Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Co kdyby...? | What If...? | 2021
csfd  imdb
tvůrce: A.C. Bradley
hrají: Jeffrey Wright, Hayley Atwell, Chadwick Boseman, Josh Brolin, Chris Hemsworth, Tom Hiddleston

Co kdyby...?: 2. řada


ikona
Jax
co kdyby...?disneymarvelwhat if?
Jaké příběhy nám Pozorovatel ukázal tentokrát? 

Animovaný seriál Co kdyby…? se od ostatních MCU seriálů z platformy Disney+ už od počátku lišil a stál trochu bokem. A to nejen kvůli svému kreslenému formátu, ale celkovému konceptu, díky němuž se díváme do nespočtu multiverz a dostáváme alternativní příběhy našich oblíbených hrdinů. Seriál díky tomu pořád stojí spíše vedle hlavní příběhové linie MCU a dává tím tvůrcům dostatek prostoru na to, aby se ve směřování postav utrhli o něco více ze řetězu a zároveň dělali radost zejména komiksovým fanouškům. První řada toho pak využila více než solidně. Jednotlivé epizody měly kolísavou kvalitu, jež se odvíjela od atraktivnosti zápletky i tvůrčího stylu. V závěru se ovšem linky spojily v kulervoucí finále, které muselo potěšit snad všechny fanoušky Marvelu. A dá se říci, že ani druhá řada, jež dorazila v závěru loňského roku, se v tomhle příliš neodlišuje.

Formát totiž zůstal naprosto stejný. I tentokrát tedy dostáváme sérii samostatných příběhů známých postav z alternativních vesmírů, které nám odhaluje vypravěč v podobě mocného Pozorovatele. Dostaneme tak např. příběh detektivky Nabuly, jež je členkou Nova Corps, další osudy hrdinné Peggy Carter, příběh mocné Indiánky Kahhori či komiksovou variaci na Smrtonosnou past, tentokrát se Starkovým bodyguardem Hoganem. Část těchto příběhů se pak znovu spojí dohromady ve finále, jenž chce být ještě osudovější a emotivnější než minule.

Opět z toho vznikl dáreček hlavně pro komiksové fanoušky a větší geeky, než kteří sledují marveláckou hranou tvorbu. Tvůrci si dokáží v jednotlivých „povídkách“ hrát se žánry či atmosférou, svěže pracovat se zavedenými charaktery, vzdávat poctu jiným titulům a do toho se nebojí být samozřejmě i trochu šílení a přinést méně či více výraznější komiksová pomrknutí. Autorům navíc pořád nechybí hravost a chuť experimentovat. I přes svůj antologický koncept pak scénář celkem chytře a sympaticky rozšiřuje zavedené postavy seriálu v čele s ženskou Kapitánkou a Doctorem Strangem. Jenže i přesto druhá řada šlape přeci jen o trošku méně než ta první.

Může za to zejména atraktivita a také kvalita jednotlivých příběhů. Což byl problém už u první série, zde je ovšem ještě viditelnější. Ano, řada alternativních linek pobaví a vcelku bez problémů naplní svůj potenciál. Mezi ně patří např. detektivní Nebula hezky kombinující sci-fi a noir, Avengers v roce 1602 inspirovaní komiksem Neila Gaimana, či Hela koketující s deseti mocnými prsteny. Tato epizoda ostatně těží i ze silného hlasového obsazení a z návratu Cate Blanchett do komiksové role. Oscarová herečka si totiž svou bohyni smrti evidentně hodně užívá.

Zároveň je tu však několik dílů, které zaostávají za očekáváním, nebo už jsou od své základní premisy spíše nezajímavé a nudné. Do první kategorie spadá zmiňovaná marvelovská Smrtonosná past, která není ani zdaleka tak zábavná a hravá, jak jsem doufal. Do druhé kategorie pak např. souboj mezi Iron Manem a Velmistrem, jenž sice disponuje chytlavými závody, ale jinak je naprosto prázdný a vlastně ne moc zábavný. První série pak disponovala ve svých nejlepších dílech podstatně větším drajvem, tahem na branku a schopností nebát se ještě daleko víc odvázat. Což mi zde i u těch povedenějších zářezů přeci jen malinko chybělo.

Samotné finále pak sice hezky rozšiřuje osudy oblíbených postav, výtečně pracuje s osobními a emocionálními motivy z první řady a dává jim poměrně působivou tečku. I tak jsou ovšem do závěru jednotlivé linky zakomponovány strojeněji a násilněji než v případě první sezóny. I kvůli tomu nepůsobí „dvojka“ tak uceleným dojmem. Co kdyby…? tak zůstává poměrně fajn animovanou jednohubkou s parádní akcí. Sice už nedokáže tak efektivně využít momentu překvapení či ždímat až na dřeň jednotlivé zápletky, stále však umí vyvolat u geeků aspoň malinké nadšení. Což se u většiny žánrovek loňského roku říct nedá. Tak snad do příště už bude kvalita dílů o něco méně kolísat.

---

Autor: Adam Poslušný
Foto: Marvel Studios 

Komentáře

 • Do této diskuze ještě nikdo nepřispěl, buďte první.
VSTOUPIT

Verdikt

avatar6/10

Jax

Druhá řada Co kdyby…? doplácí na proměnlivou kvalitu epizod i nezajímavost některých dějových linek. Ve svých silnějších chvilkách si ale dokáže pořád šikovně hrát s žánrovými i komiksovými proprietami a ukazovat nám oblíbené hrdiny v dosti jiném a osvěžujícím světle. Jen minule to i díky momentu překvapení šlapalo o něco lépe.


Hodnocení čtenářů

 • avatar7/10

  Palo111

 • avatar7/10

  Attikus

Co kdyby...?: 1. řada


ikona
Redakce
Marvel se postupně pouští do čím dál tím odvážnějších projektů a jedním z nich je i animovaná verze oblíbených komiksů z alternativních realit, jež si pokládají otázku: Co kdyby se některý klíčový moment příběhů z hlavní dějové linie odehrál zásadně jinak 

Jak to vidí Sam.Vimes

What If…? začíná zvolna, s poměrně jednoduchou variací na příběh prvního Avengera, která jen zaměnila Stevea Rogerse za Peggy Carter ve vlajkovém kostýmu hrdiny se štítem. Následně seriál zkoumá trochu komplikovanější záměny osob (T’Challa za Star-Lorda) nebo zápletky vycházející z úplně jinak položených titulních otázek co kdyby, a tak dojde třeba na thrillerový příběh s Nickem Furym a umírajícími Avengers nebo na divácky vděčnou zombie nákazu. Někdy jde o odlehčenou zábavu jako v případě nezodpovědného Thora, jindy zase o až překvapivě temný příběh jako u tragického Doctora Strange, jehož epizoda je snad tím nejsilnějším, co What If…? nabídlo.

Ve finále se epizodické příběhy z různých realit nečekaně provážou v závěrečném dvojdíle, jenž nešetří působivými momenty ani epickou akcí. Obecně se výtvarná stránka povedla, ač je na první pohled možná zvláštní vidět marvelovské hrdiny kreslené lehce ve stylu Disneyho animáků, dá se na to zvyknout velmi rychle. A v akčních scénách je animace skvělá. V hlasovém obsazení pak potěší angažmá téměř všech herců příslušných postav z hraných filmů, těch několik chybějících hvězd pak lze celkem snadno odpustit. Na každý pád ale What If...? víc než kterákoliv jiná marvelovka vyžaduje důkladnou znalost MCU, jak pro orientování se v desítkách postav, tak pro docenění různých alternativních zvratů a odkazů či hlášek. 8/10

Jak to vidí Jokolo

Série dosti klame tělem. Byli jsme nalákáni na třaskavé využití potenciálu nesmírně bohatého světa. Obrovské množství postav, z nichž se každá mohla vydat vlastním nečekaným směrem, spárovat se nebo se naopak utkat s kýmkoliv z celého MCU. A párkrát se to i povedlo. Některé epizody srší nápaditostí, jsou překvapivé, nabité emocemi, s neotřelou akcí a zajímavě vypointované. Ale jsou tak dvě. Zbytek je bohužel i přes zajímavé nápady nudná šeď, která selhává v prodání mnohdy dost zajímavých námětů, ať už jde o epizodu, kde se Peggy Carterová stane Kapitánem Amerikou nebo kde Killmonger zachrání Tonyho Starka. Přestože pracují se zajímavými alternativami, už během prvních pár minut spadnou do osvědčené marvelácké struktury zaměnitelné s jakýmkoliv jiným originem. Tím se bohužel samy připravují o velkou škálu možností, kam příběh směřovat a jak pracovat s postavami. Sledujeme tak příběhy, které jsme viděli už mnohokrát předtím, pouze v animované verzi a místo Rogerse máme Carterovou. Čestnou výjimkou je například epizoda se Strangem, která je zajímavá jak vizuálně, tak příběhově, nebo zombie epizoda, která jako jedna z mála plně využívá alternativ toho, kdo si to s kým rozdá a v jaké podobě, aniž by tím ztrácely na efektivitě scény, které nabízí silné emoce. 

Naštěstí se vyplatilo sérii dokoukat do konce. Mnohokrát jsem se přistihl při přemýšlení nad tím, proč se tvůrci vydávají právě tímto směrem s touto konkrétní postavou, když takhle skvěle vymalovaný svět nabízí alternativy mnohem zajímavější? Feigeho pevný cit pro plánování každé maličkosti ale i zde přináší ovoce a poslední dvě epizody nám tak odpovídají na všechny otázky, které v tomto ohledu mohou vyvstat. Vše je pečlivě naplánováno a s koncem série nakrásně zapadne do sebe tak, aby se naši hrdinové mohli ve skvělých dvou epizodách utkat s pravděpodobně nejsilnějším záporákem, jakého jsme v MCU kdy viděli. Akce je tu povedená a vyšperkovaná i díky špičkovému vizuálu, se kterým se tak nějak počítalo. I tak pro mě ale zůstává nejsilnější dojem, že tvůrci tu měli být mnohem odvážnější a mohli prozkoumat dalece zajímavější příběhové struktury než ty, které si vybrali. Kdy jindy se mohli vyřádit a ukázat remcalům, kteří nadávají na stále se opakující mustr marvelovek, že se nebojí vystoupit z této řady a vydat se nečekanými směry, než v seriálu, kde si mohou dělat prakticky co chtějí? What if...? tak zůstává pouze vizuálně pěknou výplní, která se během pár epizod nadechne k něčemu většímu, aby stejně nakonec zůstala splasklá. Což je pekelná škoda. 5/10

Jak to vidí Ojik

Nejspíše nebudu jediný, koho What If…? z první várky marvelovských seriálů, které Disney pro svoji streamovací platformu ohlásil, na papíře zaujalo nejméně. Animovaný kousek operující v šedé zóně kánonu oblíbeného komiksově-filmového světa zkrátka působil jako záležitost pouze pro nejoddanější fanoušky hltající každý jeho střípek. Tvůrci se sice již od počátku chlubili nabitým hlasovým obsazením, do něhož se jim povedlo nalákat naprostou většinu velkých hráčů z filmů (a plno představitelů vedlejších postav jako bonus). Absence těch nejzářivějších hvězd typu Downey Jr. nebo Johansson ale nepříjemně upomínala na to, že nás spíše než další zásadní kapitola čeká jen neškodný přívěsek nejpopulárnější franšízy současnosti v nezvyklém zpracování. Něco jako když se herec uvolí namluvit svou postavu i ve videohře nebo vystoupí v humorném skeči v talk show.

První díly pak tyto obavy potvrzují, když se přibližují někdejší proklamaci tvůrců, že každá epizoda bude variovat jeden MCU film. Sledujeme tak důvěrně známé příběhy ve více či méně alternativních kolejích. Oblíbení rekové znovu procházejí svými originy a hrdinskými počátky s nějakou obměnou – prohodí si identitu s jinou postavou, přihodí se jim něco, co je na jejich heroické cestě pošle trochu jinudy, případně ovlivní širší dění svou smrtí. A celé je to přesně tak emočně ploché, jak se lze bát. V báchorkách z alternativních vesmírů se našim hrdinům dějí všemožné věci, ale divákovi je to jedno, protože je to jen jako, bez jakýchkoliv konsekvencí. Je to pouhý simulátor odlišných realit, který vždy po půlhodině skončí a zanechá pachuť z toho, že nevíme, co bylo dál.

Naštěstí i tvůrcům dojde, že s díly navázanými na jeden film velkou parádu neudělají. V půlce série tak přichází zábavná zombie epizoda, která kromě žánrové hry zvládne variovat Infinity War, podvracet některé její ikonické momenty a ještě svádět dohromady postavy, u nichž to v posvátné hlavní linii nebylo možné nebo myslitelné (Kurt!). Především ale poslední třetina přináší propojený trojdíl, v němž se autoři plně chopí možností, které premisa i zpracování seriálu nabízejí. Ultimativní záporák vzešlý z melanže různých dílčích zápletek narušuje existenci celého multiverza, pročež je zapotřebí dát dohromady jeho nejmocnější hrdiny. Konečně se řeší dopady činů v jednotlivých realitách – ty přestávají být jednorázovou atrakcí a spojují se ve výbušném finále, které naplno využívá média animace a srší nápady i emocemi. Málem pozdě, ale přece se What If…? vykresluje jako atraktivní a potenciálně nepostradatelná součást MCU a já začínám opatrně vyhlížet druhou sezónu. 7/10

Komentáře

 • Do této diskuze ještě nikdo nepřispěl, buďte první.
VSTOUPIT

Verdikt

avatar7/10

Redakce


Hodnocení čtenářů

 • avatar4/10

  max452

 • avatar8/10

  Virusbacilus

 • avatar7/10

  elusindar

 • avatar8/10

  slord

 • avatar8/10

  Tranda-lina

 • avatar8/10

  Attikus

 • avatar2/10

  Filmovekladelko

 • avatar7/10

  Dathomir.

 • avatar7/10

  ZAJDA.

Co kdyby...?: Pilot


ikona
Spooner
Marvel začíná svůj animovaný výlet do multivesmíru s divácky vděčnou Kapitánkou Carterovou.  

Z projektu What If…? jsem měl od počátku spíše rozpačité pocity. Na jednu stranu jsem byl rád, že se Marvel pouští i do animované tvorby a i zčásti nenápadná novinka stále zůstává součástí MCU. Na tu druhou jsem se však obával, že z What If…? bude jen takový „vedlejšák“ pro marvelácké hardcore fandy, jenž ovšem bude moci většina diváků chodící na Avengers v klidu přeskočit. A pilotní epizoda antologická série dává mým obavám přeci jen trochu za pravdu.

Námět je to přitom pořád velmi vděčný, zejména pro komiksové příznivce. Díky seriálu se totiž více podíváme to multivesmíru a dalších komiksových světů, v nichž se staly známé události tak trochu jinak. Dočkáme se tedy jiného Iron Mana, Star-Lorda a hned na začátek také zcela jiného prvního Avengera. Místo Stevea Rogerse si totiž po atentátu v laboratoři nechala píchnout sérum supervojáka samotná Peggy. Vznikla tak Kapitánka Carterová, která si dala sice na štít místo amerických symbolů ty britské, ale její mise se od „našeho“ Stevea Rogerse příliš nemění. Také ona bojuje proti nebezpečnému Red Skullovi, Hydře a jejich tajuplným plánům.

A kouká se na to poměrně hezky. Epizoda má sympatické tempo, pořád se v ní něco děje a akcí se tu sympaticky nešetří. Také animace, které jsem se po ukázkách malinko bál, sem nakonec sedí víc, než jsem čekal. Svým stylem, zejména v případě postav, připomíná disneyovské animáky z devadesátých let, jen je to celé zkrátka ještě „moderněji rozhýbané“, což prospívá zejména zmiňované akční stránce. Potěší také hlasový návrat několika filmových tváří v čele s Hayley Atwell a charismatický hlas vypravěče Jeffreyho Wrighta aka The Watchera bude asi i v následujících dílech příjemnou sázkou na jistotu. 

Jenže i přes tuto chválu se nemohu zbavit dojmu, že se z celého nápadu dalo vytřískat mnohem víc. Nejen, že se tu příběhově kvůli krátké stopáži děje všechno trochu jako z rychlíku a divák nemá ani čas, aby mu nové verze Peggy či Stevea nějak přirostly k srdci, ale hlavně se zde všechny možné propriety těží tak napůl. Tvůrci si občas hezky hrají s událostmi a detaily z prvního filmového dobrodružství Kapitána Ameriky, ve své podstatě se však příběhově opravdu jedná o to samé v bledě modrém, jen s dvojicí přehozených postav. Tady se zkrátka jen vyměnily hlavy, po dějové či tvůrčí stránce si však scenáristé s tímto faktem vyblbli jen minimálně. Ano, asi třikrát je Peggy řečeno, že jako ženská nemá ve válce co dělat, a že ničemu nerozumí. To jsou ovšem jenom záblesky, jimž není věnováno moc pozornosti. A vlastně na to v krátké a akční půlhodince není moc čas.

What If…? je tak ve svém úvodu spíše sázkou na jistotu, která se v některých ohledech ani moc nesnaží. Ano, skalní fandové si příběh alternativní Kapitánky jistě užijí a najdou zde mnoho odkazů, jež jsem přehlédl. I přesto mi přišlo, že zde tvůrci jedou až moc na volnoběh a snaží se servírovat jednoduchý animák, jenž osloví co největší cílovku. Jenže ona cílovka tento seriál nejspíš i přesto přeskočí a vlastně se to dá i pochopit. Já tedy doufám, že v následujících příbězích se utrhnou scenáristé ze řetězu daleko více a MCU fandové u nich budou slintat blahem. Některé epizody si o to přímo říkají, takže pořád doufám, že Peggy byla jen příliš rozvážným prvním krokem.

Verdikt

avatar6/10

Spooner

Jak by to vypadalo, kdyby se Peggy Carterová stala prvním Avengerem místo Stevea Rogerse? Na to vám dá odpověď první díl animáku What If…? z komiksového multivesmíru. Bohužel se v něm tvůrci ale i přes hezkou animaci až příliš drží na uzdě a většinu času kopírují filmové události, jen s jiným hlavním hrdinou. Fajn svižná oddechovka, která se ovšem dá v klidu přeskočit. Snad budou další alternativní příběhy výrazně odvážnější.


Hodnocení čtenářů

 • avatar6/10

  Virusbacilus

 • avatar7/10

  Spiker

 • avatar7/10

  slord

 • avatar6/10

  Urukhaj98

 • avatar5/10

  ZAJDA.

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
 1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
 2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
 3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
 4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace