Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
X-Men 97 | 2024
csfd  imdb
tvůrce: Beau DeMayo
hrají: Chris Potter, Jennifer Hale, Catherine Disher, Lenore Zann, Adrian Hough, George Buza

X-Men 97: První dojmy


ikona
Rendy97
marvelx-menx-men 97
Stojí nostalgický návrat k animovaným X-Menům 90. let za to? 

Profesor X. Wolverine. Cyclops. Jean Grey. Storm. Rogue. Gambit. Jubilee. Beast. A v neposlední řadě Magneto. To byli hlavní představitelé seriálu X-Men: The Animated Series, na který dodnes řada diváků vyrůstajících v devadesátých letech minulého století vzpomíná se slzou v oku. Animovaný fenomén se v březnu vrátil, a to prostřednictvím nového seriálu X-Men '97. Má ale smysl sledovat ho i dnes?

Pro návrat animovaných X-Menů po takřka třiceti letech od konce původního seriálu, který byl vysílán mezi lety 1992 až 1997, je naprosto zásadní, že se nejedná o remake ani reboot, nýbrž o přímé pokračování. Tvůrci X-Men '97 tak viditelně předpokládají, že převážnou část dnešních diváků tvoří odrostlé děti devadesátých let.

 

A je to ku prospěchu věci. X-Men '97 jsou totiž výrazně dospělejší než jejich předchůdce. Nový animovaný seriál tak sice umí být hravou situační komedií i fantasy hýřící barvami, nevyhýbá se však ani tématům smrti, rasové segregace a genocidy. „Temnějšímu“ vyznění nejnovějšího mutantského dobrodružství pomáhá i skutečnost, že jedním z jeho hlavních protagonistů tentokrát není smířlivý Charles Xavier, ale mnohem militantnější Magneto.

Celkovému vyznění seriálu pomáhají i další drobné změny. Patří mezi ně například prodloužení stopáže jednotlivých epizod nebo změna poměru stran z původních 4:3 na modernější 16:9. Určitým „updatem“ ostatně prošel i vzhled jednotlivých X-Menů či strhující intro, patrně jedno z nejpamátnějších devadesátých let.

I přes tyto zásahy však X-Men '97 nezapře své kořeny. Skutečnost, že vše vypadá skoro stejně jako v devadesátkách, tak lze v určitém směru označit i za největší nedostatek seriálu. A řeč není jen o úmyslně „zastaralé“ animaci, která má daleko k současným standardům. K X-Menům totiž již před třiceti lety neodmyslitelně patřily škrobené dialogy doslova šustící papírem, legrační barevné kostýmy či někdy trapnější humor. To vše je pak přítomné i dnes. A nejen to. Zejména diváky, kteří seriál v devadesátých letech minulého století sledovali v originálním anglickém znění, nejspíše potěší přítomnost některých původních představitelů animovaných hrdinů.

Již od prvních minut úvodní epizody je ovšem patrné, že X-Men '97 necílí jen na milovníky retra. Jistě, za veskrze nadšenými ohlasy diváků původní série stojí i nostalgie, (zatím) desetidílný návrat má však potenciál obstát i jako samostatné dílo. Kromě jeho nesporných kvalit také proto, že poselství o útlaku minorit a vzájemné (ne)toleranci je dnes stejně aktuální jako před třiceti lety…

Podtrženo a sečteno: Pokud bude zbytek X-Men '97 pokračovat v trendu, který naznačily první dvě epizody, lze nový seriál jen doporučit ke sledování. Animované mutantí dobrodružství má navíc již nyní odklepnutou druhou a třetí sérii, takže na streamu nějaký ten pátek zcela jistě vydrží.

---

Autorka: Tereza Polaczyková
Foto: Disney+

Verdikt

avatar8/10

Rendy97

Animovaní X-Meni se takřka po třiceti letech vrací v plné parádě. Ačkoli jsou v mnohém přímým pokračováním oblíbeného devadesátkového seriálu, na rozdíl od něj osloví spíše dospělé publikum.


Hodnocení čtenářů

  • avatar10/10

    Noco

  • avatar8/10

    Palo111

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
  1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
  2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
  3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
  4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace