Peacemaker: 1. řada
16:00 | 29.03.2022 |
Své překvapení ze svěžího vánku, kterým zaváněly první díly, jsem ze sebe dostal již v prvních dojmech. Úvodní epizody ukázaly Peacemakera jako zábavnou figurku, která bez problému utáhne vlastní show s potřebnou dávkou humoru a nadhledu. Otázkou ale zůstávalo, jestli si celá série tyto dvě výsady udrží a všechny epizody budou stejně nadité, jako ty první. A odpověď vám neřeknu hned, abyste si to taky jednou přečetli celé.
John Cena roli zvládl s přehledem, jeho cit pro komediální timing v tomto ohledu opravdu překvapuje. Nikdo od něj nemůže očekávat oscarové projevy emocí a absolutní herectví z ranku Marlona Branda. Seriál po celou dobu ale drží v paměti to, že by měl být zejména komedií bez větších ambicí k nějakému přesahu. Groteskní výstupy, které Cena zvládá, jsou tak naštěstí ve velké převaze ve srovnání s momenty, které by měly působit seriózně. Díky tomu si seriál po celou dobu udržuje potřebný nadhled a nikdy nespadne do rádoby temného balastu, který byl určitou dobu pro DC svět charakteristický. Sázka na originální autorská díla vyňatá ze strukturálně i dějově provázaného univerza se tu zase jednou vyplatila, přestože Peacemaker do „toho hlavního“ DC světa spadá. A opravdu teď nevím, jestli jde o svět Zacka Snydera, Josse Whedona, Vala Kilmera nebo koho.
Se samotnými odkazy na širší svět a další superhrdiny série poměrně šetří. Nemusíte se tak bát, že se na scéně objeví postava, u níž se zdá, že byste ji měli znát, ale protože nemáte nakoukáno dvě stě dalších seriálů, tak se nechytáte. A když už se nějaký takový odkaz objeví, je do dialogů většinou zakomponován trefně humornou formou. Zejména poslední epizoda v tomto ohledu mnohým vykouzlí velký úsměv na tváři.
Jednotná koncepce, která se soustředí na odlehčené vyprávění bez zbytečných odboček, umožňuje soustředit se výhradně na ty aspekty, ze kterých celá série čerpá. Už jsem zmiňoval humor, na kterém je jasně patrný Gunnův rukopis a který jde mnohdy až do absurdních rozměrů, málokdy však do trapna. Přímočaré vyprávění bez větších ambicí zase dává prostor seznámit se s hlavními protagonisty, kteří jsou většinou dostatečně vtipní na to, aby zabavili i ve chvíli, kdy se děj zrovna nikam neposouvá. Jejich vzájemné vztahy a interakce baví a vyvíjí se tak, aby nezačaly nudit. V tomto ohledu vyčnívá zejména chemie mezi Peacemakerem a Vigilantem, který mohl klidně dostat více prostoru. Naopak linka kompletně nové a Gunnem vymyšlené postavy Leoty Adebayo, která má kromě hlavního hrdiny nejvíce prostoru, přes slušný rozjezd vyšumí do ztracena a v seriálu působí trošku navíc.
V tomto ohledu zamrzí i sázka na boj s mimozemskou invazí jako na hlavní dějovou linii a upozadění osobní roviny Peacemakerova vztahu se svým otcem. Momenty, kdy superhrdinové pomyslně sundají kápi a ukážou lidskou stránku, jsou oblíbené. Divákům se vždy bude líbit, když si nepřemožitelný geroj popláče a ukáže emoce, které má společné s námi smrtelníky. I díky překvapivě silným emotivním momentům by proto rozšiřování charakteru Peacemakerova otce a jejich ožehavé minulosti bývalo nejspíš mnohem zajímavější než jinde stokrát viděná záchrana světa spočívající ve zničení MacGuffinu, byť je tento MacGuffin trošku odlišnější než jsme zvyklí. Je proto škoda, že se rodinná linka utne příliš rychle. V závěrečné konfrontaci se pak scenáristé snaží obě roviny vyprávění skrze Peacemakerovu motivaci propojit, spojení ale nestojí na pevných základech, a proto působí násilně a těžko uvěřitelně. Tím trpí snaha o dojení slziček při vzpomínání na hrdinovo dětství, které působí jen chladně. I přes tyto výtky se však postava dobráckého záporáka / vraždícího klaďase dočká smysluplného dějového oblouku.
Byť nejsem typ člověka, který by trpěl polucí z povedených akčních scén, zdejší řežba mě bavila a na seriálovém poli se může řadit mezi špičku. Gunn se evidentně v Suicide Squad nejen že nevyčerpal, ale naopak rozjel a srší nápady, díky kterým bitky působí uvěřitelně neuvěřitelně a my tak máme pocit, že kdyby se řezali dva hrdinové se super schopnostmi, takto nějak by to opravdu mohlo vypadat. V posledním díle, kdy Peacemaker vezme do ruky svůj štít, se tak dostaví hody, které do sucha ždímají potenciál eRkového ratingu a ukazují, jak by to asi vypadalo, kdyby Steve Rogers neměl štít kulatý, ale špičatý. A nebál se řezat hlavy. Celkově využívání superhrdinských propriet a schválně přepálených kostýmů je tu nápaditě a trefně využíváno tak, aby to vždy nejen bavilo, ale i sloužilo příběhu.
Takže odpověď: seriál šlape, baví a udržel si laťku, kterou nastavily první díly. Dramatické zvraty a progresivní ztvárnění hluboce psychologického vývoje postav z ranku Breaking Bad či Succession nečekejte, zábavnou, krvavou a vtipnou výplachovku na sobotní večery ale rozhodně. Při oznámení spin-offu s nezajímavou postavou Johna Ceny jsem před nedávnem nadzdvihával obočí. Gunn ale jasně věděl, co chce natočit, držel se své vize a po shlédnutí se tak nebojím říci, že Peacemaker je jedním z nejlepších děl, které DC v posledních deseti letech vydalo. Můžu se tak těšit na potvrzenou druhou sérii, která by měla dorazit v průběhu příštího roku. Těší se někdo se mnou?
Verdikt
Jokolo
S nadhledem, eRkem a charakteristickým humorem John Cena bojuje s mimozemskou invazí a redneck tatíkem spolu s několika zajímavými side-kicky za zády. Je zábavný, často dojímá, málokdy nudí a předává jasnou tvůrčí vizi, která není ambiciózní, o to víc si ji ale divák může užít. Byla by škoda Peacemakerovi nedat šanci, tenhle dobrácký trouba si ji zaslouží.
Vaše hodnocení
Hodnocení čtenářů
- 8/10
hroubek
- 9/10
oscar.cortizon
- 8/10
Ravenous
- 9/10
Attikus
- 9/10
Dathomir.
- 10/10
ZAJDA.
Peacemaker: První dojmy
14:00 | 18.01.2022 |
Nevidím jediný důvod, proč mít rád Johna Cenu a rozšiřování DC světa mě krom pár hlavních hrdinských ksichtů příliš nebere. Trailery nebyly nijak kulervoucí a celá postava Peacemakera mi v posledním Suicide squad přišla poměrně nevtipná a zbytečná. Je tedy nasnadě, že do seriálu jsem se nehrnul jako nadšený fanda plný očekávání, ale spíš jako starej skeptickej dědek ve svým křesle, co se těšil, až si pořádně zanadává. Jenže James Gunn se mi společně s pohledným wrestlerem s chutí vysmáli. A já tak po prvních dílech zůstávám mile překvapen tím, jak svěží a vtipnou věc se povedlo v prvních dílech vyplodit.
Nadhled je slovo, které mi v mysli vyvstávalo nejčastěji. Kdyby seriál točil kdokoliv jiný než James Gunn, potřebná porce této důležité ingredience by nejspíš chyběla a série by se tak utopila v bahně průměru. Díky režisérovi, který je právě nadhledem charakteristický, se ale člověk neustále baví. Už originálně pojatá úvodní znělka nenechá nikoho na pochybách, že tady se nehraje o osud světa a nikdo vám tu na prahu smrti křičet jméno svojí mámy do ksichtu nebude. Tvůrčí tým naštěstí dobře ví, že Peacemaker není vícerozměrný hrdina s hlubokým přesahem a John Cena není Daniel Day-Lewis. Díky tomu se soustředí zejména na ty aspekty, ze kterých může čerpat.
V první řadě tu dobře funguje humor. Jedna z prvních scén s uklízečem okamžitě člověku připomene, že scénáristou nebyl žádný průměrně píšící horlivec chrlící jednu sérii za druhou, ale Gunn v plné síle. Některé humory samozřejmě míří trochu vedle, je jich ale jen pár a člověku z tváře málokdy sleze připitomělý úsměv, stejně jako Johnu Cenovi. Ten zdařile osciluje mezi právě tímto šklebem a zmateným výrazem á la Rowan Atkinson. Což jsou nejspíš jediné dvě herecké polohy, ve kterých si zápasník překřtěný na hollywoodského herce může být jistý. Ale světe div se – ono to stačí a divák zůstává spokojený. Právě díky odlehčenému tónu prvních dílů se tu Cena totiž nemusí příliš namáhat a v roli dobráckého superhrdiny, který není zrovna tou nejostřejší papričkou v guláši, se evidentně cítí dobře.
I přes značnou nekomplikovanost hlavního hrdiny se tu nicméně jede i pěkně načrtnutá osobní linka. V té se Peacemaker snaží zalíbit se redneck tatíkovi ve výborném podání Roberta Patricka. Až mě překvapilo, jak je jejich první vzájemný dialog dobře napsaný – je nejen vtipný a vypointovaný, zároveň se mu ale v pár větách daří pro zapomnětlivce dobře shrnout předcházející události a odhaluje základní konflikty, které jejich vztah formují. Celá postava starého fotříka působí zajímavě a dle událostí prvních dílů má velký potenciál na to být zajímavým hybatelem dalšího děje. Stejně tak vyrovnávání se s událostmi posledního filmu je jedním z motivů, které Peacemakera provází. Dojem, že svalovec se superhelmou je vlastně padouchem, tak nakonec mizí pod tíhou scén, kdy hlavní hrdina vzpomíná na konfrontaci s Rickem Flaggem.
V poslední době se v souvislosti s Reevesovým Batmanem mluví také o ratingu. Gunn v tom umí chodit a v posledním Suicide squad ukázal, že eRko neznamená jen víc krve, fucků a nahoty, ale ve správných rukou může tvořit vhodný humorný prvek, který zároveň postavám dodává punc autenticity. Peacemaker krvácí, nadává a kopuluje jak za Passoliniho, nepůsobí to ale nikterak přehnaně a seriál díky tomu drží dojem, že se nebere příliš vážně. Spíše než o akční seriál a rozšiřování komiksového světa, jako je tomu například u seriálů od Marvelu, se tedy jedná opravdu zejména o komedii. Peacemaker vám těžko poskytne hluboká témata pro rozjímání nad lidskou psýché. Polaská vám ale bránici a pokud přijmete, že jde hlavně o výplach k pivku, nudit se nebudete. Doufejme, že tempo prvních dílů si udrží i celá série.
Verdikt
Jokolo
Peacemaker překvapivě funguje velmi dobře jako odlehčená akční série, která si nehraje na nic vážnějšího. Díky tomu si drží nadhled a humor, které jsou ztělesněné v Johnu Cenovi, jenž si přes svou prkennost roli užívá a krade si první díly pro sebe.
Vaše hodnocení
Hodnocení čtenářů
- 8/10
Palo111
- 6/10
Spiker
- 8/10
Tranda-lina
- 9/10
oscar.cortizon
Registrace
- Komentovat a hodnotit filmy a trailery
- Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
- Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
- Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry
Zapomenuté heslo
Přihlášení
Registrace
- Komentovat a hodnotit filmy a trailery
- Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
- Vytvářet filmové blogy
- Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
- Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry