Iron Fist: 2. série
13:00 | 04.10.2018 |
První řady Luka Cage i Iron Fista patřily k těm slabším kouskům z netflixovského Marvelu a stejně jako u Luka, i Danny Rand ve své druhé štaci napravuje dojmy. Ale zase nijak radikálně.
Po událostech z Defenders Danny žije skromně (nevyužívá své bohatství) a na přání Matta Murdocka se snaží chránit město, což aktuálně znamená zabránit válce místních asijských gangů, jež soupeří o místo na slunci uvolněné rozprášenou The Hand. Navíc do New Yorku přijíždí Dannyho starý přítel z K’un-L‘unu Davos, který má na prosazování spravedlnosti i na poslání Iron Fista vlastní názor.
Tvůrci se od minula v mnohém poučili (přesněji řečeno tedy, vyměnění tvůrci se poučili z chyb předchůdců). Kromě toho, že Jonese ostříhali, především konečně ustoupili od rozsahu třinácti epizod, který se dříve dařilo efektivně naplňovat snad jen Daredevilovi a Punisherovi. Rád bych teď řekl, že aktuálních deset dílů díky zkrácení řady perfektně šlape, tak daleko ve chvále bohužel zase jít nemohu. Ale rozhodně to odsýpá lépe než první řada.
Obdobně je na tom i choreografie bojových scén. Jessica Henwick (Colleen) a Sacha Dhawan (Davos) oba umí, tam není zase tolik co řešit, ale Danny tentokrát často bojuje se šátkem přes tvář, což dává filmařům daleko větší volnost ve využití dublů Finna Jonese. To samé platí i pro nováčka seriálu Alice Eve, která má v akčních scénách vždy kapuci. Její herecký výkon je pak velmi slušný, a pokud by se vám náhodou ze začátku zdálo, že trochu přehrává nebo je někdy naopak prkenná, je za tím záměr. Zajímavostí je, že její postava sdílí příjmení „Walker“ s Trish z Jessicy Jones, což by navíc při fyzické podobnosti s Rachael Taylor mělo prakticky jednoznačně ukazovat na příbuzenský vztah. V seriálu to ale nikdo ani nenaznačí a i v komiksech jde jen o shodu jmen, takže zatím nejde o nic víc než fanouškovskou teorii.
Druhý Iron Fist si půjčuje od Luka Cage oblíbenou Místy Knight, aby ji postavil po bok Colleen Wing, zatímco Danny zase dostal divácky rovněž vděčný team-up s Wardem, s nímž byl minule většinu řady spíš na nože. Oba sourozenci Meachumové, Ward i Joy mají ostatně docela zajímavé příběhové oblouky o zlobě, odvetě, odpuštění a co to všechno s člověkem vlastně udělá. Na druhou stranu Dannyho linka bohužel následuje obyčejné superhrdinské schéma, na které často dojde právě v pokračování.
Komiksoví fanoušci si opět mohou užít různé odkazy, nejviditelněji třeba klasický bíložlutý kostým ve scéně v K’un-L‘unu, kde se zároveň potvrdí, že pro New York je přinejmenším u hrané adaptace nepoužitelný. V úplném závěru druhé řady Danny (stejně jako Luke) skončí ve velice zajímavém postoji, nesázel bych ale na to, že ji třetí série dokáže vytěžit nějak výrazně lépe, než to co jsme už viděli.
Verdikt
Sam.Vimes
Vaše hodnocení
Iron Fist: Úvod 2. řady
14:00 | 08.09.2018 |
První série Iron Fista pro mě byla vcelku zklamáním. Sice měla pár zajímavých momentů, ale celkově to byl rozhodně nejhorší počin Netflixu v rámci jejich marvelovského seriálového vesmíru. Od druhé série jsem tak neměl příliš velká očekávání s tím, že mě může maximálně příjemně překvapit. Překvapení přišlo vcelku dlouho před premiérou s oznámením, že druhý výstup Iron Fista bude pouze deset dílů dlouhý, což při extrémním natahování první série byl záblesk na lepší časy.
Danny Rand po událostech první série upustil od aktivní role ve své společnosti a snaží se žít prostý život, jenž mu dává prostor věnovat se ochraně města. S přítelkyní Colleen Wing žijí v jejím bývalém dojo v čínské čtvrti New Yorku, kde se právě rozpoutává válka mezi Triádami, které se snaží uzmout pro sebe kousek moci, jež po sobě nechala v kriminálním spektru absence dnes již (snad permanentně) poražené The Hand.
První série Iron Fista měla mnoho problémů, přičemž jedním z nich byl opravdu extrémně pomalý rozjezd, kdy Danny musel prokázat, že nejen není blázen, ale že je také opravdu tím, kým tvrdí, že je. Druhá řada ovšem již nemusí řešit podobné problémy, a tak se pouští do vyprávění příběhu rovnou od prvního dílu, což seriálu velmi svědčí. Hvězdná posila v podobě Alice Eve je rozhodně zajímavou postavou, kterou je ovšem zatím těžké zařadit, ale její postava rozhodně slibuje zajímavou podívanou v dalších dílech.
Dalším skvělým zlepšením oproti první řadě je to, že Danny v mnoha soubojích využívá masku, což tvůrcům umožnilo nahradit Finna Jonese v mnohem více scénách kaskadéry a mistry bojových umění. To vedlo k mnohem zajímavějším, zábavnějším, a hlavně přesvědčivějším bojovým scénám. Sám Finn Jones se od první série také zlepšil a v seriálu, jehož protagonista je mistrem bojových umění tak působí mnohem přirozenějším dojmem.
Danny jako postava již má alespoň částečnou představu o tom, kým je a co by mělo být jeho cílem a díky tomu by mohl být více tolerovatelný pro diváky, kteří s ním měli v první řadě problém. Druhá série si také ponechala většinu postav z minulé řady a díky tomu můžeme sledovat velmi zajímavě se rozvíjející příběh postav, které byly důležité a pravděpodobně budou tentokrát ještě důležitější.
Po prvních třech dílech mám z druhé série mnohem lepší dojem a ani na další díly neplánuji koukat z pouhé setrvačnosti, ale protože mě opravdu zajímá, kam se příběh a jednotlivé postavy budou dále posouvat. Pokud jste byli po první řadě zklamaní, tak bych doporučil dát Iron Fistovi ještě jednu šanci, jelikož úvod druhé řady je opravdu výrazně lepší, než to co jsme mohli vidět v první sezóně.
Verdikt
Diego.Dorlan
Vaše hodnocení
Iron Fist: 1. řada
09:00 | 20.03.2017 |
S velkou silou přichází také velká zodpovědnost. V případě Dannyho Renda s velkou silou přichází... pěknej bordel. Aneb vítejte u recenze posledního z Defenders, mistra bojových umění a zároveň nejhorší představenou verzi Bruce Wayna za posledních nevimkoliklet, hrdiny Iron Fista.
Recenze Daredevila
Recenze Jessicy Jones
Recenze Luka Cage
Téma: Vše, co víme o Defenders
Na úvod bych nejspíš měl na svou obranu říct, že je to možná mnou. Možná jsem teď zkrátka jen příliš zhýčkaný osobitou a zatraceně dojemnou rozlučkou s Loganem, takže když pak sleduju někoho, kdo by paradoxně mohl za jiných okolností s drsňákem Wolverinem klidně zkřížit cesty, automaticky začnu zvyšovat svoje nároky. A nebo mi je úplně ukradený, kdo je Iron Fist a pod čí komiksovou stáj patří a prostě jenom nedokážu odvrátit zrak, když se postavy chovají jako naprostí idioti bez schopnosti pamatovat si svoje vlastní postoje deset minut nazpátek. Ale víte co? Začneme raději tím, co se mi na seriálu líbilo.
Akce. Čtvrtou epizodu si vzal do parády expert na kulervoucí akční scény Miguel Sapochnik a ani tentokrát nezklamal. Byť tady jeho rukopis není zdaleka znát tolik, jako z jeho epizod Hry o trůny nebo Temného případu, i zde předvede jednu slušnou bitku a částečně taky díky jeho zásahu seriál ke konci první třetiny konečně nabere nějaký spád. Samotná akce pak není k zahození ani po zbytek řady. Většina soubojů je přehledná a často taky vizuálně lahodivá, nejvíc pak asi při jednom z deštivých duelů ve dvanácté epizodě. Osobně bych ještě trochu přitlačil a zapojil víc scén z Dannyho tréninku, ale chápu, ty nudnější věci měli v tomhle seriálu prostě přednost.
Každopádně dále tu je příběh. Špínu si šetřím, takže vynecháme to peklíčko z prvních tří dílů a zmíním jenom povedené zvraty počas celé série, dobré tempo, chytré využití vedlejších postav z Daredevila a Jessicy Jones a především pak libový závěr v rámci posledních dvou epizod, kde to všechno hezky graduje, uzavírá se, a vy tak zkrátka nemáte pocit, že těch třináct hodin bylo spíš za trest než za odměnu (ano, koukám na tebe, Luku). Tím ta chvála však bohužel končí a teď k důvodům, proč nebýt provázanosti se zbytkem Defenders, pár nadprůměrným dějovým momentům a především rozšiřování mytologie nakousnuté ve dvojce DD, bych tenhle seriál odepsal jako nefalšovaný scenáristický kolaps, jenž vykradl, co mohl a ještě přitom ani nedokázal do hlavní role sehnat obstojného herce. Yes, I said it!
Nevím, jestli jste si toho někdo všiml už předtím, ale Finn Jones je totální dřevo. Vlastně se vůbec nedivím, že mají zahraniční kritici takové nutkání do něj rýpat. Zatímco oni ovšem tahali z klobouku a podle všeho tentokrát padla volba na (ne)správnou barvu kůže (buď to byl klobouk, nebo něčí p*del, těžko říct), já ho hodlám diskriminovat za naprosto tragický účes a hlavně tak senzační ztvárnění protivného hloupého spratka, kterému se zasekl sociální vývoj někdy v deseti letech, až si nejste jistí, jestli to má opravdu v popisu práce, nebo prostě hraje sám sebe. Ne, teď vážně, ten záměr tam je čitelný, problém s Jonesem je v tom, že kromě toho ale nedokáže nabídnout nic víc. Když zrovna jeho dvojník či kaskadér neláme kosti, tak vás prostě hlavní charakter Dannyho Randa nebaví. V tom lepším případě. V tom horším začnete přemýšlet, jestli jste opravdu sami, nebo si toho tvůrci všimli taky a tak ho třeba v Defenders zabijí a poté do dvojky přeobsadí. Kéž by se tak stalo, protože horší miscast snad ani nepamatuji a z těch čtyř seriálů, co jsem zatím od Marvelu viděl, je tohle jediný, kde jsou vedlejší postavy zajímavější a lépe zahrané než ta hlavní.
Následující odstavec obsahuje mírné spoilery
A posuneme se o kousek dál, tentokrát k dialogům, logickým failům a vůbec chování postav jako takových. Moje oblíbená část byla, když představenstvo vyhodilo tři své členy, z nichž jeden vlastnil ve firmě 51% podíl. Jen tak. Pak ale jeden z představenstva, ten, z jehož hlavy ten nápad vzešel, za (ne)vyjasněných okolností spáchal sebevraždu a o den později byli zase všichni vyhození členové zpátky ve vedení. Boží taky bylo, jak to Dannymu trvalo tři epizody přesvědčit dva lidi, se kterými strávil velkou část svého dětství, že je to opravdu on, ale když pak narazil na Trinity, která kdysi dávno začínala ve firmě jeho otce, měl ji na své straně v rámci několika vteřin. No ale korunku si odnáší dialog z poloviny série, kdy Danny "plánoval" svůj další postup:
"Poletíme na to místo."
"A dál?"
"NEVÍM!"
*facepalmující smajlík*
Konec spoilerů
Stejně tak nešťastná byla také snaha o využití jednotlivých postav. Zatímco ve zbylých seriálech se všichni dostávají ke slovu pravidelně, tady to bylo jako při hokejovém zápase, včetně střídačky a trestné lavice. Při sledování mě to až na závěrečné tři epizody dost vytrhovalo z děje, rušilo to zbytečně už tak nekonzistentní atmosféru a hlavně to prostě bilo do očí. Když už jsme to ale nakousli, něco ještě přece jen pochválím. Colleen Wing, Ward Meachum, Madame Gao a Claire Temple, tyhle čtyři charaktery to pro mě v podstatě celé zachraňovaly a díky bohu za ně! Obzvlášť první dva jako nováčci hodně potěšili, Colleen je po Elektře a Punisherovi nejlepší vedlejší postavou tohohle miniverza vůbec a asi nebudu jediný, kdo má pro herce hrajícího Warda od jeho role polepšeného nácka z Banshee velkou slabost (#nogay). Na tyhle dva se každopádně do budoucna dál hodně těším.
Nerad bych na něco zapomněl, ale už se mi ta recenze zase začíná natahovat, takže už jen v rychlosti. Devátá a desátá epizoda opět zbytečně natahovací, už to začíná být docela klišé, práce se záporáky každopádně o poznání lepší než v Cageovi a šikovné navazování na zavedenou mytologii jsem už zmínil. Tím pádem jsem asi zmínil vše. Rozhodně se na to podívejte, pokud jste viděli všechno předtím a těšíte se na Defenders. Dokonce bych vám to doporučil i jen jako akční seriál pracující s kung-fu tématikou a mysticismem. Pokud vám ale ani jedno nic neříká a upřímně vás nezajímají ani ti Defenders, klidně Iron Fista vynechte a zajděte si třeba počtvrté do kina na toho Logana. Vlastně to proveďte, i kdybyste si seriál přece jen pustili. Logan je totiž awesome.
P. S. znělka je naprosto parádní, mám ji hned vedle Daredevila.
P. S. S. s Iron Fistem si tvůrci dlouho nevěděli rady, chvíli se uvažovalo, že dorazí na plátna kin místo Doctora Strange, pokud vám tedy přišel závěr obou komiksáren VELICE podobný, je to nejspíš tím, že tady někdo ve škole opisoval.
Verdikt
do_Od
Vaše hodnocení
Iron Fist: První dojmy
13:00 | 18.03.2017 |
Po dvou letech spolupráce nám Marvel a Netflix představují posledního člena nadcházejících Defenders, odsouvaný seriál mistra bojových umění s přezdívkou Iron Fist. A přinejmenším po prvních čtyřech dílech se rozhodně nekoná (lehké) zklamání ve stylu Luka Cage, ale spíš další Daredevil.
Do premisy Iron Fista by se dalo snadno strefovat. Hrdina se po delší době vrací domů, aby se ujal svého právoplatného dědictví a s pomocí nově nabytých schopností bojoval s padouchy... Viděli jsme to už nejednou – Batman začíná, seriálový Arrow… Jenže na tohle dorypování přijde řada až tehdy, když je s dílem něco zásadně v nepořádku. A to naštěstí není případ nejnovější marvelovky.
Čím dál tím víc se mi líbí netflixový model tvorby seriálů, tvůrci už navíc po třech předchozích hrdinech moc dobře vědí, jak s ním pracovat. Na jednu stranu využívá možnosti seriálového rozsahu oproti relativně uspěchaným dvouhodinovým filmům. Na druhou stranu se nemusí zabývat typickými seriálovými omezeními, kde je potřeba do značné míry odkrýt karty už v pilotu a hned od začátku „uplácet“ diváka cool scénami, i kdyby to mělo být na úkor vnitřní soudržnosti díla, protože by se taky divák příští týden už nemusel vrátit. Ten model dovoluje daleko svobodnější a přirozenější vystavění celého vyprávění, kde není potřeba nic uspěchat. Třeba první dva díly jsou tak skutečně spíš expozicí třináctihodinového filmu. Díky tomu si ale seriál může dovolit na chvíli prozkoumat zajímavá témata, jako srovnání Dannyho východního oděvu a mysticismu s oblečením a blábolením bezdomovce nebo pomalé potvrzování jeho skutečné identity včetně pobytu v psychiatrické léčebně.
Jestli něco Marvelu vychází naprosto dokonale, je to casting. I když to papírově třeba zase tak skvěle nevypadalo, v seriálu je to jedna trefa vedle druhé – Loras Tyrell, Faramir, nácek z Banshee, dokonce i Jessica Stroup z nového 90210 (!), ale i Following. U choreografie soubojů mě docela vyděsil hned první střet, který působil přesně tím dojmem umělého „baletu“, který tak ostře kontrastuje třeba s akcí v Raid nebo Johnu Wickovi. Těžko říct, jestli třeba šlo zároveň o první bitku, která se natáčela, ale všechny další jsou každopádně výrazně lepší. Finn Jones sice není Keanu Reeves, ale snaží se a třeba úrovně Daredevila bychom myslím mohli klidně dosáhnout (zatím se to ještě neodvažuji říct s jistotou, ale třeba ve čtvrtém díle je už jedna značně efektní scéna). Navíc si scenáristé pomáhají menšími berličkami, aby si Iron Fista v plné síle šetřili až na později.
Byť je to vlastně jen drobnost, tentokrát mě zklamala znělka. Vizuálně jen OK a hudba tvrdě vykrádá soundtrack Tron: Legacy. Hudba v samotném seriálu už je na tom výrazně lépe, kombinuje se tady rap (z iPodu, jejž měl Danny s sebou) a elektronika, která místy evokuje Equinoxe od Jean-Michel Jarrea. Podtrženo sečteno, Iron Fist startuje hodně slibně.
Jak už jste daleko a co zatím na Iron Fista říkáte vy? Dejte vědět v diskuzi a opatrně se spoilery, prosím.
Verdikt
Sam.Vimes
Vaše hodnocení
Registrace
- Komentovat a hodnotit filmy a trailery
- Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
- Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
- Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry
Zapomenuté heslo
Přihlášení
Registrace
- Komentovat a hodnotit filmy a trailery
- Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
- Vytvářet filmové blogy
- Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
- Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry