Iron Fist

Iron Fist

Plakát k seriálu Iron Fist

Iron Fist /2017-?

Tvůrce: Scott Buck

Režie: John Dahl, Miguel Sapochnik

Hrají: Finn Jones, Jessica Henwick, Jessica Stroup, Rosario Dawson, David Wenham, Tom Pelphrey

Přidáte-li si film do Budíčku a my k filmu přidáme článek, budeme vás o tom informovat formou e-mailu či zprávou do Vzkazníku. Druh oznámení si můžete zvolit v nastavení vašeho účtu.

Přispějte na MovieZone

Váš nick na MovieZone:


Proč přispět?        Jiné možnosti plateb

Facebook
Diskuze (9)

1. řada

Mladý a neklidný


Sdílet:

S velkou silou přichází také velká zodpovědnost. V případě Dannyho Renda s velkou silou přichází... pěknej bordel. Aneb vítejte u recenze posledního z Defenders, mistra bojových umění a zároveň nejhorší představenou verzi Bruce Wayna za posledních nevimkoliklet, hrdiny Iron Fista.

Recenze Daredevila
Recenze Jessicy Jones
Recenze Luka Cage
Téma: Vše, co víme o Defenders

Na úvod bych nejspíš měl na svou obranu říct, že je to možná mnou. Možná jsem teď zkrátka jen příliš zhýčkaný osobitou a zatraceně dojemnou rozlučkou s Loganem, takže když pak sleduju někoho, kdo by paradoxně mohl za jiných okolností s drsňákem Wolverinem klidně zkříčit cesty, automaticky začnu zvyšovat svoje nároky. A nebo mi je úplně ukradený, kdo je Iron Fist a pod čí komiksovou stáj patří a prostě jenom nedokážu odvrátit zrak, když se postavy chovají jako naprostí idioti bez schopnosti pamatovat si svoje vlastní postoje deset minut nazpátek. Ale víte co? Začneme raději tím, co se mi na seriálu líbilo.

Akce. Čtvrtou epizodu si vzal do parády expert na kulervoucí akční scény Miguel Sapochnik a ani tentokrát nezklamal. Byť tady jeho rukopis není zdaleka znát tolik, jako z jeho epizod Hry o trůny nebo Temného případu, i zde předvede jednu slušnou bitku a částečně taky díky jeho zásahu seriál ke konci první třetiny konečně nabere nějaký spád. Samotná akce pak není k zahození ani po zbytek řady. Většina soubojů je přehledná a často taky vizuálně lahodivá, nejvíc pak asi při jednom z deštivých duelů ve dvanácté epizodě. Osobně bych ještě trochu přitlačil a zapojil víc scén z Dannyho tréninku, ale chápu, ty nudnější věci měli v tomhle seriálu prostě přednost.

Každopádně dále tu je příběh. Špínu si šetřím, takže vynecháme to peklíčko z prvních tří dílů a zmíním jenom povedené zvraty počas celé série, dobré tempo, chytré využití vedlejších postav z Daredevila a Jessicy Jones a především pak libový závěr v rámci posledních dvou epizod, kde to všechno hezky graduje, uzavírá se, a vy tak zkrátka nemáte pocit, že těch třináct hodin bylo spíš za trest než za odměnu (ano, koukám na tebe Luku). Tím ta chvála však bohužel končí a teď k důvodům, proč nebýt provázanosti se zbytkem Defenders, pár nadprůměrným dějovým momentům a především rozšiřování mytologie nakousnuté ve dvojce DD, bych tenhle seriál odepsal jako nefalšovaný scenáristický kolaps, jenž vykradl, co mohl a ještě přitom ani nedokázal do hlavní role sehnat obstojného herce. Yes, I said it!

Nevím, jestli jste si toho někdo všiml už předtím, ale Finn Jones je totální dřevo. Vlastně se vůbec nedivím, že mají zahraniční kritici takové nutkání do něj rýpat. Zatímco oni ovšem tahali z klobouku a podle všeho tentokrát padla volba na (ne)správnou barvu kůže (buď to byl klobouk, nebo něčí p*del, těžko říct), já ho hodlám diskriminovat za naprosto tragický účes a hlavně tak senzační ztvárnění protivného hloupého spratka, kterému se zasekl sociální vývoj někdy v deseti letech, až si nejste jistí, jestli to má opravdu v popisu práce, nebo prostě hraje sám sebe. Ne, teď vážně, ten záměr tam je čitelný, problém s Jonesem je v tom, že kromě toho ale nedokáže nabídnout nic víc. Když zrovna jeho dvojník či kaskadér neláme kosti, tak vás prostě hlavní charakter Dannyho Randa nebaví. V tom lepším případě. V tom horším začnete přemýšlet, jestli jste opravdu sami, nebo si toho tvůrci všimli taky a tak ho třeba v Defenders zabijí a poté do dvojky přeobsadí. Kéž by se tak stalo, protože horší miscast snad ani nepamatuji a z těch čtyř seriálů, co jsem zatím od Marvelu viděl, je tohle jediný, kde jsou vedlejší postavy zajímavější a lépe zahrané než ta hlavní.

 Následující odstavec obsahuje mírné spoilery

A posuneme se o kousek dál, tentokrát k dialogům, logickým failům a vůbec chování postav jako takových. Moje oblíbená část byla, když představenstvo vyhodilo tři své členy, z nichž jeden vlastnil ve firmě 51% podíl. Jen tak. Pak ale jeden z představenstva, ten, z jehož hlavy ten nápad vzešel, za (ne)vyjasněných okolností spáchal sebevraždu a o den později byli zase všichni vyhození členové zpátky ve vedení. Boží taky bylo, jak to Dannymu trvalo tři epizody přesvědčit dva lidi, se kterými strávil velkou část svého dětství, že je to opravdu on, ale když pak narazil na Trinity, která kdysi dávno začínala ve firmě jeho otce, měl ji na své straně v rámci několika vteřin. No ale korunku si odnáší dialog z poloviny série, kdy Danny "plánoval" svůj další postup:

"Poletíme na to místo." 
"A dál?"
"NEVÍM!"

*facepalmující smajlík*

Konec spoilerů

Stejně tak nešťastná byla také snaha o využití jednotlivých postav. Zatímco ve zbylých seriálech se všichni dostávají ke slovu pravidelně, tady to bylo jako při hokejovém zápase, včetně střídačky a trestné lavice. Při sledování mě to až na závěrečné tři epizody dost vytrhovalo z děje, rušilo to zbytečně už tak nekonzistentní atmosféru a hlavně to prostě bilo do očí. Když už jsme to ale nakousli, něco ještě přece jen pochválím. Colleen Wing, Ward Meachum, Madame Gao a Claire Temple, tyhle čtyři charaktery to pro mě v podstatě celé zachraňovaly a díky bohu za ně! Obzvlášť první dva jako nováčci hodně potěšili, Colleen je po Elektře a Punisherovi nejlepší vedlejší postavou tohohle miniverza vůbec a asi nebudu jediný, kdo má pro herce hrajícího Warda od jeho role polepšeného nácka z Banshee velkou slabost. (#nogay) Na tyhle dva se každopádně do budoucna dál hodně těším.

Nerad bych na něco zapomněl, ale už se mi ta recenze zase začíná natahovat, takže už jen v rychlosti. Devátá a desátá epizoda opět zbytečně natahovací, už to začíná být docela klišé, práce se záporáky každopádně o poznání lepší než v Cageovi a šikovné navazování na zavedenou mytologii jsem už zmínil. Tím pádem jsem asi zmínil vše. Rozhodně se na to podívejte, pokud jste viděli všechno předtím a těšíte se na Defenders. Dokonce bych vám to doporučil i jen jako akční seriál pracující s kung-fu tématikou a mysticismem. Pokud vám ale ani jedno nic neříká a upřímně vás nezajímají ani ty Defenders, klidně Iron Fista vynechte a zajděte si třeba počtvrté do kina na toho Logana. Vlastně to proveďte, i kdybyste si seriál přece jen pustili. Logan je totiž awesome.

P. S. znělka je naprosto parádní, mám ji hned vedle Daredevila.

P. S. S. s Iron Fistem si tvůrci dlouho nevěděli rady, chvíli se uvažovalo, že dorazí na plátna kin místo Doctora Strange, pokud vám tedy přišel závěr obou komiksáren VELICE podobný, je to nejspíš tím, že tady někdo ve škole opisoval.

Vaše hodnocení
Nejlepší
10
9
8
7
6
5
4
3
2
1
Nejhorší
Hodnotit můžete až po přihlášení.
Verdikt
Hodnocení filmu:
7/10

Hodnocení u podobných filmů:
Hodnocení zbytku redakce:
Hodnocení čtenářů: (0)
Diskuze (10)

První dojmy

Mistr bojových umění s železnou pěstí


Sdílet:

Po dvou letech spolupráce nám Marvel a Netflix představují posledního člena nadcházejících Defenders, odsouvaný seriál mistra bojových umění s přezdívkou Iron Fist. A přinejmenším po prvních čtyřech dílech se rozhodně nekoná (lehké) zklamání ve stylu Luka Cage, ale spíš další Daredevil.

Do premisy Iron Fista by se dalo snadno strefovat. Hrdina se po delší době vrací domů, aby se ujal svého právoplatného dědictví a s pomocí nově nabytých schopností bojoval s padouchy... Viděli jsme to už nejednou – Batman začíná, seriálový Arrow… Jenže na tohle dorypování přijde řada až tehdy, když je s dílem něco zásadně v nepořádku. A to naštěstí není případ nejnovější marvelovky.

Čím dál tím víc se mi líbí netflixový model tvorby seriálů, tvůrci už navíc po třech předchozích hrdinech moc dobře vědí, jak s ním pracovat. Na jednu stranu využívá možnosti seriálového rozsahu oproti relativně uspěchaným dvouhodinovým filmům. Na druhou stranu se nemusí zabývat typickými seriálovými omezeními, kde je potřeba do značné míry odkrýt karty už v pilotu a hned od začátku „uplácet“ diváka cool scénami, i kdyby to mělo být na úkor vnitřní soudržnosti díla, protože by se taky divák příští týden už nemusel vrátit. Ten model dovoluje daleko svobodnější a přirozenější vystavění celého vyprávění, kde není potřeba nic uspěchat. Třeba první dva díly jsou tak skutečně spíš expozicí třináctihodinového filmu. Díky tomu si ale seriál může dovolit na chvíli prozkoumat zajímavá témata, jako srovnání Dannyho východního oděvu a mysticismu s oblečením a blábolením bezdomovce nebo pomalé potvrzování jeho skutečné identity včetně pobytu v psychiatrické léčebně.

Jestli něco Marvelu vychází naprosto dokonale, je to casting. I když to papírově třeba zase tak skvěle nevypadalo, v seriálu je to jedna trefa vedle druhé – Loras Tyrell, Faramir, nácek z Banshee, dokonce i Jessica Stroup z nového 90210 (!), ale i Following. U choreografie soubojů mě docela vyděsil hned první střet, který působil přesně tím dojmem umělého „baletu“, který tak ostře kontrastuje třeba s akcí v Raid nebo Johnu Wickovi. Těžko říct, jestli třeba šlo zároveň o první bitku, která se natáčela, ale všechny další jsou každopádně výrazně lepší. Finn Jones sice není Keanu Reeves, ale snaží se a třeba úrovně Daredevila bychom myslím mohli klidně dosáhnout (zatím se to ještě neodvažuji říct s jistotou, ale třeba ve čtvrtém díle je už jedna značně efektní scéna). Navíc si scenáristé pomáhají menšími berličkami, aby si Iron Fista v plné síle šetřili až na později.

Byť je to vlastně jen drobnost, tentokrát mě zklamala znělka. Vizuálně jen OK a hudba tvrdě vykrádá soundtrack Tron: Legacy. Hudba v samotném seriálu už je na tom výrazně lépe, kombinuje se tady rap (z iPodu, jejž měl Danny s sebou) a elektronika, která místy evokuje Equinoxe od Jean-Michel Jarrea. Podtrženo sečteno, Iron Fist startuje hodně slibně.

Jak už jste daleko a co zatím na Iron Fista říkáte vy?  Dejte vědět v diskuzi a opatrně se spoilery, prosím.

Vaše hodnocení
Nejlepší
10
9
8
7
6
5
4
3
2
1
Nejhorší
Hodnotit můžete až po přihlášení.
Verdikt
Hodnocení filmu:
8/10

Hodnocení u podobných filmů:
Hodnocení zbytku redakce:
Hodnocení čtenářů: (0)
© Copyright 2000 – 2017 Všechna práva vyhrazena.