Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Kolo času | Wheel of Time | 2021
csfd  imdb
tvůrce: Rafe Judkins
hrají: Rosamund Pike, Daniel Henney, Madeleine Madden, Michael McElhatton, Zoe Robins, Marcus Rutherford, Josha Stradowski, Daryl McCormack, Miloš Königsmark, Sophie Okonedo, Álvaro Morte, Kae Alexander

Kolo času: První dojmy


ikona
Spooner
amazonkolo časurosamund pikewheel of time
Naservíroval nám Amazon skvělý fantasy předkrm před velkolepým Pánem prstenů? 

Streamovací Amazon se epického fantasy žánru nebojí. Má ve svém portfoliu Carnival Row a příští rok si ukousne asi největší seriálové sousto všech dob v podobě Pána prstenů. Ještě před světem J. R. R. Tolkiena nám ale tamní kravaťáci přinášejí jinou populární fantasy ságu, kterou začínali brát fanoušci žánru jako malý test Amazonu před jeho největší výzvou. Jenže z trailerů na adaptaci série Roberta Jordana Kolo času nebyl nadšen téměř nikdo. Materiál novinky, která se natáčela převážně v České republice, vypadal poměrně lacině, fádně a postavy docela nezajímavě. Já osobně jsem se proto tohoto kousku vlastně bál. Úvodní tři epizody však naštěstí nejsou tak pekelné, jak děsily všemožné ukázky.

Podíváme se tedy do dalšího fantasy světa, v němž (jak už to tak v podobných světech často bývá) se začíná objevovat temnota, která časem zaplaví úplně všechno. Právě v té době se Moiraine, členka mocného ženského klanu Aes Sedai disponující kouzelnickou silou, vydá se svým ochráncem na důležitou výpravu. Hledají totiž znovuzrozeného draka, jinými slovy vyvoleného, jenž bude disponovat takovou silou, že buď temnotu nadobro zničí, nebo se k ní naopak přidá. Její pátrání zavede Moiraine do zapadlé vesničky, kde najde hned pětici kandidátů na vyvolenou pozici. Nemá ovšem moc času vypátrat toho pravého, jelikož nebezpečí je za rohem. Vydává se tedy se všemi na dlouho výpravu, jež má přinést očekávanou odpověď.

A nutno říct, že se tvůrci v prvním díle snaží ambiciózní novinku prodat celkem efektně. Epizoda má skvělé tempo, divák se u ní moc nenudí, kamera dokáže vyprodukovat slušnou řádku hezkých záběrů na tamní krajinu a fantasy svět se tu představuje sice po malých krůčcích, ale poměrně zajímavě. Rosamund Pike pak zvládá pozici hlavní tahounky dle očekávání bez problémů, a i když se většina epizody odehrává mezi několika chatrčemi, divák v závěru pochopí, že Amazon tu přeci jen utratil dost peněz. Díl je totiž završen vcelku epickou a krvavou řežbou, v níž se sice mohlo stříhat o poznání klidněji, i přesto člověka slušně strhne a je na ní vidět každý dolar. A na úvodní díl, který měl jen pozvolna představovat svůj svět a postavy, je to docela silný výkop do dalších epizod.

Jenže, jak už to tak u seriálů často bývá, po svižném startu přijde vcelku rychlé přibrzdění a přechod do žánrového průměru. Režie se sice stále snaží udržovat příjemné tempo a společně s kameramanem hezky prodávají českou krajinu, čím dál víc se však začínají projevovat hlavní neduhy seriálu, jimž jsou zatím dost nudné a nezajímavé postavy. Když totiž nepočítám Moiraine a jejího pobočníka, máme tu skupinku ne zrovna sympatických floutků, kteří dosud jen vyplňují žánrová klišé a povinné atributy. Máme tu mocnou a pochybující hrdinku, jejího arogantního partnera, jenž se kvůli lásce změní a nechybí ani věrní či hláškující kamarádi. 

Scénář navíc neumí s charaktery vůbec pracovat, a když dojde na dialogy a vylévání srdíček, zvrhne se novinka v prázdné šustění papírem a často patetické a ohrané hlášky. To se projevuje zejména ve třetím zářezu, v němž postavy už jen matně chodí českými lesy či skalami a vy byste si k nim konečně měli vytvořit nějaké pouto. To i kvůli zatím nepřesvědčivému obsazení bohužel nehrozí. Ve třetím díle už se tak začíná divák až nebezpečně nudit a je navíc škoda, jak málo se tu pracuje se slibným fantasy světem, z něhož jsme dosud viděli jen pár vesnic a jedno prázdné město.

Kolo času se tak po slibném a svižném úvodu rychle vrátilo k diváckým obavám, jež zavládly po trailerech. Režie se sice snaží, kamera a soundtrack by daly zařadit do nadprůměru a po řemeslné stránce si to zkrátka u Amazonu celkem pohlídali. Jenže příběh je s každým dalším týdnem čím dál prázdnější a natahovanější a namlsaný fanoušek žánru tu vlastně nemá nic výrazného či jedinečného, čeho by se mohl chytnout a nutilo ho to k dalšímu sledování. Snad se tedy Kolo času v dalších týdnech pořádně rozjede a dostaneme aspoň neurážející fantasy jednohubku.

Komentáře
VŠECHNY KOMENTÁŘE (3)

Verdikt

avatar6/10

Spooner

Přesvědčivá Rosamund Pike se představuje jako mocná Moiraine hledající vyvoleného, jenž zachrání svět před temnotou. Po slibném a docela epickém začátku ale upadne adaptace slavné fantasy ságy v žánrovou rutinu, jejíž příběh se zatím pořádně nerozjel a navíc disponuje ne zrovna zajímavými charaktery. Amazonská rozcvička před seriálovým Pánem prstenů je zkrátka někde na půli cesty.

© copyright 2000 - 2023.
Všechna práva vyhrazena.
Hosting zajišťuje: Stable.cz
Kontakty: Technická podpora | Redakce

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
  1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
  2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
  3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
  4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace