tedy jiného Iron Mana, Star-Lorda a hned na začátek také zcela jiného prvního Avengera. Místo Stevea Rogerse si totiž po atentátu v laboratoři nechala píchnout sérum supervojáka samotná Peggy. Vznikla tak Kapitánka Carterová, která si dala sice na štít místo amerických symbolů ty britské, ale její mise se od „našeho“ Stevea Rogerse příliš nemění. Také ona bojuje proti nebezpečnému Red Skullovi, Hydře a jejich tajuplným plánům.

A kouká se na to poměrně hezky. Epizoda má sympatické tempo, pořád se v ní něco děje a akcí se tu sympaticky nešetří. Také animace, které jsem se po ukázkách malinko bál, sem nakonec sedí víc, než jsem čekal. Svým stylem, zejména v případě postav, připomíná disneyovské animáky z devadesátých let, jen je to celé zkrátka ještě „moderněji rozhýbané“, což prospívá zejména zmiňované akční stránce. Potěší také hlasový návrat několika filmových tváří v čele s Hayley Atwell a charismatický hlas vypravěče Jeffreyho Wrighta aka The Watchera bude asi i v následujících dílech příjemnou sázkou na jistotu. 

Jenže i přes tuto chválu se nemohu zbavit dojmu, že se z celého nápadu dalo vytřískat mnohem víc. Nejen, že se tu příběhově kvůli krátké stopáži děje všechno trochu jako z rychlíku a divák nemá ani čas, aby mu nové verze Peggy či Stevea nějak přirostly k srdci, ale hlavně se zde všechny možné propriety těží tak napůl. Tvůrci si občas hezky hrají s událostmi a detaily z prvního filmového dobrodružství Kapitána Ameriky, ve své podstatě se však příběhově opravdu jedná o to samé v bledě modrém, jen s dvojicí přehozených postav. Tady se zkrátka jen vyměnily hlavy, po dějové či tvůrčí stránce si však scenáristé s tímto faktem vyblbli jen minimálně. Ano, asi třikrát je Peggy řečeno, že jako ženská nemá ve válce co dělat, a že ničemu nerozumí. To jsou ovšem jenom záblesky, jimž není věnováno moc pozornosti. A vlastně na to v krátké a akční půlhodince není moc čas.

What If…? je tak ve svém úvodu spíše sázkou na jistotu, která se v některých ohledech ani moc nesnaží. Ano, skalní fandové si příběh alternativní Kapitánky jistě užijí a najdou zde mnoho odkazů, jež jsem přehlédl. I přesto mi přišlo, že zde tvůrci jedou až moc na volnoběh a snaží se servírovat jednoduchý animák, jenž osloví co největší cílovku. Jenže ona cílovka tento seriál nejspíš i přesto přeskočí a vlastně se to dá i pochopit. Já tedy doufám, že v následujících příbězích se utrhnou scenáristé ze řetězu daleko více a MCU fandové u nich budou slintat blahem. Některé epizody si o to přímo říkají, takže pořád doufám, že Peggy byla jen příliš rozvážným prvním krokem.

Verdikt

avatar6/10

Spooner

Jak by to vypadalo, kdyby se Peggy Carterová stala prvním Avengerem místo Stevea Rogerse? Na to vám dá odpověď první díl animáku What If…? z komiksového multivesmíru. Bohužel se v něm tvůrci ale i přes hezkou animaci až příliš drží na uzdě a většinu času kopírují filmové události, jen s jiným hlavním hrdinou. Fajn svižná oddechovka, která se ovšem dá v klidu přeskočit. Snad budou další alternativní příběhy výrazně odvážnější.


Hodnocení čtenářů

 • avatar7/10

  Spiker

 • avatar7/10

  slord

 • avatar6/10

  Urukhaj98

© copyright 2000 - 2021.
Všechna práva vyhrazena.
Hosting zajišťuje: Stable.cz
Kontakty: Technická podpora | Redakce

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
 1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
 2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
 3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
 4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace