Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
To se vysvětlí, soudruzi! | 2024
csfd  imdb
režie: Matej Chlupáček, Michal Samir
hrají: Jiří Macháček, Jan Cina, Anna Fialová, Leoš Noha, Darija Pavlovičová, Lenka Termerová

To se vysvětlí, soudruzi!: První dojmy


ikona
Jax
česká televizejan cinajiří macháčekto se vysvětlí, soudruzi
Nástupce legendárních Návštěvníků, nebo naprostá střela mimo? 

Česká televize je aktuálně na koni díky obřímu úspěchu seriálu Smysl pro tumor, který se mohl chlubit velkou sledovaností i skvělými diváckými ohlasy. Navázat na tento hit měla v nedělní čas novinka To se vysvětlí, soudruzi!, která by ovšem z žánrového hlediska nemohla být odlišnější. Jedná se totiž o retro sci-fi, jež si hraje i s dalšími žánry, a kromě zahraničních vzorů v čele s Akty X by chtěli tvůrci navázat i na československou produkci v čele s Návštěvníky a Arabelou, a to nejen díky koprodukci s německou stanicí ZDF. Jenže první epizoda tyto ambice nenaplnila úplně šťastně.

Dostáváme se tak do Československa 80. let, konkrétně do Ústavu paranormálních jevů (ten mimochodem opravdu existoval). Zde se malinko výstřední pracovníci snaží přijít na kloub nejrůznějším záhadám a údajným nadpřirozeným jevům, jenž jim posílají sami občani. Do této partičky nyní přichází nadšený nováček Vojta, co by chtěl rozluštit všechny záhady světa. Jeho parťákem se ale stává unavený veterán David, jenž už v nadpřirozeno nevěří, protože všechno se dá racionálně vysvětlit. Nesourodá dvojíce musí spolupracovat u případu údajné existence mimozemšťanů. Na poli se totiž objevily klasické kruhy a navíc zde byl nalezen muž zmrzlý v ledu. Opravdu se jedná o důkaz existence UFO, nebo jde o promyšlenou vraždu? To se snaží zjistit i agenti StB, kteří by případ rádi ukořistili pro sebe.

Seriál zrežírovala dvojice Michal Samir (seriál Iveta) a Matěj Chlupáček, kteří rozhodně patří mezi vycházející režijní talenty a zejména druhý jmenovaný svým loňským Úsvitem dokázal, že již umí předvést řemeslně sebevědomou a vyzrálou filmařinu. O to větší je překvapení, že právě jeho úvodní epizoda působí malinko zmateně a bohužel i trochu unyle.  Režie a scénář jako by nevěděly, jakým si směrem se ve svém žánrovém mixu vydat. I když si tedy autoři hrají se sci-fi a tajemnem, stejně ve výsledné zápletce sklouznou k poměrně nudné a předvídatelné detektivce, která nemá absolutně čím překvapit, jede podle ohrané příběhové šablony a s mimozemskou tematikou si hraje méně nápaditě, než by se čekalo.

Také v humoru se zdají tvůrci dosud poněkud bezradní. Ano, několik žánrových odkazů či pomrknutí se zde najde, je jich ale prozatím celkem málo, stejně jako zábavných situací či hlášek, jež navíc mnohdy vyšumí do ztracena. Některé pokusy o vtip pak působí křečovitě a snaha o napsání vděčných vedlejších postaviček se malinko míjí účinkem. Což je škoda, protože Jiří Macháček ve své „líné“ poloze ospalý seriál docela táhne a energický Jan Cina mu zdatně sekunduje, i když společnou chemii zatím ještě hledají. Zbytek takřka karikaturních postaviček však dosud nešlape, jak má.

Nedostatku humoru i zatím nevytěženému sci-fi konceptu s předvídatelným dějem nepomáhá ani pomalé tempo či absence jakékoliv tvůrčí energie, díky čemuž působí úvod opravdu utahným a těžkopádným dojmem. Po vizuální stránce si přitom není na co stěžovat, jelikož i díky retro kulisám připomínající dobové fláky se atmosféru 80. let podaří navodit poměrně solidně, i když dojmy místy kazí zbytečně se klepající kamera. Také soundtrack vesměs plní účel a sympatické obsazení má chuť hrát, jen bohužel zatím nemá co.

Tvůrcům seriálu sice nechybí nápady a odvaha přijít žánrově s něčím jiným a svěžím, než jsme na našich obrazovkách zvyklí. Zatím ovšem nedokáží jednotlivé prvky funkčně poskládat dohromady, vyprodukovat zajímavou zápletku a bohužel ani pořádně ulítlé a zábavné situace. Je dost možné, že s přibývajícími epizodami si tvůrčí styl více sedne, zatím ovšem výsledek působí dojmem, že autoři moc neví kudy kam. Marketingové srovnávání s Návštěvníky či Arabelou pak novince taky prozatím spíše škodí, protože k nim mají seriáloví soudruzi opravdu daleko.

---

Autor: Adam Poslušný
Foto: Česká televize 

Komentáře

  • Do této diskuze ještě nikdo nepřispěl, buďte první.
VSTOUPIT

Verdikt

avatar5/10

Jax

To se vysvětlí, soudruzi! se v úvodu představuje jako velmi rozpačitý mix sci-fi, komedie a detektivky, který však dohromady prakticky nefunguje, má ospalé tempo a neobsahuje zatím příliš zábavných momentů. Od seriálu, jenž se snaží alespoň částečně navázat na československé žánrovky, se čekalo na začátku jistě víc.

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
  1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
  2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
  3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
  4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace