Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Metoda Markovič: Hojer | 2024
csfd  
tvůrce: Jaroslav Hruška
režie: Pavel Soukup
hrají: Petr Lněnička, Václav Neužil, Adam Mišík, Vojtěch Kotek, David Prachař, Michal Isteník, Petr Uhlík

Metoda Markovič: Hojer: První dojmy


ikona
tomasmy
jiří markovičladislav hojerpetr lněničkaváclav neužilvojtěch kotekVoyo
Mindhunter: Česko. 
Ladislav Hojer měl IQ 88, neměl žádné přátele a žil samotářsky. Pracoval jako sklář, byl asociál, agresor a nikdy neměl vážnou známost. Kanibal Hojer mezi roky 1978 a 1981 zabil pět žen. O pět let později byl popraven v pankrácké věznici. Za jeho dopadením stojí tým Josefa Markoviče, budoucího šéfa pražské mordparty, který o pár let později chytil i spartakiádního vraha Jiřího Straku. Právě Markovič a Hojer proti sobě stojí v nové dobové šestidílné detektivní minisérii, která je k vidění na Voyo. Markovič se podílel také na jejím scénáři, uvedení se ale bohužel nedožil. Zemřel v říjnu 2022 a seriál je věnován jeho památce. První díl stačil dostatečně napovědět, zda jde o památku důstojnou. 
 
 
 
První epizoda mě nadchla. S Hojerem se šetří (t.j. není tu vůbec, na scénu vstoupí až ve druhém díle), ale tvůrci nechodí kolem horké kaše a Hojerův případ se začíná vyšetřovat hned od prvních minut. Devadesátky mají velmi vážnou konkurenci a na českých internetech lze najít názory, že se jedná o domácí seriálovou událost roku. Zaděláno je opravdu bezvadně a pokud tvůrci nepoleví (nevím, co by se muselo stát), tak se tyto řeči s největší pravděpodobností potvrdí.
 
 
Tady se povedlo fakticky všechno. Markoviče hraje Petr Lněnička, který je výtečný dabér, ale na plátně a obrazovce dostává role spíše malé, a tenhle seriál dokazuje, že jeho talentem je opravdu trestuhodně plýtváno, neboť je výtečný - v zahraničí by z fleku mohl hrát Columba. Tradičně skvělý je i Václav Neužil v roli jeho zkušeného kolegy, který je v tomhle seriálu zároveň oním člověkem, který obstarává hlášky. Neužilovým kariérním protipólem je Adam Mišík, který je mi sice obvykle protivný, ale tahle role mu překvapivě sedne. Ze začátku se sice jeví, že i tady bude jenom od toho, aby ho balila každá žena, s níž přijde do styku (pracovního, samozřejmě), ale už v úvodu stihl sehrát poměrně výraznou roli. Velice zaujme také Vojtěch Kotek, v roli Jaromíra Stahlwerka. Tento nadprůměrně inteligentní sadistický vrah je dalším z těch, které Markovič dostal za mříže. Teď sedí ve Valdicích a Markovič za ním dochází na konzultace - zajímá ho totiž, jaké to je být sadistickým vrahem. Právě tyto vězeňské scény (ačkoliv v prvním díle je zatím jenom jedna) dávají vzpomenout na Fincherova fenomenálního Mindhuntera - a to jedině v dobrém, dokonce v tom nejlepším. Tak výborné to je.  
 
 
Scénář je opravdu výtečný, hodně spoléhá na dialogy, které jsou fantasticky napsané a ještě lépe zahrané. To je rozhodně podstatný prvek, jenž diváka na první dobrou vtáhne do děje, svou roli ale hraje i naprosto skvělá dobová výprava, parádní kamera Ondřeje Belicy (za sebou toho ještě moc nemá, například internetový seriál TBH) a také ta atmosféra není úplně nejveselejší - přesně tak, jak se na seriál tohoto typu sluší a patří. Metoda Markovič nesází na žádnou velkou akci, naopak se jedná o vysoce autentickou, pomalu plynoucí kriminálku - přesně tak to má vypadat a výsledek tomu odpovídá. 
 
Seriál nás už stačil zavést i do Bohnic - jeden z tamních šílených chovanců totiž také přispěl k Hojerovu dopadení. Pravděpodobně dostane velký prostor i psychologická linka (byla by škoda nevyužít) a velký prostor je věnován také Markovičovu osobnímu životu. Má děti, chápavou ženu (v podání Sarah Haváčové) a je jedním z mála policajtů s funkčním manželstvím. Zajímá mě, jak se bude vyvíjet dál - poctivé policejní práci tahle dějová linka vůbec nepřekáží, je jí tu tak akorát a i ona je dostatečně zajímavá.   
 
První díl Markoviče/Hojera přinesl velmi kvalitní podívanou, která ani na Voyo zatím nemá moc obdoby. Na obří hit je zaděláno více než dobře - vynikající detektivka, poctivé psycho drama, vynikající herecké výkony, boží atmosféra - byl bych vlastně rád, kdyby se úvodní hodinu podařilo ještě kvalitativně překonat, ale popravdě řečeno, stoupat už není moc kam, protože nemám vůbec nic, co bych měl (nebo chtěl) vytknout. Tady je nakročeno k tomu, aby se seriál (alepsoň v mém případě) dostal nějakým způsobem do žebříčku toho nejlepšího za rok 2024. Tak snad se to nepokazí - to by bylo fakt hodně, hodně pitomé. 
 
Nové díly vycházejí každý pátek. 
 
---
 
Autor: Tomáš Mysliveček
Foto: Voyo
 
Komentáře

  • Do této diskuze ještě nikdo nepřispěl, buďte první.
VSTOUPIT

Verdikt

avatar9/10

tomasmy

Vynikající herci, perfektní scénář, skvělé dialogy, parádní atmosféra a výprava... Tady všechno šlape. Metoda Markovič: Hojer je po prvním díle vysoce kvalitní poctivou dobovou detektivkou, která má divákovi hodně co nabídnout a nabízí mu to naplno.


Hodnocení čtenářů

  • avatar8/10

    kaapaa

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.
Hosting zajišťuje: Stable.cz
Kontakty: Technická podpora | Redakce

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
  1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
  2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
  3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
  4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace