To se vysvětlí, soudruzi!: 1. řada
13:00 | 22.04.2024 |
Věřte nebo ne, ale seriálem, na který jsem se v první polovině letošního roku těšil úplně nejvíc, nebyl žádný z globálních streamovacích hitů, ale sympaticky působící koprodukční projekt České televize a německé ZDF. Osmidílný seriál z hlav a klávesnic nesmírně šikovných tvůrců loňského filmového zázraku Úsvit, To se vysvětlí, soudruzi!, mě už od začátku navnadil hereckým obsazením, slibnou premisou a samozřejmě sympatickým zasazením do 80. let minulého století (že tu v té době skutečně existoval Útvar pro výzkum paranormálních jevů už asi víte), díky čemuž byl dlouho před svým uvedením považován za následovníka macourkovsko-vorlíčkovských hitů, ale hlavně za česká Akta X s Macháčkem v roli skeptického Muldera a s Cinou jakožto normálním Mulderem.
Výsledek ale české diváky nakonec přiliš nenadchnul. První díl byl skutečně nepříliš dobrý a i já po něm zůstal ohledně dalších částí spíše skeptický, ale hned další díl potvrdil, že tenhle seriál bude náramně podle mého vkusu. Tenhle kousek opravdu není pro každého, ve výsledku je totiž poměrně specifickým produktem. Ti, kteří setrvali, jsou ale podle těch internetů velmi spokojení. A jelikož jste už dávno sjeli dolů na hodnocení, už víte, že po všech těch mizerných recenzích si ode mě pro změnu přečtete jednu pozitivní. Protože jestli Česká televize druhou řadu odpíská, budu velmi, velmi rozezlen.
Soudruzi se totiž s každým dílem neustále zlepšují. První díl opravdu není příliš úchvatný (což je ale problém mnoha pilotů, že?), ale už ten druhý přinesl nejen mnohem zajímavější případ (zabijácká loutka), ale také mnohem více humoru a zejména opravdu úchvatný a vypiplaný vizuál. Zcela okatě se tady kopírovala Addamsova rodina a výrazně odkazovalo na Osvícení či Mlčení jehňátek. A náramně povedeně. Rozuzlení sice bylo znovu slabší (ale dobře, přesto trochu překvapivé, což mají tvůrci k dobru), ale definitivně se tady potvrdilo, že tenhle seriál má enormní potenciál, který nejspíš nezůstane nevyužit.
A další díly už v nastoleném trendu pokračovaly. K chytrým a hlavně zajímavým paranormálním zápletkám se totiž přidala i skutečně zajímavá a hlavně chytrá rozuzlení, u nichž snad i skeptik konečně uvěří tomu, že nesleduje úplnou hloupost. V tomle směru vyniká čtvrtá epizoda Hoří, má babičko, které nejde vytknout opravdu vůbec nic, atraktivní případ je tu korunován opravdu perfektním odhalením pachatele ve stylu tradičních anglických detektivek. Za krok zpátky by se v tomhle směru dal považovat šestý případ s názvem Balada o kozlopírovi, jehož finále se pro změnu plně nese ve stylu Scooby-Doo. Ale zase - vlastně proč ne, že? Vždyť je to přece taková zábava!
V případě Soudruhů se určitě najdou jedinci, kteří budou tvrdit, že nejzábavnějším prvkem a zároveň nejlepším nápadem celého seriálu jsou jenom názvy jednotlivých epizod odkazující na slavné české předrevoluční filmy. Tito lidé nemají pravdu. Tahle šílenost je totiž zábavná celá. Každý díl je narván nápady vizuálnímí (perfektní vysvětlovačka v epizodě Paní, vy jste vdova!, milostný "duet" Anny Fialové a Jana CIny tamtéž) i situačními (zpívaný výslech podezřelých v Baladě o kozlopírovi). A mohl bych pokračovat určitě ještě v celém odstavci, ale už zmíním jen to, že o vizuální humor se tady starají také jednotlivé vynálezy, kteří zaměstnanci ústavu pro svou práci využívají - a za žadný z ních by se nemuseli stydět ani největší detektivové své doby, Juve a Clouseau. A interiérem Ústavu by pak nepohrdnul asi ani Fantomas (jak ten od Juva, tak ten od Xénie). Vůbec celá dobová výprava je velmi, velmi povedená, ale to u seriálu České televize určitě nikoho nepřekvapí.
O situační humor se ve všech dílech stará zejména náramně sympatická dvojice Hora a Snížková, tedy hodný a zlý estébák v podání Leoše Nohy a Anny Fialové. Leoš Noha jakožto skutečně opravdu velice hodný a náramně milý estébák Hora je tady ve své typické komediální poloze a opět je naprosto boží. Nesmírně sympatická je ovšem i taky boží Anna Fialová, jejíž soudružka Snížková všechno řeší řevem, napadáním podezřelých a fyzickým násilím. Její výbuchy vzteku jsou opravdu kouzelné a není divu, že se jí bojí i její vlastní parťák.
Nejen touto geniální hereckou dvojicí je ale seriál živ. Skvělý je neustále nadšený Jan Cina, racionální Jiří Macháček hrající ve své první seriálové roli Jiřího Macháčka i Darija Pavlovičová v roli jeho levitující dcery Evy. A tahle holka je navíc i správně roztomilá. Všichni hrají dobře napsané postavy, ještě mnohem zajímavější jsou ale jejich osobní linky procházející celým seriálem. Ať už je to ta hlavní, tedy rodinná záhada Evy a Davida (která ještě ani zdaleka neskončila a kterou by jistý Chris Carter nazval mytologií) či ta úsměvnější, milostná, jejíž aktéry jsou soudružka Snížková a Cinův Vojta. Co se herců týče, fantastičtí i jsou i ti v epizodních rolích - objeví se tu Eliška Křenková, Jaroslav Plesl, Saša Rašilov, Martin Pechlát či Ivana Chýlková. Obsazení je prostě naprosto geniální a po této stránce nemám jedinou výtku. Na obrazovce je vidět, že to všechny bavilo a užívali si to. Kdo ovšem byl na ComicConu Prague, ten ví, že při natáčení pčesto dvě osoby trpěly - konkrétně držitel Českého lva za roli Arvéda Michal Kern a jeho seriálový parťák Tomáš Kobr - ale co má být, když je výsledek tak hrozně fajn.
Velikou pochvalu zaslouží také tvůrci znělky - nevybavuji si žádný jiný český seriál, který by měl povedenější. Je podmanivá vizuálně a její atmosféru jenom podtrhuje tajemná hudba Ondřeje Gregora Brzobohatého - v tomhle se Soudruzi Aktům X přiblížili opravdu velmi a fakt se nemají za co stydět.
Co se humoru týče, tenhle výtvor je skutečně velmi specifický, takže vážně nesedne každému. Na druhou stranu je ale také originální a na obrazovky přináší tolik potřebný svěží vítr. Vtipná i vážná stránka seriálu se skvěle doplňují, ale zároveň zůstávají sympatickým způsobem odděleny. Obě jsou velmi kvalitní a pokud někdy náhodou seriál sklouzne do trapnosti a naprosté ujetosti, je to vždy naprosto úmyslně. Seriál je to promyšlený a vůbec ne blbý, i když stylizace do na první pohled naprosté hovadiny mu velmi sluší. Podprůměrné hodnocení, které je v současné době Soudruhům souzeno (a lepší nejspíš o moc nebude), si rozhodně nezaslouží a zdá se mi zcela mimo, tak, jako už dlouho žádné jiné. Co si naopak zaslouží je pokračování, tenhle příběh by opravdu měl být dovyprávěn. O úspěchu u divácké obce bohužel opravdu hovořit nemůžeme, ale naprosto jisté je, že čeští tvůrci společně s Němci stvořili absolutní kult, který - jak už to tak u kultů bývá - dost možná prověří až čas.
---
Autor: Tomáš Mysliveček
Foto: Česká televize
Verdikt
tomasmy
Po pochybném a nepříliš přesvědčivém pilotu se ze Soudruhů vyklubala moje absolutní srdcovka. Seriál, který nesedne každému, ale komu kápne do noty, ten si ho dost možná zamiluje. Originální záležitost plná skvělých hereckých výkonů, sympatických postav, božích nápadů a hlavně promyšleného děje. Výsledným hodnocením je tak proto velmi, velmi silná sedmička.
Vaše hodnocení
Hodnocení čtenářů
- 9/10
starpep
- 7/10
PEPETP72
To se vysvětlí, soudruzi!: První dojmy
17:00 | 09.03.2024 |
Česká televize je aktuálně na koni díky obřímu úspěchu seriálu Smysl pro tumor, který se mohl chlubit velkou sledovaností i skvělými diváckými ohlasy. Navázat na tento hit měla v nedělní čas novinka To se vysvětlí, soudruzi!, která by ovšem z žánrového hlediska nemohla být odlišnější. Jedná se totiž o retro sci-fi, jež si hraje i s dalšími žánry, a kromě zahraničních vzorů v čele s Akty X by chtěli tvůrci navázat i na československou produkci v čele s Návštěvníky a Arabelou, a to nejen díky koprodukci s německou stanicí ZDF. Jenže první epizoda tyto ambice nenaplnila úplně šťastně.
Dostáváme se tak do Československa 80. let, konkrétně do Ústavu paranormálních jevů (ten mimochodem opravdu existoval). Zde se malinko výstřední pracovníci snaží přijít na kloub nejrůznějším záhadám a údajným nadpřirozeným jevům, jenž jim posílají sami občani. Do této partičky nyní přichází nadšený nováček Vojta, co by chtěl rozluštit všechny záhady světa. Jeho parťákem se ale stává unavený veterán David, jenž už v nadpřirozeno nevěří, protože všechno se dá racionálně vysvětlit. Nesourodá dvojíce musí spolupracovat u případu údajné existence mimozemšťanů. Na poli se totiž objevily klasické kruhy a navíc zde byl nalezen muž zmrzlý v ledu. Opravdu se jedná o důkaz existence UFO, nebo jde o promyšlenou vraždu? To se snaží zjistit i agenti StB, kteří by případ rádi ukořistili pro sebe.
Seriál zrežírovala dvojice Michal Samir (seriál Iveta) a Matěj Chlupáček, kteří rozhodně patří mezi vycházející režijní talenty a zejména druhý jmenovaný svým loňským Úsvitem dokázal, že již umí předvést řemeslně sebevědomou a vyzrálou filmařinu. O to větší je překvapení, že právě jeho úvodní epizoda působí malinko zmateně a bohužel i trochu unyle. Režie a scénář jako by nevěděly, jakým si směrem se ve svém žánrovém mixu vydat. I když si tedy autoři hrají se sci-fi a tajemnem, stejně ve výsledné zápletce sklouznou k poměrně nudné a předvídatelné detektivce, která nemá absolutně čím překvapit, jede podle ohrané příběhové šablony a s mimozemskou tematikou si hraje méně nápaditě, než by se čekalo.
Také v humoru se zdají tvůrci dosud poněkud bezradní. Ano, několik žánrových odkazů či pomrknutí se zde najde, je jich ale prozatím celkem málo, stejně jako zábavných situací či hlášek, jež navíc mnohdy vyšumí do ztracena. Některé pokusy o vtip pak působí křečovitě a snaha o napsání vděčných vedlejších postaviček se malinko míjí účinkem. Což je škoda, protože Jiří Macháček ve své „líné“ poloze ospalý seriál docela táhne a energický Jan Cina mu zdatně sekunduje, i když společnou chemii zatím ještě hledají. Zbytek takřka karikaturních postaviček však dosud nešlape, jak má.
Nedostatku humoru i zatím nevytěženému sci-fi konceptu s předvídatelným dějem nepomáhá ani pomalé tempo či absence jakékoliv tvůrčí energie, díky čemuž působí úvod opravdu utahným a těžkopádným dojmem. Po vizuální stránce si přitom není na co stěžovat, jelikož i díky retro kulisám připomínající dobové fláky se atmosféru 80. let podaří navodit poměrně solidně, i když dojmy místy kazí zbytečně se klepající kamera. Také soundtrack vesměs plní účel a sympatické obsazení má chuť hrát, jen bohužel zatím nemá co.
Tvůrcům seriálu sice nechybí nápady a odvaha přijít žánrově s něčím jiným a svěžím, než jsme na našich obrazovkách zvyklí. Zatím ovšem nedokáží jednotlivé prvky funkčně poskládat dohromady, vyprodukovat zajímavou zápletku a bohužel ani pořádně ulítlé a zábavné situace. Je dost možné, že s přibývajícími epizodami si tvůrčí styl více sedne, zatím ovšem výsledek působí dojmem, že autoři moc neví kudy kam. Marketingové srovnávání s Návštěvníky či Arabelou pak novince taky prozatím spíše škodí, protože k nim mají seriáloví soudruzi opravdu daleko.
---
Autor: Adam Poslušný
Foto: Česká televize
Verdikt
Jax
To se vysvětlí, soudruzi! se v úvodu představuje jako velmi rozpačitý mix sci-fi, komedie a detektivky, který však dohromady prakticky nefunguje, má ospalé tempo a neobsahuje zatím příliš zábavných momentů. Od seriálu, jenž se snaží alespoň částečně navázat na československé žánrovky, se čekalo na začátku jistě víc.
Vaše hodnocení
Hodnocení čtenářů
- 8/10
starpep
Registrace
- Komentovat a hodnotit filmy a trailery
- Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
- Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
- Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry
Zapomenuté heslo
Přihlášení
Registrace
- Komentovat a hodnotit filmy a trailery
- Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
- Vytvářet filmové blogy
- Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
- Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry