Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Smysl pro tumor | 2024
csfd  imdb
tvůrce: Tereza Kopáčová
režie: Tereza Kopáčová
hrají: Filip Březina, Alžběta Malá, Tereza Brodská, Pavel Řezníček, Natálie Řehořová, Jiří Bartoška, Robert Nebřenský

Smysl pro tumor: Úvod 1. řady


ikona
Ojik
Česká televizeČTSmysl pro tumorTereza Kopáčová
Nový seriál České televize vytváří humor z nečekané premisy. Měli byste dát Smyslu pro tumor šanci?  

Česká televize odstartovala na seriálovém poli nový kalendářní rok ve velkém stylu. S druhou sérií se vrátilo komediální Dobré ráno, Brno! a začaly i dvě očekávané novinky – kromě kontroverzních Adikts také dramedy Smysl pro tumor. Za ním stojí zkušené duo tvůrců – ostřílená televizní režisérka Tereza Kopáčová, podepsaná třeba pod Metanolem nebo Ochráncem, a scenárista Matěj Podzimek, který pro ni napsal druhý jmenovaný seriál. Přestože jde o adaptaci stejnojmenného belgického formátu, účast těchto dvou autorů dává naději na solidní podívanou. Jak si novinka vede po prvních třech dílech? 

Pětadvacetiletý medik Filip (Filip Březina) proplouvá životem bez velké námahy. Náročnou školu zvládá na výbornou, je tahounem ragbyového týmu a má každou dívku, na kterou se podívá. Jeho studium pomalu směřuje k cíli a ambiciózní mladík se rozhodne pro atestaci na specializaci ze všech nejprestižnější – neurochirurgii. Jeho zájem se tak plně soustředí na to, aby upoutal uctívaného přednostu a ten si ho vybral pro zaškolení. Nevěnuje pozornost ničemu jinému – ani svým nejbližším, kteří mají na rozdíl od něj starostí až nad hlavu, ani drobným zdravotním komplikacím, kterým nepřikládá velký význam. Když se na konci prvního dílu dozvídá, že má nádor lymfatických uzlin, obrací se rázem naruby nejen jeho vlastní život, ale i jeho rodiny. 

Kopáčová s Podzimkem se však nepustili do slzopudného dramatu o mladém člověku, který umírá a snaží se předtím uspořádat svůj život. Z belgické předlohy zachovávají základní premisu, a sice natočit, jak sami říkají, komedii o rakovině a vážnému onemocnění se vysmát. Namísto pomalého rozjímání tak už od počátku servírují neuvěřitelně svižné vyprávění, kde převládá celková odlehčenost. Formální stránka se vyzdvihuje u již zmiňovaných Adikts, pravdou však je, že pilot Smyslu pro tumor si Sedlákovu drogovou jízdu v tomto směru s přehledem maže na chleba. Úvodní epizoda má strhující tempo, je svižně střihaná a kamera neustále překvapuje zajímavými úhly a kompozicemi. Vyprávění mnohdy zpestří nečekané flashbacky a vše doplňují četné grafické prvky v obraze; snad jen vypravěčské monology hlavního hrdiny působí místy trochu jako přežité retro. V tomto ohledu jde skutečně o tuzemský seriálový počin, který svým originálním pojetím nemá obdoby. 

Je proto škoda, že tvůrci poměrně razantně dupnou na brzdu hned s druhým dílem. Náhlá formální a vypravěčská střídmost by se dala přičíst na vrub nové životní situaci hlavního hrdiny, která mu přináší nečekané komplikace – vše, na čem mu záleželo, jako by najednou přestalo fungovat. Mizí ale veškerá dravost pilotu (který šokoval, s ohledem na hlavní vysílací čas na veřejnoprávní televizi, i otevřeností sexuálních scén) a je až zarážející, že spolu s úbytkem tohoto svěžího větru stagnuje i slibovaná zábavná dimenze. Jediným zdrojem humoru zůstává linka točící se kolem Filipových rodičů. Otec Mirek (Pavel Řezníček) se v ní snaží zachránit své manželství poté, co jeho ženě Jarce (Tereza Brodská) dojde trpělivost s manželovým ignorantstvím. Ač oba stojí se synovou diagnózou před nečekanou překážkou a nejistou budoucností, ona je zatvrzelá ve snaze začít nový život a on se ji snaží získat zpět. Především Řezníčkův asociální workholik, posedlý rodinnou firmou, zvládá pobavit; otázka však je, nakolik bude tato zápletka relevantní pro klíčovou doménu seriálu, tedy vyprávění o vážné nemoci s nadhledem a nadějí. 

Mnohem zajímavěji se tak zatím jeví dokumentární epilogy, které na konci každé epizody nabízejí vyprávění skutečných pacientů, které rakovina v mladém věku potkala a podařilo se jim ji překonat. Reagují na to, čím si v každém z dílů Filip zrovna prochází, působí ale současně trochu neuspořádaně – bylo by jistě dobré i tyto reálné příběhy v budoucích epizodách gradovat a směřovat k jasné pointě. Jde ale o netradiční a vhodný prvek, který spolu s osvětovou kampaní, již ČT k seriálu spustila, dává zdání toho, že nás v pěti dalších epizodách kromě katarze čeká i něco navíc, co bychom čekali od veřejnoprávní televize. Nikoliv jen feel good dramedy o tom, jak krutá diagnóza zasáhne jednu nefunkční rodinu. 

---

Autor: Ondřej Černý 
Foto: Česká televize

Verdikt

avatar7/10

Ojik

Úvod novinky z dílny ČT je zdařilou dramedy, v níž ale drama zatím převládá nad komedií. Po zběsilém startu seriál trochu nečekaně ztrácí švih, když do děje vstoupí ústřední tumor, podle proklamací tvůrců přitom ale spolu s ním měla začít ta pravá zábava. Doufejme tedy, že nešlo o plané sliby a místo puzení slz nás opravdu čeká boj s krutou diagnózou pomocí smíchu.

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.
Hosting zajišťuje: Stable.cz
Kontakty: Technická podpora | Redakce

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
  1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
  2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
  3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
  4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace